Donald Tusk w sztabie kryzysowym apeluje o pełną mobilizację
Premier prowadził spotkanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, podkreślając potrzebę pełnej mobilizacji służb i ostrożności wobec prognoz pogodowych. Zwrócił uwagę na ewakuację obozów harcerskich i poprosił o precyzyjne informacje o możliwych zdarzeniach.
Premier podziękował za nocne działania i monitoring sytuacji, pochwalił sprawną ewakuację obozów harcerskich oraz zaapelował o stałą obecność służb i wojska w terenie. Poprosił o pełną mobilizację straży pożarnej, policji i wojsk tam, gdzie pomoc może być potrzebna natychmiast.
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Robert Czerniawski, przedstawił dane o opadach: ponad 90 mm na jednej stacji, 90–50 mm na 18 stacjach i 50–20 mm na 83 stacjach. Przewidziano dziś opady 70–40 mm na południu (maks. 70 mm w południowej części województwa śląskiego), 45 mm w centrum i 30–35 mm na wschodzie; jutro opady przesuną się na wschód z ostrzeżeniami II i III stopnia.
W najbliższych 48 godzin spodziewany jest wzrost stanów rzek, z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony na stacjach Słowik i Zakopane Harenda, co wskazuje na intensywny rozwój sytuacji hydrologicznej.
Premier podkreślił dwa zasadnicze zagrożenia - gwałtowne powodzie w zlewniach górskich i podgórskich (województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie) oraz podtopienia w obszarach zurbanizowanych w centrum Polski. Zaapelował, by nie interpretować prognoz optymistycznie i wezwał wojewodów oraz lokalne służby do stałej gotowości i monitorowania terenów zagrożonych.
Najważniejsze ustalenia
Premier podziękował za nocne działania i monitoring sytuacji, pochwalił sprawną ewakuację obozów harcerskich oraz zaapelował o stałą obecność służb i wojska w terenie. Poprosił o pełną mobilizację straży pożarnej, policji i wojsk tam, gdzie pomoc może być potrzebna natychmiast.
Prognoza meteorologiczna
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Robert Czerniawski, przedstawił dane o opadach: ponad 90 mm na jednej stacji, 90–50 mm na 18 stacjach i 50–20 mm na 83 stacjach. Przewidziano dziś opady 70–40 mm na południu (maks. 70 mm w południowej części województwa śląskiego), 45 mm w centrum i 30–35 mm na wschodzie; jutro opady przesuną się na wschód z ostrzeżeniami II i III stopnia.
Ryzyko hydrologiczne
W najbliższych 48 godzin spodziewany jest wzrost stanów rzek, z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony na stacjach Słowik i Zakopane Harenda, co wskazuje na intensywny rozwój sytuacji hydrologicznej.
Możliwe scenariusze i apel o ostrożność
Premier podkreślił dwa zasadnicze zagrożenia - gwałtowne powodzie w zlewniach górskich i podgórskich (województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie) oraz podtopienia w obszarach zurbanizowanych w centrum Polski. Zaapelował, by nie interpretować prognoz optymistycznie i wezwał wojewodów oraz lokalne służby do stałej gotowości i monitorowania terenów zagrożonych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Donald Tusk: Rada Krajowa Koalicji Obywatelskiej
Donald Tusk broni Lidzbarka i krytykuje zapaść komunikacji
Donald Tusk: Nie ma bezpiecznej Polski bez Ukrainy
Donald Tusk ostro o sprzedaży Lotosu i medalu dla Obajtka
Donald Tusk o rolnictwie, bezpieczeństwie żywnościowym i wyborach
Donald Tusk o wzmacnianiu współpracy obronnej z Wielką Brytanią
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Sejm RP
Dariusz Wieczorek o likwidacji Akademii Kopernikańskiej
Paulina Matysiak
Paulina Matysiak: o ignorowaniu wyborów pracowniczych w Poczcie
Iwona Krawczyk
Iwona Krawczyk pyta o wdrożenie dyrektywy konsularnej
