Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Minister obrony narodowej chwali cyberżołnierzy i przedstawia liczby

Minister obrony narodowej chwali cyberżołnierzy i przedstawia liczby

Minister obrony narodowej mówił o roli Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i o działaniach operacji Niezłomny Żółw, wskazując skalę ataków i potrzebę ciągłego wysiłku obronnego. Wyraził wdzięczność dla żołnierzy cyberwojsk, podkreślił współpracę z premierem i partnerami zagranicznymi oraz wsparcie dla rozwoju krajowej produkcji amunicji.

Najważniejsze ustalenia


Minister przedstawił przesłanie z dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, podkreślając, że domena cyber została uznana przez NATO za równorzędną z domenami lądową, powietrzną i morską. Zwrócił uwagę na trwający od kilku lat wzrost presji w cyberprzestrzeni, nasilony po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

Operacja Niezłomny Żółw i Cyberlegion


Minister omówił dwuletnią operację Niezłomny Żółw - ochronę najważniejszej infrastruktury w cyberprzestrzeni z udziałem podmiotów publicznych i prywatnych oraz około 24 podpisanych umów. Pochwalił także inicjatywę Cyberlegion, która w krótkim czasie przyciągnęła setki informatyków zainteresowanych wsparciem bezpieczeństwa państwa.

Skala ataków i działania obronne


Padły liczby obrazujące zagrożenia - w ubiegłym roku wojsko odpowiedziało na 4200 incydentów, w tym roku już 3,5 tysiąca, a w całej domenie cyberbezpieczeństwa około 100 tysięcy rocznie i 600 tysięcy ataków. Minister zaakcentował całodobową gotowość cyberwojsk i podziękował 6,5 tysiąca żołnierzy i kadry za codzienną ochronę.

Wsparcie sojuszników i produkcja amunicji


Minister wskazał na współpracę z sojusznikami, zaznaczając, że Stany Zjednoczone doceniły przekazywane informacje umożliwiające rozbicie części infrastruktury atakującej państwa NATO. Wskazał także na priorytet rządu dotyczący krajowej produkcji amunicji 155 mm - plany budowy trzech fabryk, w tym zakładów w gestii Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oraz wsparcie dla przedsiębiorstw prywatnych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, jesteśmy dzisiaj z panem premierem Gawkowskim w siedzibie komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w dowództwie komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni z ważnym przesłaniem. Od 10 lat NATO przyjęło w swojej retoryce, w swoich działaniach domenę cyber, jako tą domenę, oprócz domeny powietrznej, morskiej, lądowej, w której rozgrywa się batalia, wojna, obrona, działania operacyjne. 10 lat temu, podczas szczytu NATO w Warszawie, ustanowiono tą domenę jako równorzędną z pozostałymi, znanymi od dziesiątek, od setek lat, domenami, na których możemy zostać zaatakowani, gdzie musimy dawać odpór. I to jest domena, która już od kilku lat, a na pewno od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, jest poddawana największej presji. Atak na Polskę trwa, atak trwa na naszych sojuszników, cyberprzestrzeni. Każdego dnia, w każdą minutę, w każdą godzinę, każdego roku, od ponad trzech lat jesteśmy w stanie rozpoznawać, oddziaływać na wiele incydentów. Odpowiadamy na te zagrożenia ze strony naszych wrogów, ze strony wrogów idących, tak jak 100 lat temu, ze strony wschodniej na Warszawę, kiedy to w bohaterski sposób obrońcy Warszawy bronili przed nawałą bolszewicką. Tak dzisiaj w cyberbezpieczeństwo nasi najlepsi żołnierze, wspaniali żołnierze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni bronią naszą przestrzeń cyber przed atakami, przed adwersarzem, który chce dopaść, chce zdobyć informacje, chce wykorzystać informacje, chce