Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Kobiety zadecydują o wyborach

Koalicja Obywatelska: Kobiety zadecydują o wyborach

Koalicja Obywatelska w ramach akcji Kobiety na Wybory wezwała kobiety do udziału w wyborach 15 października i podkreśliła, że o wyniku zdecyduje głos kobiet. Przedstawiła wybrane punkty programu „stu konkretów” skierowane do kobiet, obejmujące wsparcie dla rodzin, przedsiębiorczyń i opiekunów.

Apel o udział w wyborach


Koalicja wezwała wszystkie kobiety — córki, mamy, babcie, sąsiadki i koleżanki — aby poszły na wybory 15 października i przekonały do tego inne kobiety. Podkreślono, że trzeba wziąć sprawy we własne ręce, żeby nikt nie urządział świata kobiet za nie.

Propozycje dla rodzin i rodziców


W wystąpieniu przypomniano o planie „żłobek w każdej gminie” oraz programie "Aktywna mama" — 1 500 zł dla kobiety po porodzie na opiekę (żłobek, niania lub rekompensata za opiekę babci). Mówczyni przywołała też informację o najdłuższym płatnym urlopie rodzicielskim w Europie wprowadzonej wcześniej przez Platformę Obywatelską.

Wsparcie dla przedsiębiorczyń


W exposé zaproponowano podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł, rozliczanie PIK tylko od zapłaconych faktur oraz zmianę zasad ZUS — płatność za L4 od pierwszego dnia. Zadeklarowano też przekształcenie urzędów skarbowych w centra obsługi podatnika, by zmniejszyć opresyjność fiskusa wobec przedsiębiorczyń i przedsiębiorców.

Opieka nad osobami niesamodzielnymi


Przedstawiono rozwiązania dotyczące opieki nad starszymi i niesamodzielnymi — asystencję, bon opiekuńczy i urlop wytchnieniowy. Zwrócono uwagę, że ciężar opieki nad rodzicami często spada na kobiety, więc program ma na celu odciążyć opiekunów.

Dodatkowo mówczyni zaznaczyła, że oczekuje głosów na koalicję obywatelską, ale zachęca do świadomego wyboru i zaprezentowania konkretnych rozwiązań zawartych w programie.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, cześć, witam serdecznie wszystkie wspaniałe kobiety i wszystkich fajnych facetów, którzy są tutaj dzisiaj razem z nami. My w ramach akcji Kobiety na Wybory, wspólnie z posłankami na Sejmu, Izabelą Reszczyną, Moniką Rosą, Katarzyna Została, Panią Senatową, Beatą Małewską-Liberą, z kandydatkami na Sejmu, Radną Sejniku Województwa Śląskiego, Martą Salwierak i Edytą Mają. Chciałyśmy dzisiaj Wam powiedzieć i zachęcić Was do wzięcia udziału w wyborach. Chciałyśmy Wam powiedzieć, dlaczego to tak bardzo ważne, żeby wszystkie kobiety 15 października udały się do lokali wyborczych i oddały w wyborach swój głos. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, żeby nikt nigdy więcej nie urządzał nam naszego świata za nas. Dlatego chciałyśmy Was prosić, żebyście przekonały i namówiły do wzięcia udziału w tych wyborach wszystkie Wasze córki, mamy, babcie, sąsiadki, koleżanki, przyjaciółki, wszystkie kobiety, jakie tylko udałam się do tego przekonać. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, żeby już nikt nigdy więcej nie powiedział nam, jakich cnót mamy strzec. Dlatego, żeby już żadna z Was, wtedy kiedy jest w ciąży, kiedy zadzieje się coś niepokojącego, nie bała się o swoje życie. Wiecie co? Przy całym przedsunku, dla bardzo, będących w ogromnej większości oczywiście, mądrych, fajnych facetów, nikt nie zadba o prawa nas, kobiet, żaden facet nie zadba tak dobrze, jak możemy to zrobić my same. Ja jestem przekonana, że kobiety wygrają te wybory. Ja jestem pewna, że o wyniku tych wyborów zdecyduje głos kobiet. Ale potrzebujemy konsolidacji, potrzebujemy Waszej aktywności i wtedy na pewno wszystko się uda. Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, żeby przekonywać Was do wzięcia udziału w wyborach, ale też po to, żeby powiedzieć Wam, co chcemy zrobić w 15 października dla kobiet. Bardzo proszę, oddaję głos Pani posłów i zapadnie rozdział. Cieszę się, że jest z nami wójt gminy Poraj, Kasia Kaźmierczak. Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami. Tak jak powiedziała Beata, zależy nam bardzo na to, żeby wszystkie dziewczyny, wszystkie kobiety, obojęte czy macie jak 18, 30, 50 czy 80, żebyście poszły na wybory. Bo tak naprawdę decydujemy o tym, jaka będzie przyszłość Polski. Jak będą się w niej czuły Wasze córki, Wasze wnuczki, ale też Wasi mężowie, Wasi synowie i Ty, my i sami. Oczywiście chcemy, żebyście głosowały na koalicję obywatelską, ale nie chcemy, żebyście głosowały w ciemno. Dlatego chcemy dzisiaj powiedzieć trochę o naszych stu konkretach, bo właściwie każdy z naszych punktów programowych powstawał z myślą o kobietach. Czy mówimy o ochronie zdrowia, czy o edukacji, czy o polityce społecznej, czy o biznesie, o przedsiębiorstwach, o publiczacie, to wszystkie przecież mają służyć kobietom i mężczyznom. Jeśli rodzisz dziecko, chcesz, żeby ktoś się nim zaopiekował, bo chcesz wrócić do pracy, potrzebujesz żłobka. Stąd nasz program Żłobek w każdej gminie. Ale chcesz mieć pewność, że zarobisz więcej niż zapłacisz za opiekę nad dzieckiem. Stąd nasz konkret, nazwany babciowe, ale my wolimy aktywna mama. Aktywna mama, czyli kobieta, która rodzi dziecko, opiekuje się nim rok. Bo przypomnę, najdłuższy płatny urlop rodzicielski w Europie wprowadziła Platforma Obywatelska. Ale chcesz wrócić do pracy, więc mówimy tak, aktywna mama, 1500 zł dla każdej kobiety, żeby mogła zapłacić za żłobek. Albo za nianie, albo uwaga, jeśli twoja mama jest już na emeryturze, żeby nie musiała siedzieć z twoim dzieckiem. To oczywiście przyjemność, ale dlaczego masz jej nie zapłacić? Później dziecko dorastne, idzie do szkoły. Jaka ma być ta szkoła? Wymarzona, jedyna, o tym powie pani posłanka za chwilkę, Katarzyna Lugnawer. Idziemy do pracy. Wyszlimy sobie właściwie, to założę swój biznes. Więc nasz konkret, kwota wolna od podatku 60 tysięcy złotych jest także dla was. Bo jeśli zarobisz do 6 tysięcy złotych miesięcznie, nie płacisz w ogóle podatku. Czyli zostaje więcej w twojej kieszeni. Ale jeśli jesteś przedsiębiorczynią, masz swój biznes, najczęściej nieduży, bo od czegoś trzeba zacząć. Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorstwem, to jak twój pracownik zapłuje, to świadczenie horokowe za niego zapłaci ZUS od pierwszego dnia. Dotąd zwykle było tak. Masz trzech pracowników, jeden horuje, roboty tyle samo, a ty musisz zapłacić podwójnie. Temu, co jest chory, no i temu, którego przyjeżdżesz zastępstwo. ZUS zapłaci od pierwszego dnia L4 za twojego pracownika. Nie koniec na tym. Bardzo często zdarza się tak, że twój kontrakt podwykonawca nie zapłaci ci faktury, a ty musisz zapłacić podatek dochodowy. Mówimy PIK tylko od zapłaconych fakturów. No i ten nieszczęsny fiskus, który nie może być opresyjny, nie może traktować wszystkich przeciwko. Przedsiębiorczyń i przedsiębiorców jak potencjalnych złodziei czy oszustów. 