Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska apeluje: Kobiety mają moc — idźcie na wybory

Koalicja Obywatelska apeluje: Kobiety mają moc — idźcie na wybory

Koalicja Obywatelska apeluje do kobiet o masowy udział w wyborach i krytykuje działania PiS za ograniczanie praw kobiet oraz pogarszanie dostępu do opieki zdrowotnej. Mówczyni wskazała na brak dostępu do in vitro, utrudnienia w badaniach prenatalnych, długie kolejki diagnostyczne oraz zamykanie oddziałów ginekologiczno‑położniczych.

Najważniejsze przesłanie


Koalicja Obywatelska wzywa kobiety, by nie zostawały w domach i 15 października poszły na wybory. Organizacja podkreśla, że kobiety mają siłę i mogą zdecydować o kształcie polityki dotyczącej praw kobiet i opieki zdrowotnej.

Zabieranie praw i problemy zdrowotne


Mówczyni zarzuca PiSowi stopniowe odbieranie praw kobiet, co przejawia się m.in. w ograniczeniach dostępu do in vitro i badań prenatalnych oraz w tragicznych przypadkach związanych z niedostateczną opieką szpitalną.

Sytuacja lokalna w służbie zdrowia


Wskazano na realne problemy regionalne — likwidację oddziałów ginekologiczno‑położniczych w Sanoku oraz w pobliskich miejscowościach, co zmusza kobiety do długich dojazdów i ogranicza dostęp do opieki okołoporodowej.

Wsparcie dla powrotu na rynek pracy


Koalicja Obywatelska deklaruje wolę wspierania kobiet w powrocie do pracy poprzez rozwiązania ułatwiające dostęp do żłobków i przedszkoli oraz inwestycje w infrastrukturę przedszkolną, szczególnie na obszarach wiejskich.