Bartosz Zawieja
Bartosz Zawieja: podpisano umowę na obwodnicę Swarzędza
Anna Wojciechowska
Anna Wojciechowska wspiera zmianę prawa konsularnego ws. dokumentów
Paulina Matysiak
Paulina Matysiak o proteście prezydenta Legnicy przeciw Kolei Plus
Artykuły
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Tusk: prezydentura Nawrockiego nacechowana polityczną agresją, SAFE to gra polityczna
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Transkrypcja
Witam wszystkich na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Nie muszę nikomu tłumaczyć jaki jest powód, dla którego spotykamy się w gronie dość podobnym do tego z czasów powodzi. Wtedy we Wrocławiu udało nam się zorganizować prace poszczególnych służb państwowych, samorządu lokalnego w sposób, który spowodował, że konsekwencje dramatycznej powodzi wówczas były mniejsze, chociaż dramatyczne, ale były mniejsze i wszyscy mieliśmy przekonanie, że ten sposób zarządzania kryzysowego zdaje egzamin. Będziemy także w tych dniach stale się spotykać i koordynować działanie i oczywiście wszędzie tam gdzie będzie taka potrzeba liczę na Waszą obecność w terenie, w miejscach, które będziemy starali się monitorować bezpośrednio, jeśli taka potrzeba zajdzie. Za nami nieprzespana noc. Dziękuję bardzo za stałą informację, monitorowanie sytuacji, informowanie o działaniach, które już trzeba było tej nocy podjąć. Dziękuję za wyprzedzenie pewnych faktów. Mam nadzieję, że do nich nie dojdzie, ale za wyprzedzenie pewnych faktów. Skuteczna ewakuacja chyba już praktycznie wszystkich obozów harcerskich, a więc tych, które mogły być zagrożone szczególnie takimi lokalnymi, nawalnymi deszczami. Pamiętamy dramatyczne historie sprzed lat. Dziękuję za sprawną akcję tutaj i dzięki temu nasi harcerze są bezpieczni. W tej chwili będziemy oczekiwali precyzyjnej informacji co do możliwych zdarzeń. Zaczniemy tradycyjnie od prognozy pogody. Znaliśmy, że najważniejsze jest doprowadzenie do działań wyprzedzających ewentualne dramaty. Dziękuję za taką wczesną i skuteczną mobilizację naszych służb. i wojska. Wiem, że w wielu miejscach doszło do takiej dyslokacji i mogę liczyć na obecność zarówno straży pożarnej, policjantów, wojska. W tych miejscach, co do których mamy uzasadnione, mam nadzieję, że nie do końca, ale uzasadnione obawy, że nasza pomoc będzie potrzebna tam natychmiast. Bardzo proszę o taką pełną mobilizację. Nawet jeśli ta noc, chociaż oczywiście dla tych, którzy byli w terenie pełna napięcia i oczekiwania na potrzeby interwencji, ta noc nie była, nie obfitowała w dramatyczne zdarzenia, ale jak wiadomo sytuacja pogodowa nie jest stabilna i musimy być gotowi na każdy scenariusz. Dlatego, Panie Ministrze, oddaję Panu głos. Poproszę o informację, ale bądźcie gotowi do pracy dzisiaj i cały dzień i jutrzejszą noc. Na pewno w te krytyczne dni będziemy, będziemy w stałym kontakcie. Dziękuję bardzo, Panie Premierze. Proszę o zebranie głosu Pana Roberta Czerniawskiego, Dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Panie Profesorze, proszę bardzo. Panie Premierze, Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo. Aktualna sytuacja meteorologiczna. Jeśli chodzi o wysokość opadu powyżej 90 mm na 12 godzin, czyli tego najgroźniejszego, to zanotowaliśmy taki stan na jednej stacji meteorologicznej między 90 a 50 na 18, między 50 a 20 na 83. Sytuacja meteorologiczna, jeśli chodzi o opady, będzie się poprawiała. Ten opad będzie coraz mniejszy. Dzisiaj na południu przewidujemy opady od 70 do 40 mm, tutaj maksymalnie 70 mm na południu województwa śląskiego. W centrum 45 mm, na wschodzie 30-35. Jutro te opady przesuną się