Adam Szłapka: wPolsce24 - Podwójne standardy PO wobec skandali
Redaktor wPolsce24 pyta, dlaczego Platforma Obywatelska reaguje dopiero po wyrokach w sprawach pedofilii i nadużyć. Redaktor zarzuca też podwójne standardy w polityce wobec Wiktora Orbana i Donalda Tuska oraz apeluje o konsekwentną pomoc dla Ukrainy.
Najważniejsze tezy: Redaktor wskazuje, że sprawy z Kłodzka i Złotowa długo były przemilczane, a reakcja polityczna nastąpiła dopiero po wykryciu i skazaniu sprawców. Podkreśla, że ochrony nie mogą domagać się sprawcy ani osoby związane z partią i że wymiar sprawiedliwości powinien działać bez wyjątków.
Kontekst spraw sądowych: W materiale przypomniane są wyroki i cierpienie ofiar, a także problem ponownego procesu w jednym z przypadków. Redaktor krytykuje praktyki ukrywania osób powiązanych politycznie i zwraca uwagę na skalę społecznego oburzenia.
Polityka zagraniczna i podwójne standardy: Rzecznik odnosi się do spotkań sprzed lat i wskazuje, że nie można porównywać sytuacji z 2014 roku do pełnoskalowej agresji w XXI wieku. Krytykuje jednocześnie przywódców, którzy prowadzą interesy z Rosją i blokują pomoc dla Ukrainy.
Konsekwencje dla bezpieczeństwa: Szłapka podkreśla, że hamowanie pomocy dla Ukrainy leży wbrew interesowi Polski, bo prowadzi do przesuwania się frontu i zwiększenia zagrożeń. Obejrzyj pełne wystąpienie, by poznać argumenty i zrozumieć, o co chodzi w sporze o odpowiedzialność polityczną.
Zobacz materiał i oceń sam.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Proszę bardzo. Dzień dobry panie ministrze, Piotr Czyżewski, Telewizja w Polsce 24. Pierwsze pytanie to o afery w Platformie Obywatelskiej związane z ofilią, pedofilią w Kłodzku. Wasza działaczka i jej mąż dopuścili się czynów, które sąd ocenił po kolei na 25 i 6 lat pozbawienia wolności. Całe miasto huczało od plotek. Była to tajemnica Poliszynela. Ludzie Platformy Obywatelskiej nie dostrzegali tego problemu. Odcięli się państwo dopiero wtedy, kiedy wyroki zapadły. W Złotowie tam człowiek z Platformy Obywatelskiej krzywdził dziewczynki. To było 14 dziewczynek, jeśli dobrze pamiętam, 11 lat. Dostał teraz sąd, którego państwo jako władza, sędzia przez państwa nazywany jako neosędzia, został ten wyrok zakwestionowany przez sąd wyższej instancji właśnie dlatego, że to jest nie taki sędzia jak potrzeba. Prawdopodobnie proces ruszy od nowa i te wszystkie dziewczynki będą musiały przeżywać koszmar zeznań od nowa. Dlaczego państwo nie reagujecie na bieżąco i dlaczego takie sytuacje są w Platformie Obywatelskiej tolerowane? Państwa działacze teraz w tempie ekspresowym likwidują na kontach społecznościowych zdjęcia z tymi ludźmi. Dopiero jak ta afera obrzydliwa ujrzała światło dzienne. A drugie pytanie o Wiktora Orbana, bo pan się tutaj tak bulwersuje tym, że prezydent Nawrocki się spotkał z Wiktorem Orbanem w 2014 roku, czyli już po agresji rosyjskiej na Krym, na Majdan. Podczas konferencji prasowej wspólnej Donalda Tuska i Wiktora Orbana Donald Tusk twierdził, że Węgry mają prawo i suwerenne decyzje do tego, żeby na przykład budować elektrownię jądrową w porozumieniu z Rosjanami i że Polska też będzie współpracowała na odcinku zasilania w gaz, hutno-gazu z Rosją i nie należy się na nią obrażać. Chciałbym zapytać, czy to nie są podwójne standardy? W pierwszej sprawie to jest oczywiście obrzydliwa zbrodnia. I w tej sprawie zapadają wyroki. Nikogo nie można nigdy kryć w takiej sprawie. I rozumiem, że wymiar sprawiedliwości działa i zapadły wyroki. Generalnie przed wymiarem sprawiedliwości nie można uciekać i zbrodniarzy czy osób, które popełniają przestępstwa nie można kryć. I tyle. I we wszystkich tych sprawach, o których pan mówi, jak rozumiem, zapadły wyroki. I tyle. Myślę, bo trudno komentować wyroki sądu w tym zakresie. Myślę, że tutaj nikt nie może być kryty. Jeśli chodzi o drugą sprawę, to znaczy, jeżeli pan nie widzi różnicy pomiędzy 2014 rokiem i 2026 rokiem, kiedy mamy do czynienia z pełnoskalową agresją, kiedy mamy do czynienia ze zbrodniami i nie widzi pan problemu z tym, że są przywódcy w Unii Europejskiej, którzy bez żadnego wahania są w stanie robić biznesy z Wladimirem Putinem i nie widzi pan problemu w tym, że jest blokowana pomoc dla Ukrainy po to, żeby mogła walczyć z Rosją. Między innymi w interesie Polski, żeby front do Polski nie przeszkadzał. To my nie znajdziemy porozumienia, bo myślę, że pan po prostu nie rozumie, czym jest interes Polski. Proszę bardzo.