Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk: Zapowiedź zmian ustawowych i raport o sytuacji powodziowej

Donald Tusk: Zapowiedź zmian ustawowych i raport o sytuacji powodziowej

Donald Tusk mówił o bieżącej sytuacji powodziowej i zapowiedział, że rząd przedstawi propozycje zmian ustawowych ułatwiających odbudowę. Podkreślił, że priorytetem pozostają najnowsze informacje z frontu działań i koordynacja służb.

Zapowiedź zmian ustawowych


Tusk poinformował, że trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi mającymi ułatwić proces odbudowy. Zaznaczył, że propozycje zostaną zaprezentowane podczas posiedzenia rządu we Wrocławiu, a potem planowane są spotkania na miejscu i briefing w Sejmie.

Aktualne dane hydrologiczne i prognozy


Przedstawiciel IMGW zgłosił znaczący spadek poziomów wody, ale nadal odnotowano stany około pół metra powyżej stanu alarmowego w niektórych miejscach. Kulminacje przewidywane są m.in. w Nowej Soli, Nietkowie i Połęcku, a jedyne istotne ryzyko meteorologiczne to silny wiatr w południowo-zachodniej Polsce. Fala wezbraniowa jest wydłużona, co oznacza dłuższe przechodzenie piku przez poszczególne miejscowości.

Działania gospodarki wodnej


Wody Polskie raportowały, że zbiorniki pracują prawidłowo i powoli spuszczają wodę - polder Buków i zbiornik Recibóż Dolny utrzymują rezerwę powodziową. Zbiornik Mietków opróżnia się powoli, a zbiorniki Odmuchów i Nysa są zapełnione w granicach około 54–66%. Wrocławskie poldery są forsowane i nie zgłoszono problemów.

Interwencje lokalne i zabezpieczenia


Zgłoszono naturalny przelew w Nowej Soli i lokalne zamknięcie drogi; prace doszczelniające prowadzone są na śląskich wrotach. W rejonie Brodów brama śluzowa została wyrwana przez napór wody, ale działania (ok. 80 żołnierzy, prace zasypywania przepustu, dwa śmigłowce zrzucające bibagi) zmniejszyły przepływ o około 90% i sytuację uznano za opanowaną. Odnotowano też lokalne działania ratunkowe - m.in. pompowanie w Lewinie Brzeskim, zerwany most w Kantorowicach i rozpoznanie przez wojska inżynieryjne.

Perspektywy i monitoring


RZGW w Szczecinie raportuje brak nowych zdarzeń kryzysowych, lecz utrzymuje stały monitoring. Zapowiedziano przygotowania na kulminację przy ujściu Warty zaplanowaną na piątek i ciągłe śledzenie sytuacji przez służby.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Witam serdecznie w podobnym składzie, ale w trochę innej scenografii. Dzisiaj się spotykamy. Wiem, że pewnie się trochę dziwnie czujecie ci, którzy wbili się znowu w garnitury, ale niech nas to nie myli. Cały czas jesteśmy skoncentrowani na sytuacji powodziowej, żeby nie zajmować państwu czasu. Chcę powiedzieć, jutro wieczorem powinniśmy być powrotem po posiedzeniu rządu we Wrocławiu. Właśnie w tej chwili trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią nam proces odbudowy i postaramy się jutro wieczorem we Wrocławiu zaprezentować to, do czego przekonaliśmy różnych partnerów i w środę rano też mielibyśmy możliwość spotkania się tam na miejscu, zanim będziemy wygłaszali informacje późnym popołudniem w Sejmie na temat sytuacji powodziowej, no bo tego typu zrozumiałe oczekiwanie od poslanek i posłów się pojawiło, więc rząd oczywiście będzie też do tego gotowy, ale to, co dla nas najważniejsze w tej chwili, to bieżące, najnowsze informacje z frontu walki z powodzią. Oddam głos panu ministrowi Siemniakowi, aby tradycyjnie poprowadził nasze spotkanie i ruszamy. Panie premierze, bardzo proszę IMGW. Dzień dobry, dzień dobry. Jestem w Szczecinie tym razem. Panie premierze, panowie ministrowie, szanowni państwo, informuję