Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska mobilizuje do głosowania na Michała Pabicha

Koalicja Obywatelska mobilizuje do głosowania na Michała Pabicha

Koalicja Obywatelska wspiera Michała Pabicha w drugiej turze wyborów na prezydenta Sieradza i wzywa do masowej mobilizacji wyborczej. Mówcy podkreślali konieczność zmiany w Sieradzu, realizację planu dla Sieradza oraz współpracę z większością w Radzie Miejskiej.

Najważniejsze ustalenia


Koalicja Obywatelska zapowiada pełne wsparcie dla Michała Pabicha w drugiej turze oraz przypomina o przełamaniu monopolu w pierwszej turze i zdobyciu mandatów do Rady Miejskiej. Mówcy podkreślali, że teraz kluczowa jest frekwencja i wybór wiarygodnych gospodarzy miast.

Program i priorytety


Wystąpienia skupiły się na 'planie dla Sieradza' obejmującym konsultacje z mieszkańcami, działania na poziomie osiedli oraz kwestie takie jak zazielenianie ulic, walka z wykluczeniem komunikacyjnym i mądre planowanie miasta. Zwrócono uwagę na aktywizację młodych i seniorów oraz możliwość sięgania po środki unijne po tym, jak rząd odblokował 600 miliardów złotych.

Wsparcie polityczne i kontekst ogólnokrajowy


Michała Pabicha popierają siły współtworzące rząd, a wystąpienia akcentowały znaczenie większości w Radzie dla realizacji programu. W przemówieniu pojawiła się też krytyka populizmu spod znaku PiS oraz wskazanie na konieczność kontynuowania zmian po wcześniejszych zwycięstwach.

