Koalicja Obywatelska w Żyrardowie wzywa: Kobiety na wybory
Koalicja Obywatelska w Żyrardowie zainaugurowała konwencję „Kobiety na wybory”, przedstawiając kandydatki z okręgu 16 i apelując o masowy udział w głosowaniu 15 października. Mówczyni podkreślała, że wybory zadecydują o prawach kobiet, bezpieczeństwie w Europie i oświacie oraz krytykowała obecny rząd za degradację instytucji państwa.
- W Żyrardowie przedstawiono kandydatki z okręgu numer 16: Ela Gapińska, Joanna Kraśniewska, Magda Bylińska, Krystyna Hausner-Maniska, Maria Koźlakiewicz, Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Kasia Kwarcińska-Kulis i Kinga Legięć-Doroba. W wydarzeniu uczestniczyli także kandydaci mężczyźni z listy oraz parlamentarzyści wspierający inicjatywę.
- Mówczyni wzywała kobiety do pójścia na wybory 15 października i zachęcała do udziału w spotkaniu 1 października w Warszawie o godzinie 12. Podkreślała, że udział w wyborach to osobista decyzja i wyraz odpowiedzialności obywatelskiej.
- Podkreślono, że kobiety mają prawo decydować o swoim ciele, pracy i domu oraz że wybory zadecydują o jakości oświaty, wynagrodzeniach nauczycieli, dostępności żłobków i przedszkoli oraz o systemowym wsparciu dla opieki nad osobami niesamodzielnymi. Mówczyni mówiła o potrzebie asystencji i urlopów wytchnieniowych dla opiekunów.
- Mówczyni oskarżała obecny rząd o niszczenie dorobku państwa, afery i kradzieże oraz o eskalację agresji i podziałów społecznych. Zaznaczyła, że wynik wyborów zadecyduje o dalszej pozycji Polski w Europie, w tym o Schengen i pełnoprawnym członkostwie we wspólnocie europejskiej.
Otwarcie konwencji i skład listy
- W Żyrardowie przedstawiono kandydatki z okręgu numer 16: Ela Gapińska, Joanna Kraśniewska, Magda Bylińska, Krystyna Hausner-Maniska, Maria Koźlakiewicz, Agnieszka Korajczyk-Szyperska, Kasia Kwarcińska-Kulis i Kinga Legięć-Doroba. W wydarzeniu uczestniczyli także kandydaci mężczyźni z listy oraz parlamentarzyści wspierający inicjatywę.
Wezwanie do udziału w wyborach
- Mówczyni wzywała kobiety do pójścia na wybory 15 października i zachęcała do udziału w spotkaniu 1 października w Warszawie o godzinie 12. Podkreślała, że udział w wyborach to osobista decyzja i wyraz odpowiedzialności obywatelskiej.
Prawa kobiet i polityka społeczna
- Podkreślono, że kobiety mają prawo decydować o swoim ciele, pracy i domu oraz że wybory zadecydują o jakości oświaty, wynagrodzeniach nauczycieli, dostępności żłobków i przedszkoli oraz o systemowym wsparciu dla opieki nad osobami niesamodzielnymi. Mówczyni mówiła o potrzebie asystencji i urlopów wytchnieniowych dla opiekunów.