już na wschód. Tam dalej będziemy mieli ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia, natomiast w piątek pierwszy stopień i głównie na północy województwa. Sytuacja meteorologiczna. Te dwie kolejne doby po sytuacji meteorologicznej, jaką mamy i mieliśmy, to będzie wzrost stanów rzek. Jeśli chodzi o stany alarmowe, to były takie notowane w nocy, ale w tej chwili nie notujemy przekroczeń stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy został przekroczony na dwóch stacjach hydrologicznych. To jest stan na godzinę 6 rano. Do Rzeczu Wisły, to jest na rzece Bobrza stacja Słowik i na rzece Biały Dunajec stacja Zakopane Harenda. Biorąc pod uwagę najbliższe 48 godzin, to intensywny rozwój sytuacji hydrologicznej. Jak powiedziałem, spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej i z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na pewno takie będą występowały. Rozwój sytuacji zasadniczo dotyczy dwóch aspektów i to jest ważne. Szybkiej reakcji na opad zlewni w zlewniach górskich i podgórskich, czyli szybkie, te gwałtowne powodzie z nagłym opadem. I to jest województwo małopolskie, śląskie i podkarpackie. I w centrum Polski zlewnie, głównie to dotyczy obszarów zurbanizowanych, gdzie może dojść do połączenia opadu ciągłego z nagłym i miasta mogą być narażone na podtopienia. Ale nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, których terenów zurbanizowanych miasto dotyczy. Należy się spodziewać w tych miejscach, gdzie to zagrożenie opadami trzeciego stopnia będzie występowało. Natomiast, tak jak powiedziałem, ten opad już będzie o jakieś 10-20% mniejszy w stosunku do tej sytuacji, która miała miejsce dzisiaj w nocy. I chyba to tyle z takich informacji podstawowych. Dziękuję. Pozwoli Pan, Panie Ministrze. Mamy doświadczenie z tego czasu tuż przed powodzią. Tą wrześniową. I ja bardzo bym prosił, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie. Ale wtedy, pamiętacie Państwo, dosłownie na dobę przed dramatycznymi zdarzeniami, te prognozy nie brzmiały pesymistycznie. I z tego niektórzy wyciągali fałszywe wnioski, bo takie prognozy mogą demobilizować. Więc też z tych nocnych informacji, jakie otrzymywałem, nie ulega wątpliwości, że zagrożenie dotyczące lokalnych, ale być może gwałtownych zdarzeń jest i będzie się utrzymywało. W związku z tym, nawet jeśli ta informacja o wielkości opadów, taka informacja sumaryczna nie jest jakaś nadzwyczajna w sensie negatywnym, to bardzo bym chciał, żeby dotarło też do wszystkich służb na poziomie lokalnym, do wojewodów, że w każdej chwili, szczególnie w terenach podgórskich, co oczywiste, może dojść do zdarzeń wołtownych, dramatycznych, tam gdzie pomoc będzie natychmiastowo potrzebna. Więc wybaczy Pan ten komentarz, ale język fachowy czasami powoduje, że niepotrzebnie niektórzy czują się uspokojeni wtedy, kiedy trzeba być w pełni zmobilizowany. Także jak najbardziej, oczywiście. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Proszę Pana Mateusza Balcerowicza, prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskiej o informację. Szanowny Panie Premierze, Szanowni Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo, w zakresie działań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskiej uprzejmie informuję, że zbiorniki wielofunkcyjne nadal są gotowe do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej. Rezerwa wymagana w całym kraju wynosi 764 miliony. Na tą chwilę, na godzinę siódmą rezerwa posiadana, to jest miliard 195 milionów. Zaczęły piętrzyć zbiorniki w kaskadzie Soły oraz zbiornik Świnna Poręba, natomiast w tej chwili nie ma tam żadnego zagrożenia poniżej tych zbiorników. To