Wezwanie do mobilizacji


Mówcy apelowali o tłumne stawienie się przy urnach w najbliższą niedzielę, przypominając, że wiele miast i miasteczek idzie do drugiej tury. Główny przekaz to wybór wiarygodnych kandydatów, których programy są obietnicą lepszej przyszłości dla lokalnych społeczności.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, jesteśmy tutaj dzisiaj ze wsparciem dla wyjątkowego człowieka, dla Michała Pabicha, dla wicestarosty powiatu sieradzkiego, ale też człowieka, który tutaj walczy o wygraną w Sieradzu. Walczy w drugiej turze z prezydentem miasta Sieradza, panem Osiewałą. Myślę, że wszyscy czujemy, że zmiana w Sieradzu jest potrzebna, ale też zmiana w Sieradzu jest bardzo konieczna. Więc dlatego bardzo się cieszę, że pan prezydent miasta stołecznego Warszawy jest tutaj dzisiaj z nami. Rafał, który pokazał w Polsce, jak wygrywać, dzisiaj przynosi nam taką energię zwycięstwa. Ja Ci, Rafał, chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że jesteś. Oddaję głos Michałowi Pabichowi, którego tu wszyscy wspieramy i bardzo trzymamy za niego kciuchi. Michał, bardzo proszę. Szanowni Państwo, 15 października zrobiliśmy coś naprawdę przełomowego. 7 kwietnia też przełamaliśmy w Sieradzu monopol, ponieważ doprowadziliśmy po pierwsze do drugiej tury wyborów, a po drugie potrafiliśmy wygrywać do Rady Miejskiej w Sieradzu. Będziemy rządzić razem z trzecią drogą i wprowadzać m.in. nasz plan dla Sieradza. Te wszystkie postulaty proobywatelskie oczywiście są nam bardzo bliskie, bo o tym mówiliście każdego dnia na ulicach naszego miasta. O tym mówiliście każdego dnia, że te postulaty były Wam obiecane przez minione lata, a nie zostały po prostu zrealizowane. Więc dzisiaj naprawdę musimy wziąć z sprawy swoje ręce, zmobilizować się. Już nie ma czasu na to, żeby też odpoczywać. Musimy pójść tłumnie do tych wyborów i zdecydować o tym, jaki będzie nasz Sieradz, a wierzę, że nasz Sieradz będzie obywatelski, będzie pełny dialogu i będzie przede wszystkim nastawiony na potrzeby mieszkańców. I to o to będziemy walczyć do ostatniego dnia. Bardzo serdecznie Panie Prezydencie, dziękujemy za przybycie. Wierzymy, że też ta współpraca i te dobre praktyki z miasta stołecznego Warszawy wpłyną na nasze miasto. Bardzo serdecznie dziękuję. Dzień dobry Państwu. Ja się bardzo cieszę, że jestem w Sieradzu. Wielokrotnie rozmawialiśmy z Michałem Pabichem o tym, jak powinny się rozwijać nasze miasta, jak powinien się rozwijać Sieradz. Po raz kolejny tutaj jestem. Pan poseł Cezary Tomczyk zawsze mnie tutaj zaprasza. Bardzo się z tego cieszę. Drodzy Państwo, konieczna jest olbrzymia mobilizacja. Chcielibyśmy, żeby ta mobilizacja była tak samo duża jak 15 października, dlatego że te wybory mają niesłychaną wagę. W pierwszej turze wcale nie jest łatwo wygrać. Mamy kilkadziesiąt miast, prawie sto w Polsce miast, miasteczek, w których odbywa się druga tura. I bardzo ważne, żeby się tłumnie stawić przy urnie wyborczej, dlatego że potrzebna jest zmiana. Zmiana jest potrzebna właśnie tutaj w Sieradzu. Michała popierają wszystkie siły polityczne, które dzisiaj współtworzą rząd. Właśnie dlatego, że jesteśmy tego świadomi, że takie miasta jak Sieradz muszą mieć szansę na to, żeby się dobrze rozwijać, żeby się dobrze żyło tutaj. Żeby ludzie chcieli zostawiać w Sieradzu, żeby mieli perspektywy na dobrą przyszłość. I przede wszystkim, żeby byli traktowani poważnie. Michał Pabich właśnie to wszystko gwarantuje, dlatego że w swoim planie dla Sieradza skupia się przede wszystkim na tym, żeby konsultować swoje decyzje. Żeby schodzić na poziom konkretnych osiedli, konkretnych ulic i rozmawiać o tym, co tam musi być zmienione. Wielokrotnie też rozmawialiśmy o tych priorytetach, które są dla nas najbardziej istotne. I teraz podczas spotkania też o tym mówiliśmy. W jaki sposób aktywizować młodych ludzi do tego, żeby się interesowali działalnością społeczną, interesowali tym, co się dzieje u nich w mieście. W jaki sposób korzystać z tej olbrzymiej energii, która jest nam zapewniana przez naszych seniorów. W jaki sposób wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej. Dlatego, że rząd Donalda Tuska odblokował też 600 miliardów złotych. I takie miasta jak