99% przedsiębiorców i przedsiębiorczyń to są przecież ludzie uczcili. Więc mówimy, urzędy skarbowe zamieniamy w centra obsługi podatnika. Bo ktoś, kto pracuje, płaci podatek, ktoś, kto tworzy miejsca pracy i przynosi pieniądze, którymi utrzymujemy nasze państwo, właściwie powinien być przez to państwo traktowane. Powinien być szanowany, a nie uważany za, jak mówię, dzisiejsza władza zanspaniakiem. A kiedy twoi rodzice, mówię do kobiet, są wieczci, starci i nie są w stanie sami zaopiekować się sobą, no to opieka nad rodzicami najczęściej spada też na nas, na kobiety. I konkrety, które mówią o opiece nad osobami niesamodzielnymi. Konkrety, które mówią o asystencji, o bonie opiekunczym, o urlopie wytchnieniowym. To są konkrety, które napisaliśmy, napisałyśmy z myślą o was, o kobietach, z myślą o nas, o kobietach. Czyli w gruncie rzeczy każdy z naszych stu konkretów jest podyktowany myślą o tobie, o kobiecie, żeby ułatwić ci życie, żeby polska przyszłość wasza i waszych dzieci była po prostu lepsza. Dlatego zachęcam, dziewczyny, rozmawiajcie ze swoimi koleżankami, rozmawiajcie ze swoimi sąsiadkami, rozmawiajcie ze swoimi mamami, babciami i córkami. Zachęcajcie je, żeby poszły i zagłosowały, bo no bo musimy ten świat wziąć trochę w swoje ręce. Właściwie przez setki, a nawet tysiące lat to mężczyźni urządzali nam świat, no więc urządźmy ten świat wspólnie. My kobiety razem z mężczyznami, żeby i oni czuli się tym dobrze, ale żeby nasze miejsce było też najlepsze z możliwych i o tym jest nasz program. O tym jest program Koalicji Obywatelskiej 100 konkretów. Teraz o edukacji Katarzyna Rugnauer. Dobrze, postaram się krótko w treściwie o edukacji. Proszę Państwa, marzy nam się szkoła, która rzeczywiście dorasta do XXI wieku, bo my cały czas mówimy z tą szkołą gdzieś w wieku XIX. Jaka to jest szkoła? Przede wszystkim musi uczyć nowe kompetencje. Musi być praktyczna, a nie ideologiczna. Stąd bardzo jasno mówimy, zniknijemy kilka inwestycji, które ma potężnictwo z wieku, ale przede wszystkim ten, który uczynił szkoły. Tylko uczy, jakby to był podlecznik partyjny i słuch. To jest nasza jedna obowiązka. Ale szkoła, która jest przyjazna dziecku, to jest szkoła, w której edulacja oprywa się na pierwszą zmianę. A po lekcjach jest czas na rozwijanie zdrowotów. Zajęcia pozalekcyjne, możliwości, skupiańca z naszą dziedzinami, to jest najważniejszymi problemami. Jaka szkoła jest szkołą przyjawną dziecku, oczywiście z tą mocą psychologiczną, z tym wszystkim, co powoduje, że się dobrze w tej szkole czujemy. Czyli nauka na jedną zmianę, a potem zajęcia rozwijające. Kolejna kwestia. Mówiłam, że szkoła jest praktyczna, nie ideologiczna. Zabierzmy zabawki polityką. Niech nie politycy, a komisji aktywacji drogowej, czyli eksperci, nauczyciele, układają podstawy programowe oraz odchudzają te podstawy programowe tak, żeby dla dziecka to było wykonalne. No i przede wszystkim szkoła, dęki i townictwa. Proszę Państwa, są proste rzeczy. Kwestia tego, że w każdej szkole powinna być szafa. I kolejna kwestia. Każdy podrecznik powinien mieć swoją wersję kuchnać e-podrecznika. Po to, żeby tych podreczników nie trzeba było rośnić. Jesteśmy też przeciwni pracom domowym do końca szkoły podstawowej. No wszelkie. Dziecko może utrwalać jakieś informacje w domu. Ale rozodrabianie prac domowych to często jest tak, że dziecko płacuje dłużej niż jest do rodziców. Chcemy też, żeby ta szkoła była świecka. W tym znaczeniu, że uważamy, że ponieważ rodzice chcą, żeby religia była w