Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Tomasz Siemoniak: Podsumowanie działań po burzach i powodzi

Tomasz Siemoniak: Podsumowanie działań po burzach i powodzi

Tomasz Siemoniak podsumował prace Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po intensywnych zjawiskach meteorologicznych. Przedstawił ocenę sytuacji, liczbę interwencji i zapowiedział dalszy monitoring oraz dalsze działania operacyjne.

Przegląd sytuacji i najważniejsze dane


W wystąpieniu przedstawiono raporty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wód Polskich i raporty wojewodów. Od poniedziałku odnotowano około 4300 interwencji Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych. Najbardziej poszkodowane jest województwo podkarpackie, a najwyższe zagrożenia hydrologiczne utrzymują się w województwie małopolskim; pozostałe regiony pozostają w pełnej gotowości.

Bezpieczeństwo obozów i ewakuacje


Dużą operacją było zabezpieczenie i ewakuacja obozów harcerskich — młodzież została przeniesiona do budynków szkolnych i innych obiektów. W działania zaangażowali się wojewodowie, straż pożarna, policja oraz opiekunowie, a także samorządowcy, w tym starostowie, burmistrzowie i wójtowie.

Działania służb i współpraca międzyinstytucjonalna


Mówca podziękował Państwowej Straży Pożarnej i ochotnikom za działania, wskazując na sprawność Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Doceniono także zaangażowanie wojska — w tym wojsk obrony terytorialnej i jednostek inżynieryjnych — oraz Policji. Podkreślono rolę mediów i szybkich briefingów IMGW w informowaniu społeczeństwa.

