Donald Tusk: Dziękuje weteranom spod Monte Cassino i apeluje o mobilizację
Donald Tusk dziękował weteranom spod Monte Cassino i podkreślał znaczenie pamięci o ich poświęceniu. W związku z tragicznym zamachem na premiera w Słowacji wezwał do mobilizacji, czujności i głębokiego patriotyzmu.
Donald Tusk wyraził wdzięczność wobec weteranów za ich odwagę i poświęcenie, przypominając o rocznicy Bitwy pod Monte Cassino i o cenie, jaką zapłacili dla ojczyzny w najtrudniejszych czasach.
W związku z tragicznym zamachem na premiera w Słowacji wskazał, że wydarzenie obnaża iluzję trwałego bezpieczeństwa i uzasadnia potrzebę pamięci o bohaterstwie tamtych pokoleń.
Wezwał do pełnej mobilizacji, przemyślanego i głębokiego patriotyzmu oraz codziennego bohaterstwa - przypomniał, że wolności i niepodległości nie otrzymuje się raz na zawsze.
Zwrócił uwagę, że obecność weteranów w kraju i ich zaplanowana wizyta pod Monte Cassino to silne przesłanie dla Polski i Europy; podkreślił, że niektórzy z nich pokonali tysiące kilometrów, by być dziś w Warszawie.
Podziękowania i pamięć
Donald Tusk wyraził wdzięczność wobec weteranów za ich odwagę i poświęcenie, przypominając o rocznicy Bitwy pod Monte Cassino i o cenie, jaką zapłacili dla ojczyzny w najtrudniejszych czasach.
Reakcja na zamach
W związku z tragicznym zamachem na premiera w Słowacji wskazał, że wydarzenie obnaża iluzję trwałego bezpieczeństwa i uzasadnia potrzebę pamięci o bohaterstwie tamtych pokoleń.
Apel o mobilizację i odpowiedzialność
Wezwał do pełnej mobilizacji, przemyślanego i głębokiego patriotyzmu oraz codziennego bohaterstwa - przypomniał, że wolności i niepodległości nie otrzymuje się raz na zawsze.
Znaczenie obecności weteranów
Zwrócił uwagę, że obecność weteranów w kraju i ich zaplanowana wizyta pod Monte Cassino to silne przesłanie dla Polski i Europy; podkreślił, że niektórzy z nich pokonali tysiące kilometrów, by być dziś w Warszawie.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz Mularczyk: Sprzeciw wobec pakietu migracyjnego UE
Tomasz Nowak
Tomasz Nowak: proponuje osłony i krytykuje politykę energetyczną PiS
Tadeusz Tomaszewski
Tadeusz Tomaszewski: alarm o niedofinansowaniu OSP i potrzebie ustawy
Monika Wielichowska
Monika Wielichowska pyta o skutki braku inwestycji w OZE
Anna Gembicka
Anna Gembicka żąda spotkania Tuska z rolnikami i krytykuje go
Joanna Lichocka
Joanna Lichocka: Ostrzega przed 70% podwyżką cen prądu
Artykuły
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Tusk: prezydentura Nawrockiego nacechowana polityczną agresją, SAFE to gra polityczna
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Transkrypcja
Witam serdecznie wszystkich Państwa, szczególnie bohaterów spod Monte Cassino. To jest dla mnie wielki zaszczyt, że mam tę możliwość w rocznicę Bitwy pod Monte Cassino gościć chociaż na chwilę przed Waszą wizytą tam na klasztornym wzgórzu i podziękować Wam raz jeszcze za to, co zrobiliście dla ojczyzny w tych najtrudniejszych historycznie czasach dla Rzeczpospolitej. Jesteśmy w dniu szczególnym. Dzisiejszy zamach na premiera w Słowacji pokazuje, jaką iluzją była ta wiara niektórych, że nastały już na zawsze czasy łatwe, niewymagające poświęcenia, bohaterstwa Chcielibyśmy żyć w miejscu i w czasie, gdzie tego bohaterstwa, tej ceny krwi nie trzeba. