Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk chwali GROM w święto Wojska Polskiego

Donald Tusk chwali GROM w święto Wojska Polskiego

Donald Tusk odwiedził jednostkę wojskową GROM w dniu 15 sierpnia i podkreślił jej rolę jako formacji sformowanej do wygrywania. Wyraził uznanie dla poświęcenia żołnierzy, ich gotowości do akcji antyterrorystycznych i misji zagranicznych oraz zaakcentował potrzebę jedności wokół spraw bezpieczeństwa.

Wizyta 15 sierpnia


- Donald Tusk spotkał się z żołnierzami GROM w święto Wojska Polskiego, wspomniał o narodzinach jednostki oraz o jej dowódcach i bohaterach, którzy oddali życie w służbie ojczyzny.

Rola i zaufanie społeczne


- Podkreślił, że GROM zasłużył na uznanie i zaufanie milionów Polaków, wskazując, że jednostka jest powołana do pomocy przy porwaniach, atakach terrorystycznych i działaniach dywersyjnych oraz do eliminowania zagrożeń.

Historyczne odniesienia i współczesne rozmowy


- Odniósł się do Cudu nad Wisłą jako przykładu zwycięstwa i odwagi oraz zauważył, że tego dnia rozpoczną się rozmowy amerykańsko-rosyjskie o wojnie i pokoju w Ukrainie, wskazując na konieczność pamiętania o możliwości zwyciężania.

Filary bezpieczeństwa


- Wymienił trzy filary bezpieczeństwa: odpowiedzialną politykę, zjednoczenie polityków w sprawach bezpieczeństwa oraz siłę sił zbrojnych, wskazując GROM jako kluczowy element i deklarując, że zrobi wszystko, by utrzymać jedność w tych sprawach.

