Donald Tusk: 'Zwyciężymy' — mobilizacja na rocznicę i hołd Wałęsie
Donald Tusk wystąpił w Warszawie 4 czerwca w samopołudnie, wzywając do mobilizacji i powtarzając motyw 'Zwyciężymy'. W przemówieniu oddał hołd prezydentowi Lechowi Wałęsie i podkreślił znaczenie odwagi, konsekwencji oraz obrony demokracji.
- Donald Tusk mówił o niekończących się tłumach w centrum Warszawy, o tysiącach i milionach przed telewizorami, którzy nie dali się złamać ani zastraszyć. Powtarzając 'Zwyciężymy' wielokrotnie, akcentował siłę i determinację do walki o demokrację, o wolną Polskę i o prawa obywatelskie.
- Tusk dedykował słowa prezydentowi Lechowi Wałęsie i całemu pokoleniu Solidarności, które — jak mówił — wywalczyło wolność konsekwencją i odwagą, bezkrwawo i bez przemocy. Podkreślił znaczenie tamtej niezwykłej determinacji.
- Wezwał ludzi dobrej woli do konsekwencji, odwagi, spokoju i optymizmu, przekonany, że dzięki temu pójdą do zwycięstwa. Przypomniał, że pierwszy krok do zrzucenia niewoli to odwaga i że głosu tej fali nic nie zatrzyma — "Olbrzym się obudził".
- Przypomniał rocznicę wolnych wyborów 4 czerwca i stwierdził, że słowa 'tu jest Polska' pasują do tego miejsca i czasu. Na zakończenie oddał głos temu, kogo wskazał jako przykład zwyciężania — prezydentowi Lechowi Wałęsie.
Najważniejsze przesłanie
- Donald Tusk mówił o niekończących się tłumach w centrum Warszawy, o tysiącach i milionach przed telewizorami, którzy nie dali się złamać ani zastraszyć. Powtarzając 'Zwyciężymy' wielokrotnie, akcentował siłę i determinację do walki o demokrację, o wolną Polskę i o prawa obywatelskie.
Hołd dla pokolenia Solidarności
- Tusk dedykował słowa prezydentowi Lechowi Wałęsie i całemu pokoleniu Solidarności, które — jak mówił — wywalczyło wolność konsekwencją i odwagą, bezkrwawo i bez przemocy. Podkreślił znaczenie tamtej niezwykłej determinacji.
Mobilizacja i apel do Polaków
- Wezwał ludzi dobrej woli do konsekwencji, odwagi, spokoju i optymizmu, przekonany, że dzięki temu pójdą do zwycięstwa. Przypomniał, że pierwszy krok do zrzucenia niewoli to odwaga i że głosu tej fali nic nie zatrzyma — "Olbrzym się obudził".
Rocznica wolnych wyborów i symbolika
- Przypomniał rocznicę wolnych wyborów 4 czerwca i stwierdził, że słowa 'tu jest Polska' pasują do tego miejsca i czasu. Na zakończenie oddał głos temu, kogo wskazał jako przykład zwyciężania — prezydentowi Lechowi Wałęsie.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Donald Tusk wzywa do marszu 4 czerwca: Nie oddamy Konstytucji
Donald Tusk: Zapowiedź mocniejszej umowy ws. elektrowni jądrowej
Donald Tusk – 90 mld euro dla Ukrainy. Polska bez dopłat
Donald Tusk: „To wy macie rządzić sztuczną inteligencją”
Donald Tusk o 100% wzroście rachunków za ogrzewanie w Jaworznie
Donald Tusk o prawie autorskim: dialog z mediami i big tech
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Michał Kołodziejczak
Michał Kołodziejczak: Tłuste koty do roboty - nie damy się okradać
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski wzywa do obudzenia Polski na Marszu 4 czerwca
Marek Rząsa
Marek Rząsa relacjonuje: Przemyśl i Łowicz na marszu 4 czerwca
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki w Dobroszycach o inwestycjach i walce z luką VAT
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia w Lesznie: Nie będzie jednej listy
Michał Kołodziejczak
Michał Kołodziejczak o dopłatach, mieszkaniach i suszy
Artykuły
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Tusk: prezydentura Nawrockiego nacechowana polityczną agresją, SAFE to gra polityczna
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Transkrypcja
Jesteśmy w samopołudnie. Jesteśmy w samopołudnie. Nie bójcie się, nikt nas dzisiaj nie zagłuszy. Jesteśmy tu 4 czerwca w samopołudnie. Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące, tysiące ludzi z Polską w sercach. Tysiące, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, nie dali się zniechęcić. Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata. I dlatego dzisiaj, w rocznicę wolnych wyborów, w rocznicę wielkiego zwycięstwa, którego symbol i twórca stoi tu obok mnie, prezydent Lech Wałęsa. W protyakoальном Są nasza WITHIN! Są nasza tych że sąニęs! To słowo dziękujemy, dedykujemy Panu Prezydentowi i całej generacji, całym pokoleniu Solidarności, które wywalczyło konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemocy, wywalczyło wolność i niepodległość. Dzisiaj przed nami stoi podobna misja o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa. Chcę Wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieję, że dawno już nie pomyślałem, że słowa tu jest Polska tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska! Pierwszym krokiem do zrzucenia niewoli jest być odważnym, aby być wolnym. Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak wtedy, 40-30 lat temu, walczyć znowu o demokrację, o wolną Polskę, o nasze prawa. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę dzisiaj tu, w Warszawie, w samopołudnie powiedzieć Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! A teraz głosu tam temu, kto dał przykład, jak zwyciężać mamy i który do tamtego wielkiego zwyciężca doprowadził. Prezydent Lech Wałęsza!