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci, wnuki żyły w innych czasach, niż wypadło Wam żyć i walczyć. Wyście dawali świadectwo największej odwagi, największego poświęcenia, po to, żeby kolejne pokolenia takiej ceny kłacić nie musiły. Trudno mi dzisiaj zacząć to spotkanie bez tej refleksji po tym tragicznym zamachu na premiera Słowacji, żeby nie powiedzieć o tym kontekście, bo on najbardziej uzasadnia potrzebę pamięci o Waszym wysiłku, o Waszym bohaterstwie. Polska, Europa, świat znalazły się znowu na rozstaju dróg, tym dramatycznym. W każdym miejscu, każdego dnia jesteśmy świadkami przemocy, agresji. Za naszą granicą toczy się krwawa wojna i dlatego dzisiaj w Waszym towarzystwie, w Waszej obecności te słowa będą brzmiały dużo mocniej niż można się było spodziewać. Tak jak Wyście robili wszystko, narażaliście swoje życie, dawaliście świadectwo nadludzkiej odwady. Tak dzisiaj wszyscy chcielibyśmy, żeby ludzie w Polsce o tym pamiętali. Ja mam głęboką nadzieję, chociaż dzisiaj trudno o tę nadzieję, że ludzie młodzi w tym wieku, w jakim Wy byliście wtedy, wtedy, kiedy walczyliście pod Monte Cassino, żeby nie musieli płacić takiej ceny jak wasze pokolenie, ale tak jak ten dzisiejszy zamach, tak jak informacje każdego dnia, wszystko wskazuje na to, że potrzebujemy pełnej mobilizacji, takiego przemyślanego, głębokiego patriotyzmu, takiej pełnej odpowiedzialności za ojczyznę, za sprawy publiczne. Nie mógłbym sobie wyobrazić lepszego towarzystwa w takim czasie, w jakim się znaleźliśmy, jak panowie. To jest ta chwila, kiedy możemy dzisiaj porozmawiać o tym, co było, ale też fakt, że jesteście tutaj, że będziecie za kilkadziesiąt godzin tam pod Monte Cassino pokazuje, że jesteście także cały czas myślą z ojczyzną i z tym, co ważne, z tym, co dramatyczne, także dzisiaj i oby jak najdłużej. Jestem poruszony, bo ja akurat premiera Fico znam kilkanaście lat. W każdej chwili możemy się spodziewać rzeczy zupełnie niesłychanych, tak jak wojna spadła na nas ponad 80 lat temu niespodziewanie, tak jak wojna na Ukrainie spadła na nas w jakimś sensie niespodziewanie, przecież nikt nie sądził, że kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej ta wojna trafi dosłownie do naszych granic. Więc dobrze byłoby, żeby Wasza obecność, obecność polskich bohaterów dzisiaj w Polsce, za chwilę tam, w tym świętym miejscu dla każdej Polki, każdego Polaka, żeby ta obecność była też takim znakiem, żeby wszyscy w Polsce pamiętali o tym, co znaczy służba ojczyźnie. Jak każdego dnia, w każdej chwili trzeba być zmobilizowanym, czujnym. Że nikt nam wolności, niepodległości nie podarował na zawsze. Że czasami trzeba czynów bohaterskich, a na co dzień trzeba takiego codziennego bohaterstwa. To znaczy wiary w ojczyznę i w to, że każdy wysiłek, że ojczyzna jest warta każdego wysiłku, każdego z nas. Chciałem jeszcze raz Wam bardzo podziękować. Za chwilę porozmawiamy o tym, co dla Was nadal najważniejsze. To przecież są wszystko wspólne sprawy, ale chciałbym, żeby Wasza obecność była takim przesłaniem dla całej Polski, też w jakimś sensie dla Europy, że my Polacy jesteśmy niezależni od tego, co się dzieje wokół nas, co się dzieje w tym coraz bardziej burzliwym świecie, że jesteśmy gotowi, pamiętając o Waszym bohaterskwie, widząc Was dzisiaj tutaj, że jesteśmy gotowi naśladować Was w tym, co pokazaliście światu 80 lat temu. Jeszcze raz bardzo dziękuję. To jest wielki moment dla mnie. Jestem bardzo dumny. Myślę, że wszyscy w Polsce są dumni, że możemy Was gościć. Niektórzy z Was, panowie oficerowie, pokonali tysiące kilometrów, żeby być dzisiaj w Warszawie, Ja w sobotę tam we Włoszech pod Monte Cassino ciągle pokazujecie harduchę i wielką siłę i woli. Naprawdę ojczyzna jest z Was dumna. Jeszcze raz bardzo dziękuję.