Odbudowa, pomoc społeczna i ustawa o ochronie ludności


Omówiono etap likwidacji skutków klęski żywiołowej i organizację pomocy finansowej oraz zasiłków; wojewodowie podjęli już konkretne działania, a pracownicy pomocy społecznej wyjechali do poszkodowanych. Mówca przypomniał wejście w życie ustawy o ochronie ludności i program ochrony ludności przyjęty przez rząd, zapowiadając dalsze prace z wojewodami nad operacyjnym wdrożeniem i testowaniem systemu.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Polsce. Na tym briefingu gospodarzem z tego spotkania jest pan minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych pan Tomasz Siemoniak. Witam również wicepremiera ministra obrony narodowej pana Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra infrastruktury pana Dariusza Kimczaka. Panie ministrze, bardzo proszę o zabranie głosu. Szanowni Państwo, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego dokonał przeglądu i oceny sytuacji zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych. W ciągu ostatniej doby wysłuchaliśmy raportów Instytutu Meteorologii, Gospodarki Wodnej i Wód Polskich. Wojewodowie ze wszystkich województw, gdzie wystąpiły zagrożenia, bądź meteo, bądź hydro, też przedstawili raporty o swoim zaangażowaniu i swoich działaniach. Mamy za sobą 4300 interwencji Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych od poniedziałku. Najbardziej poszkodowanym województwem jest województwo podkarpackie. Tutaj było kilka fal. Najwyższe zagrożenia, jeśli chodzi o hydrologię, czyli zagrożenia powodziowe i zagrożenia opadami, utrzymują się w województwie małopolskim. Natomiast w pozostałych województwach służby pozostają w pełnej gotowości. Niemniej jednak z raportu, który mamy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że grożą nam opady ciągłe, że te przyczyny, dla których podjęliśmy tak intensywne działania, powoli ustały. Natomiast w różnych miejscach powodzie błyskawiczne zagrożenia, nawałnice, powalone drzewa, zrywane dachy mogą się pojawić. Rozmawialiśmy na temat zabezpieczenia obozów harcerskich. To była bardzo duża operacja podjęta w ciągu kilku dni pod kierunkiem wojewodów, straży pożarnej, policji. Bardzo ważna kwestia. Młodzież przebywająca na tych obozach została ewakuowana, przeniesiona do budynków, do budynków szkolnych. Dziękuję tutaj bardzo za współpracę z opiekunami, szefami, którzy współpracowali z naszymi służbami. Dziękuję również za współpracę samorządowcom. Tutaj starostowie, burmistrzowie, Wojtowie bardzo intensywnie włączyli się we współdziałanie we wszystkich tych miejscach, gdzie były, są zagrożenia. Rozmawialiśmy też o tym etapie, który rozpoczyna się bezpośrednio po klęsce żywiołowej, likwidacji skutków. Tu, wszędzie tam, gdzie potrzeba pomocy, zasiłków, pomocy w odbudowie. Wojewodowie już podjęli działania. Wojewoda podkarpacki, pani Teresa Kuba-Słulna, z czego poinformowała o tym, że pracownicy pomocy społecznej zostali przez nią odprawieni w całym województwie i udali się do poszkodowanych, aby bezpośrednio z nimi, bez konieczności przychodzenia czy przyjeżdżania do urzędu, podjąć działania. Odnotowaliśmy też to, że w nowym województwie, w województwie zachodniopomorskim mamy do czynienia z cofką na Zalewie Szczecińskim, ale ta sytuacja w ocenie wojewody, w ocenie służb jest absolutnie pod kontrolą. Szczególną wagę, tak jak już mówiłem, przywiązujemy do obozów, do młodzieży, która przebywa w namiotach. Stąd też wysłuchaliśmy informacji wojewody warmińsko-mazurskiego. To jest chyba województwo, w którym najwięcej tego typu obozów jest, żeby szczególnie monitorować sytuację, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wypoczynku dzieci i młodzieży. Na pewno jutro rządowy zespół również się zbierze. Będzie przez cały czas sytuację monitorową. Jak Państwo wiedzą, liczba zjawisk nagłych, meteorologicznych rośnie i spodziewamy się, że właśnie nawalne deszcze, burze, powodzie błyskawiczne, powalone drzewa, niszczone linie energetyczne, to jest coś, z czym nasze służby będą musiały intensywnie walczyć i to staje się niestety taką konieczną codziennością. Bardzo dziękuję wszystkim strażakom i zawodowym ochotnikom, którzy uczestniczyli w akcjach. Mamy informację, że wszyscy ci, którzy odnieśli różne obrażenia, raczej drobne, zostali zaopiekowani tutaj i świetnie pokazał się Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, czyli ten element, ten kręgosłup ratownictwa w państwie, współpracy