Donald Tusk: To jest koniec rządów PiSu, wygrała demokracja
Donald Tusk oświadczył, że wyniki wyborów oznaczają koniec rządów PiSu i zwycięstwo demokracji. Zapowiedział tworzenie nowego, demokratycznego rządu i podziękował partnerom oraz tysiącom wolontariuszy i wyborców.
Powiedział, że wynik wyborów świadczy o zwycięstwie Polski i demokracji oraz że „to jest koniec tego złego czasu, to jest koniec rządów PiSu”. Zaznaczył, że jeszcze przed chwilą nikt nie był pewien, a dziś można mówić o historycznym dniu.
Wyraził wdzięczność liderom i partiom współpracującym w kampanii wymieniając Władysława Kosieniaka-Kamysza, Szymona Hołownię, Włodziewia Czarzastego oraz wyborców Koalicji Obywatelskiej. Podziękował też szefowej sztabu Wioli Paprockiej oraz posłom, kandydatom i anonimowym wolontariuszom, których wymienił z imienia.
Zadeklarował, że będą pilnować wyborów przez całą noc i że dziesiątki tysięcy ludzi siedzą w lokalach wyborczych, aby zapewnić uczciwość liczenia głosów. Podkreślił, że nikt nie «ukradnie» tego wyniku i że każdy głos będzie chroniony.
Zapowiedział stworzenie „nowego, dobrego, demokratycznego rządu” z partnerami i mówił o „odrodzeniu Rzeczpospolitej”. Przekonywał, że nadchodzące dni i miesiące będą coraz piękniejsze, a zmiana przyniesie lepszą jakość życia przez najbliższe cztery lata i dłużej.
Najważniejsze oświadczenie
Powiedział, że wynik wyborów świadczy o zwycięstwie Polski i demokracji oraz że „to jest koniec tego złego czasu, to jest koniec rządów PiSu”. Zaznaczył, że jeszcze przed chwilą nikt nie był pewien, a dziś można mówić o historycznym dniu.
Podziękowania dla partnerów i współpracowników
Wyraził wdzięczność liderom i partiom współpracującym w kampanii wymieniając Władysława Kosieniaka-Kamysza, Szymona Hołownię, Włodziewia Czarzastego oraz wyborców Koalicji Obywatelskiej. Podziękował też szefowej sztabu Wioli Paprockiej oraz posłom, kandydatom i anonimowym wolontariuszom, których wymienił z imienia.
Nadzór nad głosowaniem
Zadeklarował, że będą pilnować wyborów przez całą noc i że dziesiątki tysięcy ludzi siedzą w lokalach wyborczych, aby zapewnić uczciwość liczenia głosów. Podkreślił, że nikt nie «ukradnie» tego wyniku i że każdy głos będzie chroniony.
