Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk o wzmocnieniu współpracy bałtyckiej i rozmowach pokojowych

Donald Tusk o wzmocnieniu współpracy bałtyckiej i rozmowach pokojowych

Donald Tusk mówił przed wyjazdem na konferencję bezpieczeństwa monachijską o wzmocnieniu współpracy bałtyckiej i o perspektywach rozmów pokojowych dotyczących Ukrainy. Zapowiedział bilateralne spotkanie z premierem Szwecji i skrytykował głosowanie opozycji wobec programu SAFE.

Konferencja bezpieczeństwa i spotkania bilateralne


Donald Tusk zapowiedział udział w konferencji bezpieczeństwa monachijskiej i serię spotkań bilateralnych - m.in. rozmowę z premierem Szwecji oraz spotkanie z kandydatem na premiera opozycji węgierskiej. Wspomniał też o możliwym udziale przedstawicieli kanadyjskich i o niepewności dotyczącej obecności senatora Marko Rubio na wybranych spotkaniach.

Wzmocnienie współpracy bałtyckiej


Tusk podkreślił, że jego rząd pracuje nad wzmocnioną współpracą bałtycką z Szwecją, Norwegią, Danią, Finlandią i państwami bałtyckimi. Wskazał na porozumienie w sprawie programu Orka jako element nadający ton współpracy obronnej w akwene Bałtyku oraz na budowę infrastruktury obronnej określanej jako „tarcza wschód".

Debata o Ukrainie i rola Europy


Premier mówił o planowanym spotkaniu koalicji chętnych dotyczącej sytuacji w Ukrainie, gdzie uczestniczyć mają przywódcy europejscy oraz prezydent Zeleński. Zwrócił uwagę na potrzebę większej obecności Europy w formatach przygotowujących pokój i omawiających przyszły traktat pokojowy, a także na dyskusje o ostatnich rozmowach amerykańsko- i ukraińsko-rosyjskich.

Krytyka głosowania wokół programu SAFE i regulacji rynku kryptowalut


Tusk skrytykował opozycję oraz prezydenta Nawrockiego za głosowanie przeciwko porozumieniu w sprawie programu SAFE, nazywając ten projekt istotnym dla obronności i rozwoju przemysłu krajowego. Wyraził zaniepokojenie opóźnieniami w przyjmowaniu regulacji dotyczących bezpieczeństwa rynku kryptowalut i podkreślił, że blokowanie tych regulacji szkodzi bezpieczeństwu obywateli.

