Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Krystyna Szkowrońska o Aktywnym Rodzicu i rencie wdowiej

Krystyna Szkowrońska o Aktywnym Rodzicu i rencie wdowiej

Krystyna Szkowrońska podczas konferencji Koalicji Obywatelskiej przedstawiła programy socjalne: komponent „dzienny opiekun” w ramach Aktywnego Rodzica oraz propozycje dotyczące renty wdowiej i podwyższenia renty socjalnej. Zajęła stanowisko za wdrażaniem rozwiązań wspierających opiekę nad dziećmi do lat trzech i zabezpieczeniem seniorów oraz zapowiedziała odkłamywanie informacji przekazywanych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Przedstawione programy socjalne


Koalicja przedstawiła kilka głównych projektów: „Aktywny Rodzic” z komponentem dziennego opiekuna, ustawę o rencie wdowiej oraz prace nad podwyższeniem renty socjalnej. Mówczyni podkreśliła, że programy są już wdrażane i że realizacja obietnic socjalnych jest priorytetem.

Dzienny opiekun w gminie


Program przewiduje wsparcie finansowe dla gmin na stworzenie miejsca opieki — do 300 tys. zł jednorazowo oraz 8 tys. zł miesięcznie na wynagrodzenie opiekuna do 31 grudnia. Od 1 stycznia ma wejść dopłata „Aktywny Maluch” 1 500 zł miesięcznie dla jednostki. Jeden opiekun może przyjąć do pięciu dzieci, a z pomocą do ośmiu. Na Podkarpaciu wyliczono 28 gmin bez opieki do lat trzech, w dwóch przygotowano już umowy do podpisania, a w innych złożono wnioski o żłobki.

Renta wdowia i wpływ na ubóstwo seniorów


Senat przyjął ustawę o rencie wdowiej, która ma docelowo przywrócić 25% świadczenia małżonka (z etapowym wdrożeniem: 15% w pierwszym roku od 1 lipca 2025). Będzie możliwość łączenia nowych świadczeń z własną emeryturą lub rentą rodzinną. Według przedstawionych analiz wdrożenie ma zmniejszyć ubóstwo wśród seniorów nawet o około 7%.

