Karol Nawrocki: Apel o suwerenność i krytyka rządu
Karol Nawrocki w Świdnicy mówił o suwerenności Polski, stanie praworządności i krytykował działania rządu. Zadeklarował, że jako prezydent wypowie jednostronnie pakt migracyjny, będzie bronił polskiego złotego i naprawi praworządność.
Karol Nawrocki podkreślił, że dzisiejsze wybory będą o suwerenności Polski i o tym, ile Polski zostanie w sercach, szkołach, krajobrazach i gospodarstwach rolnych. Skrytykował decyzje, które - jego zdaniem - przekazują władzę decyzyjną zewnętrznym ośrodkom i ograniczają suwerenność państwa.
Mówił, że praworządność w Polsce została naruszona, przywołując argumenty o ograniczeniu obowiązywania artykułu 7 Konstytucji i o sytuacji, gdy uchwały zaczynają funkcjonować jak ustawy. Zadeklarował, że chce to naprawić i przypomniał, że urząd prezydenta ma pracować dla obywateli.
Nawrocki zwrócił uwagę na kwestie migracji i bezpieczeństwa publicznego - krytykował politykę rządu w zakresie ochrony granic i zapowiedział wypowiedzenie paktu migracyjnego w imię bezpieczeństwa obywateli. Odrzucił też wprowadzenie euro jako zagrożenie dla suwerenności i rozwoju gospodarczego.
Jako przykłady lokalnej współpracy przytoczył Świdnicę i porównał ją ze Zabrzem, wskazując na konieczność współdziałania ponad podziałami dla dobra mieszkańców. Przypomniał o programach inwestycyjnych, z których Świdnica miała otrzymać 350 mln zł na infrastrukturę, i wezwał do kontynuacji działań prorozwojowych.
Główne tezy
Karol Nawrocki podkreślił, że dzisiejsze wybory będą o suwerenności Polski i o tym, ile Polski zostanie w sercach, szkołach, krajobrazach i gospodarstwach rolnych. Skrytykował decyzje, które - jego zdaniem - przekazują władzę decyzyjną zewnętrznym ośrodkom i ograniczają suwerenność państwa.
Praworządność i naprawa wymiaru sprawiedliwości
Mówił, że praworządność w Polsce została naruszona, przywołując argumenty o ograniczeniu obowiązywania artykułu 7 Konstytucji i o sytuacji, gdy uchwały zaczynają funkcjonować jak ustawy. Zadeklarował, że chce to naprawić i przypomniał, że urząd prezydenta ma pracować dla obywateli.
Polityka migracyjna i bezpieczeństwo
Nawrocki zwrócił uwagę na kwestie migracji i bezpieczeństwa publicznego - krytykował politykę rządu w zakresie ochrony granic i zapowiedział wypowiedzenie paktu migracyjnego w imię bezpieczeństwa obywateli. Odrzucił też wprowadzenie euro jako zagrożenie dla suwerenności i rozwoju gospodarczego.
Samorząd, inwestycje i dialog lokalny
Jako przykłady lokalnej współpracy przytoczył Świdnicę i porównał ją ze Zabrzem, wskazując na konieczność współdziałania ponad podziałami dla dobra mieszkańców. Przypomniał o programach inwestycyjnych, z których Świdnica miała otrzymać 350 mln zł na infrastrukturę, i wezwał do kontynuacji działań prorozwojowych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Karol Nawrocki: Spotkanie z mieszkańcami. Katowice
Karol Nawrocki: O miłości do Polski i pamięci bohaterów
Karol Nawrocki: Gwarancje bezpieczeństwa i zaproszenie na G20
Karol Nawrocki - Spotkanie, pytania mieszkańców - Słupsk
[KPRP]: K. Nawrocki - nominacje sędziowskie i asesorskie
Prezydent Rzeczypospolitej: Beatyfikacja salezjan to siła wartości
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Adrian Zandberg
Adrian Zandberg: Koniec z wyłudzaniem kilometrówek?