o obecnej sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej. W trestnie widzimy znaczny spadek. Dzisiaj jest pół metra powyżej stanu alarmowego. Spodziewamy się w niedługim czasie poziom poniżej stanu alarmowego, brzeg Malczyce i Ścinawa. Widzimy też już wyraźne spadki w stosunku do tego, co było. Aktualnie w Nowej Soli mamy kulminację. Spodziewamy się wtorek, środa kulminacji w Nietkowie i w Połęcku. Natomiast w Nietkowie, tak jak mówiliśmy wcześniej, ta sytuacja jest bardziej niepokojąca, podobnie w Krośni Odrzańskim. Przeprowadziłem wczoraj wizję terenową też w Słubicach i w Kostrzynie. Tutaj sytuacja wydaje się być dość dobra, niezagrożona, tym bardziej, że prognozy hydrologiczne też nie wskazują na szczególne zagrożenie. Ta fala w tej chwili jest bardzo wydłużona. Ona się wydłużyła, czyli im dalej od miejsca powodzi, no konkretnie nawet od Wrocławia, tym ten pik jest mniejszy. Plus jest taki, że wzrost jest może nie tak bardzo widoczny, natomiast ta fala jest długa i dłużej trwa przechodzenie tej fali przez poszczególne miejscowości. Jeżeli chodzi o sytuację meteorologiczną, to spodziewamy się jutro opadów, jednak nie będą to opady istotne, które miałyby wpłynąć na stan hydrologiczny w miejscach, które powodzi były i są poddane. Istnieje jakieś zagrożenie. Jedyne zagrożenie, jakie widzimy, to silny wiatr, który może wystąpić w południowo-zachodniej Polsce. I tutaj zwracamy uwagę na możliwość przewrócenia się drzew na tych terenach podmokłych, które mogą mieć osłabionym tutaj już ten system korzeniowy. To wszystko. Bardzo dziękuję. Dziękuję. Prezes Kopczyńska, Wody Polskie. Panowie, panem premierze, panowie ministrowie, jeśli chodzi o sytuację w gospodarce wodnej, to zbiorniki pracują prawidłowo i powoli spuszczają wodę. Mówię tutaj o polderze Buków i zbiorniku Recibóż Dolny, bo one też muszą być cały czas w gotowości, gdyby znowu coś się działo, muszą mieć miejsce na wodę. Zbiornik Mietków w tej chwili bardzo powoli się opróżnia i będzie niedługo też miał rezerwę powodziową. Zbiornik Odmuchów i zbiornik Nysa również bardzo powoli w niewielkiej ilości opróżniane są i są w tej chwili zapełnione od 66% do 54%. Forcują dwa poldery we Wrocławiu, nie ma żadnych problemów. Jeśli chodzi o brzeg dolny, to tendencja jest spadkowa. Tak jak mówił pan profesor Czerniawski, w Głogowie niewielkie wahania. Na godzinę 4.40 odnotowaliśmy 682 cm, ale nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o sytuacjach niebezpiecznych. Nieco trudniejsza sytuacja jest w Nowej Soli, natomiast tam trwa i monitoring, i pewne prace, zamknięta droga. Nowa Sól Przyborów, ponieważ wystąpił tam naturalny przelew o długości 400 m. Doszczelniane są śląskie wrota na śląskiej Ochli i też wczoraj w miejscowości Milsko przy pompowni celem odwodnienia części terenów tej miejscowości została woda skierowana do naturalnego polderu zalewowego znajdującego się na tym terenie. Mamy pewne problemy związane ze śluzą wołową na pompowni Brody. To jest prawy brzeg Odry, około 2 km powyżej ujścia rzeki Ołobok, miejscowość Bródki, gmina Czerwieńsk, miejscowości Brody i Pomorsko, gmina Sulechów. Napór wody spowodował wieczorem, że brama śluzowa na pompowni Brody została wyrwana, w związku z czym ten napływ wód wezbraniowych już bez bramy zaczął zalewać tam część terenu. Natomiast wszyscy zostali powiadomieni razem ze Strażą Pożarną i razem z kierownikiem nadzoru wodnego Wód Polskich. Około godziny drugiej w nocy 80 żołnierzy wod przystąpiło do zasypywania przepustu na kanale pomorskim w rejonie miejscowości Brody. Około godziny drugiej na miejsce przeleciały dwa