Reakcja na zarzuty i dalsze plany


Mówczyni zapowiedziała odczarowanie nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zadeklarowano kontynuację prezentacji projektów we wrześniu, m.in. w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego dla województwa, oraz dalsze informowanie o realizacji programów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Nasze konferencje prasowe Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej zaczynał pan poseł Zdzisław Gawlik, szef regionu. Dzisiaj się wyznaczono... Jeszcze raz? Ja myślałem, że pani poseł Krystyna Szkowrońska jest w każdej sytuacji piękna i wspaniała. Ale to takie... Dobra, okej. Okej. Dzień dobry państwu. Raz jeszcze chciałabym serdecznie państwa przywitać na naszej konferencji prasowej, którą organizujemy jako Koalicja Obywatelska. Role się dzisiaj odwróciły i zostałam upoważniona do rozpoczęcia tej konferencji. Zwyczajowo czyni to pan Zdzisław Gawlik, szef regionu. Na dzisiejszej konferencji chcielibyśmy państwu powiedzieć o interesujących projektach, które są realizowane. W konferencji uczestniczy pani poseł Joanna Frydrych, która jest bardzo ważnym posłem w zakresie polityki społecznej, ale i finansów. I pan Zdzisław Gawlik i ja Krystyna Szkowrońska. Chcemy państwu dzisiaj powiedzieć o dobrych projektach. Aktywny rodzic, dzienny opiekun w gminie i rancie w dowiej, w której projekty zostały przygotowane, są realizowane i będą wdrażane. O tym pani poseł Joanna Frydrych. Chcemy również na koniec powiedzieć o rzeczach, które w sposób kłamliwy przekazują w środowisku Podkarpacia posłowie Prawa i Sprawiedliwości odczarować, odkłamać ich rzeczy, którymi próbują straszyć mieszkańców Podkarpacia. My idziemy z dobrymi programami, które będą realizowane. Pani poseł Joanna Frydrych. Szanowni Państwo, 15 października zostaliśmy obdarzeni zaufaniem, zostaliśmy upoważnieni do dysponowania środkami publicznymi i do wdrażania naszych pomysłów przez obywateli. Dzisiaj to realizujemy. Zacznę od takiego fajnego, sztandarowego programu, o którym zapowiadaliśmy, jak tak zwane babciowe, aktywny rodzic. O części rozmawialiśmy już podczas poprzedniej konferencji prasowej, gdzie była tutaj uczestnikiem pani wiceminister polityki społecznej i rodziny, pani Aleksandra Gajewska. Był przedstawiony całość tego projektu. Ja dzisiaj powiem o jednym z komponentów, czyli pierwszy opiekun dzienny w gminie. W programie, program zakłada likwidację białych plam. Tam, gdzie nie ma miejsca opieki żłobkowej, czy miejsca jakiejkolwiek opieki dla dzieci do lat trzech. I takim jednym właśnie fajnym programem, fajnym z komponentów jest ten tak zwany dzienny opiekun. O co chodzi w tym programie? Pieniądze są dedykowane dla gminy. Dla stworzenia takiego miejsca można uzyskać 300 tysięcy złotych. To gmina może uzyskać te 300 tysięcy złotych plus 8 tysięcy miesięcznie dla utrzymania, na wynagrodzenie dla opiekuna. I te pieniążki są do 31, finansowanie jest do 31 grudnia. Natomiast od 1 stycznia wchodzi ten tak zwany aktywny rodzic, czyli aktywny maluch. Czyli 1500 złotych dedykowane bezpośrednio dla jednostki, żeby się utrzymała właśnie i kontynuowała działalność tego miejsca, tego pierwszego opiekuna. I drodzy Państwo, wystarczy do pięciu osób dla jednego opiekuna, aby takie miejsce mogło powstać. Jeżeli opiekun będzie miał pomoc, może tutaj opiekować się ośmiorgiem dzieci. I bardzo zachęcamy wszystkie gminy, zwłaszcza te, w których nie ma jeszcze opieki nad dziećmi do lat trzech. Drodzy Państwo, u nas w województwie podkarpackim takich gmin jest 28. Z tego, co mam informację, w dwóch już zostały przygotowane umowy do podpisania. W części są złożone wnioski o żłobki, czyli miejsca, gdzie będzie