jest normalna praca całych tych zbiorników. Poza tym, po wczorajszym posiedzeniu zespołu zarządzania skontaktowaliśmy się ze wszystkimi administratorami pozostałych zbiorników nie będących w administracji Wód Polskich. Jesteśmy w stałym kontakcie. Administrujemy wspólnie tak tymi zbiornikami, żeby nie doszło do zagrożenia ewentualnego. Poza tym zbiorniki suche, czyli typowe zbiorniki przeciwpowodziowe jeszcze nie zapracowały. Wczoraj zapracował jeden zbiornik Tusznica, ale pozostałe nie, więc tutaj mamy również rezerwę powodziową wynoszącą sumarycznie 277 milionów metrów sześciennych. Brak jest uszkodzeń jakiejkolwiek w infrastrukturze przeciwpowodziowej, hydrotechnicznej, administrowanej przez Wody Polskie przez ostatnią dobę. Tutaj apelujemy o precyzyjne informacje. My staramy się każdą informację weryfikować, ale już dochodzą do nas fake newsy. Przykładem był potok Służewiecki wczoraj w Warszawie, czy inne informacje z terenu, gdzie niby doszło do uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych. Takiej sytuacji na razie nie ma i uprzejmie Pana Premiera o tym informuje. Jeżeli chodzi o infrastrukturę po powodzi z września 24 roku, czyli mam tu na myśli głównie Kotlinę Kłodzką z Lewnieny, Sykłodzkiej. Ta infrastruktura w zakresie zbiornikowym i wałów przeciwpowodziowych, tam gdzie to było możliwe, została przygotowana do przyjęcia fali. Na szczęście nie ma tam opadów. Mam informację, że przed chwilą w Kotlinie Kłodzkiej nawet wyszło słońce. Dziękuję. To też będziemy szukali pewnych analogii, bo wyciągnęliśmy bardzo dużo sensownych lekcji z ostatniej powodzi. Wspomniał Pan o fake newsach i to będziemy się z tym przecież borykać. Nie ulega wątpliwości. Jeśli odpukać dojdzie do jakichś masywniejszych zdarzeń, to ich konsekwencją będzie prawdopodobnie także taka dywersja informacyjna, wynikająca czasami z głupoty, czasami ze złej woli, a jak pamiętamy z czasów ostatniej powodzi, także z dywersji. Takiej klasycznej dywersji organizowanej przez przeciwników państwa polskiego. Mieliśmy takie dość spektakularne przypadki wówczas w okolicach Wrocławia. Więc to też jest dla Was wszystkich zadanie. To znaczy nie wystarczy nas tu poinformować. Oczywiście jest taka potrzeba, żeby natychmiast informować o wszystkich zdarzeniach niepokojących wokół powodzi, ale prosiłbym także o odpowiednie służby o natychmiastowe prostowanie takich informacji też w sferze publicznej, bo wiadomo, że takie fake newsy i taka informacyjna dywersja ma na celu też wzbudzenie niepokoju czy paniki. W związku z tym potrzebna będzie natychmiastowa publiczna informacja prostująca ewentualne tego typu zdarzenia. Jeśli dobrze rozumiem sytuacja na zbiornikach, bo pamiętamy też, część z nas ma w pamięci wiele powodzi. I sytuacja na zbiornikach zawsze była bardzo dynamiczna i zawsze zaczynało się od informacji, że jest duża rezerwa, a później przychodziły zdarzenia ponad normę i się okazywało, że ta rezerwa nie była wystarczająco duża i dochodziło do bardzo poważnych zdarzeń. Czy według pana oceny w tej chwili sytuacja na zbiornikach i to, że mamy ponad miliard rezerwy przy zakładanym na poziomie 740 milionów, czy to w pana ocenie dzisiaj oznacza, że na zbiornikach nie powinniśmy się spodziewać żadnych dramatów? Szanowny panie premierze, tam gdzie te zbiorniki mamy, to oczywiście na zbiornikach i poniżej zbiorników gwarantuje to sytuację stabilizującą, natomiast nie możemy wykluczyć, że powyżej zbiorników, tam gdzie po prostu nie dysponujemy tą rezerwą, rzeczywiście może dojść do sytuacji bardziej dynamicznej, sytuacji lokalnych podtopień, ale ta rezerwa, którą dysponujemy powinna wystarczyć na