Grzegorz Braun - Konfederacja wzywa do masowego powrotu Polaków
Grzegorz Braun prowadzi konferencję z udziałem Stanisława Tymińskiego i przedstawicieli Konfederacji Korony Polskiej, omawiając potrzebę zachęcania Polonii do powrotu do kraju. Posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw własności i wolności gospodarczej Polaków rozpoczyna się o 14:00; tematem są repatriacja, wsparcie przedsiębiorczości i rola dyplomacji.
Główne tezy
Grzegorz Braun podkreśla skalę zjawiska: poza granicami mieszka ponad 20 milionów Polaków, których potencjał gospodarczy i demograficzny powinien być wykorzystany. W wystąpieniu poruszono konieczność tworzenia warunków sprzyjających powrotowi rodaków oraz krytykę polityki imigracyjnej sprowadzającej obcych elementów kulturowych.
Zaniedbania służb dyplomatycznych
Mówca krytykuje polską służbę dyplomatyczną i administrację za brak wystarczających działań wobec Polonii. Wskazano, że w przemówieniu ministra przedstawiającym zadania na 2026 rok nie padło ani jedno zdanie poświęcone więziom z Polonią, co uznano za dramatyczne zaniedbanie.
Postulat repatriacji i wsparcie przedsiębiorczości
Konfederacja Korony Polskiej deklaruje wolę polityczną wspierania masowego powrotu Polaków i stawiania na rodzimą przedsiębiorczość. Dyskusja ma skupić się na ustawach i rozwiązaniach gospodarczych, które umożliwią Polsce przyjęcie i aktywne zaangażowanie powracających rodaków.
Dalsze kroki i transmisja
Posiedzenie zespołu parlamentarnego do spraw własności i wolności gospodarczej Polaków odbędzie się o godzinie 14:00 w Sejmie. Grzegorz Braun zaprasza do śledzenia transmisji i udziału w dalszych pracach poświęconych repatriacji i wsparciu Polonii.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Polskiej. Czy Polacy, czy Polonia może wracać do ojczyzny? Nad tą tematyką będziemy się dzisiaj zastanawiać z naszym gościem specjalnym, panem Stanisławem Tymińskim. Jesteśmy w gronie posłów Konfederacji Korony Polskiej, a także obecny jest z nami pan Gniewomir Rokosz-Kuczyński, dyrektor generalny Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej. Ta konferencja zapowiada szersze obrady, które odbędą się o 14.00 w budynku Sejmu i na te, na śledzenie tych obrad w podobnym, a nawet jeszcze rozszerzonym o wiele składzie zapraszamy, już teraz będzie transmisja. Natomiast ja zapraszam do zabrania głosu przewodniczącego koła poselskiego KKP posła Włodzimierza Skalika. Dzień dobry i szczęść Boże. Szanowni Państwo, nie ma żartów. Poza granicami Polski mieszka ponad 20 milionów naszych rodaków. 20 milionów. Czy polski Sejm, czy polskie służby dyplomatyczne czynią wystarczająco dużo, by utrzymywać więzi z tym, z naszymi rodakami? Czy cokolwiek robią, by wykorzystać ten potencjał, by wykorzystać ten potencjał, by wykorzystać wiedzę, umiejętności i zaangażowanie naszych rodaków? Czy Polonia gdziekolwiek by nie funkcjonowała jest wystarczająco obecna w życiu publicznym w Polsce? Czy czynimy wystarczająco dużo, by ci co chcą wrócić do Polski, by stworzyć optymalne warunki, by ich zachęcić do tego, żeby wracali? My nie chcemy imigrantów gdzieś tam z Afryki, z Azji czy z bliższych regionów świata. My chcemy naszych rodaków, tych którzy chcą wrócić, niech wracają. Ale żeby to było możliwe, to Polska musi się o to postarać. To polski Sejm musi o to zabiegać. I stąd dzisiaj o godzinie czternastej, o godzinie czternastej rozpoczniemy posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw własności, wolności gospodarczej Polaków, ponieważ my