werbować osoby, chce budować taką siatkę połączeń, która zagraża bezpieczeństwu państwa polskiego. To działanie zasługuje na wielki szacunek i wielkie uznanie, stąd nasza wspólna dzisiaj tutaj wizyta w Wielkim Tygodniu Wojska Polskiego. Piątek będzie finał, to będzie święto Wojska Polskiego, ale każdy z tych dni przed 15 sierpnia zasługuje na to, żebyśmy pokazali nasze zdolności. Pan premier dzisiaj z ministrem Tomczykiem w Bydgoszczy, w Nitrochemie, mówiąc o produkcji amunicji, na którą to nasz rząd postawił, w bardzo mocny sposób stawiamy na własne możliwości produkcyjne. Amunicja 155 mm, szczególnie po tych zaniedbaniach z przeszłości, musi być dofinansowana. Powstaną trzy fabryki amunicji, te w gestii Polskiej Grupy Zbrojeniowej i kolejne pewnie prywatne, które też będziemy wspierać. My wspólnie z premierem Gawkowskim w wojskach cyber. I co na początek chciałbym bardzo mocno podkreślić. Podziękowanie dla 6,5 tysiąca żołnierzy, w dużej części, w znakomitej części oficerów i żołnierzy, podoficerów wszystkich stopni, którzy służą w cyberwojskach. W Wojsku Polskim, w cyberkomponencie, który chroni nas w cyberprzestrzeni. Chciałbym na ręce generała Molendy, twórcy i dowódcy, dla całego zespołu, dla kadry dowódczej, dla wszystkich żołnierzy złożyć wyrazy wielkiego uszanowania i wdzięczności za gigantyczną pracę, którą wykonują każdego dnia. Kilka liczb, które za chwilę przedstawię, zobrazuje to, co tak naprawdę dzieje się w cyberprzestrzeni. Gdy wspólnie z panem premierem Gawkowskim, on jako lider naszego zespołu pod względem cyberbezpieczeństwa, instytucji cywilnych, organizujących też finansowanie, również dlatego, żebyśmy mogli zatrudniać najlepszych informatyków w wojsku. Bardzo za to, panie premierze, dziękuję. Jako ten lider, który prowadzi tą domenę cywilną i nasza strona wojskowa, połączyliśmy swoje działania. Od dwóch lat funkcjonuje operacja pod kryptonimem Niezłomny Żów. To jest ochrona najważniejszej infrastruktury w cyberprzestrzeni, nie tylko wojskowej. Nastąpiło otwarcie na podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne, które są strategiczne dla państwa polskiego. Około 24 umów podpisanych z różnymi jednostkami. Część z wojskowymi, część z cywilnymi, znakomita większość z cywilnymi, które mogą liczyć na wsparcie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Naszych najlepszych ekspertów i mamy wielkie dokonania, które zostały docenione przez naszego strategicznego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone. Jesteśmy najlepsi po Stanach Zjednoczonych w cyberbezpieczeństwie. To nie jest opinia nasza. W nią moglibyście wątpić, bo każdy będzie pokazywał z siebie jak najlepszej strony. Ale to jest opinia właśnie naszych sojuszników ze Stanów Zjednoczonych, którzy ostatnio, dwa tygodnie temu, podziękowali nam za przekazanie informacji, które umożliwiły rozbicie części infrastruktury związanej z Federacją Rosyjską atakującej państwa zachodniej Europy, atakującej państwa NATO. To jest docenianie przez obecność Amerykanów, którzy współpracują z nami na bieżąco tutaj w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. Operacja Niezłomny Żów. 4200 ataków, na które, incydentów, na które odpowiedzieliśmy. Ataków było dużo więcej. Tak jak mówimy o 600 tysięcy ataków, incydentów jest 100 tysięcy rocznie w całej domenie związanej z cyberbezpieczeństwem. 