śmigłowce, które o 3.30 przystąpiły do rzucania bibagów celem zaczepowania kanału śluzy. Obecnie nie ma zagrożenia dla tych miejscowości, a przepływ przez tą szkodzoną śluzę zmniejszył się o 90%, także jesteśmy bezpieczni w tych miejscowościach, aczkolwiek nas była dość trudna. Jeśli chodzi o pozostałe informacje, to tutaj RZGW w Szczecinie nie mamy żadnych zdarzeń kryzysowych. Kulminacja rozpocznie się w piątek na ujściu Warty i na to się szykujemy. Poza tym prowadzone standardowe działania na miejscu, jeszcze mówię tutaj w przekazie, jest dyrektor RZGW w Szczecinie, Pan Durka, w związku z tym mamy rękę na pulsie i monitorujemy sprawę. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Panie Premierze, Szanowni Państwo, sytuacja w Brodach została o 5.19 opanowana, o której wspominała Pani Prezes, jeśli chodzi o pełnomocników, są na miejscu podpięci do konferencji. W Lądku Zdrój trwają dalsze działania wspierające z zakresu zarządzania kryzysowego. Jeśli chodzi o województwo opolskie, w Lewinie Brzeskim zakończono pompowanie wiec cmentarza. Niestety most w Kantorowicach został zerwany, zostały tam wysłane do rozpoznania wojska inżynierajne. W Głuchołazach został zrealizowany dowóz wody pitnej. W chwili obecnej utrzymujemy ciągłość około 500 metrów sześciennych na dobę. Pracuje tam 10 cistern straży pożarnej, 10 cistern wojskowych. Przygotowujemy się do budowy magistrali wodnej, która zastąpi cysterny dowożące wodę. Jeśli chodzi o województwo lubuskie, to w chwili obecnej w siedzibie wojewody jest zastępca komendanta głównego, pan brygadier Frysztak, który nadzoruje działania w terenie. Mam zlokalizowanych tam ponad 500 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Choć i Straż Pożarnej, Centralnego Odwoju Podchorążych, 13 km wałów oraz grupę wysokościową, gdyż na terenie miejscowości Przylep zostały zrealizowane na terenie aeroglubu miejsce stacjonowania śmigłowców. Jesteśmy przygotowani, że oprócz tego, że we Wrocławiu to również jeżeli coś by się złego zadziało, stamtąd mogą być realizowane działania monitorujące, jak i ewakuacyjne. Jeśli chodzi o województwo zachodniopomorskie, około 250 strażaków pełni służbę, 25 kadetów ze szkoły zostało zadysponowanych jako wsparcie. Melduję, że skończyłem. Szef Sztabu Generalnego, Generał Kukuła, bardzo proszę. Panie Premierze, Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo, to dwie główne aktywności Sił Zbrojnych w ramach działań przeciwpowodziowych angażujące około 25 tysięcy żołnierzy, włącznie z obwodami. Pierwszy, właściwie te dwa obszary rozdziela nam fala powodziowa i przed czołem tej fali koncentrujemy się na zabezpieczeniu wałów powodziowych i przygotowaniu infrastruktury na jej nadejście. Tam, gdzie ta fala powodziowa aktualnie przechodzi, nowa sól i okolice. Przede wszystkim koncentrujemy się tutaj na kwestiach monitorowania szczelności wałów i reagowania na w przypadku wystąpienia braków szczelności. A jeśli chodzi o tereny w górę Odry, gdzie fala powodziowa już ustępuje, to tam koncentrujemy się na działaniach związanych z odbudową. Dzisiaj pragnę też zameldować Panu Premierowi, że o 12.00 rozpoczęliśmy operację Feniks i dowódcą jest Pan Generał Krzysztof Stańczyk i jeśli Pan Premier pozwoli, to oddałbym mu głos, żeby zreferował, jak wygląda sytuacja. Krzysztof, nie słyszymy Cię. Panie Generale. To przygotuje się Pan Generał, a teraz poproszę Komendanta Głównego Policji nadinspektora Marka Borja. ... usuwanie śmieci popowodziowych. Ponadto wspólnie z samorządowcami szacujemy straty oraz potrzeby mieszkańców w terenach objętych klęską żywiołową. Ponadto w ramach przygotowania