Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Władysław Kosiniak-Kamysz o przyszłości Sił Powietrznych i wyzwaniach

Władysław Kosiniak-Kamysz o przyszłości Sił Powietrznych i wyzwaniach

Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił na konferencji „Przyszłość Sił Powietrznych RP”, wskazując na pilną potrzebę interoperacyjności, modernizacji i zmian w szkoleniu pilotów. Podkreślił konieczność uzbrojenia platform Ewa-50, integracji F-16 i F-35 oraz rozwinięcia zdolności transportowo-dotankowujących.

Najważniejsze ustalenia


Wystąpienie akcentowało rolę nowego sprzętu - F-16 i F-35 - w zmianie oblicza sił zbrojnych oraz potrzebę szybkiego doposażenia Ewa-50, tak aby stały się użyteczne do obrony powietrznej, a nie tylko do podnoszenia umiejętności.

Interoperacyjność i współdziałanie


Mówca zwracał uwagę na konieczność łączenia działań sił powietrznych i wojsk lądowych, wymiany umiejętności, informacji i doświadczeń między rodzajami sił zbrojnych, by uniknąć problemów z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, obserwowanych na Ukrainie.

Zdolności transportowe i dotankowanie w powietrzu


Kosiniak-Kamysz opisał brak połączonych zdolności transportowo-dotankowujących jako ważne wyzwanie, przypominając, że projekt ten był wcześniej zarzucony i wymaga ponownego rozważenia we współpracy z partnerami europejskimi.