chcemy, żeby Polacy również mieszkający poza granicami Polski uczestniczyli w tworzeniu dobrobytu również w Polsce. I szanowni państwo ostatnio mieliśmy okazję przekonać się jak dramatyczna jest troska polskiej administracji, polskiej służby dyplomatycznej o naszych rodaków. Niedawno chyba dwa czy trzy posiedzenia wstecz było wielkie przemówienie ministra Sikorskiego, na którym prezentował zadania polskiej służby dyplomatycznej na 2026 rok. Polscy dyplomaci mają wiele zadań, ale z całą pewnością do najważniejszych należą utrzymywanie więzi z Polakami za granicą, dbanie o ich interes, otrzymywanie komunikacji. Moi drodzy, w ciągu wielogodzinnego przemówienia ministra Sikorskiego nie wypowiedział ani jednego słowa w tym kontekście. Nie powiedział jednego zdania o zadaniach na 2026 rok podległej mu służby w kontekście Polonii, Polaków mieszkających za granicą. I to jest dramat, to jest ta nędza, którą my chcemy zwalczać. My chcemy zmieniać jako środowisko polityczne. Chcemy dbać o naszych rodaków, zachęcać ich do współpracy, do tworzenia, umacniania więzi, jak również do powrotu. Zapraszam, transmisja na żywo w serwisie sejmowym o godzinie 14. Parlamentarny Zespół do Spraw Własności i Wolności Gospodarczej Polaków. Pan Stanisław Tyniński, młodszym przypomnę, legenda lat 90. Kandydat w wyborach prezydenckich w 1990 roku, który przyleciał jak torpeda i wykosił w pierwszej turze Tadeusza Mazowieckiego, ale potem jak się okazało przegrał z Lechem Wałęsą Bolkowiczem. Wtedy jeszcze chyba nie wszyscy wiedzieli kim on tak naprawdę jest. Pan Stanisław Tyniński, człowiek sukcesu ekonomicznego i spektakularna ofiara systemu okrągłostołowego w Polsce, dziś powraca. Jest to znamienne. Zapraszamy do zabrania głosu. Dziękuję Państwu za przybycie i uwagę. Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem zaproszony przez Pana Grzegorza Brauna tutaj do Polski. Jest mi bardzo miło jak zwykle być znowu w własnym kraju. Także cieszę się z Waszej obecności i cieszę się, że jestem tutaj. Jeśli Państwo mają jakieś pytania to proszę bardzo. Ja dużo odpowiedziałem wczoraj na pytania w wywiadzie telewizyjnym, a także może jest coś więcej o co Państwo chcą się zapytać. Czy chciałby Pan w jakiś sposób sprostować Pana wczorajsze słowa, bo powiedział Pan coś w stylu, że Rosja ma to szczęście, że ma takiego prezydenta jak Władimir Putin. To jest dosyć kontrowersyjne powiedzenie w Polsce właśnie teraz. Tak, oczywiście taki kraj jak Rosja potrzebuje silnego prezydenta, który potrafi się przeciwstawić zagranicznym interesom. Sposób w jaki rządzi Rosją, prowadzi politykę międzynarodową. Ale tu jest Polska Panie redaktorze. Wydaje mi się, że Rosjanie lubią swojego prezydenta. On ma pełne poparcie. Już wiele lat jest prezydentem i widzę, że myślę, że to pozostanie. To wątek polski zapytam. Zasugerował Pan, że będzie Pan startował w wyborach do Senatu. Czy jest jakiś konkretny okręg, który Pana interesuje? No prawdopodobnie. Być może jak mi da zdrowie, to mogę kandydować. Czy są jakieś pytania związane z tematem posiedzenia zespołu parlamentarnego? Polska, Polonia? Jakie ustawy chcielibyście Państwo wprowadzić, żeby np. ułatwić repatriację Polaków? Zabiorę głos. Dobrze. Szczęść Boże. Szanowni Państwo, Pan Stanisław Tymiński to pierwszy polski antysystem czasów transformacji ustrojowej, czasów, kiedy odchodził w przeszłość PRL, a mościł się w Polsce post PRL, a w konsekwencji Eurokołchoz. Pan Stanisław Tymiński jest Polakiem, który jako pierwszy chciał dać Polakom wybór, realny