przyjmowanych więcej niż pięciu do opieki dzieciaczków. Drugim, proszę Państwa, takim sztandarowym, można powiedzieć, ustawą jest renta wdowia. I troszeczkę od początku. Między innymi tutaj na Podkarpaciu od 2017 roku razem z programem Polska Seniora, na czele którego stała obecna pani minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, konsultowaliśmy program dla seniorów. I w wielu miejscach, również tutaj na Podkarpaciu, w Rzeszowie również, padały takie prośby, żeby zabezpieczyć osoby te, które tracą małżonka. I chodzi tutaj o osoby, o seniorów, o osoby starsze, które tracą małżonka i równocześnie jedno ze źródeł utrzymania. Drodzy Państwo, zami Państwo też wiecie, jak jest trudno, jak są dwie osoby starsze, które przeżyły całe swoje życie, utrzymywały się z dwóch świadczeń, mają stałe koszty utrzymania, jedno odchodzi, drugie przeżywa szok, po pierwsze z powodu utraty swojego małżonka, a po drugie też dużej części swojego dochodu. I odpowiedzią na to jest właśnie przyjęta wczoraj przez Senat już ustawa dotycząca właśnie renty wdowiej, gdzie osoby, które zostały owdowiałe, zarówno kobiet, jak i mężczyźni, dostaną 25% świadczenia małżonka lub swojego w zależności od wyboru. Będzie tutaj możliwość łączenia właśnie dwóch świadczeń, albo swojej emerytury i 25% renty rodzinnej, albo renta rodzinna plus 25% swojej renty. Oczywiście będzie to w procesie takim kroczącym, bo w pierwszym roku, czyli od 1 lipca 2025 roku, będzie to 15%, natomiast dojście do celu to będzie 25%. My już dzisiaj wiemy, że po wdrożeniu tego programu, tej ustawy, zmniejszy się ubóstwo wśród seniorów, bo pierwsze analizy tego projektu właśnie dowodzą, że nawet o 7% zmniejszy się to ubóstwo, które w ostatnich latach niestety bardzo galopująco rosło. Więc ta ustawa jest przyjęta przez Senat, przeszła bez poprawek, teraz czekamy na podpis pana prezydenta. Ja może wspomnę tutaj jeszcze, bo też drugi taki sztandarowy program, druga sztandarowa ustawa to było podwyższenie renty socjalnej. Ta renta socjalna wraz z poprawkami przeszła już przez komisję i czeka na drugie czytanie. To tak dla uspokojenia osób z niepełnoprawnościami. Dlatego co obiecaliśmy, to realizujemy. A o dalszych programach moich koledzy i koleżanki. Proszę bardzo. Szanowni państwo, wspieramy różne ważne projekty dotyczące województwa podkarpackiego i myślę, że kolejna konferencja, ale taka we wrześniu, będzie objaśnieniem i pokazaniem, jak dbamy, m.in. o budowę szpitala uniwersyteckiego, który jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem dla województwa i dla uniwersytetu. Ale dzisiaj chcieliśmy odkłamać to, co w poniedziałek powiedzieli posłowie PiSu. A pan minister Weber, pan minister Rafał Weber i pani poseł Ewa Leniart, posłowie z tego regionu, pełniący ważne funkcje w poprzednim rządzie, wskazywali, że będą opłaty dodatkowe za poruszanie się na drogach i dotyczyć to będzie naszych mieszkańców. Ale tak się składa, że w pierwszym kwartale ubiegłego roku to właśnie oni podpisali część takiego zobowiązania w Krajowym Planie Odbudowy jako kamienie milowe wskazujący na przyłączenie części dróg i w zakresie podwyższenia, czyli ustalenia opłaty. Z tego tytułu środki te w wysokości średnio 1,4 mld rocznie miały pójść na wsparcie inwestycji drogowych w Krajowym Funduszu Drogowym. To rząd PiSu, pan minister Rafał Weber i pani poseł Ewa Leniart doskonale wiedzieli o tym, że takie opłaty będą ustalone. Co więcej, oni się pod tym projektem, pan poseł Weber, jako członek rządu, podpisali. I nic w tym zakresie nie zmieniamy. My chcemy, żeby sieć drogowa się rozwijała, wsparcie było, ale zgoda, musimy też mieć środki na komponenty po stronie polskiej, a tak jak będzie wsparcie ze strony