Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
[KO]:Another accident involving military equipment at a family picnic.

[KO]:Another accident involving military equipment at a family picnic.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, czy już? Szanowni Państwo, wczoraj w Bielanach-Wąsach w powiecie sokołowskim odbył się piknik historyczny z udziałem zabytkowego wojskowego sprzętu. Piknik rzekomo zorganizowało Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej. Proszę o to plakat informujący o tym wydarzeniu. Impreza odbyła się pod hasłem strzał w dziesiątkę i tak się składa, że pod tym samym hasłem, taką samą grafiką reklamuje się do Sejmu pan Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, kandydat PiS do Sejmu. Pan Kuczmierowski w swoich mediach społecznościowych zapraszał na ten piknik. Dzisiaj sam w internecie chwalił się, że był on organizatorem tego pikniku. Na grafice, jak widać też tej informującej o pikniku, nie ma ani słowa o tym, że jest to materiał wyborczy, więc już na samym początku zachodzi pytanie, czy ta impreza została ujęta w wydatkach kampanijnych pana Kuczmierowskiego. Powinna się temu zdecydowanie przyjrzeć Państwowa Komisja Wyborcza. Dodam, że na imprezie byli także inni kandydaci. Proszę bardzo, tutaj kolejna fotografia, która to obrazuje. Urocze zdjęcie z ujeżdżania czołgu. Był na przykład pan wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, była pani Anna Kaszuba, szefowa gabinetu wojewody. Fotografowali się właśnie na tych czołgach. Ale na tym pikniku doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Zabytkowy czołg wjechał bowiem w wóz strażacki. Proszę bardzo. Oto zdjęcie. A teraz filmik też możemy króciutki pokazać, który zobrazuje tę sytuację. Bardzo proszę. Tu jeden z osób obecnych na imprezie nagrał moment, kiedy ten czołg z całym impetem wjeżdża w wóz strażacki. Jak informują lokalne media, doszło do awarii układu hamulcowego w tym czołgu. I proszę Państwa, ten czołg zatrzymał się na nowym wozie strażackim, ale wszyscy mamy dość wyobraźni, żeby zrozumieć powagę sytuacji, że on mógł spowodować naprawdę wielką tragedię. Na pikniku były rodziny, były dzieci. Ten czołg miał niesprawne hamulce i mógł po prostu przejechać człowieka. I to było wielkie zagrożenie. To jest niemal taka sama sytuacja, jak z Black Hawkiem pod Sarnową Górą koło Ciechanowa, kiedy właśnie śmigłowiec zawaził o linię wysokiego napięcia. Tam też politycy PiSu pokazywali ludziom sprzęt wojskowy. Przecież pan Maciej Wąsik chwalił się wtedy, że jako szef MSWiA sprowadził na tą imprezę tego Black Hawka. Oczywiście nie poniósł on żadnych konsekwencji, bo ta władza jest bezkarna. I gdy wczoraj w internecie opisałam tę sprawę, to w komentarzu pan Kuczmierowski napisał, cytuję, że piknik jest bardzo udaną imprezą. Przybyło wiele osób, które doskonale bawiły się w rodzinnej atmosferze. Poprosiłam o wyjaśnienie zdarzenia, które miało miejsce poza piknikiem przy udziale prywatnego pojazdu na terenie pobliskiego prywatnego muzeum. I to jest komentarz, który po pierwsze pokazuje, że politycy PiS kompletnie nie rozumieją powagi sytuacji. Nie rozumieją tego, że śmigłowce, czołgi to nie są jakieś zabawki dla chłopców i po prostu mogło dojść do tragedii. Po drugie, skoro pan Kuczmierowski poprosił o wyjaśnienia, to znaczy, że on był organizatorem tego pikniku. I czy w takim wypadku ujął go w swoich wydatkach kampanijnych. I po trzecie, to pan Kuczmierowski powinien ponieść koszty naprawy tego wozu strażackiego, który strażacy z Kowiec dostali raptem dwa lata temu. I co jest jeszcze w tym wszystkim najbardziej kuriozalne, to to, że kilka dni temu pan Kuczmierowski przekazywał Straży Pożarnej sprzęt. Czyli jednego dnia taki sprzęt daje, innym razem na jego pikniku ten sprzęt jest niszczony. Politycy PiS mówią bardzo często o bezpieczeństwie, mają to na sztandarach swojej kampanii, ale to oni są właśnie największym zagrożeniem dla Polaków. Nie przestrzegają reguł bezpieczeństwa, nie przestrzegają prawa i potem mamy właśnie takie niebezpieczne sytuacje. To nie był strzał w dziesiątkę, to był po prostu strzał w bezpieczeństwo Polaków. Polska zarządów PiSu to jest Polska pogrążona w chaosie. Politycy PiSu bawią się na piknikach, w tym także prezes rządowej agencji rezerw strategicznych sytuacji, kiedy większość Polaków nie jest w stanie zatankować paliwa na stacjach benzynowych. Politycy PiSu prowadzą Polskę do gigantycznego chaosu. Mówią o bezpieczeństwie, a nie są w stanie wyśledzić rosyjskiej rakiety. Nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na wschodzie przez dziurawy mur. Śmigłowce białoruskie latają nad głowami Polaków kiedy tylko i jak tylko chcą. Polska PiSu to Polska pogrążona w chaosie. Dlatego tak ważne są wybory 15 października, żeby przerwać ten ponury spektakl, który fundują nam poszczególni ministrowie. To jest moment, kiedy możemy właśnie pokazać, że własność państwowa to nie jest własność prywatna polityków PiSu. A tak jak powiedziała pani poseł, czołgi i śmigłowce nie są zabawkami w piaskownicy. To one mają na co dzień zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom. A jedyne co zapewniają to dobrą zabawę na piknikach organizowanych przez polityków PiSu. Czas z tym skończyć. Nasze Polacy potrzebują odpowiedzialnego rządu i odpowiedzialnych polityków. Polacy potrzebują rządu, który będzie zapewniał bezpieczeństwo polskim rodzinom, a nie portfelom PiS-owskich działaczy. Dlatego tak bardzo apelujemy, żeby 15 października pójść na wybory. Musimy wprowadzić normalny, odpowiedzialny nadzór cywilny nad służbami mundurowymi. Dość wykorzystywania służb mundurowych w kampanii. Bo to, o czym mówi pani poseł, nie jest niczym innym, jak kolejną próbą wykorzystywania polskiego munduru w kampanii wyborczej. Służby mundurowe zasługują na poważne traktowanie. Zasługują na to, żeby politycy w 100% poświęcili się służbie dla nich, a nie odwrotnie. To nie mundurowi mają służyć politykom, jak proponuje to rząd PiSu. Apelujemy do wszystkich państwa. 15 października idziemy przeciąć ten postępujący marsz chaosu. Musimy to zatrzymać. Nie można pozwolić na to, żeby kolejny raz politycy PiSu sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem, nad służbami mundurowymi. To jest droga do nikąd. To jest droga do pogłębiającego się chaosu. Jeżeli są pytania w przedmiocie konferencji, to bardzo proszę. W przedmiocie konferencji, tak. Nie mam szczegółowej wiedzy na ten temat. Wiemy, że ten transport jest organizowany. Natomiast wydaje mi się, że trochę jest za wcześnie i zbyt gorąco. Przynajmniej nie mamy jakichś szczegółowych informacji, żeby oceniać tę sytuację. Dziękujemy. Do widzenia.