opady, które prognozuje IMGW. Czyli to oznacza dla nas w sensie praktycznym, że mapa ewentualnych zagrożeń powinna być aktualizowana i wszystkie służby muszą mieć świadomość, w których miejscach mogłoby dojść do do do do do do tego scenariusza, tak? Mam nadzieję, że to jest dla wszystkich jasne. Bardzo proszę komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Wojciecha Kruczka o informację. Panie Premierze, Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo, noc była dosyć spokojna. Do godziny szóstej odnotowaliśmy 56 interwencji. Wczorajszy dzień zakończył się sumą tysiąca dwunastu interwencji, a sumarycznie od siódmego trzy tysiące trzysta ponad interwencji. Jeśli chodzi o kwestie związane z naszymi działaniami, podjęliśmy pewne działania wyprzedzające, doprowadziliśmy do relokacji dwóch kompanii specjalnych z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, łącznie w sile 142 strażaków i 43 pojazdów do województwa łódzkiego oraz kompanię specjalną z województwa wielkopolskiego w sile 65 strażaków i 21 pojazdów do województwa śląskiego. Również uruchomiliśmy kompanię szkolną z Akademii Pożarniczej w liczbie 44 osób i dwóch pojazdów. Sumarycznie w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego 251 strażaków i 66 pojazdów zostało relokowanych zgodnie z zagrożeniami, z mapą zagrożeń, tam gdzie spodziewaliśmy się największych opadów i największej ilości zdarzeń. Jeżeli chodzi o kwestie związane z podniesieniem stanów osobowych w Państwowej Straży Pożarnej na godzinę 22, czyli wczoraj w momencie tym najbardziej krytycznym, gdzie stany zagrożenia trzeciego stopnia były w pięciu województwach, sumarycznie podnieśliśmy stany o 219 strażaków, na stanowiskach kierowania 130 strażaków, w jednostkach ratowiczo-gaśniczych 85 strażaków i na stanowiskach komendanta wojewódzkiego czterech strażaków. Osoby ranne. W dniu siódmego były to cztery osoby ranne, cywilne i jeden ratownik. W dniu wczorajszym pojawił się jeszcze jeden ranny ratownik, który podczas pompowania wody z jezdni skręcił nogę w stawie skokowym. I kwestia również prewencyjna, o której Pan Premier wspomniał, jest to kwestia związana z obozami. Przeanalizowaliśmy oczywiście mapę zagrożeń i zgodnie z trzecim stopniem zagrożenia przesłaliśmy informację dotyczącą i zaleciliśmy ewakuację, czy tam przemieszczenie prewencyjne uczestników obozu wyznaczone miejsca i sumarycznie 92 obozy dostosowały się do tych rekomendacji i zostały przesunięte do tych miejsc bezpiecznych. Dziękuję bardzo. Dziękuję Panie Komendancie. Bardzo proszę dowódcę generalnego, generała Sokołowskiego. Panie Premierze, Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo, melduję, że zgodnie z planem użycia sił i środków dowództwa generalnego rodzaju sił zbrojnych w sytuacji kryzysowych, na terenie dziesięciu zagrożonych województw do natychmiastowego użycia utrzymuje 3524 żołnierzy, 591 jednostek sprzętu. Siły te zostały wczoraj skoszerowane w jednostkach wojskowych i osiągnęły gotowość. Na terenie pozostałych województw o mniejszym zagrożeniu powodziowym utrzymuje w sześciogodzinnej gotowości około 3000 żołnierzy oraz 644 jednostki sprzętu. Ponadto, zgodnie z planem użycia sił i środków w ramach sytuacji kryzysowej do użycia na terenie całego kraju pozostaje 17 śmigłowców. Dodatkowo w celu przygotowania do wsparcia administracji publicznej powołałem dwa zespoły, dwa zgrupowania. Szerzej o tym powie dowódca WOT-u. Panie premierze, do chwili obecnej dowództwo generalne nawiązało współpracę z dowódcą WOT-u, inspektoratem wsparcia sił zbrojnych, komendą główną straży pożarnej i policji. Wydzielono z inspektoratu sił powietrznych, koordynatorów