szkole, ponieważ uważają, że to jest dla wygody, ale przed albo po lekcjach. I bez obsceni, jeżeli nie na świadectwie szkolnym. Taka szkoła uda się tylko podjętym wachunkiem, że przyjdą do niej najlepsi nauczyciele. Nie będziemy mieli najlepszych nauczycieli, jeżeli zaczniemy im wreszcie godnie płacić. Dlatego proponujemy 30% podwyżkę dla nauczycieli, nie mniej niż 1500 zł podwyżki na etat dopłacen zasadniczy. Tylko wtedy będziemy w pełni, że będą przyślenia się, a nie najsłabsi, jak sobelci uczelni. Taka szkoła pozwoli naszym dzieciom konkurować w zmieniającym się świecie. A że świat się zmienia, całe jest wszystko właściwie oparte na informacjach. Nauczmy dzieci krytycznie wasze informacje. Odróżniać fałsz od prawdy. Odstrzeżmy ich, że internet to jest również zagrożety. To pokażmy im, że sztuczna inwestycja jest nadzieją, ale również musimy umieć z nią posługiwać się i nauczyć nowych kompetencji. Kompetencji pracy w grupie, kompetencji prezentacji własnych piękności, pracenia sobie ze stresem, a przede wszystkim nauki przez całe życie. Bo tak się zmienia świat, że my musimy też zmieniać naszą wątpliwości. Myślę, że o sprawie nikt lepiej nie opowie jak... A, Monika. Rozmawialiśmy o pomocy osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym, specjalistą tego Monika Rasa. Dziękuję, panie Rasa. Jak my rozwijać osobę z niepełnosprawnością, chciałam państwu powiedzieć jedną rzecz. Otóż my kobiety jesteśmy połową społeczeństwa. To nie jest tak tylko, że my znamy się na chwile polityki społecznej, edukacji. My jesteśmy doskonale na czynocznej, a my wysokie kompetencje potrafimy zarządzać wieloma obszarami funkcjonowania państw. Gospodarką, zdrowia, edukacją oczywiście, ale także polityką bezpieczeństwa czy polityką zagraniczną. Dlatego rzeczą najważniejszą jest to, żebyśmy nie odebrali sobie prawa do głosowania i zmiany właśnie tych wszystkich obszarach życia. Bo po pierwsze, musimy powaleczyć do naszego podstaw na prawo. Prawo do zdrowia, do życia, prawo do pełnej życia. Ale także o to, żeby nam nikt nie odbierał szansy decydować we wszystkich innych obszarach, które nas dotyczą. Nie ma prawa obszarów damskich i nienackich. Jeśli nie zmiemy tej władzy, to nikt na nieprawda nie ma. My żyjemy w kraju, który jest bardzo dużo. Każdy z nas ma ten sposób. I rolą państwa jest to, aby po pierwsze, oczywiście, dogodność poprała się z państwem. Natomiast to, żeby tę osobą, którego potrzebują nasze posparcia, czyli osobą z niepełnosprawnościami między innymi, taki wsparcie udzielił. Polska ratyfikowała konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami. Polska ma strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami. I te dokumenty, niestety, pozostają tylko i wyłącznie. Wiesz, dlaczego? Ponieważ ciągle sprytamy te osoby w dziesięciu do zamkniętych wierzy. Ponieważ ciągle nie rozumiemy, czy to rozmywanie na niepełnosprawnościami prawa do pełnego, godnego życia. Dlatego tak bardzo potrzebujemy asystencji osobistym. Osoba, która z dawą osobą, niepełnosprawnością, będzie w życiu. Uciągować, pomagać, wychodzi na zakupy, do kina. Dać jej możliwość wyjścia do pracy. I dać możliwość opiekunowi takiej osoby, żyć samodzielnie. Dlatego tak bardzo potrzebujemy także w najbliższej sytuacji. Albo dać takie w sobie poczucie, że może się doprowadzić. A rodzicom dać poczucie, że gdy się nie starzeje, że gdyby nie chciał wyjścić do wietarza, do dyspitala. Albo to po prostu