przyczółka w M Głuchołazy realizowane są zadania związane przez wojska inżynieryjne. Ponadto wypoborowanie wody w miejscowościach Głogów, Trudnik, Nysa, Lewin, Brzeski oraz zabezpieczenie portu rzecznego miejscowości Byto-Modrzański. Tak jak wspominał się w sztabu dziś, w godzinach nocnych było realizowane zadanie przez śmigłowce związane z uszczelnieniem śluzy w M Brody udało się... Mamy problem techniczny do czasu jego usunięcia, żeby tu nie tracić czasu. Proszę... Proszę, panie generale, bo nie słyszymy pana. Ponadto w ramach operacji Feniks dziś od godziny 12 funkcjonuje zgrupowanie logistyczne. Tak, panie generale, po uregulowaniu problemów technicznych powrócił pana. Teraz kontynuujemy. Przełączamy się na komendanta głównego policji, który tu jest w Warszawie. Ja proszę, służby techniczne o usunięcie komplikacji, bo nie słyszymy pana w ogóle. Proszę, panie generale. Panie premierze, panowie ministrowie, jeżeli chodzi o liczbę policjantów, to jest niezmiany... to jest 4 tysiące policjantów cały czas zaplanowanych do działań. Dodatkowo przesuwamy jedną kampanię do dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Głożowie. Jeżeli chodzi o Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych, mamy do dyspozycji 11 śmigłowców, ostatnio 10 lotów patrolowych, i 1 transportowy i tutaj w nocy transporty Big Bagów w miejscowości Brody 10 Big Bagów, umocnienia śluzy nastąpiły i przegrupowujemy śmigłowce z Dolnego Śląska, teraz w kierunku Zielonej Góry, lotnisko Przylep wspólnie tutaj z wojskiem i ze Strażą Graniczną, Policjone Śmigłowce 3, przygrupowujemy Wojska 2 i Straży Granicznej 1. Jeżeli chodzi o osoby ewakuowane w dniu dzisiejszym brak, jeżeli chodzi o zgony nie powiększyło się, czyli tutaj cały czas 7, jedna osoba poszukiwana, jeżeli chodzi o blokadę dróg, mamy 81, 8 drogi krajowe, 26 wojewódzkie, drogi powiatowo-gminne 47. jeżeli chodzi o zdarzenia kryminalne, w dniu dzisiejszym takich zdarzeń nie było, od początku to jest 21 zdarzeń, zatrzymano 17 osób, incydenty i ujawnione zbiórki pieniędzy, to w dniu dzisiejszym jedno, od początku 118 tych fałszywych zbiórek, cały czas pracujemy nad weryfikacją tych informacji, fałszywe konta społecznościowe od początku 34, i tak jak wcześniej zostały skierowane mobilne posterunki na Opolszczyznę i na Dolny Śląsk 11 mobilnych posterunków, policjanci i urzędnicy informują mieszkańców o magazynach, w których można pobrać dare z pomocy humanitarnej, udzielają pomocy oraz sporządzają wnioski o zapomogi. Melduję Pani, że skończyłem. Dziękuję Panie Generale. Proszę Ministra Infrastruktury o raport kolejowo-drogowy. Dziękuję Panie Ministrze, Panie Premierze, Szanowni Państwo. Jeżeli chodzi o raport drogowy, zablokowane są trzy odcinki dróg krajowych, które są w zarządzaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i zamknięty jeden most. Po przeglądzie i opinii zespołu mostowego chcemy otworzyć most w Ścinawie do ruchu dzisiaj o godzinie piętnastej. Jeżeli chodzi o pełną listę dróg zamkniętych, znajdują się one w serwisach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jeżeli chodzi o kolej, polskie linie kolejowe stale monitorują stan infrastruktury w rejonach powodziowych. Główne linie krajowe są przejezdne. Przerwa w ruchu spowodowana powodzią dotyczy dwóch lokalizacji. Pierwszy to jest odcinek Kłodzko-Główne, Kłodzko-Miasto, gdzie zniszczenia powodziowe są największe i szlak Głogów-Krzepów na magistrali Wrocław-Szczecin wczoraj zamknięty o godzinie ósmej rano i z uwagi na zalane tory i najwcześniej we wtorek będzie dyspozycja czy będziemy w stanie otworzyć tę