Krytyka rządu i znaczenie wyborów dla pozycji Polski w Europie
- Mówczyni oskarżała obecny rząd o niszczenie dorobku państwa, afery i kradzieże oraz o eskalację agresji i podziałów społecznych. Zaznaczyła, że wynik wyborów zadecyduje o dalszej pozycji Polski w Europie, w tym o Schengen i pełnoprawnym członkostwie we wspólnocie europejskiej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska oskarża policję o oderwanie od obywateli
Koalicja Obywatelska: Zebrano 10 tys. podpisów dla In Vitro
Koalicja Obywatelska: wniosek o Trybunał Stanu dla Macieja Świlskiego
Joanna Kluzik-Rostkowska: cofnięcie reformy zagraża dzieciom
Koalicja Obywatelska: Raport NIK jako akt oskarżenia wobec MZ
Koalicja Obywatelska proponuje jawność sądów i prokuratur
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Lewica
Włodzimierz Czarzasty: Lewica pójdzie na Marsz Miliona Serca
Konfederacja
Konfederacja ostrzega: Stop ukrainizacji Polski, rachunek 100 mld zł
Lewica
Lewica: Zakłamanie PiS i apel o mobilizację przed wyborami
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz: Apel o koniec wojny polsko-polskiej w Zielonej Górze
Donald Tusk
Donald Tusk pyta, kto ma działkę dla premiera
Donald Tusk
Donald Tusk w Bydgoszczy: Ostrzega, że rząd wyprowadza Polskę z UE
Artykuły
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — PiS odbija mandaty kosztem Konfederacji
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Transkrypcja
Dzień dobry, witamy Was bardzo, bardzo serdecznie w Żyrardowie, mieście wyjątkowym. Rozpoczynamy dzisiaj konferencją kobiety na wybory. Jest mi niezmiernie miło, że właśnie w Żyrardowie rozpoczynamy tę konwencję w obecności naszych kandydatek z okręgu numer 16 Płocko-Ciechanowskiego. Słuchajcie, 50% na liście w okręgu 16 to kobiety. Jest dzisiaj z nami Ela Gapińska, witam Cię bardzo serdecznie, Elu. Jest Joanna Kraśniewska, Lila, pokażcie, kochani. Jest Magda Bylińska, Magdalena, pokażcie. Kochani, z nami jest, kandyduje także z naszych list, Krystyna Hausner-Maniska. Bardzo witamy ją bardzo serdecznie. Dzisiaj niestety nie mogła do nas dojechać. Maria Koźlakiewicz jest z nami na liście. Jest Marysia, witamy bardzo serdecznie. A, jest też Kusia. Zapraszamy serdecznie. Jest Agnieszka Korajczyk-Szyperska, jest Kasia Kwarcińska-Kulis, jest Kinga Legięć-Doroba. Kochani, jest z nami także pan, który kandyduje. Jedynka, Marcin Kierwiński, którego witam bardzo serdecznie. I dziewiętnastka, Patryk Pawlak. Bardzo serdecznie. Zresztą wszyscy panowie na naszych listach nas wspierają. Dzisiaj witamy także w Żyrardowie Małgosię Kida-Webłońską. Witamy bardzo serdecznie panią wicemarszałek Sejmu. Witamy też bardzo serdecznie panią poseł Izę Leszczynę. Kochani, kobiety, kobiety na wybory. Musimy ten przekaz bardzo głośno powiedzieć, że tak naprawdę to jest nasz wybór. I dzisiaj zwracamy się do pana z Żoliborza, pana, któremu chce powiedzieć te słowa prosto w twarz. Jarek, niestety, ten rząd obalą kobiety. W Żyrardowie w 2020 roku były protesty tak jak w całej Polsce. I nie tylko za sprawą mojej osoby. Też kandyduję ostatnia na liście. Słuchajcie, to nie tylko za sprawą mojej osoby. Tutaj kobiety same się zebrały. Same chciały ukazać, że nie, my decydujemy o nas. My będziemy chciały mieć na to ogromny, ogromny wpływ, a nie panowie z wiejskich, a nie pan z Żoliborza. Tak naprawdę te wybory są fundamentalne. Te wybory są po to, żebyśmy mogli żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Bo nikt z nas nie chce być rządzony przez dyletantów. Nikt z nas nie chce, żeby ktoś za nas decydował. My same chcemy za