naleźcie jego kryz życia. Że jego dziecko nie zostaje samo. Że niezależnie od stopnia napełnosprawności, nie trafi do wspierczego środka. Gdzie będzie leżało, jak dziesiątki w innych osób. Ale że naprawdę będzie prowadziło, na ile to możliwe, szczęśliwe życie. Dlatego potrzebujemy również wolną opiekunięczą. Przecież jesteśmy w społeczeństwie starzejących. Super aktywni są może fantastyczne. Finansujmy to w jego senie. Że mogą się spotykać, organizować, wychodzić z domu. Uprawiać swoje pasje, na które wcześniej nie mieli czasu. Ale jest też masa seniorów, którzy bez wsparcia w opiekunach nie będą sobie z nami doprowadzić. I teraz stoi przed sytuacją, że tam obiegać potrzebne na dzieci. Przecież trzeba prowadzić do pracy. My też chcemy żyć. Dlatego głębą opiekunię, czy do wykorzystania. Jest po prostu czymś koniecznym. I jeszcze ostatnie słowo o prawa dziecka. Bo to jest trochę tak, że prawa człowieka odpoczyło się od praw dziecka. A doskonale wiecie, jaki jest dramatyczny stan zdrowia dzisiejszej rodzinie do tych. A państwo od 8 lat nie finansuje telefonu za ufania 116 z niewielnością. Który uratował już sekundę życów. Który te tysiące tysięcy takich telefonów udobrawczych. Dlatego finansowali to nie, jak to nie jest. I zbety jest także prawdziwy rzecz, jak prawie dziecka. W razie biologii. Bez niesienia na sztandarach, haseń i w sumie. Ale taki, który rozumie. Że... Czyli czyjstwo szereś w Polsce udział w jakiś sposób. W sensie. Dużo mówił Katarzyna Półtkacja. I tak naprawdę, proszę Państwa, w Polsce nie ma żadnego, która da udział w jego dziecku. Mamy kolek z rodzin. Mamy różne ustawy. Żaden z nich na prawdę nie skupić na dziecku. Na obszarach życia. Dzień dobry Państwu. Nazywam się Beata Małewska-Żbera. I jestem mieszkanką Dąbrowy Górniczej. Senatorem z Zagłębia Dąbrowskiego. Ale zamysł nasz jest taki, że kobiety się wzajemnie wspierają. I dlatego tutaj z wielką przyjemnością przyjechałam. Ażeby z naszymi posłankami porozmawiać z Państwem. I powiedzieć parę rzeczy na temat zdrowia. Ja wiem, że na zdrowiu wszyscy się znają. I że to jest temat rzeka. Temat, który jest bardzo ważny we wszystkich opiniach. Chyba na pierwszym albo na drugim miejscu pod względem dwa. Ale zatem Wam opowiem o naszych pomysłach i o naszych rozwiązaniach. Chcę Państwu przybliżyć w kilku liczbach i w kilku zdaniach sytuację, jaka jest w ochronie zdrowia. Bo wydaje mi się, że nie są to dane, które są potrzebne. Raczej sięgają do tych danych osoby, które naprawdę się interesują, czy też pracują w ochronie zdrowia. Wtedy wiedzą być może troszkę więcej. Natomiast przeciętna osoba przecież nie studiuje żadnych statystyk, głosów i tak dalej. Więc chcę powiedzieć Wam, w jakiej sytuacji zdrowotnej nasze społeczeństwo się znajduje w tej chwili. Zacznę od najważniejszej rzeczy, czyli od długości życia. Żyjemy, moi drodzy, coraz krócej. I ten przyrost długości życia, który był do mniej więcej 2017 roku, wykazuje tendencję spadkową. Żyjemy o pięć lat krócej niż przeciętny obywatel w Unii Europejskiej. Tendencja ma cały czas tendencję spadkową. Wskaźniki zdrowotne. Niestety wzrost zachorowaności, wzrost śmiertelności jest dominujący. Na to wszystko, na ten cały obraz, obraz epidemiczny nałożyła się oczywiście epidemia, pandemia. I teraz wszyscy mówią, że sytuacja jest zła, dlatego, że była epidemia. Ale, że mój państwo, epidemia nie była tylko w Polsce. Była właściwie praktycznie na całym świecie. A