Karol Nawrocki: Broni emerytur i proponuje tani prąd
Karol Nawrocki spotkał się z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" w Pałacu Prezydenckim i podkreślił realizację porozumienia zawartego z związkiem.
Prezydent przypomniał o obronie trzynastej i czternastej emerytury, stanowczym sprzeciwie wobec podwyższenia wieku emerytalnego oraz o ochronie handlu w niedzielę, jednocześnie prezentując własne inicjatywy ustawodawcze.
"Godna emerytura", "Tani prąd -33%", PIT zero, ochronę polskiej wsi i bon ciepłowniczy, wyrażając oczekiwanie procedowania tych rozwiązań dla dobra pracowników i rodzin.
Wypowiedź z 12-02-2026 r.
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/karol-nawrocki
Prezydent przypomniał o obronie trzynastej i czternastej emerytury, stanowczym sprzeciwie wobec podwyższenia wieku emerytalnego oraz o ochronie handlu w niedzielę, jednocześnie prezentując własne inicjatywy ustawodawcze.
Karol Nawrocki wskazał na konkretne propozycje:
"Godna emerytura", "Tani prąd -33%", PIT zero, ochronę polskiej wsi i bon ciepłowniczy, wyrażając oczekiwanie procedowania tych rozwiązań dla dobra pracowników i rodzin.
Wypowiedź z 12-02-2026 r.
Karol Nawrocki - Konferencja prasowa
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/karol-nawrocki
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Karol Nawrocki - Spotkanie kandydata na Prezydenta RP w Ostrowi Mazowieckiej
Karol Nawrocki: 'Tu jest Polska' i zapowiedź zwycięstwa 18 maja
Karol Nawrocki: Sowiecki neoimperializm ma być jak najdalej
Karol Nawrocki: Zapowiada walkę z drożyzną i ochronę granic
Karol Nawrocki: Plan 21 - nie dla euro, nie dla podwyższenia wieku
Karol Nawrocki: załatwił miejsce Polski w koszyku mikrochipów
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Alicja Łuczak
Alicja Łuczak: Przywraca godność tęczowym rodzinom
Edward Siarka
Edward Siarka: Chaos w leśnictwie skutkuje wzrostem cen pelletu!
Dominik Jaśkowiec
Dominik Jaśkowiec: Apel o poparcie ustawy dla par nieformalnych
Wioletta Kulpa
Wioletta Kulpa - Polacy bez opału? Rząd idzie na łatwiznę!
Sejm RP
Roman Fritz pyta o znikające miliardy w spółce węglowej
PiS
PiS: Brak środków dla powiatowych PUP - pytanie do minister
Artykuły
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Artykuł
Weto Nawrockiego wobec SAFE wywołuje polityczną burzę w Woronicza 17
Artykuł
Weto prezydenta wobec SAFE i spór o Trybunał - gorąca debata w Radiu ZET
Artykuł
Tusk: w wojnie o SAFE opadły wszystkie maski
Transkrypcja
Szanowny panie prezydencie, dostojni goście, szanowni państwo, serdecznie witam państwa na spotkaniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Karola Nawrockiego z Komisją Krajową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Witam w pierwszej kolejności pana Piotra Dudę, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Witam również członków Prezydium Komisji Krajowej, pana Macieja Kłosińskiego, pana Bartłomieja Mickiewicza, pana Grzygorza Adamowicza. Witam oczywiście serdecznie wszystkich obecnych na sali członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dzisiejszym spotkaniu uczestniczą zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, pan minister Adam Andruszkiewicz, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pan Mateusz Kotecki, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, pan Karol Rabenda i doradca pana Prezydenta, pan Bogdan Kubiak. Panie Prezydencie, proszę o zabranie głosu, a ja dziękuję. Bardzo dziękuję, panie ministrze, szanowny panie przewodniczący, drodzy panowie wiceprzewodniczący, drodzy