siebie decydować. My chcemy żyć w bezpiecznej Europie. My chcemy być decydujące o naszym ciele, o naszym losie, o naszej pracy, o naszym domu. I tak naprawdę patrząc na to wszystko, co się dzieje, nie chcemy, aby jedynym nieskonfliktowanym sąsiadem Polski było Morze Bałtyckie. Tego nie chcemy. Dlatego idziemy na wybory 15 października. I prosimy Was bardzo gorąco. Chodźcie z nami. 15 października. Chodźcie z nami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że te wybory są bardzo ważne. Te wybory tak naprawdę zadecydują o przyszłości naszego kraju na wiele, wiele lat. Zadecydują o tym, czy granice naszego kraju będą otwarte, czy będziemy w strefie Schengen, czy będziemy pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej. I zadecydujemy o tym, jaka będzie oświata dla naszych dzieci, czy szkoły będą przyjazne i uczyć w nich będą nauczyciele godnie opłacani. Właściwie nie ma obszaru naszego życia, dla którego te wybory są bardzo ważne. Przez te przysłowiowe 8 lat PiS zniszczył dosłownie wszystko, co dało się zniszczyć i ukradł prawie wszystko, co dało się w naszym kraju ukraść. Właściwie nie ma miejsca, nie słyszelibyśmy o aferach, złodziejstwie, manipulacjach. Jeżeli do tego dodamy jeszcze poziom agresji i obrażania Polaków, Polek, dzielenia, wykluczania ze społeczeństwa, to naprawdę jest przerażający obraz. Dlatego serdecznie namawiamy kobiety na udział w tych wyborach, bo udział w wyborach to także poczucie odpowiedzialności, a kobiety w Polsce są odpowiedzialne i wiedzą, że od jakości życia, od zabezpieczenia podstawowych praw, będzie szczęście nie tylko ich rodzin, najbliższych, ale także naszego całego społeczeństwa. Namawiam wszystkie panie, żeby poszły na wybory i nie bały się głosować. Pamiętajcie, że wybory to taki bardzo intymny czas i to wy podejmujecie decyzję, wybieracie osobę, do której macie największe zaufanie. Nie musicie nikomu się chwalić, jeżeli macie wątpliwości. To jest odwaga pójść na wybory i wybrać osobę, do której ma się zaufanie. I tak jak mówiła moja poprzedniczka, od kobiet zależeć będzie wynik tych wyborów. Dlatego apeluję, drogie panie, tak jak byłyście na protestach, tak jak byłyście na protestach pod sądami. Także teraz to jest czas dla was, żeby podjąć tą ważną decyzję. Pamiętajmy o 15 października, ale jednocześnie zapraszam wszystkich, wszystkie panie z rodzinami. Pierwszy października w Warszawie. Spotykamy się o 12. To jest bardzo ważny czas, w którym pokażemy, że ludzi dobrej woli w Polsce jest więcej, ludzi odważnych jest więcej i my po prostu te wybory wygramy. Obojętnie, czy macie lat 18, 30, 50 czy 80. 15 października stawiamy się wszystkie w komisjach wyborczych i głosujemy. Dlaczego? Bo prawa kobiet są ważne dla każdej z nas, bez względu na to, ile mamy lat. Jak macie lat 18, macie prawo do szkoły bez czarnkowej indoktrynacji. Jak jesteście starsze, macie prawo do dobrej pracy i płacy takiej samej, jaką otrzymują na tym stanowisku mężczyźni. Macie prawo do tego, żeby łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym. A państwo ma obowiązek zadbać o żłobki, przedszkola, o infrastrukturę, która pomoże wam realizować się i robić karierę zawodową, a jednocześnie zakładać rodzinę i rodzić dzieci. Jak jesteście starsze, macie prawo do tego, żeby państwo wspierało was w opiece nad swoimi rodzicami, którzy często są już wtedy niesamodzielni. I wreszcie jak jesteśmy stare, jak jesteśmy seniorkami, jak nie jesteśmy w stanie same zapewnić sobie wszystkiego, czego w życiu nam potrzeba, to państwo ma obowiązek zadbać o to, żeby była asystencja, żebyśmy