środków unijnych na realizację inwestycji infrastrukturalnej. O zatem poprosimy państwa posłów, tą parę, żeby więcej nieprawdy nie mówiła. Straszono nas również, że nie będzie środków na centra onkologiczne i też była taka konferencja. Myśmy to odkłamali na liście przygotowanej do podpisania przez rząd, przez premiera. Są te inwestycje, ale one muszą być jeszcze po części poprawione. Wsparcie z naszej strony, instytucje takie jak Uniwersytet ma w zakresie pozyskania środków. To jest duże, ważne przedsięwzięcie dla rejonu podkarpackiego. I po stronie państwa posłów prosimy, nie straszcie. Sami wprowadziliście, przeszło 40 podatków i danin w okresie ostatnich lat i każdy doskonale może sobie wyliczyć, ile musi oddać dodatkowo pieniędzy. Wasz sztandarowy projekt, obniżenie podatku PIT przy zmianie opłacania składki zdrowotnej nie spowodował dla kieszeni Polaka żadnych oszczędności. Bo przypomnę, przy poprzedniej stawce podatkowej, którą mieliśmy w wysokości 17%, składka zdrowotna w wysokości 7,5% była odliczana w części płaconego podatku. Dzisiaj przy wprowadzeniu stawki 12% płacimy składkę zdrowotną w wysokości 9%, a zatem jest to 21%. Ta danina jest wyższa. Będziemy rzetelnie mówić o tym, co robimy, jakie mamy projekty, te, o których powiedziała pani poseł Joanna Frydrych, ważne społecznie, wspierające rodzinę, dlatego że bardzo nam zależy na sprawach związanych m.in. z podwyższeniem dzietności. Przypomnijmy jeszcze, że mamy program in vitro 500 milionów każdego roku i w tym zakresie są już pierwsze ciąże. Mamy nadzieję, że wsparcie w kolejnych latach pozwoli na zwiększenie dzietności. Pomoc dla rodzin w zakresie opieki nad dziećmi to jest również realizacja naszego zobowiązania i one są realizowane. Przy ręcie wdowiej to właśnie Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska zrealizowała to działanie, bo od 2016-2017 roku nic się w tej sprawie nie działo, tylko dyskutowano. W zakresie ochrony zdrowia pojawiły się również informacje, że nie płaci się za nadwykonanie. Z naszej oceny wynika, że w podobnym okresie w ubiegłym roku za nadwykonania nie było zapłacone w kwocie 344 miliony złotych przez fundusz. Tak zgoda, po części nie są zapłacone niektóre jeszcze zobowiązania, ale podpisywane są aneksy i przekazano dodatkowe 3 miliardy złotych do Narodowego Funduszu Zdrowia w postaci obligacji i one zostaną przeznaczone dla regionu. Będziemy informować Państwa, jak wygląda finansowanie ochrony zdrowia. Pan poseł Gabi. Koniec finalizował, tak? Jeżeli można, to ja nie będę mówił o sprawach społecznych, ponieważ po prostu koleżanki znakomicie kwestie przedstawiają. Jak Państwo wiecie, jest to element spełniania pewnych obietnic przed wyborami, ale te obietnice sprowadzały się również do konieczności rozliczeń. Tak się akurat składa, że jestem przewodniczącym Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Jak pewnie wiecie, wszyscy Państwo, do komisji wpłynęły dwa wnioski o podzięknięcie do postawienia przed tyburem stanu pana prezesa Adama Glapińskiego i pana Macieja Świerskiego. I co powiedzieć tylko tyle, że jako przewodniczący o 28 maja podejmowałem próby skutecznego poinformowania pana Adama Glapińskiego o złożeniu wniosku wstępnego i mogę Państwu dzisiaj przekazać z tego miejsca. Jest to pierwsza informacja, że na wczoraj zebrałem wszystkich informacje, które potwierdzają tezę, że pan Adama Glapiński został skutecznie poinformowany o treści wniosku wstępnego, także komisja może przejść do dalszych prac. Tyle ode mnie. Dziękuję bardzo. Czy mają Państwo pytania? Chcemy powiedzieć, że... Aha, proszę bardzo. Gmina 28, gdzie pan posłanka wspomniała, że dwóch już trwają wersją w tej pracy pracę, on jest w porządku z