Zapowiedź nowej epoki i obietnice
Zapowiedział stworzenie „nowego, dobrego, demokratycznego rządu” z partnerami i mówił o „odrodzeniu Rzeczpospolitej”. Przekonywał, że nadchodzące dni i miesiące będą coraz piękniejsze, a zmiana przyniesie lepszą jakość życia przez najbliższe cztery lata i dłużej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Donald Tusk: Będę korzystał z narzędzi, by obniżać ceny paliw
Donald Tusk ostro krytykuje Ziobrę za wycinkę polskich lasów
Donald Tusk: Partia udaje opozycję i popiera przemoc wobec dzieci
Donald Tusk zapowiada dostęp do pigułki dzień po bez recepty
Donald Tusk: nie zna takiego słowa jak 'kapitulacja'
Donald Tusk o zagrożeniu powodziowym we Wrocławiu
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Jarosław Sachajko
Jarosław Sachajko krytykuje obietnice premiera o migrantach
Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Apel o uczczenie ofiar wysiedleń Gdyni
Krzysztof Ciecióra
Krzysztof Ciecióra krytykuje rząd: 'dwa lata chaosu'
Fryderyk Kapinos
Fryderyk Kapinos gratuluje biskupowi Andrzejowi Jerzowi nowej funkcji
Paulina Matysiak
Paulina Matysiak - o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym
Szymon Pogoda
Szymon Pogoda krytykuje rozszerzenie głosowania korespondencyjnego
Artykuły
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Tusk: prezydentura Nawrockiego nacechowana polityczną agresją, SAFE to gra polityczna
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Transkrypcja
Ja wiem, że nasze marzenia może były jeszcze ambitniejsze, ale powiem wam, jestem od wielu lat politykiem, jestem sportowcem. Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego niby drugiego miejsca. Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy. Jeszcze rok temu nikt w to nie wierzył. Jeszcze trzy miesiące temu nie byliśmy tego pewni. Jeszcze wczoraj ludzie do mnie podchodzili i pytali, czy na pewno dacie radę, bo przecież nie udawało się przez tyle lat. Słuchajcie, wszystko na to wskazuje, a wiemy i pozdrawiam stąd tych wszystkich tysiące ludzi, którzy jeszcze stoją w kolejkach do lokali wyborczych. Ten wynik może być jeszcze lepszy, ale dzisiaj już możemy powiedzieć, to jest koniec tego złego czasu, to jest koniec rządów PiSu. Chcę wam wszystkim bardzo podziękować. Przede wszystkim gratulacje dla naszych partnerów z opozycji demokratycznej. Dla panu Władysława Kosieniaka-Kamysza, Szymona Hołowni, Włodziewia Czarzastego, dla wszystkich wyborców Koalicji Obywatelskiej, tych partii zrobiliśmy razem wielką rzecz. Chcę podziękować tysiącom Polkom i Polaków, którzy teraz też siedzą w lokalach wyborczych, pilnują, żeby nikt tam niczego nie wykombinował. Ten wynik mówi sam za siebie. Tego już nikt nie oszuka, tego już nikt nam nie zabierze. Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy znowu naszą kochaną Polskę. Chcę podziękować tym wszystkim, którzy nam towarzyszyli. Pierw to były setki ludzi, później tysiące. A w finale tej naprawdę wspaniałej kampanii, kampanii dla Polski, były nas miliony. Na ulicach, na spotkaniach i dzisiaj przy urnach wyborczych. Wszystkim, wyborczyniom, wyborcom, serdeczne dzięki. Daliście wielką rzecz. Sobie, Polsce, swoim rodzinom. To jest jednym z najpiękniejszych dni polskiej demokracji. Nie mam żadnych wątpliwości, że ten dzień przejdzie do historii Polski jako dzień jasny. Jako dzień, który otwiera nową epokę. Odrodzenie naszej Rzeczpospolitej. Chciałem podziękować dzielnej dziewczynie Wioli Paprockiej, szefowej sztabu. Liderkom i liderom partii koalicyjnych, koalicji obywatelskiej. Ale przede wszystkim, wiecie, no ci co kandydowali, co zostali posłankami, posłami. Oni