Konfederacja proponuje reset konstytucyjny w wymiarze sprawiedliwości
Konfederacja wzywa do resetu konstytucyjnego wymiaru sprawiedliwości i wygaszenia mandatów członków instytucji takich jak Trybunał Konstytucyjny i Krajowa Rada Sądownictwa. Postuluje powołanie nowych, apolitycznych składów tych organów za zgodą wszystkich partii i przy udziale najwyższych autorytetów państwowych.
Konfederacja proponuje wygaszenie mandatów obecnych członków organów sądowniczych i powołanie nowego składu zaakceptowanego przez wszystkie strony sporu politycznego.
W wystąpieniu podkreślono, że trwająca polityczna walka osłabia Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa, prowadzi do chaosu prawnego i podważa pewność co do prawomocności wyroków.
Konfederacja proponuje, by wszystkie partie usiadły do jednego stołu, być może pod patronatem Prezydenta i Marszałka Sejmu, aby uzgodnić nowelizację konstytucji, wygaszenie mandatów i kryteria powoływania nowych przedstawicieli.
W wystąpieniu skrytykowano polityczną wymianę kadr jako zamianę jednych nominacji na inne — "byli ich, teraz będą nasi" — oraz zwrócono uwagę, że nowe nominacje nie są niezależnymi ekspertami.
Konfederacja ostrzega, że dalsza eskalacja sporu spowoduje długotrwałą niepewność prawną, podważy zaufanie obywateli do sądów i będzie miała negatywne skutki dla życia społecznego i gospodarczego.
Najważniejszy postulat
Konfederacja proponuje wygaszenie mandatów obecnych członków organów sądowniczych i powołanie nowego składu zaakceptowanego przez wszystkie strony sporu politycznego.
Argument o skutkach trwającej wojny o sądownictwo
W wystąpieniu podkreślono, że trwająca polityczna walka osłabia Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa, prowadzi do chaosu prawnego i podważa pewność co do prawomocności wyroków.
Proponowany mechanizm porozumienia
Konfederacja proponuje, by wszystkie partie usiadły do jednego stołu, być może pod patronatem Prezydenta i Marszałka Sejmu, aby uzgodnić nowelizację konstytucji, wygaszenie mandatów i kryteria powoływania nowych przedstawicieli.
Krytyka dotychczasowych zmian kadrowych
W wystąpieniu skrytykowano polityczną wymianę kadr jako zamianę jednych nominacji na inne — "byli ich, teraz będą nasi" — oraz zwrócono uwagę, że nowe nominacje nie są niezależnymi ekspertami.
Konsekwencje dla obywateli i gospodarki
Konfederacja ostrzega, że dalsza eskalacja sporu spowoduje długotrwałą niepewność prawną, podważy zaufanie obywateli do sądów i będzie miała negatywne skutki dla życia społecznego i gospodarczego.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Konfederacja: Krytykuje rząd za brak sprzeciwu wobec dyrektywy
Konfederacja: Skarbówka karze marynarzy za bałagan prawny
Krzysztof Tuduj: Umowa z USA wasalizuje Polskę i zagraża suwerenności
Konfederacja ostrzega o wzroście cen prądu do 667 zł
Grzegorz Braun: NBP prognozuje inflację do 15% i krytyka rządu
Roman Mozarski: Ostrzeżenie przed rozszerzeniem podatku cukrowego
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia zapewnia: miejsce dla PiS w prezydium Sejmu
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki zapowiada skład Rady Ministrów za 7-8 dni
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki: Broni wypłat urzędników i chwali KPO
Lewica
Lewica: Nie dla przekazania nieruchomości Akademii Kopernikańskiej
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia: Zapewnia o przestrzeganiu konstytucji i broni podpisów
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki: Dekalog Polskich Spraw i rząd równowagi
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Debata o ETS, wyroku NSA i ryzyku zaangażowania w konflikt - spór w Radiu ZET
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Artykuł
Weto Nawrockiego wobec SAFE wywołuje polityczną burzę w Woronicza 17
Transkrypcja