Państwowej Straży Pożarnej z ochotnikami. Jak zawsze można na nich w każdej chwili liczyć, ogromne zaangażowanie. Dziękuję bardzo wojsku, pewnie będzie Pan Premier o tym więcej mówił, ale niesłychanie ważne to zaangażowanie, obecność i to, że wojska obrony terytorialnej, to, że wojska operacyjne, wojska inżynieryjne są gotowe współdziałać, wspomagać w różnych miejscach, ma z punktu widzenia skuteczności działań bardzo duże znaczenie. Bardzo dziękuję Policji. Policja przygotowana do działań, Policja wspierająca różne kwestie, począwszy od zabezpieczania ruchu drogowego, tam gdzie są powalone drzewa, powalone linie, jest to bardzo ważne działanie. Policja też przygotowana do tego, żeby zapewniać bezpieczeństwo we wszystkich miejscach. Także współpracujemy na stałe z wojewodami. Dziękuję też bardzo mediom, które przez ostatnie dni bardzo szeroko informowały. Dziękuję Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej za szybkie, profesjonalne informacje, za briefingi, tak aby wszystkim tłumaczyć, co się dzieje, co się może wydarzyć, z czym mamy do czynienia. To jest bardzo ważne, żeby całe państwo, wszyscy obywatele działali. I tutaj z punktu widzenia takiej sprawy, która nam bardzo należy na sercu z premierem Kosiniakiem Kamyszem, mianowicie ustawy o ochronie ludności, i bronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia. Podpisaliśmy wspólnie program ochrony ludności niedawno. Został on przyjęty przez Radę Ministrów. Kilka dni temu uruchomiliśmy już operacyjne działania, tak aby finansować pierwsze przedsięwzięcia. Jutro z wojewodami będziemy pracowali nad szczegółami, ale przetestowanie tego całego systemu, współdziałania, miejsca wojewodów, samorządów jest w tym wszystkim absolutnie kluczowe. Państwo doskonale wiedzą, że tym głównym narzędziem ochrony ludności w Polsce jest Państwowa Straż Pożarna wraz z ochotniczymi. I takie działanie, jak w ostatnich dniach, są też ogromnym ćwiczeniem, przygotowaniem do rozmaitych działań całego państwa i całego systemu państwowego. Dlatego też dziękuję wszystkim, którzy wojewodom, ich pracownikom, którzy się tak precyzyjnie, aktywnie włączyli do tego działania. Wicepremier, minister obrony narodowej, pan Władysław Kosienia-Kamysz. Bardzo proszę, panie premierze. Szanowni Państwo, od początku funkcjonowania zespołu zarządzania kryzysowego odnośnie spraw związanych z zagrożeniem powodziowym, intensywnymi opadami. Wojsko uczestniczy w tych pracach. Jest ze mną dowódca generalny, pan generał Sokołowski, dowódca Wojsk Obron Terytorialnych, generał Stańczyk, zastępca dowódcy operacyjnego, pan generał Malinowski. Jesteśmy cały czas zaangażowani w to współdziałanie, o którym mówił pan minister Siemoniak. To jest kwestia absolutnie fundamentalna. Państwo zdaje egzamin ze współdziałania służb Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej, Policji i Wojska. To jest budowanie trwałego systemu reagowania na zdarzenia kryzysowe. To jest bardzo ważne w ujęciu dnia dzisiejszego, ochrony ludności, pomocy w sytuacji dzisiejszego zagrożenia. Czyli intensywnych deszczy, prognoz o intensywnych opadach, ulewach, deszczach nawalnych, możliwych podtopieniach i decyzje, które zostały przez pana ministra Siemoniaka podjęte w ubiegłym tygodniu, przygotowania całego systemu, dyslokacja sił i środków, która nastąpiła na początku tego tygodnia, zmobilizowanie do 12 tysięcy żołnierzy było w dyspozycji naszych dowódców, żeby udzielać pomocy. Część pomocy została udzielona, czy to przez żołnierzy operacyjnych, czy żołnierzy obrony terytorialnej. Na przykład w Czechowicach, Dziedzicach, jeszcze wczoraj, przedwczoraj działali tam. Dzisiaj tego wniosku już nie będzie. Ale w Paczkowie, w województwie opolskim, i tam zostały uruchomione zasoby i siły Wojska Polskiego. Dzisiaj będą pozytywnie rozpatrzone wnioski wojewody małopolskiego dotyczące wsparcia żołnierzami obrony terytorialnej w miejscowości Kęty w Małopolsce. Wojewoda podkarpacka zgłasza wniosek dotyczący Sanoka. I tutaj też pan generał Stańczyk będzie dysponował odpowiednimi siłami, środkami, żeby udzielić pomocy w usuwaniu skutków, w udrażnianiu tych miejsc, które ucierpiały, które potrzebują wsparcia wojska. To jest działanie, które pokazuje, że dobrze zbudowany system ochrony ludności i współdziałanie różnych jednostek, szybka informacja, jasne komunikaty, ale też odpowiedzialność obywateli, za którą chciałbym bardzo serdecznie podziękować, za podporządkowanie się decyzją, informacją, prośbą