Rola symboliczna i wydarzenia krajowe


Po konferencji premier planuje powrót do kraju na obchody rocznicy Armii Krajowej, zaznaczając, że ma tam do odegrania symboliczną, ale ważną rolę. Zapowiedział też wieczorne spotkanie przywódców wybranej grupy państw natowskich poświęcone sytuacji w NATO i relacjom transatlantyckim.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Przed nami konferencja bezpieczeństwa monachijska, impreza o znaczeniu światowym. Będę miał tam dzisiaj okazję rozmawiać z premierem Szwecji. I oczywiście to będzie pierwsze bilateralne spotkanie, gdzie my rozmawiali o czymś, nad czym mój rząd pracuje od wielu wielu miesięcy, czyli o wzmocnionej współpracy bałtyckiej, przede wszystkim w dziedzinie ogromności. Nasza współpraca ze Szwecją, a także z Norwegią, Danią i państwami bałtyckimi nadała zupełnie inną konację, jeśli chodzi o pracę NATO i w akwenie Bałtyku, jeśli chodzi o bezpieczeństwo planki wschodniej. Wspólnie z Finami, państwami bałtyckimi, jak wiecie, budujemy tę linię, która składa się na infrastrukturę obronną. U nas już nazywa tarcza wschód. Będziemy ze Szwedami, z Norwegami, z Duńczykami i państwami bałtyckimi, z Inlandią. Z całą ekipą pracowali też teraz intensywniej nad bezpieczeństwem Bałtyku. Po naszej umowie ze Szwecją w sprawie programu Orka, Szweci też zrozumieli, że Polska jest pierwszorzędnym partnerem i też pragnął tego, aby ta współpraca polsko-szwedzka nadawała ton tej współpracy obronnej w akwenie Bałtyku. Także będę dzisiaj z premierem Szwecji rozmawiał o takim porozumieniu polsko-szwedzkim, które powinno nadać jeszcze większy impet tym tej współpracy bałtyckiej. Będzie spotkanie koalicji chętnych na temat sytuacji w Ukrainie. Są wszyscy zainteresowani, oczywiście prezydent Zeleński, ale przede wszystkim przywódcy Europy i także państw, które uczestniczą, takich jak Kanada. Tam będzie minister spraw zagranicznych z Kanady. Będziemy rozmawiali o ostatnich rozmowach amerykańsko-rosyjskich i ukraińsko-rosyjskich i o perspektywie zawieszenia broni lub pokoju. Coraz częściej także mówi się o tym, że Europa powinna być bardziej obecna w tych formatach, zarówno rozmowach przygotowujących pokój, jak i przy samym przyszłym traktacie pokojowym z oczywistych względów i o tym będziemy dzisiaj także rozmawiali. Spotkam się też z kandydatem na premiera opozycji węgierskiej. Pan Modziar prosił o to spotkanie, będzie miał cały cykl spotkań, ale szczególnie zależy mu na odbudowie relacji z Polską. Ze zrozumiałych względów ja też jestem tym zainteresowany. O szczegółach nie będę mówił, żeby nie wczuć nikomu dobrego apetytu. Wieczorem będzie miało miejsce spotkanie przywódców wybranej grupy państw natowskich. Będziemy rozmawiali o sytuacji w NATO, no też o relacjach oczywiście transatlantyckich. No i jutro rano z powrotem w Warszawie mamy ważną rocznicę Armii Krajowej, a później znowu wyjazd na Konferencję Bezpieczeństwa. Mam tam do odegrania pewną symboliczną, ale ważną rolę. Czy gdzieś znajdzie się przestrzeń na spotkanie z Marko Rubio? Nie planowałem na razie takiego spotkania, tym bardziej, że ze strony amerykańskiej to informacje o tym, kto będzie, a kto nie, one się zmieniają. W związku z tym dość trudno ustawiać pod te informacje, agendę spotkań, ale oczywiście dobrze by było, jak gdyby Marko Rubio uczestniczył w spotkaniu czy do koalicji chętnych, czy wieczornym spotkaniu państw natowskich, ale to nie ode mnie zależy. Czy koalicja chętnych będzie zajmowała się tematem Iranu na przykład, czy będzie jakaś dyskusja na ten temat? Z całą pewnością priorytetem jest sytuacja ukraińska i relacje transatlantyckie. No i te pewne napięcia i turbulencje, jakich jesteśmy świadkami i niestety uczestnikami wewnątrz NATO. Wiecie, o czym mówię. Więc z całą pewnością dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ewentualnych planów amerykańskich dotyczących Iranu, ale precyzyjnie tego punktu nie mamy w programie. Panie Prawie, że jak Pan przyjął dzisiejsze głosowanie w parlamencie za sejf? W zasadzie sprawa jest dość prosta, znaczy w tym sensie prosta, że dość jasny jest interes opozycji, PiSu, Konfederacji i prezydenta Nawrockiego, żeby