wybór, a nie wybór między dżumą a cholerą. Szereg razy mówiono o nim człowiek znikąd, a z kim byli ludzie, których salony, mafie, służby i loże wysunęły wówczas w roku 90. do wyborów prezydenckich? Kim okazali się po latach kontrkandydaci Pana Stanisława Tymińskiego? Jego biografia, jego dorobek życiowy, jego osiągnięcia gospodarcze, ekonomiczne, biznesowe, to właśnie źródło autentycznego autorytetu, z którego chcemy zaczerpnąć i skorzystać. Dziś właśnie na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego będziemy o to pytać, Panie Redaktorze, jakie warunki my, polscy politycy, polscy państwowcy, powinniśmy spełnić, by Polakom w szerokim świecie chciało się i by mieli poważne powody, by rozważyć przeniesienie swojego życia rodzinnego, swojego życia biznesowego na powrót do ojczyzny. A kiedy mówię na powrót, to nie stosuje się to równie trafnie do wszystkich przypadków, bo są przecież w szerokim świecie wielopokoleniowe polskie rodziny na kontynentach północnoamerykańskim, południowoamerykańskim i tutaj, na superkontynencie eurazjatyckim, nie tylko tuż na wschód od nas, na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, ale także w Kazachstanie, są polskie rodziny, które od dziesięcioleci zgłaszają chęć, wolę powrotu do ojczyzny i ojczyzna to lekceważ. A zatem my, Konfederacja Korony Polskiej, deklarujemy dzisiaj, nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni, naszą wolę polityczną wywołania, uwaga, masowej migracji do Polski, tej jednej, jedynej migracji, której byśmy pragnęli. Całym naszym polskim sercem i całym naszym politycznym rozumem pragniemy powrotu Polaków do Polski. To jest ta jedna, jedyna migracja, która nas nie będzie martwić, wręcz przeciwnie ucieszy, bo wzmocni najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Mówi się Polakom bardzo wiele już od dawna o tym, że z problemami gospodarczymi, społecznymi, demograficznymi radzić sobie możemy i powinniśmy wyłącznie przez sprowadzanie obcych do Polski. Obcych nam cywilizacyjnie, kulturowo, czy z krajów dalszych, afrykańskich, azjatyckich, czy z krajów bliższych, ale barbarzyńskich, jak się okazuje, takich jak Ukraina, mielibyśmy stamtąd czerpać, tak nam mówi świat polityki, te zastrzyki, te sterydy demograficzne, które pozwolą Polsce przetrwać. Otóż my się temu sprzeciwiamy i mówimy, że jedynym źródłem realnym wzmocnienia Polski, narodu polskiego będzie powrót do ojczyzny tych, którzy są, czują się, myślą, mówią po polsku. Na nich tutaj czekamy i chcemy uczynić wszystko, żeby warunki gospodarcze, żeby temu sprzyjały. Polski przedsiębiorca z Kanady, Stanów Zjednoczonych, z Brazylii nie będzie mógł odpowiedzialnie myśleć o przeniesieniu swoich interesów, czy życia rodzinnego do Polski, jeżeli my nie uwolnimy polskiej przedsiębiorczości. I to są tematy dzisiejszych naszych obrad i to są tematy dalszych naszych prac. A co więcej, to usłyszy pan redaktor, jeśli zamieniwszy się w słuch, zechce wziąć udział w posiedzeniu zespołu parlamentarnego do spraw wolności, własności i wolności gospodarczej Polaków. Zapraszamy, szanowni państwo, no i zapraszamy także do śledzenia dalszego biegu wizyty pana Stanisława Tymińskiego w Polsce. Zainteresowanie telewizji mainstreamowych i antysystemowych. Jutro mecz. Jutro mecz, chwila wytchnienia, ale emocjonującego i aktywnego wytchnienia. Mecz Polska-Albania, a pojutrze otwarte spotkanie z rodakami, z publicznością przy Prymasa Tysiąclecia. Proszę szukać informacji w sieci. Zapraszamy. Bardzo dziękujemy i zapraszamy raz jeszcze.