wnioskiem. Proszę bardzo. I jest interwejt, który gminy mają złożyć. To są też interwejt, które muszą złożyć. Do 31 sierpnia, dlatego też będziemy informować, będziemy się spotykać z wójtami, żeby ich zachęcać do stworzenia tej oferty, przede wszystkim dla rodziców, bo to jest tak, że gminom na pewno zależy, żeby ich mieszkańcy mieszkali na ich terenie, więc muszą też stworzyć im właściwą ofertę, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi. W związku z czym to jest też odpowiedź na te potrzeby, też i gmin, też i tych osób, które chciałyby po prostu mieszkać tu, gdzie mieszkają dotąd. Natomiast kwestia finansowania, dowiezienia pieniędzy już jest, bo jest program, już można od 15 lipca, można składać takie wnioski do 15 sierpnia. Składa się to elektronicznie na stronie Ministerstwa Polityki Społecznej i Rodziny z odpowiednimi załącznikami i tam, gdzie nie ma opieki nad dziećmi do lat trzech, te pieniążki przyjdą na pewno. Nie wyglądamy najgorzej, ale nie jest to dobra sytuacja, bo jest ponad, o ile dobrze na chwilę obecną pamiętam, jest 28 gmin, które wykazują się tymi białymi plamami i jesteśmy, tak mogę powiedzieć, prawie przy końcu, ale nie na samym końcu. Chcemy powiedzieć jeszcze to, o czym mówił pan przewodniczący Gawlik. Postawienie przed Trybunałem Stanu pana prezesa Świerskiego to zabrane pieniądze na media publiczne z naszych składek, te, które wpłacamy w kwocie powyżej 100 milionów złotych w tym roku. A zatem nie można jednoosobowo takich pieniędzy zatrzymywać, dlatego, że nie jest się organem, który w tej sprawie może podjąć decyzję. A informacja taka, pan prezes Glapiński, skutecznie powiadomiony, nie uczestniczył w informacji w Sejmie, wtedy, kiedy rozmawialiśmy o założeniach polityki pieniężnej, kiedy nie zostały zrealizowane główne zadania związane z utrzymaniem wartości pieniądza, kiedy nie poinformowano na posiedzeniu Sejmu, tylko w materiałach, że strata Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok wynosiła ponad 16 miliardów złotych, wtedy, kiedy deklarowano jeszcze, że będą pozytywne wyniki, 6 miliardów zysku i wpłata do budżetu. Będziemy państwa informować o tych ważnych przedsięwzięciach związanych z inwestycjami, bo uczestniczymy również wsparciem dla Politechniki Rzeszowskiej, planowanymi inwestycjami, planowanymi inwestycjami przez Uniwersytet Rzeszowski. Dlaczego to robimy? Robimy to z dwóch powodów. Bardzo nam zależy, żeby młodzi z Podkarpacia nie wyjeżdżali. Dla młodych mamy opinię. Tutaj są świetne uczelnie. Zostajcie tutaj, bo żeby się Podkarpacie nie wyrodniało. Chcemy również, będziemy informować o wsparciach i przedsięwzięciach związanych z przedsiębiorcami, którzy będą mogli otrzymywać wsparcie ze środków europejskich, ale wsparcie dla przedsiębiorców strefowych. Będziemy informować. Wakacji nie mamy, tak jak państwa. A pracę do tych dróg, to one w końcu będą wpłynne dla samochodów i ciężarów? W tym zakresie to jest płatne tylko dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony, a wszystkie inne pojazdy i motocykle są bezpłatne. W tym zakresie nie ma żadnej zmiany w krajowym planie odbudowy w kamieniach milowych. Myślę, że te pieniądze będą świetnie zainwestowane w budowę infrastruktury, w montaż finansowy ze środkami europejskimi. Sami w otoczeniu potrzebujemy bardzo wielu dróg. Żałujemy tylko, że wiceminister, który o tym wiedział doskonale, ja mogę przytoczyć, jest to Krajowy Plan Odbudowy Załącznik 1, strona 214 i 215, który mówi o tej reformie. A czy już wiadomo, że to są odcinki? Nie, nie wiadomo. Będziemy państwa informować rzetelnie. A kiedy to wejdzie? To ma wchodzić od tego roku. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję. Dziękuję bardzo.