w Europie przemieniu. Statystycznie jesteśmy na ostatnim miejscu, jeżeli chodzi o tość zgonów, jaka miała miejsce w czasie pandemii. Ponad 120 tysięcy tak zwanych naddrogowych zgonów, które są związane z COVID-em to raz. Ale oprócz niezależnie od COVID-u, zmarło o 70 tysięcy osób więcej w roku 2021. O czym to świadczy? Świadczy to, moi drodzy, o tym, że system obieki zdrowotnej jest niewydolny. Nie poradził sobie z tą ilością zachorowań. To po pierwsze. Ale po drugie, co jest równie ważnego, o tym, że zawsze jest tu zmowa, brakuje pieniędzy w systemie. To nie chodzi, moi drodzy, o wynagrodzenie. Tu chodzi o dofinansowanie całego systemu. Nie można zbudować opieki zdrowotnej bez pieniędzy. Jeżeli ktoś tak mówi, to po prostu chłan nie może. Tym bardziej, że mamy wzrost na chorowaności i także coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, które częściej choruje. Choruje na choroby przedległe i państwo również o te osoby musi zachować. Średnia unijna, jeżeli chodzi o wydatki na zdrowie, i jest około 8, a nawet więcej, około 8,3 PKB, które państwa dedykują na swoich obywateli w Polsce. 4,9. A więc 50% mniej więcej. Więc nie można oczekiwać sukcesu w obiece zdrowotnej w momencie, kiedy ten system jest niedofinansowany. I mówię o tym mocno. Ponieważ absolutnie, aby zdrowie stało się priorytetem, musimy go dofinansować. A wiesz, że zaraz państwu powiedziałam, skąd wziąść te pieniądze. Więc popatrzcie tak na to zdrowie, jak ma swój budżet domowy. Te budżety też bardzo często oszczędnie dzielicie na różne wydatki. Ale jednak w każdym z tych budżetów, domowych budżetów, jeżeli ktoś zachoruje, to na co się wydaje pieniądze? Właśnie na tego chorego. Na leki, na wisutę u lekarza. Dlatego też, gotując budżet państwa, należy przeznaczyć większą ilość pieniędzy na ochronę zdrowia. I to jest absolutna godność. Zaczęłam o finansach, ponieważ zawsze mnie pytają, ale skąd weźmie się te pieniądze? Pieniądze są, proszę państwa. Tylko zależy od tego, na co, na jakie priorytety są wydawane. Jeżeli teraz mamy sytuację, gdy pandemii, mamy potrzebę zdrowotną, a budujemy lądowisko, czy lotnisko, CPK w Baranowie i wydajemy od kilku lat ciężkie uniony, to proszę mi powiedzieć, kto z was w waszym budżecie domowym w ten sposób zaprogramowałby pieniądze, że nie miałby na budowlach zdrowotnych, nie miałby na jedzenie, a kupował sobie jakieś nowoczesne, nie wiem, obrodzenie albo urządzał od nowa dom. No przecież to jest absurdalne. Mówię o tym stanowczo i mówię również dlatego, że jestem wkurzona, ponieważ jesteście państwo oszukiwani. I oszukiwani. Na przykład leki 60, przynajmniej 75+, teraz 65+. Miejcie państwo świadomość, że te leki, które są, byli bezpłatne dla osób starszych i dla dzieci, do osiemnastego roku życia, większości, to są tarny leki, te, które mające na 3,20. To są leki generyczne, stare, które oczywiście są w użytku. Natomiast wszystkie leki innowacyjne, leki drogie, nie są bezpłaty. Żebyście państwo wiedzieli o tym, że ujdziecie do lekarza i powiecie, że macie 70 lat i wam się należy lek za darmo, to jest to nieprawda. Nieprawda. To jest po prostu manipulacja i oszukiwanie. Program, z jakim my idziemy, jaki chcemy, żeby był zaakceptowany także przez państwa. Po pierwsze, inwigio. Program znany, program od lat, który nie jest finansowany z budżetu państwa, a sprawa na tym pokolem dzienności jest absolutnie w tej chwili dla nas priorytetem. Dlatego jest to jeden