Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk apeluje do prezydenta o zawieszenie prawa do azylu

Donald Tusk apeluje do prezydenta o zawieszenie prawa do azylu

Donald Tusk zaapelował do prezydenta o natychmiastowy podpis rozporządzenia tymczasowo ograniczającego prawo do składania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na wschodniej granicy. Podkreślił, że rozporządzenie jest gotowe i że każdy dzień zwłoki zwiększa ryzyko dla funkcjonariuszy i ułatwia organizatorom przemytu.

Najważniejsze ustalenia


Donald Tusk wskazał, że chodzi o rozporządzenie dotyczące czasowego ograniczenia prawa do składania wniosków o azyl. Zaznaczył, że gdyby prezydencki podpis pojawił się nawet dziś, rozporządzenie zostałoby przyjęte i obowiązywało natychmiast.

Sytuacja na granicy


Mówił o codziennym narażaniu zdrowia i życia funkcjonariuszy straży, policji i żołnierzy oraz o narastającej agresji związanej z próbami nielegalnego przekraczania granicy.

Mechanizm zachęty do przemytu


Zwracał uwagę, że jedną z największych zachęt dla organizatorów przemytu jest możliwość natychmiastowego złożenia wniosku o azyl po przekroczeniu granicy. Wyjaśniał, że zarejestrowanie wniosku przypisuje osobę do Polski i zmienia mechanikę zwrotów między państwami - to są jego zdaniem bardzo praktyczne kwestie.

Działania i oczekiwania


Powiedział, że przygotowany jest projekt informowania państw pochodzenia migrantów, ale bez podpisu prezydenta działania te będą mniej skuteczne. Zaapelował o niezwłoczne działanie, twierdząc, że podpis rozporządzenia natychmiast poprawi sytuację na linii polsko-białoruskiej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Jeśli chodzi o naszą wschodnią granicę. Ja tutaj mam, kochany panie prezydencie, może pan zobaczy, jeśli kamerę uchwycą, rozporządzenie radnych ministrów dotyczące tego czasowego ograniczenia prawa do składania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, mówiąc po polsku w skrócie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl. Cały czas czekamy na pana podpis. To rozporządzenie jest gotowe. Gdyby pana podpis się pojawił choćby dzisiaj rano, w tej chwili przyjęlibyśmy to rozporządzenie. Dlaczego to jest takie ważne? Byliśmy ostatnio na granicy, ale nie trzeba tam być, żeby wiedzieć, że każdego dnia nasi funkcjonariusze straży, w realicznej policji, żołnierze naprawdę ciągle narżają swoje zdrowie i życie, chroniąc granicę przed nielegalnymi próbami przekroczeń. Narasta agresja. Ze strony organizujących ten przemyt ludzi. Jedną z największych zachęt dla organizowania przemytu przez schodnią granicę jest możliwość po przekroczeniu tej granicy natychmiastowego złożenia przez takiego nielegalnie przekraczającego wniosku o azyl. I oni są już wtedy cali szczęśliwi. Bo wniosek, złożenie wniosku o azyl wystarczy, że to jest zarejestrowana osoba i ona już jest jakby przypisana Polsce. Tyle krzyczycie, zwracam się tutaj do opozycji, na temat tego, że Niemcy czy ktoś inny będzie nam zwracać migrantów. Najlepszą metodą, żeby w ogóle nie było o tym mowy, nie było tego zagrożenia, jest nierejestrowanie wniosków azylowych. Bo jak ktoś się zarejestruje, a później ucieknie do innego państwa, to to państwo sobie ma pełne prawo powiedzieć, zaraz, zaraz, on tu z Polski przyjechał. To są bardzo praktyczne kwestie. Nie rozumiem, dlaczego nie ma tego podpisu. Każdy dzień to są kolejne osoby, które być może złożą skutecznie wniosek o azyl i mamy kolejne kłopoty na głowie. Nie mówiąc już o tej najważniejszej kwestii, jaką jest skuteczne zniechęcanie ludzi do organizowania tego przemytu. My czekamy na ten moment, kiedy będziemy mogli ogłosić. Różnymi metodami pracujemy nad tym. Mamy dobrze przygotowany projekt. Informowania wszystkich w państwach, skąd przychodzą nielegalni migranci. Tam będzie ta informacja. To na nic. Cały ten przemyt jest na nic, bo i tak nie będziecie mogli złożyć wniosku o azyl w Polsce. I to natychmiast przyniesie poprawę na sytuacji polsko-białoruskiej. Także proszę nie marnować ani godziny, panie prezydencie, bo to naprawdę jest kompletnie dla mnie niezrozumiałe, jak można z tym tak długo czekać.