Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska popiera Radosława Sikorskiego w prawyborach

Koalicja Obywatelska popiera Radosława Sikorskiego w prawyborach

Koalicja Obywatelska ogłosiła poparcie dla Radosława Sikorskiego w prawyborach na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i apeluje do członków o udział w anonimowym głosowaniu SMS. Przedstawicielka, jako wieloletnia przewodnicząca Zielonych i członkini Komisji Prawyborczej, podkreślała, że Sikorski ma doświadczenie potrzebne w obliczu międzynarodowych i krajowych wyzwań.

Najważniejsze przesłanie


Koalicja Obywatelska podkreśliła, że w prawyborach uczestniczą Platforma Obywatelska, Zieloni, Inicjatywa Polska i Nowoczesna, a wszystkie te partie przeprowadzą anonimowe, tajne głosowanie. Mówczyni wyraziła przekonanie, że Sikorski jest kandydatem zdolnym zebrać głosy niezdecydowanych i dobrze reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.

Argumenty za kandydatem


Przedstawicielka wskazała na doświadczenie kandydata w dyplomacji i obronności oraz cechy osobiste - empatię i szacunek dla ludzi niezależnie od ich orientacji, zasobności czy poglądów. Zwróciła uwagę na konieczność przywództwa w obliczu konfliktu na Ukrainie, niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zmian w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

Organizacja prawyborów


Mówczyni wyjaśniła, że prawybory prowadzi Komisja Prawyborcza z udziałem zewnętrznej firmy, która wysyła anonimowe SMS-y i liczy głosy. Zapewniła, że każde głosowanie będzie w pełni anonimowe, a głos każdego członka - niezależnie od pozycji w partii - ma taką samą wartość.