członkowie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego, dziękuję panu przewodniczącemu, to nie nasze pierwsze spotkanie odkąd zostałem prezydentem, za towarzyszenie prezydentowi i dbanie o cały komponent społeczny tej emocji, która jest bardzo ważna i pracowniczy podczas sprawowania przeze mnie funkcji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie pół roku, przez sześć miesięcy. Bardzo się cieszę, że jesteście tutaj, że to posiedzenie Komisji Krajowej odbywa się w Pałacu Prezydenckim. To jest też taki moment, w którym można poczuć tą wielką siłę Solidarności, która wciąż w was jest. Drodzy Państwo, gdy wszedłem na salę, to rzeczywiście poczułem, zobaczyłem nie tylko ilu was jest, ale też jaką moc dzisiaj współcześnie w XXI wieku reprezentuje Solidarność i za tą pracę, ciężką pracę wszystkich związkowców Komisji Krajowej, Pana Przewodniczącego. Na samym początku chciałem serdecznie podziękować. Dla mnie to spotkanie jest bardzo ważne. Cieszę się też, że przedstawiciel Solidarności wyłoniony przez Solidarność, przez Pana Przewodniczącego jest bardzo blisko prezydenta, jest w kancelarii prezydenta jako doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Bogdan Kubiak, regularnie podczas spotkań kancelarii dzieli się, jak rozumiem, emocją całego Związku w wielu zasadniczych kwestiach odnoszących się do ustaw, do moich wet, do moich propozycji, do inicjatyw ustawodawczych. Więc mam wrażenie, że Solidarność za sprawą wspaniałego Pana Przewodniczącego Piotra Dudy i mojego doradcy Bogdana Kubiaka jest w kancelarii prezydenta, przy prezydencie właściwie każdego dnia czy każdego tygodnia. To zasadnicze. Po tych sześciu miesiącach myślę, że możemy powiedzieć w nawiązaniu do porozumienia, które zostało podpisane niemal równo rok temu, pomiędzy jutro, będzie dokładna rocznica, że te sześć miesięcy pokazuje, że w kwestiach fundamentalnych, zasadniczych prezydent Rzeczpospolitej Polskiej realizuje umowę podpisaną z Solidarnością. Jeszcze raz dziękuję za poparcie w kampanii wyborczej, ale myślę, że te sześć miesięcy pokazuje, że w kategorii fundamentów pewnego scenariusza prezydentury, tych rzeczy, które wypływały i z mojego serca, i z mojego doświadczenia jako kandydata, i z pięknego doświadczenia historycznego, zasadniczego dla Polski Związku Zawodowego, że jesteśmy tam, gdzie ustaliliśmy, że będziemy po sześciu miesiącach. Takie mam przekonanie. Czyli dbało się o kwestie społeczne, socjalne, pracownicze. Oczywiście przywiązanie do wartości chrześcijańskich, choć wiem, że mówimy o pewnej symbolice, ale to ważne, że ona przez sześć miesięcy prezydentury w sposób naturalny się nie zmieniła. Mamy tego wiele przykładów. I w Gdańsku, i w Katowicach, i w Gdyni, podczas wielu uroczystości, i w Jaworznie, i podczas protestów górniczych, gdzie byli moi przedstawiciele, moi ministrowie. Więc w tych zasadniczych kategoriach myślenia o Rzeczpospolitej, pewnej wrażliwości i świadomości, myślę, że jesteśmy, panie przewodniczący, drodzy państwo, w porozumieniu, które podpisaliśmy sześć miesięcy temu. Jeśli chodzi o wypełnianie porozumienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, to ja patrzę na to, drodzy państwo, z jednej strony z perspektywy defensywnej, i taka była istota też naszego porozumienia, a więc kwestia zachowania tego, co udało się Solidarności wspólnie z rządem Zjednoczonej Prawicy wypracować przez kolejne lata, a więc i trzynaste, i czternaste emerytury, i zagrożenie podniesienia wieku emerytalnego przy tragicznej sytuacji dzisiejszych finansów