linię. Przypominam, że wszyscy ci, którzy podróżują ze Szczecina w stronę Wrocławia-Katowic pociągi będą kierowane na objazd przez Poznań. I na koniec jeżeli chodzi o monitorowanie innych przepraw drogowych mostowych cały czas eksperci z Instytutu Badawczego Drugi Mostów pracują na terenie tych dwóch województw Dolnego Śląska i Opola pracowali na terenie powiatu kłodzkiego. Wiele obiektów mostowych jest do zbadania tak, żeby samorządowcy mieli pewność czy mogą tamtędy kierować ruch. Nasz zespół badawczy Drugi Mostów jest wspierany także przez pracowników Politechnik i staramy się jak najszybciej zweryfikować możliwość przejazdu w określonych częściach dotkniętych powodzią. Dziękuję bardzo. Dziękuję Panie Ministrze. Wojewoda Dolnośląski. Panie Premierze, Szanowni Państwo na terenie szczyt szczyt fali przeszedł przez teren Dolnego Śląska i wszedł do Lubuskiego. Natomiast trzeba pamiętać, że ta fala jest spłaszczona, ale też wydłużona i przez najbliższy tydzień na pewno będziemy musieli monitorować wały, czy gdzieś nie ma kolejnych przecieków i czy nie trzeba interweniować. Wracając do już większej części Dolnego Śląska, tego już zalanego, ale po powodzi straty na ten moment 5 miliardów, przepraszam, 425 milionów 923 tysiące. To jest zaktualizowana wersja i już jak widać aż tak bardzo nie rośnie, ponieważ największe straty już zostały wstępnie oszacowane. Na ten moment też 51 milionów już przesyłamy na działania interwencyjne, czyli zarządzanie kryzysowe do budżetu gminy Lądek i gminę stronie. Zbieramy wnioski na działanie właśnie takie interwencyjne też od wszystkich innych samorządów. Na ten moment także poszło ponad 47 milionów złotych dla mieszkańców, czyli po te 10 tysięcy złotych. Mamy kolejne wnioski na 7,5 miliona. Szacujemy o ile wystąpić także zaliczkowo, żeby nikt nie musiał czekać. przesyłamy albo w ten sam dzień, albo w następny dzień środki do gmin i mam nadzieję, że będą też w ten sposób bardzo szybko wypłacane. Mamy tutaj już mówione, było o nadzorach budowlanych. Rozmawiamy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska na temat instrukcji, która by mówiła o miejscach tymczasowego składania. Mamy już rzeczywiście wstępną zgodę, czy mamy zgodę na podstawie rozporządzenia, aby wywozić, że się tak wyrażę, czym się da, byle tylko wywieźć te rzeczy, które są wyrzucane i zagrażają też epidemiologicznie naokoło. Natomiast zależy nam na tym, aby tymczasowe składowiska, bo to jest ten moment, w którym musimy wywieźć z ulicy gdzieś dalej. I rozmawiamy o tym też z Ministerstwem. Także dodatkowa informacja, 7,5 tysiąca szczepionek kolejnych idzie przez sanepidy. Dziękuję bardzo. Dziękuję. Gdyby można zdanie o Wrocławiu, bo nie wiem, czy jest z nami prezydent Wrocławia. Panie wojewodo, zdanie o sytuacji we Wrocławiu. Ode mnie zdanie, powiem tak, że w tym momencie dokładnie tak samo, jak w Głogowie, czyli na północy, monitorujemy wały. Na ten moment nie widzimy większego zagrożenia, chyba, że nam się jakiś wał będzie bardziej przeciekał, ale jesteśmy na to przygotowani. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Pełnomocnik MSWiA w lądku z drogą w stronie śląskim. Generał Kamieniecki, bardzo proszę. Proszę. Zdaje się, panie premierze, szanowni państwo. Generalnie, no, kontynuujemy wszystkie działania. Dzisiaj od rana również działa grupa chemiczna z Poznania. Sprawdzamy możliwość dezynfekcji i obiektów użyteczności publicznej właśnie przy wykorzystaniu grupy chemicznej. Jeżeli okaże się to skuteczne i sprawne, to będziemy rozszerzać ten sposób działania na kolejne grupy. Pomoc humanitarna cały czas napływa. Ten sprzęt