Dzień dobry. Szanowni Państwo, początek nowej kadencji przynosi kolejne bitwy w niekończącej się wojnie o sądownictwo. Ta wojna jest wyniszczająca, w tej wojnie nie będzie zwycięstw. W tej wojnie ofiarą jest jedynie Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, cały wywiad sprawiedliwości i wszyscy Polacy, którzy kiedykolwiek skorzystali, skorzystają, nawet liczą się z możliwością, co mogą potrzebować skorzystania z sądu pierwszej, drugiej instancji, czy również z tych najwyższych kryminałów i objawów. Ta wojna nie skończy się sama z siebie. Trzeba to sobie jasno powiedzieć. Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, to są instytucje trwale upalne. Trwale zdelegalizowane. Jeżeli nie zrobimy czegoś radykalnego, to one będą tylko przechodzić, jak szmaciana zawarta, wyrywane z rąk jednego obozu kolumniego, będą tylko trwale oskarżane o to, że nie posiadają lektywnizacji. Jedna strona kwestia to, że osoby powołane do telegadu przez drugą mają prawo tam zasiadać. Będzie tylko coraz większy chaos spraw, coraz większy niepewność, co do tego, które wyroki są rzeczywiście prawomocne, które zostaną podtrzymane. Każdy, kto wyjdzie z sądu z korzystnym dla siebie wyrokiem, będzie przez całe lata się zastanawiał może, czy z którymś kolejnym przełożeniem państw w Trybunale Konstytucyjnym, Jego wyrok nie zostanie po raz kolejny uznany za nieprawidłowy, za wydany przez sędziego, który tak naprawdę nie był sędzią, uznany zdaniem jednej ze strony. To jest sytuacja, która jest dla gospodarki polskiej, dla społeczeństwa obywatelskiego na dłuższą metę absolutnie nie do przyjęcia. I nie rozwiąże tego to, co próbuje zrobić teraz Platforma Obywatelska razem ze swoimi koalicjantami, to znaczy po prostu właśnie przełożyć bajkę, obsadzić Krajową Radę Sądownictwa politycznymi awanturnikami ze swoich szeregów, za które wygaszać mandaty Sędziu Trybunału Konstytucyjnego, do których powołania oczywiście są wątpliwości, na pewno były nieprawidłowości, ale nie jest to rozwiązanie zastępowanie jednych nieprawidłowości innymi. Konfederacja Krokowoja, coś innego, rozwiązanie niepolegające na niezwartych obywatach naprawianych Trybunału czy Krajowej Rady Sądownictwa. Proponujemy reset konsulacyjny, coś, co musi się odbyć za zgodą i współpracą wszystkich ze stron sporu politycznego. Proponujemy, żebyśmy wszystkie, wszystkie partie obecne w Sejmie usiedli do jednego stołu. Być może, miejmy nadzieję, pod patronatem Prezydenta i Marszałka Sejmu, innych osób obdarzonych autorytami. Żebyśmy przy tym stole ustalili, że mamy zgodę, że mamy zdolność do tego, żeby w drodze nowelizacji konstytucji wygasić mandaty wszystkich osób obecnie zasiadających w tych upalnych obradach, takich jak Krajowa Rada Sądownictwa, takich jak Rady Naukostalizacyjnej i za zgodą wszystkich stron sporu politycznego powołać nowy skład. Nowy skład nie rekrutujący się z politycznych awanturników, nie rekrutujący się z prawników, którzy się skompromitowali w tej wojnie usądnych trwającej o dość lat. Tylko złożony z usług obdarzonych rzeczywistym autorytami prawników, którzy są akceptowani i uznawani przez wszystkie strony sporo. Oni są uznawani i akceptowani przez wszystkich Polaków, przez wszystkich swoich kolegów. Przy tym stole, w którym powinny usiąść wszystkie partie, jesteśmy w stanie uzgodnić wygaszenie mandatów tych obecnie urzędujących obiadów. Jesteśmy w stanie uzgodnić powołanie nowych, nieumoczonych politycznie przedstawicieli społeczeństwa polskiego do Krajowej Rady Sądownictwa, do dyredu Naukostalizacyjnego. Bylibyśmy w stanie ustalić procedury powoływania kolejnych przedstawicieli polskiego sądownictwa do tych organów, po to żeby już nigdy więcej nie powtórzyła się taka sytuacja, że jakiś organ sądownictwa w wyniku sejmowej wojny politycznej upada, staje się nieakceptowany przez Polaków, staje się niezdolny do funkcjonowania gwarantującego praworządność, gwarantującego prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. To jest propozycja Konfederacji, z którą się zwracamy do wszystkich pozostałych partii, do wszystkich osób pełniących najwyższe funkcje państwa. Usiądźmy do jednego stołu, porozmawiajmy, osiągnijmy to, czego Polacy rzeczywiście potrzebują. Reset konstytucyjny, trwała naprawa polskiego wymiaru sprawiedliwości. Proszę o zabranie głosu. Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo, Polacy optymistycznie, jak się okazuje, nieco najmniej zagładali, że po zmianie władzy, podczas już sesji kadencji nowego sejmu, być może nastąpią zmiany korzystne. Zmiany korzystne w tej trzeciej władzy, która przecież jest bardzo ważna, tak naprawdę z tych wszystkich władzy. Sądy rozstrzygany bardzo często robią do tych codziennych problemach związanych, czy to z życiem rodzinnym, czy z innego zakresu. Ale oczywiście to się nie stało i zgodnie z naszymi przewidywaniami, Sama ta zmiana, jaka ma nastąpić teraz w sądownictwie, a zwłaszcza w tym sądu najwyższego szefla, czyli w najwyższych trybunałach i sądach, w sądzie instytucyjnym, w sądzie najwyższym, ma po prostu polegać na prostej wymianie kadrowej. Byli ich, teraz będą nasi. Nie tak się przeprowadza swoją reformę sądownictwa i nie o taką reformę nam się z tym chodzi. Niestety, proszę Państwa, wobec tego ustroju, wobec tego modelu ustawy polskiej, rzeczywiście wymianie sprawiedliwości, jest pewną emanacją, jest pewną wypadkową, wierzącej polityki, wierzącej większości politycznych, wierzących sił, które akurat mają władzę. Tak to po prostu wygląda. I to ma swój przejaw, chociażby w ostatnio wybranych właśnie osobach do Krajowej Rady Sądownictwa, to nie są jacyś niezależni eksperci, to nie są osoby uznanej w wierzu radniczej, to nawet nie są osoby ze wszystkich stron nic politycznych, tylko po prostu opieszczona grupa, w sposób, który powiedzmy sobie szczerze, no nie przejawia, nie przejawia jakiejś szczególnej umiejętności, czy wiedzy, czy intuicji prawnej. Chodzi tylko o to, aby znowu byli nasi, byli wasi, teraz będą nasi, to jest tylko cała ta umiana kadrowa, to jest jedyny pomysł obecnie rządzącej w większości rządowej. Resztę, teraz podkreślam, nikt z opozycji, na przykład z kościołami z Konfederacji się nie znalazł w tym gronie, co pokazuje, że ma ono mieć wymianę jednoznacznie politycznego, posłownicznego, rozprócz zastawienie wajki. Tymczasem zapaść w sądownictwie trwa, proszę Państwa, no spójrzmy na statystyki, średni czas trwania postępowania w sądach rejonowych wzrósł od 2015 roku z 4 tysięcy ponad do, już ponad 7 miesięcy w 2021 roku, czyli prawie dwukrotnie. To, co się dzieje w sądownictwie gospodarczym, to jest po prostu katastrofa. Przedsiębiorcy latami czekają na wyrok, latami czekają na to, aby odzyskać sądownie swoje należności. To oczywiście nie zwykle zwalnia gospodarkę, to powoduje zatory płatnicze, to powoduje wiele, wiele problemów. Więc tu jest potrzebna głęboka reforma. Ta reforma ma iść właśnie w kierunku całkowitego odpolitycznienia wymiany sprawiedliwości. Trzeba w prostu wprowadzić takie zmiany tego sytuacji, które spowodują, że sądy i sędziowie nie będą zależni ani od władzy, a nie od władzy ustawodawczej tak naprawdę. Łącznie z tym, aby stworzyć osobny budżet dla sądownictwa, takich zmian można postanować bardzo dużo, słowo niemożliwe, ale potrzebna jest do tego wola polityczna. Proszę Państwa, jedną z najważniejszych funkcji sądu i sędziowiecztwa, aby oni doprowadzali przed urzędnikami i politykami, żeby byli zawsze w tym sporze między państwem a dużo słabszym obywatelem, żeby przede wszystkim pilnowali tego słabszego, interesu tego słabszego, żeby wydawali drogi zgodnie z literą prawa, a nie na przykład z takim skrzydnieniem na korzyść państwa, co obserwujemy bardzo, jak teraz prawa, czy to na przykład do zamczyk, czy budatkowych, czy zesowski czy inny. Więc tu jest naprawdę potrzebna zmiana zasady, a nie tylko zmiana waszych, dla naszych. Nie chodzi o zmiany personalne, chodzi o odpolitycznienie sądów. Tego typu zmiany dopiero przyniesie prawa zwoła na prawo sądownictwa i poprawy jego funkcjonowania. Stąd ten reset, o którym mówimy, to ma być po prostu zmiana na poziomie gospodarstwie. I mamy nadzieję, że znajdzie się jednak największa opcja, która będzie przynajmniej prógowała użytkowników, a nie tylko na przykład unieważniać wyroki, co jest kompletnie bezsensem, i unieważniać w oparciu o to, że są wydawane przez osoby, przez sędziów, którzy nie są nasi. Te wyroki mają być weryfikowane z punktu widzenia ich merytorygi, jakości, ich prawidłowości prawnej, a nie dlatego, że wydali ją nie nasi sędziowie. Przecież tego typu podejścia to jeszcze bardziej zwiększy zapas sądownictwa, wydłuży postępowanie, spowoduje niepewność prawnego. Każdy obywatel czy przedsiębiorca, który dostał wyrok wydany przez sędziego nie naszego, w cudzysłowie, będzie się bało też, że taki wyrok może być zmieniony, uchwalony i tak naprawdę nie wie, czego tego sprawą przesłuchuje. Więc kompletnie tędy droga, odpolitycznić, wyrzucić politykę z sądy w zmianę sprawiedliwości i przeprowadzić nowy reset, w wymiarze resetów dodacyjnych, w zmianach sprawiedliwości. To są postulacje, postulacje. Dziękuję bardzo, za to są jakieś pytania. Do widzenia. Dziękuję. Dziękuję.