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński oskarża o kłamstwa i ostrzega przed imigracją
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Nawrocki i Prawo i Sprawiedliwość otwierają drzwi Rosji
PiS
PiS w Biłgoraju krytykuje brak decyzji i wzywa do inwestycji
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski w Szczecinie: o prawach kobiet i odpowiedzialności
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia przedstawia raport NIK o przepływach państwo–Kościół
Artykuły
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Artykuł
Weto Nawrockiego wobec SAFE wywołuje polityczną burzę w Woronicza 17
Artykuł
Weto prezydenta wobec SAFE i spór o Trybunał - gorąca debata w Radiu ZET
Artykuł
Tusk: w wojnie o SAFE opadły wszystkie maski
Transkrypcja
Jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję patrioci ze Świdnicy, że jesteście tutaj ze mną. Drodzy Państwo, cały dzień na Dolnym Śląsku mocno pada deszcz. Deszcz sprawił także, że nie mogliśmy spotkać się dzisiaj na zewnątrz. Wiele ludzi nie weszło do tej sali. Chciałbym prosić o wielkie brawa dla nich, bo są przed budynkiem. Są z nami. Można powiedzieć śmiało, że ten deszcz jest także bardzo symboliczny. To, że dzisiaj pada cały dzień deszcz, mnie przywiodło do myśli, że niebo płacze dzisiaj nad Polską Donalda Tuska. Niebo płacze nad Polską, która straciła swoją praworządność. Nad Polską, w której artykuł 7 Konstytucji o praworządności przestał właściwie obowiązywać. Nad Polską, w której uchwały stają się ustawami, a obywatele państwa polskiego nie mogą liczyć na sprawiedliwy proces. Jestem tutaj po to, żeby to naprawić. Jesteście ze mną, a ja jestem i zawsze będę z wami i to chcę wam obiecać. Bo nie będzie nigdy tak, że obce ośrodki decyzyjne będą sterować polskim prezydentem. A gdy przyglądamy się dzisiaj, drodzy Państwo, temu jak wygląda łańcuch decyzji odnośnie naszej przyszłości, gdy patrzymy na to, jak obce ideologie niszczą nasze gospodarstwa rolne, niszczą nasze szkoły, Chcą wystawiać oceny temu, co dzieje się w Polsce agendy europejskie, mówiąc jacy mamy być, jak mamy wyglądać, a może co mamy jeść i czego mamy uczyć nasze dzieci. To ja mówię jasno, że do takiej Unii Europejskiej my nie wchodziliśmy. My wchodziliśmy do Unii Europejskiej, która miała być wspólnym rynkiem, która miała być wspólną strefą Schengen, a nie jednym para-państwem, w której Polska jest jednym z województw. My dzisiaj jako Polska z naszymi wartościami i z tym co wnieśliśmy do Unii Europejskiej, jesteśmy Unii Europejskiej bardzo potrzebni do tego, aby przypomnieć, że to wartości chrześcijańskie były fundamentem Unii Europejskiej i żeby obudzić Unię Europejską, którą uda nam się razem z Włochami i z Rumunami obudzić. Ta batalia, te wybory, moi kochani, 18 maja już za parę dni, za kilkadziesiąt godzin będą właśnie o suwerenności Polski. Będą o tym, ile Polski będzie w Polsce, ile Polski zostanie w naszych sercach, w naszych szkołach, w naszych krajobrazach i w naszych gospodarstwach rolnych i w naszych lasach. Bo gdy przyglądam się dzisiaj pracy rządu Donalda Tuska, który reprezentuje agendy obcych państw, choćby nie zamykając naszej zachodniej granicy i doprowadzając do tego, że dzisiaj wszyscy jesteśmy w twodze, czy nielegalni migranci nie będą chodzili po ulicach naszych miast, po placach zabaw naszych dzieci, to jestem tym oburzony. I mówię, wypowiem jednostronnie pakt migracyjny, bo zostaję prezydentem po to, abyście byli bezpieczni. Nie w naszym interesie jest, moi kochani, wprowadzenie euro w Polsce. Polski złoty to polska suwerenność i polski rozwój gospodarczy. I mimo koalicji chętnych, koalicji chętnych, która premiera naszego rządu wrzuciła do drugiego wagonu, nigdy nie zgodzę