lotnictwa śmigłowcowego do komendy głównej policji oraz do komendy głównej straży pożarnej, oficera łącznikowego i z drugiego skrzydła lotnictwa taktycznego, analityków, rozpoznania, rozpoznania. Podjęto działania zapewniające całodobowe zobrazowanie przez bezpilotowcę typu bajaktar. Ponadto w sześciogodzinnej gotowości utrzymuje powietrzną jednostkę ewakuacji medycznej. Pierwszy i drugi wojskowy szpital polowy do realizacji zadań wsparcia Krajowego Systemu Medycznego. Panie premierze, melduję, że dowództwo generalne rodzajów sił zbrojnych jest gotowe do realizacji zadań. Dziękuję. Dziękuję, panie generale. Proszę pana generała. Panie premierze, szanowni panowie ministrowie, szanowni państwo, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Gierał Brygady Staniczek, melduję, że w ramach osiągania gotowości w systemie zarządzania kryzysowego i zgodnie z planem urzucia sił zbrojnych, siły zbrojne są gotowe do realizacji tego zadania. Na terenie dziesięciu województw powołałem sześciogodzinnej gotowości żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zgodnie z poleceniem pana wicepremiera Kosiniaka-Kamysza. Ponad tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze są zgrupowani na terenie tych dziesięciu województw. W pozostałych województwach utrzymuje w 24-godzinnej żołnierzy do wsparcia. W ramach przygotowania od dwóch dni działają trzy wojskowe zgrupowania zadaniowe. Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podkarpackie, Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Dolny Śląsk i Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Śląsk. W ramach tych zgrupowań, które liczą 1900 żołnierzy, 138 jednostek sprzętu to są żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojsk Obrony, Wojsk Operacyjnych i Inspektoratów Wsparcia. Nawiązano łączność z Państwową Strażą Pożarną. Wysłano oficerów łącznikowych. W ramach systemu zarządzania kryzysowego wykorzystuje system Jaśmin. Panie premierze, melduję, że jesteśmy gotowi do realizacji zadania i wsparcia lokalnych społeczności. Moi dowódcy są przy Centrach Zarządzania Kryzysowych Województw. Melduję, że skończyłem. Dziękuję Panie Generale. Bardzo proszę Komendanta Głównego Policji i nadinspektora Marka Baronia. Proszę o przygotowanie się do zabrania głosu wojewodów śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego. Bardzo proszę Panie Generale. Panie premierze, panowie ministrowie, szanowni państwo. Wczoraj uruchomiliśmy Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji. W ramach tych działań zwiększyliśmy pozwolę policji w miejscach, w których może dojść do przerw w dostawie energii elektrycznej. Monitorujemy sytuację hydrologiczną na podległym służbowo terenie. Nawiązaliśmy współpracę i wymianę informacji z organami administracji publicznej. Zapewniliśmy bezpieczeństwo i porządek publiczny w regionie prowadzonych działań, w tym wyznaczyliśmy objazdy. Informujemy środki masowego przekazu o zaistniałych utrudnieniach. Monitorujemy miejsca przebywania zorganizowanych grup dzieci, w tym braliśmy udział w ewakuacji obozów. Do działań w tych 12 województwach skierowaliśmy i przygotowaliśmy stan gotowości w ilości 12 tysięcy 767 policjantów dobowo. Do wsparcia mamy dodatkowo 600 policjantów oddziałów prewencji i 200 policjantów ruchu drogowego. Od godziny 9 uruchomiamy Centrum Koordynacji Lotniczej wspólnie z wojskiem. Do tego mamy śmigłowce dedykowane przez wojsko, plus naszych 5 śmigłowców, jeden śmigłowiec Black Hole do ewakuacji ludzi. I one są gotowe do przebazowania. Do przemieszczania w Pilnie mamy 10 łodzi płaskodennych, 10 reflektorów olśniewających i 25 masztów