Przemysław Czarnek: Skandal w Holandii i oskarżenia o nacjonalizm
Przemysław Czarnek odniósł się do incydentu z udziałem polskiego klubu w Holandii i ostro skrytykował działania holenderskie jako przejaw nacjonalizmu i rasizmu. Wyraził zadowolenie, że MSZ wezwało ambasadora Holandii i nazwał sprawę skandalem międzynarodowym.
W wypowiedzi Czarnek relacjonował, że w Holandii dwóch piłkarzy zostało aresztowanych, prezes klubu został poturbowany przez ochroniarzy, a kibice byli wywożeni poza miasto. Jako przykład przywołał sytuację jednego z czołowych klubów ekstraklasy polskiej.
Czarnek określił zdarzenia jako przejaw „nacjonalizmu, wręcz nazizmu holenderskiego” i nazwał je „rasizmem w czystej postaci”. Wypowiedział krytykę wobec osób i środowisk, które – jego zdaniem – prezentują nienawiść do narodu polskiego.
Mówił, że cieszy się z decyzji MSZ o wezwaniu ambasadora Holandii i podkreślił, że to powinna być sprawa międzynarodowa. Zapewnił, że Polska stanie na wysokości zadania i że Holendrzy będą musieli przeprosić.
Czarnek porównał reakcję do hipotetycznej sytuacji w Polsce i pytał, dlaczego europarlamentarzyści PO, PSL-u, środowiska Hołowni czy lewicy nie potępili teraz holenderskich działań. Zastanawiał się, dlaczego nie broni się klubów polskich przed – jak to określił – ochydnym nacjonalizmem świata zachodu.
Opis incydentu
W wypowiedzi Czarnek relacjonował, że w Holandii dwóch piłkarzy zostało aresztowanych, prezes klubu został poturbowany przez ochroniarzy, a kibice byli wywożeni poza miasto. Jako przykład przywołał sytuację jednego z czołowych klubów ekstraklasy polskiej.
Ocena i oskarżenia
Czarnek określił zdarzenia jako przejaw „nacjonalizmu, wręcz nazizmu holenderskiego” i nazwał je „rasizmem w czystej postaci”. Wypowiedział krytykę wobec osób i środowisk, które – jego zdaniem – prezentują nienawiść do narodu polskiego.
Reakcja dyplomatyczna
Mówił, że cieszy się z decyzji MSZ o wezwaniu ambasadora Holandii i podkreślił, że to powinna być sprawa międzynarodowa. Zapewnił, że Polska stanie na wysokości zadania i że Holendrzy będą musieli przeprosić.
Porównanie i krytyka opozycji europejskiej
Czarnek porównał reakcję do hipotetycznej sytuacji w Polsce i pytał, dlaczego europarlamentarzyści PO, PSL-u, środowiska Hołowni czy lewicy nie potępili teraz holenderskich działań. Zastanawiał się, dlaczego nie broni się klubów polskich przed – jak to określił – ochydnym nacjonalizmem świata zachodu.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Przemysław Czarnek: Unia zagraża tożsamości młodych Polaków
Przemysław Czarnek: Pyta Tuska i Kosiniaka o żołnierzy USA
Przemysław Czarnek - Natychmiast obniżyć VAT i akcyzę na paliwo
Przemysław Czarnek o wsparciu OSP i programach dla młodzieży
Przemysław Czarnek ostro oskarża Donalda Tuska o prorosyjskość
Przemysław Czarnek: Biblia to dzieło wszech czasów
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Ostatnia niedziela rządów – wybory o wszystko
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska alarmuje o brakach paliwa na stacjach Orlenu
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński wzywa do głosowania i ostro krytykuje opozycję
Lewica
Lewica: Seks bez zgody to gwałt. Postulat aborcji do 12 tyg.
Koalicja Obywatelska
Lech Poprzczanin w Świdnicy: Ostatnia prosta przed wyborami
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz: Apel o bezpieczeństwo i wsparcie dla młodych
Artykuły
Artykuł
Czarnek: jestem maszynistą - kandydat PiS na premiera zapowiada twardy kurs
Artykuł
Ceny paliw: Kaczyński zarzuca rządowi celowe podnoszenie cen
Artykuł
Przemysław Czarnek: Wyrzucimy miks energetyczny, wychodzimy z ETS
Artykuł
Spór o Czarnka, OZE i SAFE dla armii - o czym mówiono w Radiu ZET
Artykuł
Mentzen pyta o politykę PiS. Czarnek obiecuje odpowiedź i dialog
Transkrypcja
Bogdanka lub Lublin to nasz zespół siatkarski. Klub siatkarski, znakomity. Wszystko jedno, czy jest to klub siatkarski, czy jest to klub piłkarski, czy z jakiejkolwiek imię dyscypliny, chodzi o to, że jest to klub polski. I teraz nawiązuję do tego, co się stało w Holandii, niedawno, z klubem Legia Warszawa, jednym z czołowych klubów ekstraklasy polskiej. Otóż tam Holendrzy doprowadzili do sytuacji wcześniej nieznanej w świecie piłkarskim. Dwóch piłkarzy zostało aresztowanych, prezes klubu, czołowego klubu polskiego został poturbowany przez ochroniarzy, a kibice byli wywożeni poza miasto. Wszystko przez nacjonalizm, wręcz nazizm holenderski i nienawiść do narodu polskiego. Rasizm w czystej postaci. Wstyd Holendrzy, wstyd nacjonaliści holenderscy. Przyjedźcie do Polski, zobaczycie naszą gościnność. Ja się cieszę, że MSZ wezwał ambasador Holandii do siebie, bo to jest skandal międzynarodowy. Ale wyobraźcie sobie inną sytuację. Czy to się dzieje na przykład w Polsce? Wszystko jedno gdzie? Czy w Lublinie, czy w Warszawie, czy w Krakowie. Jakikolwiek klub przyjeżdża do Polski i jego dwaj piłkarze są aresztowani, a prezes tego klubu, wszystko jedno, czy z Holandii, z Włoch, czy z Albanii, jest poturbowany, a kibice wywożeni poza miasto. Wiecie co by się działo? Skandal międzynarodowy. Nacjonaliści polscy dają znać o sobie. Europarlamentarzyści PO, PSL-u, Hołowni, czy jakieś lewicy, jakieś biedronie zwoływaliby pewnie specjalną sesję w Parlamencie Europejskim dla potępienia Policji i Polski, żeby znów można było poszczekać na Polskę. Dlaczego się nie odzywają teraz? Dlaczego się nie broni Legii Warszawa, klubu polskiego? Wszystko jedno jaki klub. Klub Polski. Dlaczego się nie bronimy przed ochydnym nacjonalizmem niektórych przedstawicieli świata zachodu? Wstyd? Polska stanie na wysokości zadania, a Holendrzy będą musieli za to przeprosić.