Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Michał Wójcik - Postuluje nagrywanie przymusowych odbiorów

Michał Wójcik - Postuluje nagrywanie przymusowych odbiorów

Michał Wójcik w Sejmie odniósł się do projektu dotyczącego procedur przymusowego odbioru dzieci, postulując nagrywanie czynności oraz udział psychologów w celu ochrony dobra dziecka. Poseł wskazał też na luki proceduralne, problemy z wykonywaniem orzeczeń i propozycję zmian w systemie kar pieniężnych.

Kontekst i ocena projektu


Michał Wójcik podkreśla, że projekt jest ważny i słuszny w zamiarze ochrony najmłodszych. Chwali uszczegółowienie roli kuratora, udział psychologów i możliwość nagrywania czynności jako instrumenty zabezpieczające dobro dziecka.

Praktyczne problemy i doświadczenia


Poseł opisuje dramatyczne przypadki przymusowych odbiorów, które widział w praktyce, i wskazuje, że protokół oraz procedury wymagają dopracowania. Zwraca uwagę na pytania o rolę psychologa, możliwość traumy u dziecka oraz momenty, kiedy trzeba przerwać czynność.

Michał Wójcik — moment z przemówienia: Michał Wójcik - Postuluje nagrywanie przymusowych odbiorów (26.03.2026)

Konsekwencje prawne i rekomendacje


Wójcik postuluje, by rozważyć zmiany w systemie kar pieniężnych tak, by środki trafiały do Skarbu Państwa, a nie kompensowały drugą stronę konfliktu. Opowiada się za pracą nad projektem w komisjach i apeluje o współpracę ponad podziałami politycznymi.

Zobacz pełne wystąpienie posła Michała Wójcika, by poznać szczegóły argumentów, proponowane poprawki i doświadczenia, które leżą u podstaw tych postulatów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowny Panie Marszałku, Szanowni Państwo, to jest bardzo ważny projekt, z całą pewnością. I Pani Poseł, dobrze, że nad takimi projektami się pochylamy. Musimy wyjść ponad kwestie polityki i próbować ponad podziałem jakimkolwiek pomagać tym najmłodszym obywatelom naszego kraju. Aczkolwiek uczulam Panią dlatego, że w przypadku projektu dotyczącego patostreamingu, oni ukradli ten projekt. Mówię o tej stronie. Ukradli, zmienili, przedstawili jako swój, więc u Pani mogą zrobić dokładnie to samo. Dziś to zrobili, jeżeli chodzi o obniżenie paliw. Ukradli projekt Czanka i przedstawili jako swój. Ale wracam do tej sprawy. Bardzo ważne, że ten projekt jest. I dobrze, że uszczegóławia rolę kuratora. Dobrze, że pojawia się kwestia udziału psychologów. Dobrze, że pojawia się możliwość nagrywania czynności. I dobrze moim zdaniem, że zobowiązany nie będzie uprzedzany o terminie, kiedy będzie realizowana czynność. Zaraz powiem z jakiego powodu. Natomiast mankamentem moim zdaniem jest to, że on bardziej jest rozgrywany ten projekt na obszarze procedury. A tu chodzi bardziej, żeby kwestię dobra dziecka zabezpieczyć. Bo tu się z Panią zgadzam, Pani Poseł, że przez 8 lat zajmowałem się ochroną praw dzieci. Nie ukrywam, że to są najbardziej drastyczne sytuacje, kiedy jest przymusowy odbiór dziecka. I widziałem rzecz, o której się naprawdę w głowie nie śniło, że coś takiego może być. Ciągnięte po ziemi dzieci, za ręce, za nogi. Chciałem pokazać jedną z takich przymusowych odbiorów. Pani zna tą sprawę Ines, która po prostu została w ten sposób potraktowana. Dramatyczna historia, za mało czasu mam, żeby opowiedzieć. I żeby nigdy do takich sytuacji nie doszło, to coś takiego trzeba nagrać. Ale jeżeli się nagrywa, to bardzo dobrze. Tylko pierwsze, czy mamy możliwości, żeby nagrać? No, musi zapewnić rząd to. Będziemy oczywiście wspierali, żeby rząd zgodził się na coś takiego, na nagrywanie tej czynności. Żeby nie było żadnej wątpliwości. Ale później trzeba będzie, żeby z tego nagrania coś było dalej. Wyciągnąć określone konsekwencje, na przykład wobec saniechań różnych osób. To jest bardzo ważne. Czy psycholog powinien uczestniczyć, rozmawiając z koleżanką, która ma duże doświadczenie, jak słyszałem. Powiedziała, że niekoniecznie, bo tu dziecko rozważamy. Niekoniecznie, ale rozważamy, zastanawiamy się. Ja się też zastanawiam nad tym, że to może być trauma dla dziecka, jeżeli pojawia się psycholog. Akurat bardziej się skłaniam ku temu, że lepiej będzie, jeżeli będzie psycholog. Takie jest moje zdanie. Pytanie, czy mamy tylu psychologów. To jest pytanie. I co z tym psychologiem? To znaczy, co decyzja psychologa, jak ma wpłynąć na decyzję kuratora? Czyli czy ona będzie wiążąca, czy nie? Czy powinna być, czy nie wiążącą decyzją? Ostatecznie decyzję powinien podejmować kurator. Ale jak jest, to widziałem to wielokrotnie. Jest niestety bardzo źle pod tym względem. A jeżeli chodzi o sądy, to już jest w ogóle kwestia, że sąd czasami niestety ma jakąś znieczulicę. Straszliwą znieczulicę. Jeżeli chodzi o protokół, trzeba go bardziej uszczegółowić. Z całą pewnością. Także w kontekście tego, jak dziecko podchodzi do tej czynności. To jest bardzo ważne. Nie jest przedmiotem, jest podmiotem tej czynności z całą pewnością. No i kwestie być może procedury tzw. stop. W którym momencie trzeba przerwać daną czynność? Bo jeżeli są spazmy u dziecka, dziecko płacze. Widziałem, kiedy dzieci były odbierane, trzymały się po ręce, ze szkoły były odbierane. Ludzie, to są po prostu chore rzeczy. Chore rzeczy. I takich rzeczy nie powinno być. Absolutnie. Więc z całą pewnością być może warto dopracować także te kwestie. Jedna rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę. I proszę, żebyśmy pracowali nad tym w komisji. Ponieważ my ani nie popieramy, ani nie jesteśmy przeciwni. Chcemy pracować nad tym projektem i dopracować go w komisjach. Jest to kwestia dotycząca nakładania kar pieniężnych. W przypadku, kiedy nie jest realizowane orzeczenie dotyczące odbioru dziecka. I to jest pewien problem. Bo na dzisiaj to druga strona dostaje tego sporu, dostaje pieniądze. Kiedyś tak było, że Skarb Państwa dostawał taką karę pieniężną. Czyli te środki z kary pieniężnej przechodziły na Skarb Państwa. Czyli kara pieniężna nie miała charakteru kompensacyjnego. I to bardzo dobrze. I być może warto, żeby przy okazji tego projektu także i te kwestie poruszyć. Już nie może być tak, że przykładowo znam matkę, która ukrywa dziecko. Nie chce wydawać. Powinna wydać. To jest prawda. No ale 200 tysięcy kary. No to jest też chore po prostu w tym wszystkim. Być może warto, żeby tutaj tym odbiorcom był Skarb Państwa, a nie druga strona. Także ostatecznie my chcemy pracować nad tym projektem. Mam nadzieję, że nie zostanie zamrożony. Pracujmy ponad podziałem politycznym. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo panie pośle.