Sieradz mają szansę z nich skorzystać. Choćby jeżeli chodzi o zazielenianie ulic, o walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, o mądre planowanie miasta. To wszystko jest też w planie dla Sieradza, który Michał Pabich proponuje. Drodzy Państwo, to bardzo ważne, żeby się zmobilizować. We wszystkich miastach, miasteczkach na polskiej wsi, wszędzie tam, gdzie jest druga tura. Żeby wybierać tych gospodarzy, którzy są wiarygodni, bo wiarygodność jest najbardziej istotna. Żeby tam, gdzie to konieczne, móc wprowadzić mądrą zmianę, tak jak tutaj w Sieradzu. Tam, gdzie chcemy ufać naszym samorządowcom, którzy się wykazali przez ostatnie lata pełną wiarygodnością. Żeby w tych miejscach ich wspierać. Takich miejsc jest mnóstwo. Dlatego my się angażujemy w miarę czasu i wspieramy tych kandydatów, którzy są po prostu obietnicą lepszej przyszłości. Drodzy Państwo, 15 października wygraliśmy. Ten pierwszy etap żegnania się z populizmem spod znaku PiSu został wykonany. Dzisiaj PiS bardzo często chowa się za innymi szyldami. Wspiera kandydatów niezależnych tylko dlatego, że sam wie, że nie ma siły samorządowej. A my wspieramy wszystkich tych, którzy po prostu chcą rozmawiać z mieszkańcami. Którzy bardzo dobrze znają problemy swojego miasta, miasteczka, czy swojej wsi tam, gdzie kandydują. Wspieramy tych wszystkich, którzy są obietnicą na przyszłość. I bardzo się cieszę, że też stało się tak tutaj w Sieradzu, gdzie Michał Pabich uzyskał wsparcie wszystkich sił, które reprezentują rząd. Gdzie jest większość w Radzie Miasta, która będzie mogła ten plan zrealizować. No i cóż, drodzy Państwo, ostatnia prosta przed nami, ostatnie kilka dni kampanii. A potem wszyscy spotykamy się przy urnach wyborczych, tam gdzie ten wynik nie został rozstrzygnięty w pierwszej turze. I namawiam Państwa do pełnej mobilizacji, do tego, żeby iść do wyborów samorządowych, do drugiej tury. I głosować na ludzi, którzy są wiarygodni, którzy niosą ze sobą obietnicę przyszłości. Bo to jest dzisiaj absolutnie najważniejsze. A tu w Sieradzu oczywiście namawiam Państwa, żeby oddać głos na Michała Pabicha i żeby tłumnie stawić się przy urnach wyborczych w najbliższą niedzielę 21 kwietnia. Dziękuję Państwu bardzo. Szanowni Państwo, błóżmy sztuczne mury, budujmy, łączmy. Jesteśmy w stanie to zrobić, tylko wspólnie. Do zwycięstwa 21 kwietnia! Dzień dobry, Nala Krzysztofowicz, Polsat News Łódź. Panie Ministrze, chcielibyśmy poprosić o krótki komentarz w sprawie najnowszych doniesień. Ponad pół tysiąca osób było inwigilowanych przy pomocy Pegasusa. Tak poinformował o tym minister, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Gdybyśmy mogli skomentować tę sprawę, to poprosimy o kilka słów. Szanowni Państwo, kwestia podsłuchiwania ludzi bez zezwolenia to jest po prostu nadużywanie władzy. Pan Wąsik i Kamiński nie siedzieli w więzieniu dlatego, że są z PiSu. Oni siedzieli dlatego, że są przestępcami. I musimy sobie to jasno powiedzieć. Jeżeli pozwolimy na to, żeby ludzie byli podsłuchiwani, żeby systemy takie jak Pegasus były wykorzystywane do tego, żeby uderzyć w obywatela, to znaczy, że kończymy z demokracją. My w takich miejscach też tutaj, jak w Sieradzu, jesteśmy po to, żeby pokazać, że ta zmiana musi iść dalej. Że ten marsz, który został rozpoczęty przez Donalda Tuska nie kończy się 15 października. On będzie trwać, musi trwać razem przechodząc przez drugą turę, później przez wybory europejskie. My musimy dokonać pełnej zmiany władzy w Polsce po to, żeby takie sytuacje jak z Pegasusem nigdy więcej się nie zdarzyły. Ci ludzie, tacy jak Wąsik i Kamiński nie mieli żadnych hamulców. Oni uznali, że władza jest im dana raz na zawsze. Że wtedy, kiedy będą bez kontroli, mogą zrobić wszystko i nigdy żadna kontrola nie nastąpi. Więc chciałbym tutaj jasno powiedzieć, że ci ludzie będą rozliczeni za każde złamanie prawa, do którego w Polsce doszło. W tym za podsłuchiwanie ludzi albo bez zgody sądu, albo za nadużycia władzy. Bo taka po prostu musi być sprawiedliwość. Bo prawo musi znaczyć prawo, a sprawiedliwość sprawiedliwość. Jakie są jeszcze wyniki tej komisji śledczej, która powstała, jeśli chodzi o Pegasusa? Szanowni Państwo, raport został przekazany do pana marszałka