Waldemar Żurek - Nowelizacja broni praw obywatelskich
Waldemar Żurek wystąpił w Sejmie, przedstawiając argumenty za nowelizacją prawa karnego i apelując o odrzucenie veta prezydenta. Podkreślił, że zmiany mają chronić prawa obywateli, ograniczyć bezprawne areszty i zmniejszyć koszty odszkodowań.
Cel nowelizacji
Waldemar Żurek wskazuje, że projekt jest efektem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego i autorstwa wybitnych specjalistów. Nowelizacja ma na celu zabezpieczenie prawa do obrony oraz zapobieganie przedłużającym się tymczasowym aresztowaniom, które generują wysokie odszkodowania dla państwa.
Skala problemu i dane
Minister przypomina o spadku przestępczości o 8% i wzroście wykrywalności o 4% w latach 24-25, ale jednocześnie zwraca uwagę na przypadki bezprawnych aresztów i najwyższe odszkodowanie sięgające 2,7 mln zł. Podkreśla, że dotychczasowe reformy wymiaru sprawiedliwości przyczyniły się do przewlekłości postępowań.
Kontekst prawny i polityczny
Waldemar Żurek krytykuje praktyki ostatnich lat, wskazując na zniszczenie instytucji ujednolicającej orzecznictwo i problemy wynikające z działań Neo KRS. Apeluje do posłów, w tym do przedstawicieli konfederacji, by wysłuchali ofiar bezprawnych aresztów i zagłosowali przeciwko wetu prezydenta.
Zachęta do obejrzenia
Materiał prezentuje pełne, merytoryczne wystąpienie Waldemara Żurka i przedstawia główne argumenty za reformą. Obejrzyj nagranie, by poznać szczegóły i wyrobić własne zdanie przed głosowaniem.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
O głos poprosił, zgodnie z artykułem 186, Pan Minister Sprawiedliwości, minister Żurek. Bardzo proszę. Panie Marszałku, Panie Premierze, Wysoka Izbo. Szanowni Państwo, projekt ustawy... Proszę Państwa, mówił Pan Minister Bugucki, sala była spokojna. W związku z tym naprawdę proszę Państwa o to, żebyście wysłuchali Pana Ministra Żurka. Święta idą, przypominam. Szanowni Państwo... Pan minister Żurek ma głos, proszę bardzo. Już, można? Ja widziałem przed chwilą, jak Państwo składaliście życzenia wielkanocne, więc chciałbym też, żebyście swoją postawą zaświadczyli o tym, że naprawdę jest jakieś minimum kultury w tej Izbie. Bardzo bym Państwa o to prosił. To kultura w całej Izbie. To jest kultura. Pani Poseł, bardzo proszę. Proszę, proszę dać do końca. Już proszę Państwa, czy jeszcze Państwo będziecie przeszkadzać? Szanowni Państwo, ten projekt jest efektem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, wybitnych polskich specjalistów, zarówno profesorów prawa, jak i praktyków. Musimy mieć świadomość, że przepisy, które zostały wprowadzone w czasach ministra Ziobry, generują bardzo negatywne konsekwencje. Jednym z tych konsekwencji są przedłużające się areszty oraz łatwość stosowania tego typu środka. Były także przypadki, które Państwo bardzo dobrze znacie, kiedy w sposób nielegalny stosowano wobec polskich obywateli podsłuchy i różnego rodzaju środki, które były naruszeniem prawa, ale jednocześnie wykorzystano później te owoce zatrutego drzewa w procesach. We wszystkich demokratycznych, cywilizowanych krajach dowody, które zostały zebrane w sposób nielegalny wobec obywateli, są dyskwalifikowane przez sąd. Odpowiem Państwu zaraz szczegółowo na zarzuty. Jeżeli Pan Poseł nie będzie przeszkadzał, odniosę się szczegółowo do tych zarzutów. Proszę Państwa, naprawdę skupcie się merytorycznie na tym, co będę mówił. Bardzo proszę. Proszę Państwa, w latach 24-25 mamy spadek przestępczości o 8% i wzrost wykrywalności o 4%. To są efekty pracy tego rządu. Mimo to mamy przypadki przedłużających