publicznych za sprawą obecnego rządu. A więc to była trwoka związku zawodowego. Czy to, co udało się przez tyle lat waszej pracy, współpracy z rządem Zjednoczonej Prawicy wywalczyć, nie zostanie po prostu zniszczone. I tutaj oczywiście moja rola jest defensywna i nasza rola jest defensywna, ale ja podtrzymuję wszystkie swoje deklaracje, a więc trzynasta, czternasta emerytura to jest coś, co powinno funkcjonować i nigdy nie podpiszę takiego prawa, które by to zmieniało. Podwyższenie wieku emerytalnego. Wielokrotnie w kampanii wyborczej powiedziałem, że ta ręka nie podpisze podwyższenia wieku emerytalnego. Nie stanąłem przed takimi decyzjami, ale pomyślałem, że dzisiejsze spotkanie jest dobrym momentem dla potwierdzenia stanowiska, które ustaliliśmy. Podobnie z handlem w niedzielę, tutaj także stoimy na gruncie porozumienia, którego strzeże dzisiaj prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wspierany przez Solidarność. Ale obok tego modułu defensywnego jest też moduł kreacyjny, jak moglibyśmy powiedzieć. I nie wiem, czy wszyscy członkowie Komisji Krajowej wiedzą, jak wyglądały inicjatywy prezydenckie, ale w ciągu sześciu miesięcy, także w emocji i odpowiedzialności społecznej, wyszedłem z inicjatywami ustawodawczymi, choćby dbając o dobro polskich emerytów. W listopadzie ubiegłego roku w Sochaczewie zaprezentowałem inicjatywę ustawodawczą Godna emerytura. Projekt zakłada wprowadzenie w roku dwudziestym szóstym podwyżki minimalnej emerytury o 150 zł. Jak wiemy, to już się nie udało. Ta ustawa nie przeszła przez Sejm, ale to nie znaczy, że ja schodzę ze ścieżki ubiegania się o wprowadzenie tej ustawy. Podwyżki trzynastej i czternastej emerytury są w tej propozycji ustawy. W takiej samej wysokości są gwarantowane właśnie w tym projekcie ustawy. Stoję też na straży interesów ciężko pracujących Polaków, w tym rolników. To jedna z moich pierwszych inicjatyw ustawodawczych. Oczywiście, jak mówiłem, handel w niedzielę nie wchodzi w grę, abyśmy to zaprzepaścili, ale to jest ta emocja defensywna. Natomiast na początku sierpnia w Krąpieli zaprezentowałem inicjatywę ustawodawczą o ochronie polskiej wsi. Ona jest w parlamencie. W sierpniu skierowałem do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wzrostu cen energii elektrycznej. To była odpowiedź na wcześniejszą propozycję rządową, tak zwaną ustawę wiatrakową. A więc jedną zawytowałem, drugą zaproponowałem, żebyśmy mieli w Polsce mniejsze ceny energii elektrycznej, ale niekoniecznie wiatraki wszędzie tam, także tam, gdzie ich nie potrzebujemy. Podpisałem też ustawę o bonie ciepłowniczym, która przyczyniła się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej. Ta inicjatywa ustawodawcza, drodzy Państwo, która jest najlepsza dzisiaj na stole w odniesieniu do sytuacji, w której się znaleźliśmy. To znaczy, gdy jeszcze jest zielony ład i gdy jeszcze są zielone podatki, a więc działamy w sytuacji, w którą zastaliśmy, to zaproponowałem za sprawą pana ministra Rabendy i też ekspertów z Kancelarii Prezydenta Pracy ministra Boguckiego metodyczne rozwiązanie cen energii elektrycznej. To jest inicjatywa ustawodawcza tani prąd minus 33%. Dzisiaj w Polsce nie ma lepszej propozycji rozwiązań jak ustawa prezydencka. Nie wiem, z jakich przyczyn ona nie jest procedowana w polskim Sejmie, ale została zaproponowana. Podejmuję też decyzję, mając oczywiście na uwadze wsparcie polskich rodzin. To jest inicjatywa ustawodawcza PIT zero, rodzina na plus. To jest też dbałość, myślę, w sposób naturalny ważna dla prezydenta i dla Solidarności.
---
---