Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk: Unia ma chronić unikatowy rynek rolny Europy

Donald Tusk: Unia ma chronić unikatowy rynek rolny Europy

Donald Tusk mówił o konieczności ochrony unikatowego rynku rolnego w Europie oraz o roli Unii Europejskiej i wspólnej polityki rolnej. Zaznaczył, że rodzinne gospodarstwa, szczególnie w Polsce, nie przetrwają konfrontacji z dużymi producentami z krajów trzecich.

Najważniejsze ustalenia


Unia Europejska powinna chronić unikatowy rynek rolny w Europie. Tusk podkreślił znaczenie wspólnej polityki rolnej jako narzędzia obrony producentów rolnych przed nieuczciwą konkurencją.

Zagrożenia dla rodzinnych gospodarstw


Występuje obawa o przetrwanie rodzinnych gospodarstw, które nie są gigantami produkcyjnymi i dlatego są szczególnie narażone. Mowa była nie tylko o konkurencji z Ukrainy, Rosji i Białorusi, ale także o produktach z Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Rola Unii i wspólnej polityki rolnej


Według wystąpienia, Unia Europejska powstała również po to, żeby chronić ten rynek rolny i stosować mechanizmy osłonowe wobec różnych metod produkcji. Wskazano na konieczność zapobiegania dominacji dużych producentów, którzy wytwarzają żywność w inny sposób.

Skutki dla producentów i rynku


Konkluzja była jasna - bez ochrony rynku i aktywnej polityki rolnej europejscy producenci, a zwłaszcza gospodarstwa rodzinne, mogą zostać wypchnięci z rynku. Wypowiedź ma charakter ostrzegawczy i akcentuje potrzebę politycznych decyzji na rzecz obrony sektora rolnego.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Zynek Europejski rolny, wspólna polityka rolna, producenci rolni w Europie, a szczególnie w takich krajach jak Polska, gdzie ciągle mamy do czynienia z rodzinną gospodarką, te gospodarstwa nie są gigantami, nie przeżyją tej konfrontacji z krajami trzecimi. Tu już nie tylko jest mowa o Ukrainie, Rosji, Białorusi, ale czy to jest Ameryka Południowa, czy to są Stany Zjednoczone. Wokół nas świat ma zupełnie inną metodę produkcji i Unia Europejska powstała także po to, żeby chronić ten unikatowy rynek rolny w Europie, także chronić przed konkurencją tych molochów, którzy produkują wyżywność w zupełnie inny sposób.