Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: nominaci PiS zarobili miliony na spółkach

Koalicja Obywatelska: nominaci PiS zarobili miliony na spółkach

Koalicja Obywatelska oskarża, że nominaci powiązani z PiS-em w spółkach Skarbu Państwa zarobili w ostatnich latach miliony i traktują spółki jak bankomat. Koalicja zapowiada, że po wygranych wyborach sprawdzi legalność tych wypłat i podstawy zatrudnienia.

Najważniejsze ustalenia


Koalicja wskazała, że, jak podają Wirtualna Polska i TVN24, łączne zarobki tych nominowanych przekroczyły ponad 350 milionów złotych.

Bogacenie się nominantów


Według wystąpienia wielkie pensje przypisywane są powiązaniom z PiS-em i koleżeńskim nominacjom do spółek Skarbu Państwa. Mówca twierdzi, że wielu z nich dorobiło się „po kilka milionów” w ostatnich latach.

Sytuacja zwykłych Polaków


W przemówieniu podkreślono, że w tym samym czasie zwykłym Polakom żyje się coraz drożej, wzrasta liczba osób w skrajnym ubóstwie, a realna wartość wynagrodzeń spadła najmocniej od 30 lat.

Kontrole i wyjaśnienia po wyborach


Koalicja zapowiada, że po ewentualnej wygranej sprawdzi, ile zarobili nominaci w spółkach zależnych, czy pieniądze otrzymano zgodnie z prawem i czy odpowiadały rzeczywistej pracy. W wystąpieniu wskazano także doniesienia o tym, że nie wszyscy mieli obowiązek stawiania się w pracy - jako przykład wymieniono siostrę premiera.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
A z nimi jadą miliony z państwowych spółek. To są ludzie, którzy dzięki temu, że dzierżą władzę, że mają kolegów w PiS-ie i znajomych, zarobili w ostatnich latach grube miliony złotych. I trzeba to pokazać. Oni te wielkie, gigantyczne pensje zawdzięczają tylko i wyłącznie temu, że mają znajomych w PiS-ie. Że mają kolegów pisowskich, którzy rządzą spółkami Skarbu Państwa. I prawda jest taka, że zwykłym Polakom żyje się po prostu coraz drożej. W ubiegłym roku bardzo wzrosła liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Pensje Polaków są coraz mniej warte. Realna wartość wynagrodzeń spadła najmocniej od 30 lat. Ale u nich gigantycznie wzrosła. Zarobili po kilka milionów w ostatnich latach. Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a ci pisowscy nominaci bardzo się bogacą. Ci ludzie za naszymi plecami, pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, dorobili się milionów. W sumie, jak podaje Wirtualna Polska i TVN24, to ponad 350 milionów złotych. Ci ludzie wprost traktują te spółki Skarbu Państwa jak bankomat. Ale tym bankomatem są portfele Polek i Polaków. To są nasze kieszenie. Media doszły tylko do tego, co jest zaewidencjonowane w obowiązkowych raportach. Po wygranych wyborach sprawdzimy, ile koledzy, koleżanki pisowskich nominatów zarobili w spółkach zależnych od spółek Skarbu Państwa. Sprawdzimy, czy ci ludzie te pieniądze otrzymali zgodnie z prawem. Czy ci ludzie otrzymali te pieniądze za prawdziwą pracę. Bo doniesienia o tym, że czasem nie wszyscy do tej pracy musieli przychodzić, jak na przykład siostra premiera Morawieckiego, będziemy wyjaśniać.