z naszych najważniejszych programów. Złożyliśmy projekt ustawy, zebraliśmy obywatelskie podpisy, ponad 200 tysięcy podpisów i ten projekt będzie realizowany i będzie płacony ze środków do Ciebie Państwa. Podrób Centrum Wadwy musi być matka i dziecka. Razem. Czy zgadzacie się na to, co się dzieje teraz w Szczecinie, gdzie policja wchodzi do gabinetu ginekologa i zabiera dokumentację Tobie, jaki brak. Te papiery są wrzucone do jednego worba, wywiezione, ktoś to ogląda, ktoś może to skserować, rozesłać po całym świecie. Do czego doszliśmy w naszym pomysł, że tajemnica lekarska staje się powszechną tajemnicą. To jest skana. Dlatego też wracając do naszego pomysłu, zabezpieczamy przede wszystkim badania prenatalne, żeby kobieta w ciąży była pewna, że chce urodzić dziecko, że może sobie zrobić badania i że czuje opiekę i wsparcie swojego lekarza. Oprócz tego tu jest taki dylemat, bo wiemy, że w tej chwili jest możliwość już znieczulenia przy porodzie z obecnością anestezjologa. Pochód jest oczywiście wpad. Czyli to trzeba też jasno powiedzieć, że problem z tabramią, z lekarzami będzie na najbliższym czasie trudnym problemem do rozwiązania. Ale to da się zrobić. I kolejna rzecz, która jest równie bardzo ważna, to są kolejne. Przecież jeżeli pytamy gdziekolwiek osobę na ulicy czy gdziekolwiek wpadku o to, co jest największą wolączką, dostanie się do lekarza. Dlatego też znosimy limitu. Nie będzie limitu i każdy z nas będzie mógł korzystać z publicznych powtarzam, z publicznej ochronną zdrowia. Dziękuję. Kochane kobiety, drogie dziewczyny, przynajmniej pozwoliłybyście komuś obcym urządzić swój dom, swoje wyśnanie. Na pewno nie. Dlatego też proszę niepozwólczego ktoś z nas zdecydował i wybrał jak będzie wyglądał nasz wspólny dom, nasz dom Polska. My kobiety wiemy bardzo dobrze, czego potrzebujemy, czego potrzebują nasze rodziny i nic o nas bez nas. Dlatego serdecznie was zachęcam do tego, abyście rozmawiały ze swoimi koleżankami, sąsiadkami, córkami, mamami. Idźcie razem na te wybory. Niech każda z was przekona chociaż jedną osobę będzie nas przekonał dwa razy więcej. To są bardzo ważne wybory. Program Koalicji Obywatelskiej ma na celu jednym z kawień dużym i naszych projektów są właśnie prawa kobiet. Po 15 października musimy przewrócić pełnię prawu kobiet, żebyśmy mogli się czuć bezpiecznie, żeby przewrócić normalność, żebyśmy mogli znowu dyskować o sobie i o swoim życiu. Przecież my kobiety jesteśmy świetnie dobrze dokonacowane i powinnyśmy tak samo dobrze zarabiać jak mężczyźni. My, kandydatki węgcji OATS-u jesteśmy potom dopilnować tego dobrego prawa dla was. Do tego, że w każdej gminie państwu trzeba przyjrzeć konflikt nazwania in vitro, aby badania plenitalne były spłatne a nie na przykład poradzie były dostępne. Dlatego serdecznie jeszcze raz wszystkie panie oraz panów serdecznie zapraszamy na wkład. Dziękuję bardzo. Dziękuję panie. Oczywiście może zostać już powiedziane natomiast oczywiście warto rozmawiać o wyborach bo możemy mówić wiele na temat niepełnosprawności nowoczesnej szkoły o odbudzeniu programu o nowych rozwiązaniach w służbie zdrowia co też jest ważne bo oczywiście nie ma nic ważniejszego od zdrowia i ja też jestem pracą w służbie zdrowia i od tego tak naprawdę wszystko się zaczyna dlatego musimy iść na wywody namawiać wszystkich znajomych żeby nikt nie powiedział że jego to nie dotyczy bo polityka dotyczy każdego dlatego też co to to to to to to