4200 dotyczyło w ubiegłym roku wojska, incydentów, na które odpowiedzieliśmy skutecznie. Sprawy idą niestety w coraz trudniejszym dla nas kierunku związanym z tym, że musimy mieć jeszcze więcej wysiłku, działać jeszcze efektywniej, bo w tym roku już 3,5 tysiąca incydentów różnego rodzaju, na które musieliśmy odpowiedzieć. Co dwie godziny wojska cyberprzestrzeni, ochrony cyberprzestrzeni odpowiadają na incydenty w internecie. To jest wielkie wyzwanie, to jest gotowość 24 godziny na dobę. Czyli Operacja Niezłomny Żółw, współpraca z jednostkami cywilnymi w celu ochrony przestrzeni internetowej, przestrzeni cyber w Polsce. I skuteczność tej operacji doceniona przez sojuszników. Druga kwestia to jest pomysł z tego roku, za który bardzo dziękuję, z którego jestem bardzo dumny. Cyberlegia. Zachęcanie informatyków pracujących w różnych branżach, najlepszych informatyków w Polsce, pracujących w bankach, w medycynie, w sektorze energetycznym, do tego, żeby włączyli się w działalność na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego. Taka pełna odpowiedzialność. Jakie mieliśmy oczekiwania? Liczyliśmy na kilkaset osób, że kilkaset osób zgłosi się. Już w pierwszy weekend zgłosiło się 400 osób, a do tego momentu, a ta operacja rozpoczęła się chyba w maju tego roku, ten projekt Cyberlegion, zgłosiło się tysiąc osób, tysiąc najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie informatyki, którzy chcą z jednej strony być w aktywnej rezerwie, z drugiej strony ta część, która nie przystąpi do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, będzie służyć pomocą w ataku, do którego by mogło dojść, jeżeli by do jakiegoś ataku doszło, w domenie, w której się najlepiej czują, w obszarze, w którym się najlepiej czują. Czyli jeżeli ktoś odpowiada za obszar bezpieczeństwa informatycznego w bankach, no to jeżeli jakiś bank będzie potrzebował naszej pomocy, jeżeli jakiś szpital, jakaś jednostka będzie potrzebował naszej pomocy, to oni od razu stawiają się do dyspozycji. Te osoby oczywiście przechodzą teraz w weryfikację. Część już złożyła przysięgę i podjąłem decyzję o utworzeniu kompanii kadrowej, nawiązując też historycznie można, że kiedyś ta kompania kadrowa, zresztą 6 sierpnia wyruszała z krakowskich Oleandrów do tego, żeby odzyskać niepodległość. Dziś po to, żeby obronić nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Powołujemy kompanię kadrową i 400 osób będzie w aktywnej rezerwie. Tak budujemy wielką siłę polskiej armii. Tysiąc osób, tysiąc najwyższej klasy specjalistów. To jest imponujący wynik. Dziękuję wszystkim, którzy się zgłosili. Dziękuję za taką obywatelską postawę tych wszystkich, którzy przystąpili do tego projektu. Współpracujemy i tutaj dowódca współpracuje z centrami rekrutacji po to, żeby wszystkie te działania mobilizacyjne, jeżeli by do takiej kiedykolwiek potrzeby doszło, ukierunkować specjalista idzie tam, gdzie jego specjalizacja będzie wykorzystana. Informatyk nie musi być umieszczony w jednostce, która będzie na pierwszej linii frontu. Musi być umieszczony tam, gdzie jego praca przyniesie najlepszy efekt. To samo dotyczy ratownika medycznego i innych zawodów. Czyli profilujemy karty powołań, karty mobilizacyjne pod zdolności i umiejętności danego obywatela, danej osoby, która będzie zaangażowana w proces obrony Rzeczpospolitej. To jest bardzo ważne. Po pierwszy raz w historii tworzymy taką bazę danych, umiejętności. Trzecia sprawa po niezłomnym żółwiu, po Cyberlegionie, Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, które powołaliśmy w tym roku i Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Wojsku Polskim do 2039 roku. I też już są wspaniałe pierwsze efekty, szczególnie, które mnie interesują, zarządzanie polem walki, zarządzanie sprzętem, zarządzanie kadrami. Wszędzie tam będzie obecna sztuczna inteligencja. I Polska znów jest liderem. Jesteśmy w trójce pierwszych organizacji państw, bo pierwsze są Stany Zjednoczone, Dowództwo Sił