Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Roman Giertych: Premier rządzi, opozycja pozostanie w ławach

Roman Giertych: Premier rządzi, opozycja pozostanie w ławach

Roman Giertych przekonywał, że realną władzę sprawuje rząd i premier, a spekulacje o zmianach na stanowisku premiera nazwał absurdalnymi. Zapewnił, że premier uzyska wotum zaufania na najbliższym posiedzeniu Sejmu i że temat zostanie szybko zamknięty.

Najważniejsze ustalenia


Chciałbym też Państwa pocieszyć - stwierdził Giertych, przypominając, że w Polsce obowiązuje system parlamentarno-gabinetowy, a rząd i premier sprawują realną władzę. Zapewnił, że kwestia stabilności rządu wyjaśni się w Sejmie wkrótce.

Rola prezydenta i rządu


Podkreślił, że prezydent ma pewne historyczne kompetencje, ale to rząd i premier odgrywają decydującą rolę w polityce. Narracje o przejmowaniu władzy przez prezydencję nazwał nieadekwatnymi wobec obowiązującego systemu.

Perspektywa wotum zaufania


Przewidywał szybkie zakończenie sprawy wotum zaufania - jego zdaniem głosowanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a wynik potwierdzi pozycję rządu. W ocenie mówcy temat zostanie zamknięty już w przyszłym tygodniu.

Przesłanie o kampanii i opozycji


Zaznaczył, że istnieje plan na kampanię wyborczą i zapewnił, że "Polska jest w dobrych rękach". Skrytykował przedwczesny optymizm przeciwników, mówiąc, że opozycja pozostanie w ławach opozycji i powinna się uspokoić.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Chciałbym też Państwa pocieszyć. W Polsce mamy system parlamentarno-gabinetowy, a nie prezydencji. Prezydent ma pewne kompetencje dawna królewskie, które pozostały w naszej konstytucji, ale tak naprawdę rządzi rząd. Rządzi premier Tusk i wszystkie te bajania o tym, że ktoś go zastąpi są absurdalne. Premier Tusk uzyska wotą zaufania, jestem przekonany, na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Pewnie to w przyszłym tygodniu temat będzie zamknięty. Pytanie oczywiście o przyszłą kampanię wyborczą i o to, w jaki sposób mamy plan na zwycięstwo. Już chciałem Państwa zapewnić, że mamy. To Polska jest w dobrych rękach. Tusk jest mistrzem wygrywania wyboru. Jeżeli komuś się wydaje teraz, na dwa i pół roku przed wyborami, że już się prawie zwyciężył, to mówię temu komuś, Jarku siadej, uspokój się, uspokój się. Siedzisz w ławach opozycji i będziesz siedział w ławach opozycji. Więc nie szale.