mają swoją radość dzisiaj, taką indywidualną. Ale chcę dzisiaj z całego serca podziękować tym anonimowym trochę. Asi, drugiej Asi, Krysi, Lenie, Krzysiowi Sośnie, Mariuszowi, Jankowi, Kubie. Wiecie, ja bym tych imion mógł wymieniać, bo to były dziesiątki ludzi, właśnie ciężko pracujących. Oni od samego początku wierzyli. To słynne czwarte i piąte piętro, harujące 20 godzin na dobę. Naprawdę, no i wy wszyscy wolontariusze, którzy chronili mnie swoimi ciałami, sercami, myślami i wy swoimi modlitwami, bo są moi przyjaciele, którzy za to zwycięstwo demokracji modlili się cały miesiącami. Jestem z Was bardzo dumny. Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. I dziękuję Michał Tobie. Wykazał, jak wiecie, dużo odwagi i dadał ducha ludziom w wielu miejscach w Polsce. Jak wiecie, potrafiłem gadać na naszych wiecach godzinami. Uprzedzali mnie dzisiaj. To nie jest czas na Twoje godzinne przemówienie. Więc tylko jeszcze raz chcę Wam powiedzieć. Będziemy pilnować tych wyborów przez całą noc. Jak wiecie, dziesiątki tysięcy ludzi siedzą w lokalach, pilnują, będą wysyłać na informacje. Nikt nam już tych wyborów, jak powiedziałem, nie ukradnie. Naprawdę przypilnujemy każdego głosu, żeby jutro, pojutrze było to, co dzisiaj mamy już w tej chwili. Mamy to naprawdę. Stworzymy w ciągu najbliższego czasu nowy, dobry, demokratyczny rząd z naszymi partnerami. Polska wygrała. Wyście wygrali. Polki, Polacy wygrały. Oklaski. Oklaski. Szanowni, ja jeszcze raz mogę powiedzieć dziękuję. Dziękuję za powierzoną misję. Dziękuję, że razem dowieźliśmy ten wynik. Dziękuję, że można było zrobić tę kampanię z Wami wszystkimi. Z miłością, z uśmiechem, ze wspólnotą. Naprawdę nowa jakość, która będzie nie tylko w dniu dzisiejszym, nie kończy się dzisiaj. Będzie przez najbliższe cztery lata, a później jeszcze dłużej. Dziękuję. Dziękuję wszystkim Wam tutaj, Frankom, Świętokrzyskiej, Sosialom, kogo tutaj widzę, Sosnom. Sosna jest, tak, jest kultury. Tak, posłom, którzy są na sali. Natalce, Emilce. Są, dziewczyny są, wszystkim. Właśnie Andrzejowi, Jankowi, no wszystkim, Andrzejowi, Frankowi, naprawdę wszystkim im dziękuję serdecznie. A najbardziej chciałabym podziękować mojej trójce dzieci, którzy na mnie czekają. A jest ze mną Pola, bo to też dla niej, ja przynajmniej, podjęłam się tej misji. Chodź Pola, chodź. Chodź, chodź, Siergitka. Zrobiliśmy to dla naszych dzieci, dla naszych wszystkich dzieci. Myślę, że będą z nas kiedyś dumne. Dziękuję. Tak, dziękuję Pola, że pozwoliłaś mamie pracować ze mną. Dziękuję Biału, że przypomniałaś mi, że najniższe moje ukłony, uściski, wszystko co mi sercza w tej chwili biegnie, to jest do Gosi, do Kasi, do Michała, do Stasia, do Ani, do Mateusza, Mikołaja, Lilki, Marysi, Michałka, czyli do moich najbliższych. Oni mnie nie widzieli długo, ale robiłem to też dla nich. I na koniec, bo mamy przecież tutaj kapitalnych gości, damy im jeszcze głos, ale chcę Wam powiedzieć, nic się nie skończyło, ta historia dopiero się zaczyna. Wyobraźcie sobie przez chwilę wybory uczciwe, z uczciwą telewizją publiczną, z rządem, który nie nadużywa władzy, z władzą, która nie opluwa przeciwników, kłamstwem, nie podsłuchuje opozycji. Wyobraźcie sobie przez moment, jak naprawdę może wyglądać i będzie wyglądać za chwilę Polska, bez tego zła panoszącego się przez 8 lat. Dlatego chcę Wam powiedzieć, Wasza wielka praca, wielki wysiłek tych wszystkich, którzy wybrali nową Polskę, on będzie owocował w sposób nieprawdopodobny. Zobaczycie, każdy następny dzień, każdy następny miesiąc będzie coraz piękniejszy. Obiecuję Wam to. Szczęśliwej Polski w czas. Wszystkiego dobrego. Wszystkiego dobrego.