systematycznie jest do mieszkańców rozdawany. Mam na myśli osuszacze, agregaty, nagrzewnice i tak dalej. Środki finansowe otrzymujemy i są udystrybuowane. Kontenery mieszkalne. Dokonaliśmy takiej naprawdę gruntownej analizy i po dyskusjach i rozpoznaniu możliwości doszliśmy do wniosku, że jednak lepszym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie będzie rozlokowanie osób na bazie hoteli, które są dostępne. tu jest ponad kilkanaście tysięcy miejsc dostępnych hotelowych, a osób, które będą wymagały organizacji tego długofalowego zamieszkania to jest gdzieś w granicach z 350. Nie wiemy tego dokładnie, dlatego, że 350 osób pozostaje poza miejscem zamieszkania, natomiast nie wiemy ile z tych osób docelowo będzie mogło wrócić do swoich mieszkań, bo one jeszcze nie zostały definitywnie zakwalifikowane do wyborzenia, przynajmniej nie wszystkie. Po drugie, też nie wiemy, czy część z tych osób nie zdecyduje się na inną formę, na przykład u swojej rodziny zamieszkania, jeżeli będzie taka konieczność. Otrzymujemy wsparcie, znaczy zorganizowaliśmy wywóz śmieci w miejsca zastępcze, ale te miejsca zastępcze nam się powoli już też zapychają i poziom wyższego szczebla, czyli tutaj Pan Wojewoda też za to dziękuję, organizuje transport i wywóz z tych miejsc zastępczych dalej w miejsca składowania już docelowego. Chcielibyśmy, żeby pracownicy dróg powiatowych i wojewódzkich pojawiali się już teraz, osiemiali straty i w perspektywie dłuższej, ustalali front robót na kolejny tydzień i dalej. Mamy troszeczkę problem z oczyszczaniem i uzdatnianiem studni. Na chwilę obecną znaleźliśmy tylko jedną firmę, która ma do tego odpowiednie uprawnienia i realizuje te zadania. Jeżeli są możliwości na wyższym szczeblu, na razie takich nie udało nam się znaleźć i skierować firmy, które by uzdatniały właśnie studnie, to też na takie wsparcie byśmy liczyli. Dziękuję bardzo, skończyłem. Dziękuję, panie generale, wojewoda opolski, proszę bardzo. Panie premierze, szanowni państwo, ministrowie, szanowni państwo, woda w województwie opolskim opadła i pokazała nam wiele obszarów, w których musimy działać. Działają zarówno służby, ale również mamy tutaj wiele obszarów do pracy dla moich urzędników, dla wydziałów i dla służb inspektoratów. Jeżeli chodzi o faktyczną taką walkę ze skutkami powodzi, to powiem, że front jest w tej chwili w Głuchołazach. Wczoraj odwiedziliśmy tutaj ze sztabem zarówno panów pełnomocników i sztab w Głuchołazach, jak i w Lewinie Brzeskim. Myślę, że zaraz Państwo, panowie pełnomocnicy powiadomią o tym, co tam się dzieje. Jeśli chodzi o nasze tutaj kwestie, to oczywiście szacujemy straty na spotkaniu z panem premierem w sobotę. Mówiliśmy o prawie 340 milionach. Dzisiaj już widzimy kwotę. Stan na dziś 2 miliardy 204 miliony 490 tysięcy, bo tutaj doszły nam właśnie jeszcze Głuchołazy z kwotą miliard 685 tysięcy, oczywiście szacunków. Wypłacamy, współpracujemy z gminami i z powiatami w zakresie zbierania informacji, przekazywania środków na wypłatę zasiłków. Wypłaciliśmy już 49 milionów 614 tysięcy. I oczywiście te wszystkie działania pomocnicze, zbieranie informacji o potrzebach finansowych i innych rzeczowych gmin i powiatów w zakresie walki ze skutkami powodzi, ale też i pomocy humanitarnej. Myślę, że takim nowym zadaniem, które dzisiaj było realizowane przez Państwową Straż Pożarną w Nysie to było zabezpieczenie i usunięcie materiału biologicznego, który się znajdował w zalanem laboratorium szpitalnym przez właśnie grupę ratownictwa chemicznego z Kędzierzyna-Koźla. To jest takie nowe zadanie, które dziś było realizowane. Dziękuję bardzo i to wszystko