się na to, aby polscy żołnierze walczyli na Ukrainie, bo to nie jest dzisiaj w interesie Polski. Nie ma zgody, a jest też scenariusz czarny. My wygramy te wybory, jestem tego pewny. Ale dzisiaj musimy sobie powiedzieć jasno, drodzy Państwo, że Donald Tusk chce zainstalować Rafała Trzaskowskiego w Pałacu Prezydenckim po to, aby łańcuch decyzyjny odnośnie naszego losu wyglądał w ten sposób. Bruksela i Berlin mają swoje potrzeby, przekazują je premierowi Donaldowi Tuskowi, a on dzwoni do prezydenta Trzaskowskiego i mówią, jak będzie wyglądać Polska. A Polska tak wyglądać nie może, bo my nie chcemy Polski, która jest zarządzana z zewnątrz, bo tu w Świdnicy i w wielu innych miejscowościach, które dziś odwiedziłem i które odwiedziłem w całej Polsce, jesteśmy my. Dumny, suwerenny naród polski i tu jest Polska. Świdnica jest też przykładem bardzo dobrego współdziałania konserwatystów prawej strony, radnych i samorządowców. I pani prezydent, która jest z zupełnie innego środowiska politycznego. Ja nie jestem, jak państwo wiecie, po raz pierwszy w Świdnicy, bo miałem okazję otwierać tutaj przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej. Takiej odpowiedzialności dzisiaj potrzebujemy. Ja byłem też w Zabrzu i chcę porównać Zabrze ze Świdnicą, żeby Państwu powiedzieć o jednej emocji, którą będę niósł w swoim sercu jako przyszły prezydent Polski. W Zabrzu odwołano panią prezydent z Koalicji Obywatelskiej. Odwołali ją wszyscy, literalnie wszyscy przedstawiciele sceny politycznej. Od Lewicy przez Konfederację do Prawa i Sprawiedliwości, który był tego motorem. Tu w Świdnicy współpracuję dla spraw samorządu, dla waszych spraw, drodzy państwo, dla spraw rozwoju miasta Lewica z konserwatystami i z prawicą. Musimy doprowadzić do tego i jako prezydent będę się tym zajmował, żeby nie było wątpliwości, w wielu sprawach z Lewicą nigdy się nie zgodzę, jestem zupełnie kimś innym, drodzy państwo. Ale muszą być rzeczy, które naprawdę nas łączą. Troska o los zwykłych ludzi, troska o obywateli, a ja jestem jednym z was, obywatelem państwa polskiego. Są takie momenty, w których musimy zostawiać nasze polityczne, partyjne aspiracje i mówić głośno. Tam jest człowiek. Ten człowiek potrzebuje infrastruktury kolejowej, infrastruktury drogowej. Potrzebuje bezpieczeństwa, potrzebuje przychodni i potrzebuje dobrej polskiej szkoły. Są takie momenty, w których musimy to rozumieć. Zdaje się, że nie rozumieją tego tylko ci, którzy dzisiaj rządzą w Polsce ten rząd znieczulicy społecznej. Rząd Donalda Tuska, który nie szuka kompromisu w niczym, likwiduje programy, jak program inwestycji strategicznych, te programy, dzięki którym Świdnica otrzymała 350 mln zł na inwestycje właśnie w infrastrukturę i w wiele ośrodków. To nie jest pro polskie działanie i propaństwowe, jeśli ktoś niszczy coś, co udało się przez tyle lat zbudować. Dlatego przypomnę rządowi Donalda Tuska, jak zostanę prezydentem, po pierwsze, że muszą pracować dla Polski, bo od tego są i do tego są wybrani, a nie od tego, żeby ścigać polityków opozycji i obywatelskiego kandydata. I przypomnę im także, że tam w całej Polsce są obywatele, którzy potrzebują odpowiedzialnej, suwerennej, silnej władzy. Moi drodzy, myślę sobie, bo to jedno z ostatnich moich wystąpień przed pierwszą durą wyborczą. Cieszę się, że jestem z wami tutaj w Świdnicy i myślę sobie, jak wiele razem przeszliśmy i jak wielu jest nas wierzących w to, że w niedzielę powiemy, warto być Polakiem. Powinniście czuć dumę wszyscy Państwo z siebie, że jesteśmy w tej walce i jesteśmy zdeterminowani, żeby wygrać te wybory za sprawą kartki wyborczej naszej decyzji. Bo każdy z was w najbliższą niedzielę będzie decydował o losie Polski, o przyszłości swoich dzieci, o