Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Przekręty na wózkach i tajny zakup 200 mln

Koalicja Obywatelska: Przekręty na wózkach i tajny zakup 200 mln

Koalicja Obywatelska mówi o niejawnym przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na 200 milionów złotych na wózki dla osób niepełnosprawnych i zarzuca, że zakup był nielegalny oraz służył interesom „swoich”. Wzywa do kontroli Najwyższej Izby Kontroli i żąda udostępnienia dokumentów dotyczących wypożyczalni sprzętu medycznego w Ełku.

Najważniejsze zarzuty


Koalicja Obywatelska wskazuje, że przetarg był niejawny, opiewał na 200 milionów złotych i przewidywał tylko 8 dni na zgłoszenie ofert na wózki wykonywane na indywidualne zamówienie - co zdaniem mówcy świadczy o celu zarobkowym dla wybranych wykonawców. Krytykowana jest też idea jednej ogólnokrajowej wypożyczalni w Ełku, co zdaniem mówcy uniemożliwia realny dostęp do sprzętu.

Działania proceduralne


Koalicja Obywatelska zapowiada uzupełnienie wniosku do NIK-u i poinformowała, że Najwyższa Izba Kontroli podejmie kontrolę. Wystosowano także pismo do prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z żądaniem przesłania dokumentów dotyczących zakupów i wypożyczalni do 31 marca - z opcją przekazania materiałów do Kancelarii Tajnej Sejmu, jeśli są niejawne.

Brak konsultacji i kwestia legalności


Mówca podkreśla, że zakup odbył się bez konsultacji z PFRON-em i organizacjami pozarządowymi oraz ocenia, że dokonano go bez podstawy prawnej. Wskazuje też na wpis do ustawy o ochronie konsumentów, który jego zdaniem zalegalizował zakup post factum i otwiera furtkę do podobnych działań w przyszłości.

Skutki dla osób niepełnosprawnych


Koalicja Obywatelska alarmuje, że na chwilę obecną sprzęt nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych - Agencja może go udostępniać jedynie samorządom za opłatą. Mówca ocenia, że w rezultacie 200 milionów złotych zostało wydane kosztem potrzeb osób niepełnosprawnych i zapowiada dokładne wyjaśnienie sprawy.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłasza niejawny przetarg na 200 milionów złotych na wózki dla osób niepełnosprawnych i daje na ten czas 8 dni. W ciągu 8 dni firmy mają dostarczyć zamówienie, mają dostarczyć ofertę na przygotowanie specjalistycznych wózków, które robi się na indywidualne zamówienia. To po prostu na odległość czuć, że jest coś w tym nie tak, że chodziło o to, żeby ktoś zarobił i będziemy dążyć do tego, kto zarabia na tym, kto dostarczył te wózki i kto po prostu przekręcił te pieniądze. A jeszcze jak dodamy do tego, że ma być w całym kraju jedna wypożyczalnia wózków dla osób niepełnosprawnych w Ełku i to jest jakiś kuriozum. Te osoby mają jechać do wypożyczalni do Ełka. Wszyscy mają w Polsce, wszystkie osoby niepełnosprawne, które potrzebują specjalistycznych wózków, mają jechać do Ełko. Ale czy dostaną tamten wózek, to wcale nie jest powiedziane. Przecież to jest coś niesamowitego, jak po prostu ukradziono 200 milionów złotych kosztem osób niepełnosprawnych. Dlatego składamy uzupełnienie wniosku do NIK-u, który już zapowiedział, że będzie to kontrolował i będziemy tę sprawę wyjaśniać do spodu. Pani Przewodnicząca, okład drewnowy. Szanowni Państwo, wygląda na to, że wydatkowanie tych 200 milionów złotych w trybie tajnym jest dla swoich, a nie dla osób z niepełnosprawnościami. Ten sprzęt został zakupiony bez podstawy prawnej. Nawet pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych nie wie żadnej możliwości, aby zapoznać się w ogóle z tym, jaki sprzęt został zakupiony, jakie umowy zostały zawarte i jak on będzie dysponowany. Dlatego też zwróciliśmy się do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o skontrolowanie tego zakupu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Najwyższa Izba Kontroli odpowiedziała, że owszem, taką kontrolę podejmie, ale w międzyczasie doszło do kolejnego dziwnego zachowania ze strony rządzących. Otóż do ustawy o ochronie konsumentów i konkurencji dorzucili zapis, który legalizuje ten ich nielegalny tak naprawdę zakup. Ten zapis mówi o przede wszystkim możliwości zawierania umów czy też wykonywania zadań na zlecenie PFRON-u. Ale tak naprawdę jest to zapis post factum, po fakcie, ponieważ zakupy tak naprawdę już nastąpiły. Daje to oczywiście furtkę do kolejnych zakupów na przyszłość. Natomiast to, co się zadziało w przeszłości jest jednym wielkim znakiem zapytania. Dlatego też uzupełniamy, tak jak powiedział pan poseł, ten wniosek do NIK-u właśnie o te nowe informacje dotyczące tej wrzutki, która właśnie jest w ustawie procedowanej w Senacie. Ale również składamy pismo do prezesa Rządowej Agencji Zestrategicznych, żeby do dnia 31 marca przesłał nam dokumenty dotyczące wypożyczalni sprzętu medycznego. W szczególności jaki sprzęt został zakupiony, ile sztuk, jaki był koszt tego zakupu. Ale oczywiście w sytuacji, kiedy te informacje nie będą mogły być ujawnione, bo oczywiście są informacjami niejawnymi, prosimy o przekazanie tychże dokumentów do Kancelarii Tajnej Sejmu. Tak, abyśmy mogli zapoznać się z tymi rzeczami, z tymi dokumentami, które wskazują na po pierwsze nielegalny zakup, a po drugie na dzisiaj nie mający wiele wspólnego z udostępnieniem tego sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami. Bowiem sprzętu tego póki co Agencja Rezerw Strategicznych nie może wypuszczać osobom niepełnosprawnym, może na przykład wypuszczać samorządom, ale za odpłatnością. Więc dzisiaj to nie jest żadna wypożyczalnia i żaden zakup dla osób z niepełnosprawnościami. Póki co wygląda to, że jest to kolejna afera, w której biorą udział po prostu swoi. Chcemy sprawdzić, czy za tym zakupem stoi kolejny instruktor narciarski, a może handlarz bronią, bo przypomnę, że maseczki, a respiratory kupowały osoby o podobnym pochodzeniu. I to jest rzecz nieprawdopodobna, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która ma odpowiadać za naprawdę rezerwy państwa polskiego, zajmuje się takimi rzeczami, które czuć na odległość, że coś tam jest nie tak, że to nie jest prawidłowo prowadzone postępowanie. Zwrócę państwa uwagę, że ani PFRON, który zajmuje się tymi sprawami od lat, ani organizacje pozarządowe, które zajmują się tym od lat, nie były w żaden sposób konsultowane. Co do wymogów sprzętu, co do potrzeb zakupowych, nikt po prostu tego nie robił. Zrobili wszystko tajne i wygodzi na to, że te wózki również będą tajne. Czy macie państwo jakieś pytania? Dziękujemy. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.