Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk dziękuje za ukończenie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Donald Tusk dziękuje za ukończenie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Donald Tusk podziękował osobom odpowiedzialnym za ukończenie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. i odebrał nową wystawę. Podkreślił znaczenie historyczne bitwy pod Osowem i wezwał do jedności wobec współczesnych zagrożeń ze wschodu.

Ukończenie muzeum


Donald Tusk dziękował generałowi prowadzącemu inwestycję, osobom przygotowującym wystawę oraz ministrowi reprezentującemu Ministerstwo Obrony Narodowej za determinację, dzięki której dziś muzeum stało się faktem. Zapowiedział też uroczystą inaugurację z udziałem władz państwowych w najbliższą sobotę.

Pamięć i znaczenie historyczne


Przypomniał, że dokładnie 105 lat temu 14 sierpnia pod Osowem zatrzymano wojska bolszewickie - wydarzenie określone jako część cudu nad Wisłą. Zwrócił uwagę na rolę żołnierzy, ochotników, chłopów, dowódców i duchownych oraz na tezę, że bitwa ta jest uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii ludzkości.

Współczesne zagrożenia i apel o jedność


Mówił o trwającej wojnie na Ukrainie i o podobieństwach strategii agresora ze wschodu, podkreślając, że dziś - tak jak w 1920 r. - potrzebna jest jedność Polaków oraz jedność Europy i Zachodu. Zaapelował, by nie dawać się rozegrać i działać wspólnie na rzecz bezpieczeństwa.