Apel do członków i konsekwencje


Koalicja wezwała członków i członkinie do wysłania anonimowego SMS-a z numerem dwa i zjednoczenia się za kandydaturą Sikorskiego. Mówczyni podkreśliła, że sukces w prawyborach i późniejszej kampanii wymaga mobilizacji w całym kraju, od mniejszych miejscowości po duże ośrodki.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Jest duży dzień dla Platformy, dla Koalicji Obywatelskiej, ponieważ są prawybory kandydata na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Koalicja Obywatelska to nie tylko Platforma Obywatelska, to również Zieloni, Inicjatywa Polska i Nowoczesna. I wszystkie te partie, członkowie będą w anonimowych, tajnych wyborach decydowali o tym, kto będzie kandydatem na ten zaszczytny urząd, bardzo ważny urząd. My tutaj, jako reprezentanci różnych środowisk w Koalicji Obywatelskiej, bo koalicja jest różnorodna, dajemy poparcie jednemu z kandydatów, a jest to Radosław Sikorski. Bo czasy się zmieniły. Szanowni Państwo, jako wieloletnia przewodnicząca Zielonych opowiadam się za Polską ekologiczną, demokratyczną, solidarną i bezpieczną. Za Polską, której prezydentem jest Radosław Sikorski. Bo czasy się zmieniły. Nie mam wątpliwości, że potrzebujemy prezydenta, który zna się na bezpieczeństwie. Który zna się na zagrożeniach związanych z kryzysem militarnym, a także katastrofami naturalnymi, jak ostatnia powódź na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Przyszły prezydent Polski musi być znany na arenie międzynarodowej. Musi także wykazywać się szacunkiem i empatią do ludzi. Niezależnie od tego, kogo kochają, jaką mają zasobność portfela, ani jakie mają poglądy. Ja znam i cenię te cechy u Radka Sikorskiego. Także nie mam wątpliwości, że Radek Sikorski będzie dobrym prezydentem Polski. Startowałem w wyborach prezydenckich i to była jedna z najtrudniejszych kampanii prezydenckich. Dziś ta kampania, która rozpoczyna się tak naprawdę od prawyborów, będzie równie trudna i równie ważna. Bo czasy się zmieniły. Radek Sikorski to człowiek, który da radę. Który podźwignie tą kampanię i będzie walczył o głosy. Zobaczcie Państwo tutaj na nas. Jesteśmy z różnych środowisk. Jesteśmy z różnych miejsc. Jesteśmy z różnych partii politycznych. I wszyscy stoimy murem za Radkiem Sikorskim. To oznacza, że w drugiej turze wyborów to właśnie Radek Sikorski będzie miał największą możliwość pozyskiwania głosów i zbierania ludzi, którzy są niezdecydowani. A pamiętajcie, że wybory wygrywa się w Końskich, w Gorlicach, w Stargardzie czy w Gryfinie. Zagłosujemy za Radkiem Sikorskim i namawiam Was. Zagłosujcie, bo to dobry człowiek. Tak, to prawda. Czasy się zmieniły. Konflikt na Ukrainie. Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Nowa rzeczywistość w Stanach Zjednoczonych po wyborach. Musimy w Polsce znaleźć odpowiedź, jaka ma być przyszłość nie tylko Polski, ale Unii Europejskiej. Potrzebujemy prezydenta z ogromnym doświadczeniem zarówno w dyplomacji, jak i w sprawach dotyczących obronności. Prawdziwie czasy się zmieniły. To nie jest czas stabilny. Potrzebujemy człowieka, który poprowadzi Polaków przez bardzo trudny okres i zawirowania, które przed nami. Takim człowiekiem jest Radosław Sikorski. Ja chcę namawiać wszystkie koleżanki i kolegów, którzy zakładali platformę. Są w platformie od samego początku do tego, żeby postawili na Radka Sikorskiego. Bo to jest najlepszy wybór na te naprawdę nadzwyczaj trudne czasy. Z Radosławem Sikorskim łączy mnie dobra historia współpracy. Podobne poglądy na kwestie wolności gospodarczej, ale także na zielone tematy, co jest dla nas posłanek zielonych bardzo ważne. A przede wszystkim łączy mnie to, że oboje mamy własne zdanie, co nie jest w polityce dosyć często spotykane. I dlatego zdecydowałam się poobrzeć właśnie ministra Sikorskiego. I uważam, że po tych 10 latach prezydentury Andrzeja Dudy, który za grosz tego własnego zdania nie posiadał, potrzebujemy jak nigdy wcześniej właśnie prezydenta, który to własne zdanie będzie miał. Ale jeszcze jeden ważny aspekt. Z ramienia zielonych jestem także członkinią Komisji Prawyborczej Koalicji Obywatelskiej. I właśnie w ramach tej komisji zaplanowaliśmy też, jak te prawybory technicznie. Razem tutaj Marta tutaj też więcej opowie, jak one będą wyglądać. I także taka informacja, że są one przeprowadzane przez zewnętrzną firmę. To nie my, jako członkowie tej Komisji Prawyborczej będziemy liczyć te głosy. Tylko to zewnętrzna firma wysyła te SMS-y. Te SMS-y są anonimowe. Oni nawet nie dostają imion i nazwisk. I każdy z nas ma tą pewność, że może w taki demokratyczny, prawdziwy sposób zagłosować na jednego z kandydatów. A ja szeroko zachęcam, właśnie to nasze szerokie poparcie. Od Zielonych, przez Grzesia, po prezydenta Kwaśniewskiego, po prezydenta Komorowskiego. Pokazuję, że właśnie takiego kandydata potrzebujemy. I zachęcam wszystkich członków i członkinie Koalicji Obywatelskiej, aby wysłali tego SMS-a z numerem dwa. Anonimowego SMS-a. Tak, Szanowni Państwo. Tak jak powiedziała posłanka Jachira, jako członkinie Komisji Prawyborczej, Komisji Powołanej Pomiędzy Partiami, uczestniczymy w tym procesie, który jest absolutnie niezwykły. To jest pierwszy raz w historii partii politycznych, myślę, że wszystkich partii politycznych, jest sytuacja, w której w pełni anonimowym głosowaniu głos każdego członka waży dokładnie tyle samo. Co oznacza, że jutro o godzinie ósmej, gdy zostaną rozesłane wiadomości SMS-em do wszystkich członków partii politycznych, które biorą udział w tych prawyborach, głos Pana Premiera, głos Ministra, będzie ważył dokładnie tyle samo, co głos członka na przykład Platformy Obywatelskiej, który ponad 20 lat temu tą Platformę Obywatelską zakładał, który uczestniczy w szeregach tej partii, tej czy innej partii od wielu lat i w końcu ma realny wpływ na to, kogo