zachycić w oczach opinii publicznej ten ewidentny polski sukces, jakim jest pozyskanie środków w programie SAFE. Od początku było wiadomo, że mówimy o pożyczce i od początku było wiadomo, że jest to pożyczka na bardzo preferencyjnych zasadach. Z punktu widzenia interesów Polski to można powiedzieć, że bardzo, bardzo cenna. Nie mówię tutaj tylko o tych miliardach, które zaszczędzimy dzięki temu, ale mówimy tutaj o wielkiej inwestycji w rzeczywistą obronę Polski, możliwości defenzywne Polski i w rozwój polskiego przemysłu krajowego. Proszę Państwa, to przedwczoraj także ze strony prezydenta Nawrockiego i opozycji płynęły sygnały takie, no dobrze, może to Tusk załatwił ten, ale w sumie to nie jest takie złe. Moim zdaniem po prostu strach ich kompletnie zaślepił, to znaczy zagłosowali dzisiaj przeciwko najbardziej żywotnym interesom Polski, tylko dlatego, że nie chcą przyłożyć ręki do tego, co jest ewidentnym sukcesem Polski i mojego rządu. I bardzo źle się dzieje, że takie wąskie patrzenie potrafizmu skłonić ich do głosowania przeciwko Polsce. Ja jestem absolutnie zaskoczony. Nie powiem, że w szoku, bo już nie różne rzeczy widziałem, ale to, że oni w 24 godziny przygotowali taką kampanię kłamstw i zawiedzania tego projektu, tylko dlatego, że nie chcą się pogodzić z faktem, że Polska osiągnęła sukces, to jest coś naprawdę niewybaczalnego. No, będę czekał na decyzję też Prezydenta, czy będziemy to mał, czy nie. Na razie jestem pod bardzo złym wrażeniem jego beta w prawie tej kolejnej ustawy dotyczącej bezpieczeństwa na rynku kryptowalut, bezpieczeństwa Polaków, którzy są obecni na tym rynku. Mam coraz więcej złych podejrzeń, kto i dlaczego skłania Prezydenta i Konfederację i PiS, żeby tak bardzo za wzięcie blokować regulacje, które mają uczynić ten rynek bezpiecznym dla ludzi. Jeszcze skoro o Prezydencie, to co Pan premier uważa, mówię tutaj o zabrożeniu ministra Korty, która w służbie specjalnych do siebie, także służby, to w kontekście znowu marszałka Sejmu XXX? No, uznali, że to jest jakaś gra, która im może pomagać i sprzyjać. Ja już powiedziałem to, co myślę, powiedziałem to też Prezydentowi Nawrockiemu, że te jego insynuacje i sugestie, że Pan Czarzasty to jest złe towarzystwo i towarzystwo Pana Czarzastego jest złym towarzystwem. Mogę tylko jeszcze raz powiedzieć, że o wiele więcej kontrowersji budzi towarzystwo Pana Nawrockiego. Panie powie, że Pan premier powiedział dzisiaj, że Niemcy są najinteresowani naszej IPA? Nie, nie tylko Niemcy. Generalnie mamy kilka produktów, co do których mamy dzisiaj tylko jeden problem. Jak zainwestować skutecznie środki w nasze i z Sejfu, żeby móc więcej produkować? My mamy kilka takich produktów, które są oceniane na świecie jako absolutnie najbliższej jakości. Część tego, tego typu projektów, tak jak Polsku, możemy udoskonalać i robić także we współpracy z innymi partnerami natowskimi. One też służą dzisiaj bardzo dobrze na froncie ukraińskim. Więc tak, potwierdzam. Niemcy są również wśród tych państw, które chciałyby zakupić od nas pioruny. Część z nich dać Ukrainie, a część w przyszłości także na wyposażenie własnej jarni. Także ja z satysfakcją mogę powiedzieć, że polski przemysł zbrojeniowy krok po kroku, ale zdobywa także ręki światowe. I o tym też będzie rozmowa na konferencję onekuńskiej? Ten kontekst przemysłu obronnego i współpracy obronnej oczywiście będzie towarzyszył każdej rozmowie, ale sama Koalicja Chętek na pewno będzie starała się doprecyzować pozycję Europy jako całości w sprawach negocjacji dotyczących wojny w Ukrainie. Nie muszę nikomu mówić, jak ważne dla Polski jest, żeby pokój możliwie szybko nastąpił i żeby ten pokój nie oznaczał kapitulacji. Kapitulacja Ukrainy oznaczałaby dla nas śmiertelne zagrożenie. Dlatego też bardzo proszę wszystkich w Polsce, tych zmęczonych, wojną, nadmierną ilością uchodźców. Ja to wszystko rozumiem naprawdę. Ale proszę wierzyć, że pomoc dla Ukrainy w wojnie z Rosją jest tak naprawdę kluczową kwestią dla bezpieczeństwa Polski. Słuchajcie, lepiej naprawdę dzisiaj pomagać Ukrainie niż w przyszłości wysyłać polskich żołnierzy na front. Dziękuję. Dziękuję. Bardzo dziękuję.