Połączonych w Norfolk i właśnie Polskie Wojsko z Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Tutaj wielka współpraca z Instytutem Ideas, z którego korzystamy, z którego czerpiemy, z którego jesteśmy współzałożycielami z panem premierem Gawkowskim. Czwarta rzecz, o której chcę powiedzieć, bo też się gdzieś pojawiły w przestrzeni medialnej różnego rodzaju niedopowiedzenia, fałszywa kłamstwa, mówimy wprost, nie fake newsy, tylko kłamstwa, że nie mamy kryptologii. Jedną z głównych zadań cyberwojsk jest właśnie kryptologia, ale też pracę nad tym, żeby nasze systemy były bezpieczne w momencie, kiedy adwersarz, przeciwnik, wróg uzyskuje zdolność operowania komputerem kwantowym. My z panem premierem Gawkowskim prowadzimy działania na rzecz rozwoju połączeń kwantowych w Polsce i budowy komputera kwantowego na użytek cywilny i wojskowy. Ale ci, którzy są przeciwko nam też niestety w tej dziedzinie mają swoje osiągnięcia i musimy przeciwdziałać, żeby nikt nie był w stanie, żaden komputer kwantowy nie był w stanie złamać naszych zabezpieczeń, naszych szyfrów, naszych informacji. I do tego ten komponent związany z kryptologią jest tutaj bardzo silnie obecny. To są tylko cztery sprawy, wielkie rzeczy, za które odpowiada polskie cyberwojsko. Ich jest dużo więcej, będziemy je w ciągu najbliższych miesięcy również bardzo precyzyjnie pokazywać. Jeszcze raz w Wielkim Tygodniu Wojska Polskiego uszanowanie i wielkie wyrazy wdzięczności dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego, a dziś szczególnie dla tych, którzy służą w komponencie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dziękuję panie premierze. Proszę o zabranie głosu wicepremiera ministra cyfryzacji pana Krzysztofa Gawskowskiego. Panie premierze, panie generale, to olbrzymi zaszczyt tutaj w siedzibie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, spotkać się i powiedzieć, że woc to moc. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są naszą, polską mocą, którą możemy chwalić się nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Ta współpraca jest doceniana i przez partnerów europejskich i światowych też kopiowana. Dzisiaj Polska ma znakomity system współpracy cywilnej i wojskowej, który jest dobrym przykładem, jak można połączyć moc różnego rodzaju obszarów walki o bezpieczną cyberprzestrzeń, a jednocześnie korzystać z wzajemnych doświadczeń. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to jeden z najważniejszych elementów i komponentów budowy bezpiecznego państwa. Cyberprzestrzeń to domena, która dziś i jutro, dziś i w przyszłości będzie miała najważniejszy obszar do spełnienia bezpieczeństwa Polski. Jeżeli zmierzymy się z wojną i zmierzymy się z tą wojną konwencjonalną, to pierwszym jego elementem będzie wojna hybrydowa, wojna w cyberprzestrzeni, która na polach, które często z panem premierem Kosiniakiem Kamyszem też opowiadamy, już w wielu miejscach trwa. Ta wojna ma też określonego adwersarza. Jesteśmy na cyfrowej wojnie z Rosją i duża część incydentów, które obserwujemy, ataków na infrastrukturę krytyczną, budowy tego niebezpieczeństwa, które może nas skosztować brak wody, prądu, gazu, ale również fałszywe informacje już się dzisiaj odbywa. I bez wsparcia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, ten komponent budowy odpowiedzialności za polską rację stanu, bo tak trzeba mówić o cyberprzestrzeni, nie mógłby być zrealizowany. Za to, panie premierze, panie generale, serdecznie dziękuję, bo to nasza wspólna siła. Odpowiedzialność za cyberprzestrzeń jest naszym wspólnym komponentem odpowiedzialności. I dlatego odnosimy sukcesy, ale też dlatego, że zauważamy, jakie są potrzeby. Polska