Szymona Hołowni. Teraz z raportem będą mogli zapoznać się parlamentarzyści, komisja do spraw służb specjalnych. Ale ta sprawa się nie kończy. Ona dopiero się zaczyna. Wiele osób sądziło, że pan Kamiński czy pan Wąsik, którzy zostali ułaskawieni przez pana prezydenta, to jest w jakimś sensie zamknięty rozdział. Intuicja mi podpowiada, że tak nie jest. Czy te ponad pół tysiąca osób to tylko politycy, czy też inne grupy osób? Proszę tutaj poczekać na informacje ze strony prokuratora generalnego. Myślę, że on jest tutaj najlepszym źródłem informacji w tej sprawie. Dzień dobry, to wszystko. Gabriela TVN24. Panie ministrze, chciałam poruszyć kwestię pomocy Amerykanów dla Ukrainy. I podpytać przede wszystkim, czy rozumie pan rozgoryczenie prezydenta Ukrainy i Ukraińców, jeżeli chodzi o obronę Izraela. On jasno mówił, że Ukraina także potrzebuje takiej pomocy, a dostał ją Izrael. To są dwa projekty, które są realizowane dzisiaj w Kongresie Amerykańskim, czyli pomoc dla Izraela i pomoc dla Ukrainy. Wiemy, że ta pomoc dla Izraela jest kontynuowana, ale dzisiaj bardzo bijemy się o to, żeby kongres amerykański wreszcie zamknął tę sprawę. Żeby sprawa ukraińska nie była przedmiotem kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych, bo to nie jest przedmiot do kampanii wyborczej. To jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale też Polski, Europy i przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone mają bardzo bogatą tradycję, jeżeli chodzi o kwestie pomocy w Europie w czasie I i II wojny światowej. My dzisiaj jesteśmy na brzegu czegoś równie wielkiego i to od wolnego świata zależy, w którą stronę to pójdzie. Europa dzisiaj przy ogromnym zaangażowaniu wielu krajów pomaga Ukrainie i dzisiaj trzeba zrobić wszystko, żeby przekonać naszych amerykańskich partnerów, że sprawa Ukrainy ma pierwszorzędne znaczenie w świecie. Są różne punkty zapalne, mamy kwestie Bliskiego Wschodu, kwestie relacji między Chinami a Tajwanem, ale kwestia, która jest najtrudniejsza w tej chwili dotyczy największego kraju na świecie, czyli Rosji, z ogromnym arsenałem atomowym. I dzisiaj naprawdę od wolnego świata zależy jak będzie wyglądała przyszłość. Wiele osób pyta, czy są jakieś plany, czy wiemy, czy coś się wydarzy za rok, dwa lub trzy. Szanowni Państwo, ta przyszłość zależy od nas, zależy od teraźniejszości, zależy od naszych działań, zależy od działań Polski, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej. To wszystko zależy od nas i dzieje się właśnie na naszych oczach. A jak ważna z perspektywy Ministerstwa Obrony Narodowej jest właśnie pomoc Ukrainie? Szanowni Państwo, Ukraina i bezpieczeństwo Ukrainy, zakończenie tej wojny jest kwestią fundamentalną dla polskiej racji stanu. Dlatego, że przecież Ukraińcy dzisiaj walczą z Rosjanami właśnie dlatego, żeby walczyć o swoje bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo całego świata. Ukraina dzisiaj płaci gigantyczną cenę za to, że wybrała drogę na zachód. Za to, że zdecydowała, że chce żyć w wolnym świecie, mieć demokrację, demokratyczne wybory, demokratyczne reguły i nie mieć korupcji. I w związku z tym, że wybrała taką drogę została zaatakowana przez Rosję. Bo Rosja nie znosi wolności, Rosja nie znosi niezależności, w związku z tym traktuje Ukrainę jak część swojego wielkiego imperium. A my musimy jako wolny świat pokazać, że jest zupełnie inaczej, że kraje mają prawo do samostanowienia. Bezpieczeństwo Ukrainy to jest też bezpieczeństwo Polski. Dlatego Polska w ciągu tych ostatnich lat przekazała naprawdę ogromną część sprzętu wojskowego Ukrainie. Przez Polskę idzie ogromna część pomocy dla Ukrainy i my się w tej pomocy na pewno nie zatrzymamy. Ukraina potrzebuje naprawdę dzisiaj amunicji, pomocy i takiej solidarności całego świata. A Polska jest, myślę, że w tej chwili największym ambasadorem pomocy dla Ukrainy. No właśnie, solidarności całego świata. W Ameryce obserwujemy w Pana ocenie już taki cynizm polityczny. Można by to tak nazwać, biorąc pod uwagę to, że wciąż nie ma pakietu wsparcia dla Ukrainy? Ja ciągle liczę na to, że strony w tej amerykańskiej kampanii wyborczej, czyli Republikani i Demokraci, porozumieją się w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy. To