Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPanie Marszałku! Wysoka Izbo!
Swoje oświadczenie kieruję do ministra sprawiedliwości, pana ministra Zbigniewa Ziobry, a jest to oświadczenie w sprawie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Panie Ministrze!
W odniesieniu do sposobu i formy rozdziału środków publicznych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który rozstrzygnięto na początku grudnia tego roku i w ramach którego wojewodowie rozdysponowali kwotę 4 miliardów 350 milionów zł, proszę o odpowiedzi na poniższe pytania.
Na jakiej podstawie wojewodowie z niektórych województw rozdysponowali środki publiczne, umieszczając na oficjalnych stronach urzędów wojewódzkich, jak i na wręczanych przez polityków tzw. czekach… Kwoty przyznanej dotacji opatrzono logo partii Prawo i Sprawiedliwość. Załącznik: zrzut ekranu ze stroną urzędu wojewódzkiego. Jeśli są to środki publiczne, to czy nie doszło do pospolitego przestępstwa, zgodnie z kodeksem karnym, czyli do przywłaszczenia mienia publicznego, co jest definiowane w art. 284 kodeksu karnego §1 w brzmieniu: kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3? Mając na uwadze załączoną grafikę z oficjalnej strony urzędu wojewódzkiego, możemy dojść do wniosku, że pieniądze trafiające do gmin pochodzą ze środków partii Prawo i Sprawiedliwość, która rozdaje te środki jak swoje.
Czy przestępstwa nie popełnił wojewoda lubuski, który bez konkursu, po uważaniu samorządom pokornym wobec PiS i tym, które PiS się nie naraziły, rozdaje pieniądze tak, jakby były one własnością PiS? Czy nie wypełnia to znamion przestępstwa? Czy wojewoda rozdaje te pieniądze z własnej prywatnej, czy partyjnej kasy, kasy PiS? Jeśli z kasy publicznej, naszej wspólnej rozdaje coś jako swoje – patrz: logo na czekach – to znaczy to, że dysponenci tych środków bezprawnie przywłaszczyli sobie cudzą własność. Czy to jest przestępstwo w rozumieniu kodeksu karnego? A jeśli nie, to czy w przyszłości wszystkie inne partie będące przy władzy będą mogły rozdysponowywać środki publiczne i oznaczać je logo swojej partii? Czy prokurator z urzędu będzie wszczynał postępowanie karne wobec wojewody, który przywłaszczył cudzą, publiczną własność, dysponując publicznymi pieniędzmi jak partyjnymi?
Wszystkie partie polityczne muszą rozliczyć się z pieniędzy, jakie otrzymują w ramach subwencji z budżetu państwa. Partie polityczne nie mogą używać na promocję, prowadzenie działalności czy kampanię promocyjną partii środków pochodzących z przestępstw, nielegalnie przywłaszczonych czy pochodzących z jakichkolwiek innych źródeł niż oficjalne, rozliczane w sprawozdaniu.
Czy postępowanie partii politycznej dysponującej środkami publicznymi jak swoimi, co stwarza wrażenie ich przywłaszczenia, nie spełnia definicji przestępstwa? A jeśli tak, to czy taka partia nie powinna być pozbawiona subwencji, zdelegalizowana i wykreślona z rejestru partii politycznych?
Reasumując, pytam: czy pan minister podejmie działania prawne wobec partii, która wykorzystuje bezprawnie środki publiczne do swoich partyjnych celów? Dziękuję.