dzisiaj wydaje na cyberbezpieczeństwo najwięcej swojej historii. Nigdy jeszcze wcześniej Polska nie wydawała takich pieniędzy, na inwestycje, ale też rozwój, badania i innowacje. Te blisko 4 miliardy złotych, które realizujemy na polach nowych obszarów inwestowania, chociażby w komputery kwantowe, w fabryki sztucznej inteligencji. Setki milionów złotych, które płyną do najbardziej naszego miękkiego podbrzusza, ale jakże ważnego, samorządu terytorialnego, który musi mieć silną podstawę do tego, żeby walczyć. Walczyć, bo choćbyśmy mieli najzdrowsze, najlepiej rozwinięte komponenty krajowe, to jeżeli będziemy mieli problemy w samorządach, to też sobie nie poradzimy. A tam jest najbardziej szuma infrastruktura, bo to tam jest woda, kanalizacja, tam jest energia. Olbrzymie środki finansowe kierowane na te instytucje, które DKWOZ wskazywał. Między innymi to są różnego rodzaju przedsiębiorstwa wody i kanalizacji. Tylko na ten program w tym roku wydamy 300 ponad milionów złotych. Do tego środki finansowe, które są elementem budowy kompetencji, bo one mają dzisiaj olbrzymi charakter. Otworzyliśmy w tym roku wspólne centrum budowania kompetencji w programowaniu komputerów kwantowych. Jest to jeden z pierwszych ośrodków analitycznych w Europie. Mamy wspólny fundusz powołany z panem premierem Kosiniakiem, Myszem Rozwoju Sztucznej Inteligencji. To są środki finansowe, które dodatkowo zasobami ponad 4 miliardów złotych będą wspomagały komplementy całego systemu rozwoju bezpieczeństwa państwa. Wiemy, po co to robimy i mamy realne sukcesy. Pan premier o tym wspomniał, ale chciałbym o tym powiedzieć kilka zdań więcej. Dwa tygodnie temu amerykańskie służby, amerykański rząd ogłosił, że zostały rozbite elementy infrastruktury sieciowej, infrastruktury grup APT, które atakowały Europę i Polskę. Nie byłoby możliwe rozbicie tych rosyjskich grup, bo nazywamy sprawę po imieniu, ich infrastruktury bez udziału Polski. To Polska była najważniejszym elementem tego sojuszu międzynarodowego, który doprowadził do tego, żeby wspólnie z Amerykanami rozbić infrastrukturę atakującą w cyberprzestrzeni Polskę i inne państwa NATO. Doprowadziliśmy do sytuacji, w której daliśmy sobie nowy czas na to, żebyśmy my mogli się zbroić, a inni żeby musieli tą infrastrukturę odtwarzać. To jest dzisiaj siła Polski, którą słyszymy w Europie, ale mamy też poczucie, że inni ją doceniają. Na tej cyfrowej wojnie z Rosją Polska jest dzisiaj najmocniejszym, ale tak naprawdę też najbardziej flagowym okrętem na wschodniej flance NATO. Polska w cyberprzestrzeni jest proszona o pomoc, po to, żebyśmy mogli mieć rozpoznanie, ale też żebyśmy mogli się zabezpieczać. Odpowiedzialność za to jest w trzech elementach, które tworzy oczywiście Dekawoc, ale tworzy też i służby cywilne takie jak ABW czy NASK. Te cesirty poziomu krajowego, które razem pracują dla wspólnego bezpieczeństwa, w Polsce współpracują ręka w rękę. Połączone Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa, wspólna jednostka, którą tworzymy, która co czwartek w trybie operacyjnym, dzięki zgodzie pana premiera, pana generała, opiekuje się polską cyberprzestrzenią. To jest miejsce, które w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę, odpowiada na dezinformację, reaguje na zdarzenia, ale też wymienia się informacjami. Nie tak dawno podsumowaliśmy polską prezydencję w ramach Unii Europejskiej. Podczas tego podsumowania, jeden z trzech najważniejszych komponentów to było cyberbezpieczeństwo. I w tym komponencie w Europie nikt nie współpracuje na poziomie cywilno-wajskowym, tak jak Polska. Nie ma wspólnego ośrodka decyzyjnego, w Polsce został stworzony i to połączone z Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa dzisiaj odpowiada za to, że ponad 99% wszystkich ataków, które są na Polskę i które są w Polsce realizowane, jest powstrzymywane. Mamy jeden z największych procentowo elementów, które mityguje zagrożenia, nie daje szansy, żeby zostały przełamane, a jednocześnie nie daje szansy, że wszyscy żyjemy w bezpiecznym świecie. Żebyście państwo sobie to wyobrazili, co to znaczy bezpieczny świat. To znaczy, że podczas naszej konferencji na Polskę spadło kilkadziesiąt ataków na infrastrukturę krytyczną. To znaczy, że ośrodki wody, kanalizacji, energetyki, gazu, ale również różnych programów dotyczących dezinformacji już teraz, podczas tych kilkunastu minut w Polsce były odtwarzane, a wojska cyber i pozostałe cesirty poziomu krajowego je odparły. Chwalimy się tym dzisiaj, bo DKW to jeden z najważniejszych komponentów tej wspólnej tarczy, którą stworzyliśmy, a cybertarcza jest moczna, bo WOC ma moc. Dziękuję, panie premierze. Proszę o zabranie głosu dowódcę komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, generała dywizji Karola Molenda. Panie premierze, panie premierze, dziękuję bardzo za te słowa uznania, bo to jest dla nas bardzo ważne, bo wiecie państwo, praca inżyniera nie zawsze jest zauważalna, w szczególności jak wszystko działa. Zazwyczaj działy bezpieczeństwa albo ich brak kompetencji jest zauważone dopiero jak jakiś atak się zmaterializuje. Tym bardziej jest mi miło i w imieniu własnym oraz całego zespołu dziękuję za panu obecność, za zapoznanie się z naszymi osiągnięciami i za te słowa uznania, bo to jest ogromna praca naszych ekspertów, tak jak panowie powiedzieli, którzy w trybie 24 na 7 każdego dnia monitorują cyberprzestrzeń, ale również neutralizują wszelkie próby ataków. A te ataki są bardzo wyszukane. Nasz przeciwnik też ma kompetencje i to, że te ataki się nie materializują, to naprawdę zasługa fantastycznych inżynierów, fantastycznych ekspertów, którzy służą tutaj u nas w komponencie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, ale też w tym całym ekosystemie cyberbezpieczeństwa, którzy potrafią tego przeciwnika zatrzymać. Szanowni Państwo, bezpieczeństwo Polski to dziś nie tylko granice lądowe, nie tylko morze, nie tylko przestrzeń powietrzna, ale przede wszystkim też ta niewidzialna przestrzeń, czyli cyberprzestrzeń, która jest tworzona przez człowieka i przez człowieka modyfikowana. Dlatego takim ogromnym wyzwaniem jest, by być w stanie przeciwdziałać atakom w cyberprzestrzeni, w przestrzeni, która się zmienia każdego dnia, bo my tak naprawdę ją zmieniamy każdego dnia, my jako użytkownicy tej cyberprzestrzeni. Dlatego też bardzo dziękuję za wsparcie, nie tylko za docenienie, ale też za wsparcie, bo ona się tak dynamicznie zmienia, że my by realizować, by reagować, musimy również zmieniać naszą infrastrukturę, naszą strukturę, co też robimy, bo te projekty, które chociażby zostały wymienione, to projekty z tego roku, czyli CISI czy Cyber Legion, to są projekty, które od pomysłu do realizacji zostały zmaterializowane w bardzo krótkim terminie, dzięki tutaj przychylności i akceptacji pana premiera. Więc dziękuję bardzo za te słowa uznania. No i oczywiście robimy to, co do nas należy. Naszą ambicją jest, by zawsze być o krok, a najlepiej o dwa, przed przeciwnikiem, więc poznajemy tego przeciwnika, działamy tak, myślę, że czasami poznajemy go lepiej, niż on zna siebie, czyli poznajemy jego taktyki, techniki, procedury i staramy się im przeciwdziałać tym atakom, które próbują się materializować. I to jest nasza ambicja, ale oczywiście naszą ambicją jest też hasło nasze, które mówi, że cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa, czyli nie tylko jedna instytucja, ale wymiana informacji. Całkowicie zmieniliśmy nasze modus operandi z takiej perspektywy need to know na need to share, czyli dzielimy się informacjami. Myślę, że zbudowaliśmy wyjątkowy ekosystem w Polsce, gdzie jeżeli któryś z podmiotów wie, że posiada informacje o zagrożeniach, to z tymi informacjami dzieli się tego samego dnia z naszymi partnerami, zarówno w kraju, jak i za granicy. Dzięki temu możemy temu przeciwnikowi utrudniać, czyli to, co zostało już zauważone, że możemy ujawniać tą infrastrukturę, która jest zbudowana tylko po to, by nas targetować, by nas atakować. I to myślę, że jest wyjątkowe właśnie w skali nie tylko kraju, ale też całego NATO. Więc my jako jedna zgrana drużyna. Natomiast myślę, że Państwo też możecie być naszym dwunastym zawodnikiem, bo to właśnie często użytkownicy tej technologii również są wykorzystywani do tego, by być tym elementem wejścia do infrastruktury. Więc warto dbać o tą własną cyberhigienę. Warto w sposób umiejętny wykorzystywać tą technologię, którą posiadamy, by być naszym dwunastym zawodnikiem i byśmy wspólnie mogli przeciwdziałać zagraniczniom, które się materializują. Dziękuję bardzo. Dziękuję Panie Generale. Szanowni Państwo, teraz mamy czas na kilka pytań od dziennikarzy. Najpierw proszę o pytania dotyczące tematu dzisiejszej konferencji. Dzień dobry, Ewa Karpińska, Radio SK. Moje dwa pytania w zakresie Ministerstwa Cyfryzacji. Ile środków zostanie z KPO przekazanych do Ministerstwa Cyfryzacji i na walkę z cyberprzestępczością? Drugie pytanie, jak Państwo zamierzacie walczyć z fejkowymi reklamami, z wykorzystaniem wizerunków już nie tylko celebrytów, ale też polityków? Ostatnio pojawiła się chociażby reklama wykorzystująca wizerunek już byłej pary prezydenckiej. Dziękuję. Środki na cyberbezpieczeństwo są dla nas niebywałym atutem, jeżeli chodzi o gromadzenie i kadry, i możliwość rozwoju. Więc każda możliwa złotówka, która jest w ramach różnych programów europejskich, również Krajowego Planu Odbudowy, jest przez nas dobrze wykorzystywana. Na tą chwilę są to środki finansowe przekraczające 3 miliardy złotych, ale wierzę, że jesteśmy przed kluczowymi decyzjami. Z Panem Premierem udało nam się wpisać wspólnie do komponentu dotyczącego wykorzystywania środków podwójnego użycia, komponent cyberbezpieczeństwa. Tam są zapisane duże środki. Jeżeli ta finalizacja przyjdzie, a przychodzi niedługo, to wspólnie z Panem Premierem będziemy mieli niespodziankę do ogłoszenia, bo kolejne olbrzymie środki finansowe pójdą na cyberbezpieczeństwo. Jakie to będą środki? Pozwolicie Państwo, że po ogłoszeniu całego funduszu wtedy będziemy dokładnie o tym mówić. To jest około 26 miliardów na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, gdzie będzie też zawarty komponent związany z cyberbezpieczeństwem. I kolejna sprawa dotycząca dezinformacji fake newsów. Jak wiecie Państwo, jesteśmy na końcu procesowania, procedowania w ramach rządu aktu o usługach cyfrowych Digital Services Act. To jeden z elementów odpowiedzialności Państwa. Jak przeciwdziałać fake newsom, dezinformacji? Jak reagować na sytuację? Jest wykorzystaniem wizerunku. Ta ustawa jest już na końcu prac rządowych. Wierzę, że jeszcze w sierpniu, najpóźniej na początku września, stanie na Radzie Ministrów. A później wierzę na podpis prezydenta. Bo Pan Prezydent Nawrocki podczas kampanii mówił, że nie podpisze takiego dokumentu, który będzie bił w wolności obywatelskie. Ale nie jest wolnością obywatelską, kiedy mamy do czynienia z kradzieżą wizerunku, nie ma nic z tym wspólnego od dezinformacja albo nielegalne treści. Chodzi