z Województwa Polskiego. Dziękuję Pani Wojewodo. Proszę komendanta Kuśmierskiego, pełnomocnika z Głuchołaz. Panie Premierze, Szanowni Państwo, w Głuchołazach oprócz typowej pracy usuwania tych dużych zniszczeń, wywożenia zanieczyszczeń i w tej chwili powoli przechodzenie już do dezynfekcji. Nadal mamy te trzy duże problemy na tą chwilę nierozwiązane. Oczywiście pracujemy nad tym. To, co mówił komendant główny, zasilanie wodociągów, wodę surową i dostarczanie wody. Na tą chwilę mieszkańcy mają tą wodę dostarczoną cysternami. My po kolei usuwamy te problemy, które na tej drodze mamy i mam nadzieję, że w przeciągu kilku dni ta woda surowa zostanie dostarczona na wodociągi. Odnośnie brzegu i obwałowań rzeki Białej Głuchoławskiej na tą chwilę pracują nad tym Wody Polskie z wojskami inżynieryjnymi i Wody Polskie mają przedstawicielom wojska inżynieryjnego dać namiar na te odcinki newralgiczne, których w pierwszej kolejności trzeba by było zrobić zabezpieczenie, aby ludzie nie zostali ponownie zalani. Oczywiście to będą rozwiązania doraźne, bo ta rzeka na tych 20 kilometrach praktycznie tych wałów nie ma nigdzie. Począwszy od granicy z Czechami aż do miasta Nysy. Mamy jeszcze duży problem w samym mieście. Mamy część miasta odciętą, gdzie nie możemy w żaden sposób dojechać. Na tą chwilę mamy tam tylko kłady. Wykonujemy taki dostęp ścieżką turystyczną. Mamy wyszacowane dwa pomysły, w jaki sposób tam spróbować dotrzeć, bo na tą chwilę nie możemy stamtąd usunąć zanieczyszczeń. Z dnia na dzień robi się problem. W tej chwili jesteśmy po rozmowie z Wodami Polskimi i z Wojskami Inżynierajnymi i będziemy próbować wykonać brud przez rzekę, żeby mógł tam wjechać ciężki sprzęt. Dwutorowo prowadzimy działania, bo mamy rozpoznanie wykonania drogi od Podlesia, ale to jest 3,5 kilometra drogi przez las wąskiej drogi. Po dokonaniu rozpoznania na tą chwilę informacja, jaką uzyskałem od lasów państwowych i wojsk inżynieryjnych, to wykonanie tej drogi to jest około dwa tygodnie. Z tych ważniejszych problemów to myślę, że na tą chwilę tyle. Dziękuję. Dziękuję panie komendancie. Proszę komendanta Kulawinka z Lewina Brzeskiego. Radujcie panie ministrze. Raduję, że jesteśmy przygotowani do pompowania tych budynków w mieście. Czekamy tutaj na pozytywną decyzję powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Szacunkowo w całej gminie mam do wypompowania 983 budynki. Trwa kontynuacja sprzątanie miasta z zalegających śmieci gabarytowych i już tych mniejszych pakowanych do Big Bugów. Pracuję, że po dzisiejszym dniu 70% tych wszystkich zanieczyszczeń będzie z miasta usunięte. Oczywiście do tymczasowych wyznaczonych placów, ale nadal tam jeszcze jest gdzie zwozić. Zapewnione są tu duże miejsce jakby na zorganizowanie tej części. Z dobrych informacji przywrócono prąd w mieście i w gminie. Tauron oszacował na 85% dostawców odbiorców przepraszam prądu już jest w zasięgu. Woda jest i gaz jest już zanoczona sprawa w 100%. Wcześniej wspomniana czy pana komendanta głównego informacja o zakończonym pompowaniu cmentarza tam po konsultacjach z dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska zostało to pod tą kontrolą zakończone i tam też jest przygotowanie do odkażania dezynfekcji tego zadania. Ze złych informacji opada woda i odsłoniła też wcześniej wspomniany most w Kantorowicach uszkodzony praktycznie w połowie tam jesteśmy teraz na rozpoznaniu wraz z drużyną rozpoznania wojsk inżynieryjnych i wiem, że informacja już również tą ścieżką informacji trafiła do wojska i z takich większych informacji to melduje, że zakończyłem dziękuję. Dziękuję. Wojewoda Lubuski