jest pakiet o wartości 60 miliardów dolarów. To jest pakiet, który w sposób taki skokowy może zmienić sytuację na froncie między Ukrainą a Rosją. I Ukraina po prostu bardzo, ale to bardzo tej pomocy potrzebuje. Jednocześnie mam takie ogromne poczucie po wizycie Pana Premiera Donalda Tuska we Francji czy w Niemczech, też po szeregu wizyt premierów w Polsce, zresztą mogą to Państwo obserwować każdego dnia, że Europa nie tyle się budzi, co już się obudziła. Że my każdego dnia odbieramy dziesiątki telefonów od naszych partnerów z Zachodu z taką nawet nie informacją, tylko z zapytaniem, co jeszcze możemy razem zrobić. Wtedy, kiedy pan premier Tusk był w Niemczech i spotkał się z panem kanclerzem Scholzem, jeszcze tego samego dnia wieczorem odebraliśmy telefony z Niemiec, że Niemcy chcą przystąpić z nami do koalicji opancerzonej, czyli budowania takich zdolności pancernych na rzecz Ukrainy. Więc gigantyczną pracę, którą wykonuje codziennie Donald Tusk widać, ona przynosi skutki. Europa musi wiedzieć, że też musi móc czasami liczyć na siebie. Niewiele osób to wie, niewiele osób o tym myśli na co dzień, ale Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Jest większą gospodarką niż Chiny i Stany Zjednoczone razem wzięte. I my nie możemy tylko myśleć o kwestiach gospodarczych, ale też o kwestiach bezpieczeństwa i być takim absolutnie jednym z dwóch najważniejszych filarów NATO. Chciałabym jeszcze poruszyć temat Żelaznej Kopuły. Pan Donald Tusk powiedział, że Polska dołączyłaby właśnie do Żelaznej Kopuły. Czy pan coś wie, czy już były jakieś dyskusje, czy już były jakieś rozmowy z innymi państwami, czy może dowiemy się jakiejś nowości dzisiaj i teraz? Na temat obrony przeciwlotniczej dyskutujemy niemal każdego dnia w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wczoraj też w tej sprawie mieliśmy kontakt oczywiście z panem premierem Donaldem Tuskiem. My z jednej strony musimy budować własne zdolności i będziemy je budować z pełną siłą i będziemy w tej sprawie tylko przyspieszać. To znaczy polska obrona przeciwlotnicza jest dla polskiego rządu absolutnym priorytetem. Program Wisła, Pilica, Narew, Pilica Plus to są programy, które będą realizowane bez przeszkód, ale jednocześnie chcemy zawierać różnego rodzaju sojusze z innymi krajami po to, żeby ten parasol był jeszcze szczelniejszy. Szanowni państwo, to przecież nie kto inny, tylko minister Błaszczak nie zdecydował się na to, żeby na przykład Polska przystąpiła do programu, który umożliwia tankowanie w powietrzu polskich myśliwców. W związku z tym za każdym razem, jak państwo dostają komunikat rano od dowództwa operacyjnego, że nasze samoloty bojowe zostały podniesione, musimy bardzo mocno walczyć o to, żeby to tankowanie w powietrzu mogło następować bez przeszkód. Właśnie dlatego, że był absolutny brak chęci nawiązania współpracy z takimi krajami jak Niemcy, które mają silną armię, są naszym zachodnim sojusznikiem, a w razie konieczności chciałbym, żebyśmy mogli liczyć na wszystkich naszych sojuszników. I te relacje są naprawdę, naprawdę piekielnie ważne. A jaka byłaby rola Polski w tej żelaznej kopule i jak to polska strona właśnie widzi, jak to powinno wyglądać? Tak jak powiedziałem, kwestia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest dla Polski priorytetem. Budujemy nasz system, niezależnie od systemu europejskiego, ale chcemy, żeby w sprawie obrony przeciwrakietowej ta współpraca z Niemcami, z Francją, ze Stanami Zjednoczonymi przebiegała jak najściślej. Dziękuję bardzo. Dziękujemy państwu bardzo. Wszystkiego dobrego. Szanowni państwo, ostatnie zdanie do wszystkich państwa. My jesteśmy tutaj, tak jak powiedział prezydent Trzaskowski, na ostatniej prostej. Tutaj wszystko zależy od frekwencji, wszystko zależy od państwa, wszystko zależy od państwa głosu. Ja bardzo dziękuję panu prezydentowi, że dzisiaj zaszczycił nas swoją obecnością. To jest ogromne wsparcie dla nas wszystkich, bo mobilizuje nas wszystkich do jeszcze cięższej pracy w tych ostatnich dniach. Panie prezydencie, bardzo w imieniu wszystkich mieszkańców Sieradza dziękuję. Dziękuję za tą współpracę. Panie Michale, do zwycięstwa. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.