o to, żebyśmy w sieci cyfrowej, w internecie, tak samo się szanowali i takie same prawa uznawali, jak używamy w normalnym świecie. Jeżeli w normalnym świecie mamy nielegalne treści, one są nielegalne i za to jest odpowiedzialność karna, tak powinno być w cyfrowym świecie. Więc wierzę, że już niedługo ten proces zakończy się na przedłożeniu ustawy Panu Prezydentowi. Dzień dobry, Jule Goździewska, Polsat News. Mam trzy pytania. Sekundeczkę, jeżeli mogę prosić. Teraz zostały nam pytania już związane z bieżącą sytuacją i z polityką. Bardzo dziękujemy Panie Generale. Dzięki. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękujemy. I serdeczna prośba. Jest sporo pytań, więc po jednym pytaniu bardzo proszę. Dobra. Dobrze, to ja mam pytanie o KPO. Jak Państwo widzą tą całą sytuację? Też działanie Pani Minister Wełczyńskiej na Łęcz w tej kwestii. U nas też na antenie Pan Poseł Jabłoński mówił, że mogłaby powstać Komisja Śledcza. Jeśli jeszcze mogę dopytać w kontekście szczytu Trump-Putin. Czego się też Państwo spodziewają i jak to może wpłynąć na sytuację bezpieczeństwa Polski? Dziękuję. Zanim opozycja będzie powoływać Komisje Śledcze, to najpierw niech przychodzi na te, na które jest wzywana. To wtedy wszystko będzie poukładane, bo na razie posłowie PiSu nie stawiali się zbyt ochoczo przed Komisjami Śledczymi i tam powinni odpowiadać. Jeżeli chodzi o sprawy, które trzeba wyjaśnić i wypalić żelazem, naprawić błędy, oczekujemy jak najszybszego działania. Tutaj te wszystkie działania, które podjął premier. Jutro, rozumiem, wysłuchamy informacji Pani Minister Pełczyńskiej na Łęcz, która przedstawi cały harmonogram działania i też decyzji, które podjęła. Więc dla mnie to jest sytuacja, którą natychmiast trzeba zareagować i bardzo dobrze zareagował premier. I trzeba wyjaśnić, naprawić błędy znakomita. 99% środków KPO to są wielkie inwestycje, wielkie inwestycje infrastrukturalne, wielkie inwestycje, które również będą wydatkiem na bezpieczeństwo i obronność. Chcieliśmy zmienić zasady KPO inaczej niż nasi poprzednicy, bo oni nie pomyśleli o tym, żeby wydawać pieniądze na bezpieczeństwo i obronność z KPO. My o tym pomyśleliśmy, przeforsowaliśmy to w ramach Unii Europejskiej, około 26 miliardów złotych. Będą to środki o przedłużonej możliwości wydatkowania na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem, na cyberbezpieczeństwo, na wsparcie tego rodzaju działalności, która buduje bezpieczeństwo państwa polskiego, czyli dual use, podwójne zastosowanie. To jest w tej naszej domenie. Czym możemy się jeszcze bardzo mocno pochwalić to wielkie inwestycje infrastrukturalne, największe zakupy taboru kolejowego w historii Polski, ogromne inwestycje w porty morskie, port kontenerowy w Świnoujściu, agroport w Gdańsku. To są decyzje, które przeforsowaliśmy w tym zakresie. Terminal przeładunkowy, rozwój linii kolejowych, budowa nowych linii kolejowych, budowa najdłuższego tunelu kolejowego koło Limanowej, który też był ostatnio prezydentowany. Ja byłem tam na rozpoczęciu prac kilka tygodni temu. To pokazuje na co idą te środki. Błędy trzeba wyeliminować, tych, którzy za nie odpowiadają rozliczyć i my to skutecznie zrobimy i przeprowadzimy. Na pewno Krajowy Plan Odbudowy jest elementem wsparcia każdego Polaka i każdej Polki w takim świadomym myśleniu o przyszłości państwa. Rozbudowuje się infrastruktura drogowa, kolejowa, mamy wielkie inwestycje w cyfryzację, w tą domonę samorządową. Dzisiaj Krajowy Plan Odbudowy jest czymś, co można było nazwać kolejnym skokiem takim inwestycyjnym i wszyscy go poczujemy. Na pewno też nie ma żadnej miękkiej gry dla nikogo, kto mógł zdefradować albo doprowadzić.