olśniewających. Mamy do uruchomienia i przemieszczenia się 10 mobilnych posterunków, grupy poszukiwawcze w każdym województwie i mobilne centrum poszukiwań z obsadą 70 osób, grupy dochodzeniowe, które ewentualnie będą przygotowane do szacowania strat i weryfikują informacje w sieci pod kątem dezinformacji i monitorowanie tej sieci. Panie premierze, melduję gotowość. Dziękuję. Dziękuję panie komendancie. Dodam i podziękuję, bo wykorzystujemy doświadczenie z wrześniowej powodzi ze wspólnym centrum ewakuacji, wojskowo-policyjnym, w koordynacji policji. Wczoraj takie decyzje zapadły. Dziękuję, że to zostało natychmiast zrealizowane. Również wczoraj ustaliliśmy, że pod nadzorem wojska dowódcy generalnego drony rozpoznanie z powietrza. Także też to zostało zrealizowane. Przechodzimy do państwa wojewodów. Bardzo proszę wojewodę śląskiego o meldunek syntetyczny. Panie premierze, panowie ministrowie, szanowni państwo. Od wczoraj w związku z intensywnymi opadami deszczu przyjęto 200 zgłoszeń. Najwięcej interwencji dotyczyło Bielska Białej i powiatu bielskiego. To jest 39, później Częstochowa i powiatu częstochowskiego 20, powiatu cieszyńskiego 13. W trakcie działań poszkodowany został jeden strażak OSP. Straty materialne to pięć uszkodzonych dachów. Ewakuowano jeszcze wczoraj 35 obozów harcerskich. To są wszystkie obozy, które były na terenie województwa śląskiego. Łącznie dzięki sprawnej akcji policji i Państwowej Straży Pożarnej ewakuowano na terenie województwa śląskiego 1820 dzieci i 222 opiekunów. Do Katowic dotarła kompania powodziowa PSP z Poznania i w przypadku konieczności będzie również wykorzystywana do wsparcia naszych jednostek. Wczoraj żołnierze WOTU realizowali działania wspierające samorządy, tutaj głównie samorząd w Czechowicach, dziedzicach, w działaniach prewencyjnych związanych z podnoszeniem wałów na zagrożonym obszarze. Aktualnie rzeki na terenie województwa śląskiego nie mają przekraczonych stanów ostrzegawczych ani alarmowych. Dziękuję. Dziękuję Panie Wojewodo, Wojewoda Małopolski. Panie Premierze, Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo, z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu melduję wraz z zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Macinem Głogowskim oraz Inspektorem Piotrem Dziekanowskim Komendantem Powiatowym Policji. Uprzejmie informuję, iż najwyższa suma opadów na terenie naszego województwa wystąpiła w zlewni Górnego Dunajca. Wynosiła 64,4 mm. Mamy stan przekroczony, stan postrzegawczy na rzece Biały Dunajec. Natomiast nie stanowi to zagrożenia. Pozostałe cieki są w normie. Jeśli chodzi o zbiorniki zaporowe, pojemność jest większa niż wymagają tego Instrukcję Bezpieczeństwa. To 340 mln metrów sześciennych na zbiornikach Małopolskich. Do tego 70 mln zbiornika Koczałkowickiego, który chodzi jest na Śląsku, stanowi również zabezpieczenie dla dorzecza Wisły. Zwiększony zrzut obserwujemy na zbiorniku Dobczyce. Jest to działanie celowe. Ewakuowano 8 obozów. Sześć obozów nie zostało ewakuowanych. Zostały skontrolowane i sprawdzone. Bierzemy odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. W dniu dzisiejszym wybieram się tam również osobiście. Interwencje w dniu wczorajszym to 158. Natomiast po godzinie po północy było ich już w zasadzie do 6 rano tylko 5. Natomiast teraz między 6 a 8 kolejne 31. Mają one charakter porządkowy. Nie są to interwencje związane z bezpośrednim zagrożeniem. Uczestniczyło 930 strażaków używając około 200 pojazdów. Mamy zwiększone stany osobowe w Państwowej Straży Pożarnej w tych powiatach, gdzie może wystąpić zagrożenie. Zwiększone stany osobowe na naszych magazynach, a także