przyszłości swoich wnuków. Każdy z nas będzie decydował o przyszłości. To nie jest marsz po władzę, to jest marsz o naszą przyszłość. My chcemy przyszłości bezpiecznej, przyszłości dobrobytu, chcemy normalnej Polski, chcemy czuć się w naszym kraju dobrze, jak we własnym domu i nie chcemy, żeby zmieniały go nam obce ideologie. Jeśli państwo pomyślicie ile przeszliśmy przez ten okres kilku miesięcy kampanii wyborczej, to uzmysłowimy sobie, że przeciwko waszemu kandydatowi występowały już chyba wszystkie najważniejsze agendy państwa polskiego, państwa Donalda Tuska. Najpierw partia polityczna, która mnie popiera, Prawo i Sprawiedliwość, niezgodnie z prawem nie dostała subwencji. Potem ścigająca prokuratura, Najwyższa Izba Kontroli. Dziś słyszymy, że spółki Skarbu Państwa finansowały fundacje, które niszczyły mnie i jeszcze jednego kandydata, a z Rafała Trzaskowskiego chciały zrobić herosa. A gdzie był ten heros na ostatniej dbacie? Widzieliście gdzie? Taką walkę mogą podejmować tylko ci, którzy nie znają polskiej duszy. I dlatego tylu nas tutaj jest w całej Polsce. Bo jesteśmy narodem niepokona, bo jesteśmy narodem, który wolność ma głęboko w swoich sercach. Wolność jest w naszym genotypie, tak jesteśmy stworzeni. Czym bardziej z nami walczą, tym jesteśmy mocniejsi, tym jest nas więcej. I gdyby znali chociaż podstawy polskiej historii i polskiego ducha, drodzy państwo, to wiedzieliby, że ta walka tak nierówna, tak brutalna, tak pełna kłamstw i niespełnionych obietnic Jest kontproduktywna, bo nas jest coraz więcej i idziemy do zwycięstwa w najbliższą niedzielę, do zwycięstwa dla Polski. Świdnica za Karolem, Karol za Świdnicą, Polska za Karolem, Karol zawsze z Polską, Polkami i Polakami. Takim będę prezydentem, to wam obiecuję. Moi kochani, idę jeszcze uścisnąć rękę tym, którzy stoją w deszczu. Mam nadzieję, że mnie rozumiecie. Wyjdę do nich, żeby powiedzieć, że jestem z nimi i dziękuję, że są ze mną tak samo jak bardzo dziękuję wam. Jeszcze raz proszę o waszą aktywność w najbliższą niedzielę. Zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki. Jeszcze raz powtórzę, idziemy do Polski bezpiecznej, do Polski dobrobytu, do Polski ambitnej, do Polski z aspiracjami. Niech żyje Świdnica, niech żyje Polska. Dziękuję. Drodzy Państwo, zrobimy jeszcze jedno zdjęcie grupowe, ale tutaj jeszcze podziękowania dla Pana Karola Nawrockiego. Tak, jeszcze zrobimy, takie jest tutaj nasz fotograf Mikołaj, zrobimy sobie takie wspólne grupowe zdjęcie pamiątkowe ze sceny. Panie prezesie, drogi Karolu, w imieniu wszystkich mieszkańców ziemi świdnickiej składamy tutaj najlepsze, serdeczne życzenia zwycięstwa w najbliższych wyborach prezydenckich i to jest ofiarowane piękne kwiaty biało-czerwone i upominki związane z ziemią świdnicką. Drodzy Państwo, jeszcze raz. Drogi Karolu, specjalnie od kibiców i zawodników Polonii Świdnica, koszulka z nadrukiem Polonia Świdnica, sekcja bokserska Karol Nawrocki. Proszę Państwa, Polonia Świdnica była mistrzem Polski w 1997 roku. Drodzy Państwo, pozdrawiam też bokserów z Polonii i Świdnica, bo wiem, że macie tu superbokserów, a boks naprawdę uczy charakteru. Dziękuję za koszulkę, za kwiaty, za dary i idziemy po boksersku do walki, a nie będzie to bój ostatni na pewno. Dziękuję Wam. To jest pamiątkowe zdjęcie z otwarcia przystanku Historia oraz portret Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski. To namalowała nasza malarka, pani Wiesława Marciniak ze Świdnicy, jako przykład i wzór do naśladowania w budowaniu silnej, zwycięskiej Polski. Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Jeszcze zdjęcie grupowe przed nami, więc niech Państwo nie wychodzą. Tutaj nasz fotograf Mikołaj zrobi Państwu takie zdjęcie wraz z prezesem.