wybierzemy na naszego wspólnego kandydata, na prezydenta naszego kraju. I to jest szalenie ważne, to jest wyjątkowe wydarzenie, to jest nasze święto demokracji, nasze również wewnętrzne święto demokracji, w której zyskujemy właśnie tą możliwość, dzięki temu, że uczestniczymy czynnie w działalności partii politycznych. Dziś mamy tą możliwość i każdy głos będzie ważył tyle samo, tak jak powiedziała posłanka Jachira, to będą w pełni anonimowe SMS-y, które dotrą do każdego członka tych partii politycznych. My dostaniemy jako komisja jedynie zestawienie wyników tego głosowania, które będzie później ogłoszone. Jutro o godzinie 8 rano do godziny 24 rozpocznie się to nasze święto i będziemy na pewno wszyscy oczekiwali jego zakończenia. Dzień dobry Państwu. Chciałbym powiedzieć bardzo istotną rzecz, że z takiego 20-letniego doświadczenia prowadzenia kampanii było. Żeby pamiętać o tym, że dzisiejsze sondaże, które są publikowane w mediach, to nie są te sondaże, które będą fotografią w chwili w maju przyszłego roku. Że należy spojrzeć na kandydatów, które będą w wyborach prezydenckich startowali pod kątem ich osobowości, charakteru, siły, kompetencji i wiedzy. I biorąc pod uwagę tego rodzaju argumenty, ja też zastanawiałem się, czy Rafał Trzaskowski, mój serdeczny kolega, czy właśnie Radek Sikorski, też mój serdeczny kolega, są kandydatami, którzy są w stanie unieść jak gdyby ciężar kampanii wyborczej, która na pewno będzie trudna. I na tej wadze, którą rozpatrywałem, jednak zwróciłem uwagę na to, że Radek Sikorski ma większe możliwości prowadzenia kampanii wyborczej, która ostatecznie w maju zakończyła się zwycięstwem. Dlatego też zdecydowałem się Radka Sikorskiego poprzeć. I zachęcam wszystkich członków Platformy, żeby też rozważyli te kwestie właśnie osobowości, charakteru i kompetencji, biorąc pod uwagę, jak jutro będą oddawali głos. I jeszcze jedna rzecz, troszkę taka satyryczna. Chciałbym powiedzieć, że Radka Sikorskiego, naszego ministra z Bydgoszczy, poparł prezydent z Torunia, poparł marszałek z Torunia, poparł poseł Myrka z Torunia, senator Lentz z Torunia. Naprawdę, nie ma między nami tutaj żadnych podziałów. Głosują Radka Zieloni, Nowoczesna, senatorowie, posłowie i bez żadnych różnic geograficznych. Po prostu podchodzimy do tego merytorycznie i myślimy o tym, co się wydarzy w maju. Dziękuję bardzo. To nie jesteśmy w stanie dzisiaj podać dokładnej ilości. Wszyscy członkowie partii politycznych, niezależnie od momentu, w którym się zapisali, niezależnie od tego, czy mają opłacone na bieżąco składki, czy nie, wszyscy są uprawnieni do głosowania. Natomiast dokładnej liczby nie podam, bo nawet jej nie znam i nie chciałabym wprowadzać w błąd. Ja krótko tylko powiem tak. Roman Giertych kandydował z LIS Koalicji Obywatelskiej, jest członkiem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i też nie możemy komuś takiemu odmawiać prawa wypowiadania się na temat tego, kto będzie najlepszym kandydatem na prezydenta. Natomiast osoby, które są tutaj, jak Państwo widzą, wszystkie mają prawo głosu, więc jesteśmy członkami partii politycznych. Będziemy głosować. Ja jeżeli mogę uzupełnić, pamiętajcie, że my wybieramy kandydata na kandydata. My nie rozstrzygamy w wyborach, kto będzie prezydentem Rzeczypospolitej. Osoby, które nie są członkami platformy, rzeczywiście ani żadnych z czterech partii tworzących koalicję obywatelską, takie jak Aleksander Kwaśniewski czy Roman Giertych, mówią, wybierzcie Radka Sikorskiego, bo to on ma większe szanse wygrać wybory prezydenckie. To jest bardzo ważny sygnał dla członków decydujących o wyborach. Bo jeżeli ktoś taki jak pan prezydent Kwaśniewski z lewej strony i ktoś taki jak Roman Giertych z prawej strony mówią jednoznacznie, Sikorski wygra z kandydatem PiSu, to chyba nie ma silniejszego głosu. To jest bardzo dobrze, że te osoby się zaangażowały i to jest poważna wskazówka, bardzo poważna wskazówka na to, żebyśmy my wybrali dobrze. I to jest, jeżeli mogę dodać, to jest niebywała sytuacja, która ma miejsce. Bo pierwsze, jak pan redaktor zauważył, osoby z zewnątrz popierają jednego z kandydatów. To znaczy, że emocje, które budzą wybory prezydenckie są bardzo duże. Jeżeli popiera też Aleksander Kwaśniewski, który był dwie kadencji i dzisiaj, jak spojrzymy na wszystkie rankingi i oceny prezydentów, którzy do tej pory sprawowali ten urząd, to on jest zawsze na pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o ocenę tej prezydentury. A po drugie, to na co my zwracamy uwagę, na zmianę sytuacji geopolitycznej, o czym mówił senator Gawłowski. Jeżeli dzisiaj Aleksander Kwaśniewski, któremu nie możemy tak naprawdę zabrać tej dużej wiedzy, co dzieje się na świecie, mówi, tak, Radosław Sikorski będzie najlepszym prezydentem na te trudne czasy, to znaczy, że postawiliśmy na najlepszego kandydata. To prawda, że Aleksander Kwaśniewski wymieniał tu zalety Radosław Sikorskiego, ale współpracownicy Rafała Częstowskiego nie zwracają uwagę, że Roman Giertyk czas objęła narracje, nie korzystam dla Rafała Częstowskiego, nie dominowała, że pozytywna narracja na rzecz Radosława Sikorskiego, tylko w kierunku Częstowskiego. Wiecie, to są prawybory. Każde wybory rodzą emocje. Nawet jeżeli wybory w kołach się odbywają, Platformy, czy jakiejkolwiek innej partii politycznej, zawsze rodzą emocje. Są emocje u Romana Giertycha, bardzo mocno zaangażowane. Są emocje po drugiej stronie. To jest naturalny proces wyborczy. Gdyby nie było emocji, to byśmy się wtedy wszyscy zastanawiali tak naprawdę o co chodzi. Byście z Państwem mówili, to jest ustawka, tutaj wszystko już jest jasne, oni się umówili i uprawiają teatr. To nie jest teatr, to są prawdziwe wybory, to są prawdziwe emocje i czasami niektórzy być może w tych emocjach trochę mniej się kontrolują. Dziękujemy. Dziękujemy bardzo.