się tymczasowych aresztowań, które generują odszkodowania, które płaci polski podatnik. Znaliście Państwo przypadki wielu przedsiębiorców polskich, wielu polskich obywateli, którzy byli w ten sposób represjonowani. Najwyższe odszkodowanie to zastosowanie bezprawnego aresztu 2,7 mln zł. To nie są sprawy groszowe. Odniosę się teraz, jak Pan posłucha, to odniosę się także do zarzutów Pana ministra Boguckiego. Wiecie Państwo dobrze, że w tego typu przypadkach tych przestępstw, które wymieniał Pan minister Bogucki, sądy nie stosują tymczasowego aresztowania. Taka jest praktyka, badaliśmy statystyki. Teraz przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania będą mogły być nadal przez sąd wykorzystane, jeżeli jest utrudnianie śledztwa, jeżeli jest obawa matactwa, obawa ucieczki u ukrywania się. Szanowni Państwo, ja wiem, że byście chcieli mieć takie przepisy, żeby wszystkich trzymano w aresztach, tylko Wasi posłowie wyjeżdżali do Budapesztu. Tak by było idealnie. Na immunitecie. Ja wiem, że chcielibyście wszystkich obywateli trzymać w aresztach. To właśnie są cechy państwa totalitardego. Zwróćcie Państwo uwagę, że także środowiska blisko związane z Panem Prezydentem odczytały tą nowelizację tak właśnie, jak powinna być czytana. Pan minister Bogucki powiedział, że zostali zmanipulowani. Wyobraźcie sobie, że mamy ogromną część naszego społeczeństwa, którą zmanipulowaliśmy projektem, który tak naprawdę prawa obywatelskie stawia na pierwszym miejscu. Jeżeli słyszycie Państwo od ministra Boguckiego, że on jako prawnik mówi, że jakiś przepis będzie inaczej interpretowany w sądzie w Rzeszowie, a inaczej w sądzie w Szczecinie, to odpowiem Panu ministrowi tak, Panie ministrze. Pan jest zawodowym prawnikiem i wie Pan o tym, że orzecznictwo jest zmienne. A właśnie w Sądzie Najwyższym powinno się ujednolicać to orzecznictwo. Ale Państwo doprowadziliście do zniszczenia Sądu Najwyższego. Dlaczego areszty są problemem? Osiem lat reformy ministra Ziobry doprowadziło do tego, że we wszystkich kategoriach wydłużono czas trwania procesów. To Państwo to zrobiliście, to Wasz minister do tego doprowadził. Neo KRS, który chcieliśmy zreformować zawetowaną ustawą, już Państwu wyjaśnię, wysłał na emeryturę 145 sędziów, którzy chcieli dalej pracować, a mieli ukończony 65. rok życia. Wiecie Państwo, ile ci sędziowie by załatwili? 633 tysiące spraw niezałatwionych. Przez to, że Neo KRS wysyła sędziów na emeryturę, za którą płaci polski podatnik, a te osoby chcą pracować. Proszę Państwa, przesłanki określone w tej nowelizacji mają chronić polskiego obywatela. Mają zapewnić mu prawo do obrony. Ideą dobrego wymiaru sprawiedliwości jest nieuchronność kary, wykrycie sprawcy i szybki proces. To Państwo doprowadziliście do przewlekłości tych procesów. Jakiekolwiek próby dzisiaj reformowania wymiaru sprawiedliwości są torpedowane przez weta prezydenta. Natomiast ja chcę zapytać Państwa o jedno. Są tutaj przedstawiciele konfederacji, którzy wprost mówią, że im na sercu leży dobro polskiego przedsiębiorcy. Spotkajcie się z tymi przedsiębiorcami, którzy siedzieli w aresztach, a później zostali uniewinnieni, albo których zwolniono i umorzono postępowanie. Posłuchajcie ich historii w tych aresztach. Posłuchajcie tych historii. Ja apeluję do Państwa. Polski obywatel jest świadomy tego, co jest w tej nowelizacji. I wie dobrze, że ta nowelizacja to jest gwarancja praw obywatelskich, które mamy w Konstytucji. Realna, nie iluzoryczna. Więc bardzo Państwa proszę, żebyście się zastanowili i zagłosowali przeciwko wetu prezydenta. Dziękuję.