Misja edukacyjna i lekcja dla polityków


Zaznaczył, że misja muzeum będzie przede wszystkim edukacyjna i emocjonalna, a najważniejsza lekcja z przeszłości to konieczność bycia przygotowanym - nie tylko militarnie, ale i mentalnie. Jako premier rządu zadeklarował, że będzie działał, by zapobiec powtórzeniu się tamtych zagrożeń i chronić bezpieczeństwo Polski.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
To jest szczególny moment i muszę zacząć oczywiście to moje krótkie wystąpienie od podziękowania. Tutaj po mojej prawej stronie stoją ci, którzy doprowadzili do szczęśliwego finału, budowę tego muzeum. Muzeum, na które czekała cała Polska. W planach, nadziejach liczono na to, że to muzeum zostanie otwarte w stulecie Bitwy Warszawskiej w 2020 roku. Różne historie i różne kłopoty spowodowały, że trzeba było poczekać na decyzję wicepremiera ministra broni narodowej Wodosowa Kosieniaka-Kamysza o wznowieniu de facto budowy tego muzeum po różnych przerwach i załamaniach. I chciałem tutaj panu generałowi Błogosławowi Packowi podziękować bardzo serdecznie. Pan generał Pacek nie tylko w tej sprawie mieliśmy okazję pracować ze sobą przez długie lata. W ciągu kilkunastu miesięcy prowadząc te inwestycje doprowadził do finału. Jest także pani prezes Sitko, która odpowiadała za wystawę, którą dzisiaj właśnie odebraliśmy z pani rąk. I szef tej placówki od dzisiaj, pan Ołdak, też bardzo chciałem podziękować miejscowy, nauczyciel historii, więc moje serce też zabiło mocniej. Pan minister Wziątek reprezentuje Ministerstwo Obrony Narodowej, które wykazało bardzo dużo takiej determinacji, inicjatywy, żebyśmy dzisiaj mogli zakończyć właśnie szczęśliwym finałem budowę muzeum i przyjąć wystawę. W sobotę odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem władz państwowych, ale to właśnie dzisiaj to muzeum stało się faktem. Dlaczego to jest tak ważne miejsce w naszych sercach, w naszej pamięci? Rzecz oczywista. Dokładnie 105 lat temu, bo dokładnie 14 sierpnia tutaj pod Osowem udało się zatrzymać wojska bolszewickie. To jest jeden z kluczowych momentów cudu nad Wisłą. Jeden z kluczowych momentów całej bitwy warszawskiej, która uznawana jest nie tylko przez nas Polaków, ale przez cały świat za jedną z najważniejszych, jedną z 20 najważniejszych bitew w historii ludzkości. I w tym nie ma ani słowa przesady. Wtedy w tych dramatycznych chwilach cały polski naród zjednoczył się wokół tej świętej sprawy, jaką była niepodległość Polski i obrona Polski przed atakiem ze strony bolszewickiej Rosji. Od tej bitwy, także od tego co zdarzyło się tutaj w Wasowie, dzięki bohaterstwu żołnierzy, ochotników, chłopów, dowódców, księży. Tak, to wszystko złożyło się na ten cud, dzięki któremu uratowano nie tylko Warszawę, uratowano nie tylko Polskę, ale uratowano być może całą Europę i całą kulturę Zachodu przed agresją bolszewickiej Rosji. To była wtedy bitwa o wszystko. Warto o tym dzisiaj pamiętać, o tych lekcjach, jakie płyną z tej historii. Po pierwsze to, co mówi nam moc do tej wystawy. Zjednoczeni, niezwyciężeni. Możemy się różnić i to zupełnie zrozumiałe w różnych sprawach. Możemy się spierać, tak jak się spierają ludzie, najbliżsi sobie w rodzinach. Wiadomo, w polityce jest podobnie i demokracja polega na tym, że będziemy spierać się o tysiące mniej ważnych spraw i tych bardzo ważnych, ale w kwestii bezpieczeństwa, w kwestii wspólnego działania wobec zagrożeń. A one dzisiaj pojawiły się znowu od wschodu. Musimy być zjednoczeni. I to muzeum spełni swoją misję. Ona będzie edukacyjna i taka emocjonalna. Wiadomo, muzeum. Ale być może najważniejszą misją tego muzeum, być może najważniejszą lekcją, która płynie z tamtych dni i z dzisiejszych dni, jest to, że musimy być jako Polacy i szerzej też jako cała Europa zjednoczeni wobec zagrożeń, które znowu nadciągają ze wschodu. Jestem tutaj dzisiaj nie tylko dlatego, że właśnie dziś jest ten moment zakończenia tej wielkiej, znaczącej inwestycji. Nie tylko dlatego, że to jest dokładna rocznica bitwy tu pod Osowem. Jestem też dlatego, żeby bardzo wyraźnie i głośno powiedzieć, że musimy działać wspólnie, ponieważ to, co dzieje się dziś i to, co będzie się działo w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach, to wielka rozgrywka dyplomatyczna, ale także rozgrywka na froncie ukraińskim. Także o przyszłość Polski, o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Europy. Wojna trwa tam w Ukrainie. Zauważmy zresztą, że aktorzy są podobni. Jest zagrożenie ze strony Rosji, jest uderzenie w państwo ukraińskie, przecież stosunkowo młode. Jest Polska, która od początku stoi na straży własnej niepodległości i na straży Europy przed tym zagrożeniem. Polska, która wspiera Ukrainę w tej konfrontacji. Ale analogia jest niestety też poważniejsza. To znaczy historyczna, trwała, taka właściwie nigdy niezmieniona strategia rosyjska nadal polega na tym, aby uzyskać, utrzymać, zdobyć kontrolę nad tą częścią świata. I to będzie także przedmiotem tych zbliżających się negocjacji, rozmów. Tak ważne jest, abyśmy byli jako Polacy w tym czasie zjednoczeni wokół tych spraw. Aby Europa i Zachód były zjednoczone i żebyśmy nie dali się nikomu rozegrać. Tak jak wówczas, w dniach cudu nad Wisłą. Wtedy, kiedy ratowaliśmy Polskę jako naród. Tak i dzisiaj musimy być mądrzejsi niż w tej odległej przeszłości. Musimy być silniejsi. To jest nie tylko kwestia armii, ale to jest też kwestia mentalności. Bohaterstwo tych, którzy tu zginęli, tych setek wciąż czasami anonimowych bohaterów, to jest bohaterstwo, które nie może pójść na marne. I to bohaterstwo musi być lekcją dla wszystkich bez wyjątku. I to przesłanie niech towarzyszy polskim politykom, liderom politycznym, ale też wszystkim bez wyjątku, to przesłanie zjednoczeni, niezwyciężeni. Polska jest dzisiaj silna, Polska jest dzisiaj bezpieczna, ale jak wiecie z historii, także z tamtych lat, w każdej chwili może zdarzyć się znowu coś, co będzie wymagało od nas właśnie determinacji, odwagi. I daj Boże, niekoniecznie bohaterstwa tego, w tej wersji, jakiej tu, na tej wystawie jesteśmy świadkami. Dzisiaj robimy wszystko, żeby Polska uniknęła bezpośredniego zagrożenia. I ta lekcja historyczna, ona też pozwala nam lepiej zrozumieć, co musimy dzisiaj robić, żeby Polska była bezpieczna. I jesteśmy od tego, też ja jako premier polskiego rządu, aby ta lekcja nigdy się nie powtórzyła w tym wariancie, o jakim opowiada ta wystawa w muzeum. Żeby Polska była wolna od tego zagrożenia. I będę robił wszystko, żeby te dramatyczne zdarzenia były tylko w ścianach muzeum. Żeby nigdy nie stały się ponownie doświadczeniem naszej i kolejnych generacji. Jeszcze raz dziękuję wam za wysiłek i za to, do czego doprowadziliście do tego finału. I cieszę się, że w sobotę, po uroczystym otwarciu, będzie to muzeum dostępne dla wszystkich. A jestem przekonany, że wszyscy w Polsce będą ciekawi tej wystawy. I że będzie to jedno z najbardziej popularnych miejsc, najbardziej popularnych destynacji dla wszystkich Polek i Polaków. Jeszcze raz gratuluję i dziękuję. Dziękuję.