Apel wyborczy i konsekwencje


Mówczyni apeluje do wszystkich pokoleń kobiet — młodych, pracujących i seniorek — by głosowały na kandydatki i kandydatów Koalicji Obywatelskiej, argumentując, że to decyzja o prawach kobiet, edukacji dzieci i przyszłości kraju.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziewczyn jest w terenie, po prostu pracują, rozdają ulotki. Ze mną jest liderka listy numer 6 w okręgu 22, Joasia Frydrych oraz Marzena Dziurawiec, pozycja numer 4, również na liście numer 6. Proszę Państwa, wczoraj Beata Szydło mówiła, zamknijcie oczy, prawie że zatkajcie nos i głosujcie napis. Nie, nie, nie, kochane kobiety, otwórzcie szeroko oczy, pamiętajcie co PiS zrobił polskim kobietom i idźcie na wybory, bo my kobiety polskie możemy 15 pogonić i Kaczyńskiego i cały PiS. Wierzę w naszą moc prawczą, namawiam i zachęcam. Na liście Koalicji Obywatelskiej jest wiele wspaniałych kobiet i proszę Państwa, jeżeli coś trzeba wykonać, to właśnie kobiety nie gadają, a kobiety rozwiązują problemy. A nas kobiety, kobiety z ten rząd szczególnie dotkną, bo nasze tragedie, umieranie kobiet na oddziałach szpitalnych. Proszę Państwa, zabranie nam in vitro, tysiące młodych par w Polsce nie może mieć dzieci, badania prenatalne. Praktycznie bardzo trudno się dostać na takie badania, nie mówiąc o tym, że październik i miesiącem walki z nowotworami. Proszę Państwa, Polki nie mają dostępu do nowoczesnych procedur leczenia nowotworów, takie jakie są w Europie. Polki muszą czekać w kolejkach, jeżeli zrobią mammografię, muszą czekać tygodniami na USG, nawet jeżeli mammografia wyjdzie źle. Nie zgadzamy się na to, nie zgadzamy się z postulatem niektórych partii, aby Polki siedziały w domu, aby Polki były wyposażeniem domowym mężczyzn. Proszę Państwa, my jako polskie kobiety osiągnęłyśmy bardzo dużo. Kiedyś walczyły nasze prababki o prawa wyborcze. My dzisiaj musimy walczyć o wolność, prawa kobiet, demokrację. I wierzę, że w poniedziałek wywalczymy to wszystko. O to proszę i namawiam polskie kobiety. Kochane dziewczyny, kobiety, panie, koleżanki, młode dziewczyny, nasze seniorki, apelujemy i zachęcamy do oddania swojego głosu na kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiej. A teraz dlaczego? Osiem lat temu PiS przejął władzę w kraju. I co się okazało? Że zaczęło się piekło kobiet. To PiS spowodował to, że zaczynał odcinać nasze prawa krok po kroku. Zabierał nam prawo do decydowania, zabierał nam prawo do normalnego rozwoju. Ponieważ to dziś, również PiSowi, dzisiaj kobiety nawet nie chcą wracać na rynek pracy, bo jak mają zapłacić za żłobek czy przedszkole 1500 zł, a my właśnie mamy tę propozycję. Chcemy wspierać kobiety właśnie, aby wracały na rynek pracy, żeby się rozwijały, żeby spełniały swoje marzenia również zawodowe, a także i macierzyńskie. Rok 2023 będzie rokiem z rekordowo niską liczbą urodzeń. My kobiety chcemy, aby, bo to głównie dzięki również i nam, naszym decyzjom, ta liczba urodzeń może być większa. Ale my kobiety musimy mieć spokój, musimy mieć stabilizację, musimy mieć wsparcie. I drodzy Państwo, tutaj, niedaleko stąd, bo w Lesku, również walczy się z kobietami, zamykając nam oddział ginekologiczno-położniczy. Dzisiaj nie ma oddziału ginekologiczno-położniczego w Sanoku, gdzie jesteśmy, nie ma w Ustrzykach Dolnych, niedaleko, więc gdzie bieszczadzkie kobiety mają urodzić dzieci? Będą jeździć do Krośna? W Krośnie też zaczyna się robić trochę niebezpiecznie. Do Rzeszowa? To są dalekie drogi, a to nie tylko porody, to są również i schorzenia. Więc odcinanie dostępności do służby zdrowia to jest po prostu skandalem. I starosta Leski mówiąc, że szpital się sam zlikwiduje, bo się nie bilansuje, właśnie tym sposobem napisał program dla służby zdrowia i program dla kobiet. Dlatego nasze drogie panie, głosujcie na Koalicję Obywatelską i 15 października pogonimy i Kaczyńskiego, i PiS, i Konfederację, która też jest zagrożeniem dla praw kobiet. Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo, na ulicach rozmawiam z młodymi dziewczynami. Mówią mi tak, ja nie mam czasu, muszę zadbać o dzieci, wybrać z przedszkola, mąż pracuje, ja nie mam autobusu, spieszę się. Mnie polityka nie interesuje. Otóż nic mylniejszego, właśnie polityka bardzo dotyka nas kobiet, przede wszystkim młodych kobiet. Pamiętajcie, my mamy dużo siły, ale żeby to się przekuło na rezultaty, musimy 15 zdecydować, iść do wyborów i zdecydować same, jaki kształt będzie miała nasza edukacja, jak będą się uczyć nasze dzieci, czego się będą uczyć, to my powinniśmy zadbać o to, gdzie będą przedszkola, gdzie będą żłobki, bo polskie, zwłaszcza południowo-podkarpackie wioski są kompletnie wykluczone i komunikacyjnie, i pod względem przedszkoli. Toteż kobiety są uwiązane w domach, nie pracują, są zmęczone, jesteśmy przeciążone i przemęczone. Dlatego wygrajmy razem, głosujcie przede wszystkim na kobiety, bo pamiętajcie, to my mamy dużo siły, dużo pomysłów i prawo wyborcze już od 1912 roku w Polsce. Zapraszam. Więc jeszcze raz, kobiety, dziewczyny, seniorki, nie zostajmy w domach, idziemy 15 października na wybory, zróbmy to dla siebie, dla naszych sióstr, dla naszych matek, dla naszych córek, dla naszych wnuczek. Uczyńmy Polskę demokratyczną, praworządną, otwartą, Polskę dla wszystkich. I Polskę, gdzie prawa kobiet są respektowane i kobiety są szanowane. Dziękuję Państwu bardzo. Dziękuję bardzo. Tak jest