Województwym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Centrum Umiarowania Ratunkowego. Relokowaliśmy sprzęt w te rejony, gdzie prognozujemy największe zagrożenie. Utrzymujemy stały kontakt z kierownictwem 12 Małkowskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym momencie nie mieliśmy potrzeby występować do Pana Ministra o wykorzystanie żołnierzy. Bez frontu pozostaje poniżej tysiąca osób. W 12 stacjach, głównie w powiecie limanowskim. Te uszkodzenia są usuwane bardzo sprawnie. Chciałem podkreślić, że jeszcze dwa dni temu to było blisko 19 tysięcy osób. Bardzo sprawnie tutaj tauron w naszym rejonie usuwa te szkody. Nikt nie pozostanie bez frontu długoterminowo. Drogi krajowe są przejezdne. PKP nie zgłasza zastrzeżeń. Cztery samoloty opóźnione na lotnisku Kraków w Balice już jest pod kontrolą. Należy zwrócić uwagę na trudną sytuację w Tatrach. Szczególnie na szlakach odradzamy wędrówki i piesze wycieczki. Jedno zjawisko charakterystyczne miało miejsce w miejscowości Giebutów. To jest powiat krakowski. Tam jest takie bardzo specyficzne uształtowanie terenu. Miał miejsce dość duży spływ wody jedną z dróg. Zostało to nagrane krąży w internecie. Ta sytuacja była od początku do końca pod kontrolą. Te wody właśnie w ten sposób należało odprowadzić. Nie było tam absolutnie żadnego zagrożenia. Poszkodowany w czasie działań został jeden ratownik. Niebo sytuacja jest stabilna i nie wymaga już pomocy. Panie premierze, szanowni państwo, medruję, że jesteśmy gotowi do dalszych działań. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Wojewoda Podkarpacki. Bardzo proszę. Szanowny panie premierze, panowie ministrowie, szanowni państwo. Na Podkarpaciu noc przebiegła spokojnie. 20 mieliśmy zgłoszeń, ale to są zgłoszenia dotyczące udrożnienia przepustów czy też rowów, zabezpieczenie garaży czy też posesji. Jeśli chodzi o Wojska Obrony Terytorialnej mamy w dyspozycji w trzech lokalizacjach w Tarnobrzegu, Krośnie i w Lubaczowie łącznie 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozpoczęła się rozpoczęła się wypłata świadczeń, pomoc doraźna dla mieszkańców, którzy zostali poszkodowani w dniu wczorajszym i przedwczoraj w nocy. Rozpoczęły prace również Komisje do Spraw Szacowania Szkód. Na dzień dzisiejszy jeszcze około 300 osób pozostaje bez prądu, ale PGE pracuje nad usunięciem tych szkód i w dniu dzisiejszym ten problem również zostanie rozwiązany. Na bieżąco przekazywane są informacje do społeczeństwa, przesyłane są komunikaty za pomocą mediów, ale też i mediów społecznościowych. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież odczuwającą na terenie wakacji, na terenie województwa podkarpackiego podczas wakacji osiem obozów zostało ewakuowanych. Kuratorzy, jak i pracownicy kuratorium pozostają w stałym kontakcie z wszystkimi organizatorami wypoczynku. Jest objazd zrobiony po terenie województwa podkarpackiego po to, żeby się upewnić, że we wszystkich miejscach, gdzie są zorganizowane formy odpoczynku dla dzieci i młodzieży jest bezpiecznie. W ośmiu miejscach jeszcze są obozy, ale są pod kontrolą, nie ma żadnego zagrożenia. Jeżeli będzie taka potrzeba, to w dniu dzisiejszym te osiem obozów będzie również ewakuowanych. Na ten moment ja bardzo dziękuję. Dziękuję pani wojewodo. Bardzo proszę, wojewoda opolski, przygotują się dolnośląski, łódzki, lubelski i świętokrzyski. Dzień dobry. Szanowny panie premierze, panowie ministrowie, również mogę powiedzieć, że noc na obszarze województwa polskiego tak dotkniętego powodzią w ubiegłym roku przebiegła spokojnie. Zanotowaliśmy jedynie 17 interwencji strażaków, ale głównie związanych z usuwaniem powalonych drzew czy konarów.