Zasięg misji i nowoczesność


- Przypomniał o misjach GROM w Haiti, Afganistanie, Iraku i Bośni oraz podkreślił gotowość działania w powietrzu, na ziemi, pod wodą i na wodzie; wyraził także wrażenie nowoczesności i innowacyjnego myślenia jednostki.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Transkrypcja
Panie pułkowniku, żołnierze jednostki wojskowej GROM, ja z wielką satysfakcją odwiedzam Was dzisiaj w święto Wojska Polskiego, w dniu, w którym cała Polska pamięta o wielkim historycznym zwycięstwie. Nie ma lepszego miejsca i nie ma lepszego towarzystwa dla uroczystego spędzenia czasu w dniu 15 sierpnia. Jesteście jednostką, która została sformowana do wygrywania. To, co dzisiaj też usłyszałem od Waszego dowódcy, to co wiem, towarzysząc Wam przez długie, długie lata w różnych sytuacjach, wszystkie pamiętam, o żadnej właściwie nie mogę mówić z oczywistych względów. Pamiętam narodziny Waszej jednostki. Miałem zaszczyt współpracować i z generałem Gromosowem Czępińskim i Waszym pierwszym dowódcą, generałem Czesławem Petelickim. Wiem, że pamiętacie i czcicie pamięci swoich dowódców i przede wszystkim bohaterów, którzy oddali życie w służbie ojczyzny. W misjach trudnych, ryzykownych, wymagających odwagi, wyobraźni i nadzwyczajnych kompetencji. 15 sierpnia to Wasze święto, ale Wy nie jesteście od świętowania. Wszyscy tu w Polsce kochamy wojsko, kochamy ten dzień, kochamy defilady, ale Wasza codzienna służba to nie jest świętowanie. Zasłużyliście jak mało kto w Polsce na uznanie i zaufanie milionów Polek i Polaków. A Wy, kultywujący tradycje cichociemnych, Wy najlepsi z najlepszych, jesteście oczkiem w głowie całego polskiego narodu. Polacy wiedzą, nawet jeśli nie zawsze i nie wszyscy o tym pamiętają, że jednostka wojskowa GROM przez te długie lata i Wy dzisiaj jesteście po to, żeby każda Polka i każdy Polak wiedzieli, że jeśli spotka ich zagrożenie, jeśli zostaną porwani, jeśli zostaną zaatakowani przez terrorystów, jeśli będą ofiarami jakiejś akcji dywersji, to Wy jesteście od tego, żeby im w każdej sytuacji pomóc, uwolnić. A jak będzie trzeba, bo przecież i tym się zajmowaliście, to także wyeliminować przeciwnika, który zagraża naszemu państwu i naszym obywatelom. I naprawdę dzięki Wam, wszyscy w Polsce, nawet ci, którzy przecież nie interesują się na co dzień wojskiem, wojną, ale mają to poczucie takiego zaufania i tej narastającej pewności siebie, Polski jako państwa i Polaków jako narodu, że jesteśmy nie tylko bezpieczni, ale że jesteśmy także od wygrywania. Jesteście urodzonymi zwycięzcami, wiem o tym. Jesteście zawsze gotowi do akcji. Wasz dowódca dzisiaj powiedział mi te znamienne słowa. Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych. Nigdy nie szukaliście i nie szukacie wytłumaczenia typu chyba nie można tego zrobić, to jest za trudne, to właśnie jest niemożliwe. Nie, każda rzecz jest możliwa. I wiem, że to nie są puste słowa. Obserwowałem Was, Waszych kolegów w akcjach i w sytuacjach, które wymagały właśnie takiego podejścia. 15 sierpnia to jest dzień, w którym polscy bohaterowie, żołnierze, ochotnicy, okoliczna ludność Warszawy zatrzymała armię czerwoną w pochodzie na naszą stolicę, na Polskę, na Europę. Dzisiaj, 15 sierpnia, zaczną się też, jak wiecie, rozmowy amerykańsko-rosyjskie o wojnie i pokoju tam w Ukrainie. Chyba nie ma lepszego dnia, żeby wszyscy, wszyscy bez wyjątku w Europie i na świecie przypomnieli sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Cud nad Wisłą to był cud bohaterstwa, odwagi, wiary we własne siły i zjednoczenia narodu polskiego. Polacy po prostu nie wiedzieli, nikt im nie powiedział, że armia rosyjska jest niezwyciężona. Słyszymy dzisiaj czasami takie uwagi, że wsparcie dla walczącej Ukrainy nie ma większego sensu, bo przecież z Rosją nie można wygrać. Chciałbym, żeby wszyscy nasi partnerzy na świecie, w Europie, w NATO pamiętali o 15 sierpnia i pamiętali o tym, że w takich warunkach, w jakich przyszło nam żyć, wy w tych warunkach pracujecie, czasami walczycie, wprost, na co dzień. Że w tej rzeczywistości, w jakiej jesteśmy, liczy się siła, liczy się przekonanie, że można zwyciężać. We współczesnym świecie szanują tylko silnych. Polska także dzięki Wam jest dzisiaj państwem silnym. Mamy te trzy filary. To jest odpowiedzialna polityka. Polska nie szuka wroga. Polska nie szuka żadnych ryzyk niepotrzebnych. Polska ma oparcie w sojuszu natowskim, w Unii Europejskiej. Dobrze współpracujemy z większością naszych sąsiadów. I ta odpowiedzialna polityka pozwala nam wierzyć w to, że nie będzie bezpośredniego zagrożenia. Odpowiedzialna polityka jest jednym z tych filarów. Drugim filarem, tak jak 105 lat temu, jest to, że w sprawach bezpieczeństwa jesteśmy Wam tu winni, także Wam, gromowcom. Polscy politycy są i muszą być zjednoczeni. Tak jak zjednoczony był wówczas i dzisiaj naród wokół spraw bezpieczeństwa. I mogę Wam, polskim żołnierzom, przyrzec, że zrobię wszystko. No bo ktoś musi tę zasadę wpoić wszystkim w życiu publicznym w Polsce. Zrobię wszystko, żebyśmy w sprawach bezpieczeństwa, polityki międzynarodowej, obrony naszych granic, kiedy będzie trzeba, żebyśmy byli zjednoczeni tak jak 105 lat temu. I jest ten trzeci filar. A więc odpowiedzialna polityka, zjednoczenie narodów wokół spraw bezpieczeństwa i tym trzecim filarem, najważniejszym, jesteście Wy. Można mówić o bezpieczeństwie, można mówić o mądrej polityce, można także uczestniczyć w defiladzie, można przemawiać. Ale na końcu to wszystko byłyby puste gesty i puste słowa, gdyby nie to, że Wy jesteście. I że na Was można zawsze liczyć. Czy to są akcje antyterrorystyczne, czy trudne misje poza granicami kraju, a byliście wszędzie, dobrze to pamiętam. Haiti, Afganistan, Irak, Bośnia. Mamy na co dzień problemy dzisiaj z naszymi sąsiadami. Białorusią, Rosją, wiecie, Wy najlepiej wiecie co się dzieje w przestrzeni, którą staracie się kontrolować i zrobić to skutecznie. Jesteście wszędzie tam, gdzie taka jest potrzeba. Ostatnio byłem, wizytowałem budowę wielkich farm wiatrowych. Powstaje elektrownia jądrowa tam nad morzem. Jesteście także gotowi do działania i Wasz dowódca mi dzisiaj powiedział to z pełnym przekonaniem i pokazał to na faktach. Jesteście gotowi do działania w powietrzu, na ziemi, pod wodą, na wodzie. Jestem pod wielkim wrażeniem także nowoczesności i takiego innowacyjnego myślenia. Ja dzisiaj mogę w jakimś sensie też w Waszym imieniu. Wy musicie być dyskretni. Wy nie jesteście od tego, żeby tak jak my politycy przed kamerami się popisywać. Przepraszam za tę szczerość. Ale w Waszym imieniu mogę powiedzieć, że te ponad 80% zaufania nie ma takiej instytucji, już nie mówię o polityce, która mogłaby się mierzyć z Wami, jeśli chodzi o zaufanie Polaków. Ono jest uzasadnione za zaufanie. Tak, Polska i Polacy są bezpieczni dzięki Wam. Chcę za Waszą służbę, też za służbę Waszych poprzedników. Bohaterską, z pełnym oddaniem jeszcze raz w dniu Waszego Święta serdecznie podziękować. Polska jest Wam wdzięczna. Polska dzięki Wam jest bezpieczna. Polska jest gotowa do zwyciężania w każdej trudnej sytuacji. Właśnie dzięki Wam. Serdeczne dzięki.