służb. Szczególna sprawa ewakuacji dziesiątek, pewnie ponad stu obozów harcerskich, biwaków, rozwiązanie niektórych, bo sytuacja tego wymaga. Mieliśmy w przeszłości bardzo tragiczne doświadczenia z sytuacją na obozie harcerskim i państwo z tego wyciąga wnioski. To jest też ta zasada, o której wczoraj powiedział pan premier Tusk. Mądrzy przed szkodą. Ona zadziałała. Nie zwalniamy jednak tempa i nie obniżamy naszej czujności i naszej gotowości. Dlaczego? Ponieważ z fazy intensywnych opadów, która miała miejsce lub zapowiedzi intensywnych opadów, alertów na poziomie trzeciego stopnia, przechodzimy w fazę długotrwałych opadów. Przez najbliższe kilka, kilkanaście dni w wielu miejscach będą codzienne opady. Dlatego też poleciliśmy Instytutowi Meteorologii i Gospodarki i Wodnej o na bieżącym monitorowaniu, informowaniu i bardzo szybkim przekazywaniu informacji do nas, do opinii publicznej. Państwa prosimy, wszystkich naszych rodaków o czytanie komunikatów, obserwowanie tych profili. To się przyda na stałe. To samo mają zadanie postawione Wody Polskie dotyczące zbiorników, gotowość, 24-godzinny monitoring, reagowanie. Pozostajemy w stanie gotowości. Zostają też w stanie gotowości, podwyższonej gotowości. Wojska Obrony Terytorialnej, bo jeżeli doszłoby do długotrwałych opadów lub zmiany prognoz nagłych, to musimy być na taką sytuację przygotowani. Jesteśmy w gotowości również do udzielania pomocy tym wszystkim, którzy zostali poszkodowani w jakikolwiek sposób. O wypłacie świadczeń mówił pan minister, ale też o usunięciu tych skutków podtopień czy ulewnych deszcz. Ta współpraca na poziomie województw, na poziomie lokalnych społeczności z samorządem lokalnym i OSP. Bez tego nie ma też ochrony ludności. OSP to jest największa organizacja pozarządowa w Polsce. 700 tysięcy osób bardzo aktywnych, znających teren, znających uwarunkowania, znających nawyki, znających mieszkańców. To są nasze oczy i uszy w terenie, w sytuacjach zagrożenia, bo wiedzą najlepiej. Gdzie trzeba, kiedy trzeba reagować, kto zna się na tych sprawach. To jest też podzielenie się współdziałaniem z organizacjami pozarządowymi. Państwo ma swoją rolę, PSP tutaj odgrywa kluczową w bezpieczeństwie ludności, ale dla wszystkich są zadania. Każdy służy na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego. Reasumując, bardzo serdecznie dziękuję wszystkim żołnierzom, zarówno żołnierzom wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Wszystkim zaangażowanym cywilnym pracownikom wojska w pełną gotowość i szybkie stawiennictwo do działań związanych z pozamilitarnymi działaniami Wojska Polskiego. One są też bardzo ważne i są doceniane przez naszych mieszkańców, dlatego że dużo wydajemy na armię. Kupujemy wielki sprzęt, bardzo drogi często, ale nasi obywatele chcą widzieć żołnierzy obok siebie wtedy, kiedy ich potrzebują. I żołnierze są. Są wspaniali, są odważni, są na miejscu i są zawsze gotowi do działania. Bardzo Wam dziękuję za pełną gotowość i oddanie na rzecz bezpieczeństwa ludności, ochrony ludności. Bardzo dziękuję Panie Premierze, Pan Minister Infrastruktury, Pan Dariusz Klimczak. Bardzo proszę Panie Ministrze. Bardzo dziękuję. Szanowni Państwo, według bieżących informacji ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie są wydawane żadne ostrzeżenia trzeciego stopnia dla jakiejkolwiek części naszego państwa. Stany ostrzegawcze zostały odnotowane jedynie na czterech stacjach hydrologicznych. Trzech w województwie małopolskim, jedno w województwie zachodniopomorskim w okolicach zalewu szczecińskiego. Jeżeli chodzi o zbiorniki retencyjne, zmagazynowano 18 mln m3 wody. Tak dla zilustrowania proporcji dysponujemy rezerwami przeciwpowodziowymi 1,2 mld m3. To jest o 400 mln m3 więcej niż te, które wynika z instrukcji gospodarowania tymi zbiornikami. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na wszystkie te informacje, które są fake newsami, które były powtarzane od samego początku nieprawdziwymi informacjami, że zbiorniki retencyjne przeciwpowodziowe są przepełnione, nie mają rezerw przeciwpowodziowych. To jest absolutnie nieprawda. Od samego początku zbiorniki przeciwpowodziowe dysponowały rezerwami przeciwpowodziowymi od 105 do ponad 500% zdolności magazynowania i retencjonowania wody, która wynika z opadów. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że opady deszczu o charakterze intensywnym bądź długotrwałym przesuwają się na wschodnią część Polski. Jeżeli chodzi o transport, drogi krajowe w dyspozycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad są przejezdne. Tam ruch odbywa się płynnie. Nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie żadnych utrudnień. To samo jeżeli chodzi o transport kolejowy. Odbywa się płynnie. Odnotowaliśmy od północy do 6 rano jedynie dwa zdarzenia, które zostały usunięte na bieżąco przez służby, które w trybie interwencyjnym reagują na tego typu utrudnienia. To samo jeżeli chodzi o transport lotniczy. W żadnym z portów lotniczych nie odnotowiono jakichkolwiek utrudnień. Szanowni Państwo, sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna według danych, które przedstawia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wody Polskie stabilizuje się. Nie oznacza to jednak, że wychodzimy ze stanu alarmowego bądź trybu pracy przeciwpowodziowego. Zachowujemy czujność. Dalej mamy podwyższoną gotowość. Koncentrujemy się na naszej pracy tak, aby każdy obywatel czuł się bezpiecznie. Ale także wszyscy ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, bądź sytuacja związana z bezpieczeństwem, płynnością transportu ma wpływ na funkcjonowanie naszej gospodarki, była zachowana w jak najlepszym, najwyższym stopniu. To jest nasze podstawowe zadanie. Wynika ono także z potrzeby rzetelnego, regularnego komunikowania bieżącej, aktualnej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej. Na tym koncentrują się eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, także z Wód Polskich, ale także wszystkie te instytucje i podmioty, które odpowiadają za transport drogowy, kolejowy i lotniczy. Zależy nam na tym, aby każdy Polak miał przeświadczenie, że sytuacja jest kontrolowana na bieżąco, wszystkie służby są w podwyższonej gotowości i regularnie, rzetelnie informują na wszystkie tematy związane z intensywnymi, długotrwałymi opadami deszczu. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim służbom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej. Ta współpraca jest bardzo ścisła i daje określone dobre efekty. Widzę, że dostaliście Państwo pełną i kompletną informację, skoro mamy tylko jedno pytanie. Bardzo proszę, Panie Redaktorze. Dzień dobry, Jakub Rybski, Radio RMF FM. Po pierwsze, czy wiadomo już, do kiedy służby będą zaangażowane w zabezpieczanie tych regionów, na których zostały wydane ostrzeżenia? I czy możemy już mówić o takich szacunkowych stratach, stratach materialnych, ile one wniosły? I ile do tej pory kosztowało zaangażowanie służb i usuwanie skutków zjawisk atmosferycznych? Szanowni Państwo, służby nigdy nie przestają działać. Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna, Wojsko, służby podlegę Panu Ministrowi, infrastruktury działają cały czas, więc tutaj nie ma czegoś takiego, że teraz wszyscy pojadą do domu i nie będą działali. Każdego dnia mamy setki pożarów, setki różnych zdarzeń, powalonych drzew. Policja interweniuje dziennie 20 tysięcy razy. To jest skala odpowiedzialności naszej, więc tutaj trudno mówić o jakimś odwołaniu tego alertu, bo także i przy tych zjawiskach, przy ich skutkach, przy różnych naprawach. Będzie to kwestia na pewno dni i tygodni. Absolutnie za wcześnie jest, żeby mówić o tym, jaka jest skala strat czy skala kosztów. My nie liczymy kosztów w trakcie akcji ratowniczej. Tutaj życie, zdrowie nie ma absolutnie, obywateli nie ma dla nas ceny, więc uruchomiliśmy wszelkie możliwe działania. To są po prostu konstytucyjne, ustawowe nasze zadania, żeby chronić obywateli. Oczywiście będziemy informowali, wojewodowie będą informowali o skali strat, o skali zaangażowania finansowego i takie dane będziemy przedstawiali. Tu jest fundusz na usuwanie skutków krężywiołowych w dyspozycji MSWiA. Pracujemy ściśle z panem ministrem Marcinem Kierwińskim. Brał udział w naszej odprawie, po to właśnie, żeby wszystko wiedzieć i uruchamiać, udrażniać ścieżki do działania. Także dodam, że taką dobrą informacją w ostatnich dni jest decyzja w Unii Europejskiej i o tym, że z Europejskiego Funduszu Solidarności otrzymaliśmy środki na odbudowę po powodzi wrześniowej. Tak wystąpiliśmy do tego funduszu. Tutaj MSWiA przedstawiło wniosek po odpowiednich procedurach. Taka decyzja zapadła. To też jest istotne wsparcie dla nas, dla poszkodowanych, dla samorządów w odbudowie. Życzymy Państwu dobrego i bezpiecznego dnia. Dziękujemy za konferencję. Dziękuję Panie Premierze, dziękuję Panowie Ministrowie. Dzięki. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.