mieli wytchnieniowe urlopy dla naszych opiekunów, żebyśmy nie byli na starość sami. Prawa kobiet to prawa od małej dziewczynki do naprawdę wiekowej seniorki. Dlatego każda z was, każda z nas 15 października realizuje hasło Kobiety na wybory. Przed nami piękny czas, czas wyborów, gdzie kobiety polski pójdą do lokali wyborczych i ta ekipa, która rządzi naszym krajem tak nieudolnie, tak bardzo krzywdząc kobiety, bo chyba kobiety czują się tu najbardziej skrzywdzone, pójdzie do lamusa. Zachęcam wszystkie kobiety, matki, żony, córki, babcie, 15 października idźcie i powiedzcie tej ekipie nie. Dlaczego macie to zrobić? Dlatego, że zabierane są nam nasze prawa. Jesteśmy źle traktowane przez policję, jeżeli jesteśmy na protestach. Młode kobiety obawiają się zachodzić w ciążę, bo jeżeli będzie się coś złego działo, to ciążę prowadzi prokurator, a nie ginekolo. I ginekolodzy bardzo często się po prostu tego prokuratora boją. Bardzo was proszę, idźcie i pokażcie, że jesteśmy ogromną siłą i trzeba się z nami liczyć. Chcemy, żeby te wybory wygrały kobiety. Jest nas więcej, jesteśmy zdeterminowane, jesteśmy silne, mocne i na pewno zagłosujemy. Kobiety na wybory, ale też kobiety na marsz 1 października, bo chcemy, żeby milion serc, w tym pół miliona serc kobiecych, spotkało się na marszu 1 października w Warszawie. To będzie pierwszy moment, kiedy się policzymy, jak nas kobiet jest dużo, jak jesteśmy silne. I 15 października na wybory. Dziękuję. Szanowni Państwo, listy Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej w pełne są fantastyczne kobiet. Kobiet, które mają pasję, determinację i siłę, żeby zmienić w Polsce to, co dzisiaj się dzieje. A dzieje się bardzo źle. Listy Koalicji Obywatelskiej to listy zrównoważone. 50% nie istnani, to kobiety. 50%, nie ma 50%, to kobiety na miejscach biorących, jako liderki list, bądź w pierwszych trójkach. Te kobiety naprawdę pokonają Kaczyńskiego. Jestem o tym przekonany. Szanowni Państwo. Ja bardzo myślę, że ta kadencja pod wieloma względami, ta kadencja kończąca Sejmu, pod wieloma względami jest bardzo szczegółowa. Władza nie pozwala o sobie zapomnieć. Codziennie mamy nowy wysych. Afer korupcji, nepotyzmu, o drożyżnie już nie wspomnę, bo wszyscy cierpili. Ale myślę, że jest taki jeden bardzo charakterystyczny moment w tej kadencji. Moment, który przejdzie do czarnej historii Polski. To moment, w którym kobiety, moje koleżanki, upomniały się o swoje prawa w ramach protestów. I wtedy ta władza, pisowska władza wysłała na nich tajniaków z pałkami. I no się nigdy więcej nie może powtórzyć. Na te wybory musimy iść wszyscy. Kobiety, mężczyźni, żeby walczyć o prawa kobiet. Żeby walczyć o to, żeby kobieta mogła decydować. Żeby operacyjna władza już nigdy nie używała policji, służb specjalnych do tego, aby z kobietami walczyć. Władza jest od tego, aby kobietom pomagać, a nie z nimi walczyć. Wygramy te wybory. 15. Pogonimy Kaczyńskiego. Zwyciężymy. Zwyciężymy. Zwyciężymy. Zwyciężymy. Zwyciężymy. Zwyciężymy. Zwyciężymy. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję Państwu za spotkanie, za tę konferencję. Kochani, pamiętajmy. Kobiety naprawdę mają siłę. Kobiety obalą ten rząd. Robimy to dla nas, dla naszych córek, dla naszych sióstr. Wspierają nas przy tym fantastyczni mężczyźni. Bo każdy porządny człowiek nie głosuje na PiS. Każdy porządny człowiek. I 15 października zapraszamy Was bardzo serdecznie do urn wyborczych. Kobiety na wybory. To Wasz, nasz, Twój wybór. Dziękujemy. Bardzo dziękuję. Słuchamy Was. Dziękujemy. Zapraszam serdecznie, zapraszam serdecznie na spotkanie.