Infrastruktura i szkolenie kadr


Wystąpienie poruszyło także kwestie infrastruktury lotniskowej, m.in. obciążenia Rzeszów-Jasionka oraz znaczenia lokalizacji CPK, a także potrzebę transformacji procesu szkolenia pilotów prowadzonego m.in. w Dęblinie. Wskazał na rolę Agencji Uzbrojenia i współpracy z przemysłem w realizacji tych celów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, jesteśmy dzisiaj wspólnie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, panem generałem Łukowskim, z szefem sztabu generalnego, panem generałem Wiesławem Kukułą. Jesteśmy z najlepszymi pilotami, najlepszymi dowódcami, najlepszymi żołnierzami na świecie, polskimi pilotami, polskimi żołnierzami. Jesteśmy po raz kolejny w gronie ekspertów na zaproszenie Portalu Obronnego, za co bardzo serdecznie dziękuję, bo to jest druga z serii konferencji, w których wspólnie bierzemy udział. Pierwsza dotyczyła wsparcia Ukrainy, a tak naprawdę implementacji doświadczeń z pola walki na Ukrainie na potrzeby sił zbrojnych i naszych sojuszników. Bardzo dziękuję za tamtą konferencję. Ona nie tylko była bardzo silna merytorycznie, ale też dała taki dobry impuls, myślę, do wielu działań. Dzisiaj przyszłość sił powietrznych, przyszłość naszej dumy, przyszłość tego rodzaju sił zbrojnych, który sprawia, że każdy Polak, każda Polka, jak widzi naszych pilotów latających na EF-ach 16, jak widzi pierwszego polskiego pilota, który na razie w Stanach, ale zasiadł za sterami EF-a 35, jak widzi naszych pilotów wszędzie, gdzie odbywają się pokazy lotnicze, różnego rodzaju prezentacje sprzętu wojskowego, to czuję wielką dumę, czuję wielką satysfakcję. To jest coś takiego magicznego, jest coś w siłach powietrznych magicznego w porównaniu ze wszystkimi bardzo ważnymi. Każdy rodzaj sił zbrojnych przecież jest bardzo ważny, ale tu jest pewna magia. I to urzeka wszystkich, to powoduje, że miłość do wojska, miłość do munduru jest bezgraniczna i jest czymś, co jednoczy Polaków. Zaraz będziemy właśnie w tej trójce osób, których wymieniłem, rozmawiać, a później bardzo jestem ciekawy efektów panelów dyskusyjnych. Są przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego, zarówno polskiego, jak i naszych kontrahentów, naszych partnerów z sojuszniczych państw. Są przedstawiciele i eksperci zajmujący się tematyką sił powietrznych, czy szerzej armii na czele z redaktorem naczelnym Portalu Obronnego. Moi drodzy, to co się będzie działo w najbliższych latach, to jest implementacja sprzętu, to jest przystosowanie, to jest zawładnięcie sprzętem, który przychodzi. Tak jak pamiętam kiedyś generał Kukuła, byliśmy chyba w badzie w Łasku, powiedział, że F-16 zmieniły oblicze sił zbrojnych, F-35 zmieniają oblicze Wojska Polskiego. Zmieniają oblicze F-16 sił powietrznych, F-35 sił zbrojnych. To pokazuje, jak bardzo ważnym elementem będzie nowy sprzęt, który przychodzi. Oczywiście mamy już część samolotów Ewa-50. Teraz ten temat, który dla nas w ministerstwie jest bardzo ważny, to jest uzbrojenie do Ewa-50, bo tutaj były pewne niedociągnięcia, które naprawiamy. Mam nadzieję, że to się stanie jak najszybciej. Tutaj jest z nami pan generał Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, więc bardzo liczymy na zdolności agencji i na to wszystko, co wspólnie możemy zrobić. I wierzę, że to już niedługo nastąpi w takim stopniu, żeby było użyteczne do obrony powietrznej, a nie tylko do podnoszenia swoich umiejętności, zawładnięcia tym sprzętem. To się odbywa teraz. Kolejna sprawa dotyczy połączenia, moim zdaniem, którą powinniśmy poruszyć, połączenia sił powietrznych i wojsk lądowych. No bo część statków powietrznych przecież używana jest przez wojska lądowe. Nie rozgraniczajmy i prosiłbym, żebyście nie rozgraniczali też dzisiejszej konferencji. To właśnie jest takim stricte podziałem na rodzaje sił zbrojnych, tylko raczej na kompatybilność i interoperability, taką możliwość interkonek, połączenia różnego rodzaju działań, różnego rodzaju wartości, które są po prostu potrzebne, do współdziałania różnych formacji. Musi być wymiana tych umiejętności, musi być wymiana informacji, musi być wymiana różnego rodzaju doświadczeń pomiędzy rodzajami sił zbrojnych, bo wszystkie platformy, które są wykorzystywane przez siły zbrojne Rzeczpospolitej, nie mogą być traktowane osobą. To jest to, co doświadcza Ukraina niestety, że nie są w stanie wykorzystać sprzętu, szczególnie tego najnowocześniejszego, który jest im dostarczany, z uwagi na to, że nie jest to sprzęt zsynchronizowany ze sobą. My budując potencjał sił zbrojnych, kupując EFY-35, Apache, Abrams, myśląc o armii dronów, mówimy o połączeniu tych wszystkich działań związanych z przekazywaniem informacji, wspólnym oddziaływaniem i pełną koordynacją w tej przestrzeni. Więc to jest dla mnie wyzwanie. O tym chciałbym, żebyśmy porozmawiali. O kolejnych potrzebach. O kolejnych potrzebach zakupów, o samolotach przewagi powietrznej, o zdolnościach podnoszenia, zdolności transportowych i dotankowania w powietrzu. Ja jestem tutaj wielkim zwolennikiem, żeby Polska pozyskała połączone zdolności transportowe i dotankowania w powietrzu. Ten projekt został przed wielu laty zarzucony. Niestety do dzisiaj tych zdolności Wojsko Polskie ani siły powietrzne nie uzyskało. To jest wyzwanie, o którym rozmawiamy z naszymi na przykład europejskimi partnerami, ale jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje. Uważam, że to jest jeden z projektów i współdziałanie tutaj sojusznicze jest bardzo ważne. Myślę, że tematem też dzisiejszej konferencji będzie przyszłość Ukrainy, przyszłość tego, co się będzie działo i rola sił powietrznych, jaka może być odgrywana przez sojuszników naszych, zaangażowanie, ale też potrzeby wzmacniania wschodniej flanki NATO. Istnieją ogromne potrzeby wzmacniania wschodniej flanki NATO w infrastrukturę, w infrastrukturę lotniskową. Stąd cieszy mnie decyzja lokalizacyjna dotycząca CPK, ale potrzebujemy na użytek sił zbrojnych lotnisk, szczególnie zlokalizowanych w południowo-wschodniej Polsce. Rzeszów-Jasionka chyba jedno z najbardziej obciążonych lotnisk. Na pewno w donacjach na Ukrainę to najbardziej obciążone, bo 95% donacji przechodzi od wielu, wielu miesięcy przez Polskę. Sprawa, którą będę chciał też poruszyć dzisiaj, to jest szkolenie pilotów. To jest to, co robi Dęblin od lat, ale jakie mamy wielkie potrzeby, jak musimy transformować proces szkolenia pilotów, ponieważ będzie ich nam brakować. Jeżeli dzisiaj, co prawda nie bezpośrednio do sił powietrznych, ale do wojsk lądowych dostarczone zostaną Apache, będą wielkie potrzeby w wykształceniu i wyszkoleniu odpowiedniej grupy pilotów. Ja jestem zwolennikiem zmian w tym obszarze. Przygotowujemy to w ministerstwie wraz ze sztabem. Uproszczenie procedur dotyczących szkoleń, ułatwienie tego systemu i spowodowanie, żebyśmy mieli dostępną kadrę. Utrzymanie tej kadry nie jest też łatwe, ponieważ konkurencja na rynku cywilnym jest ogromna. W porównaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych, innymi profesjami w wojsku, to piloci są tą grupą po informatykach, którzy są najbardziej kuszeni na rynku cywilnym. I te oferty pracy w porównaniu z ofertą uposażenia za służbę są niestety na korzyść rynku cywilnego. Dlatego przejmując stery w ministerstwie obrony od razu podjąłem decyzję o sprowadzeniu specjalnych dodatków. Pracujemy też nad takim całościowym systemem, ale ubiegły rok na pewno zahamował falę odejść czy deklaracje o odejściach, które były po prostu bardzo niebezpieczne. To była sytuacja zła, którą zastałem i brak rozwiązań w tym zakresie udało się przynajmniej częściowo naprawić. Więc widzicie Państwo, obszarów, o których możemy rozmawiać jest bardzo dużo. Chciałbym, żebyśmy tutaj mieli program wieloletni, bo tylko taki zmodernizuje siły powietrzne. Tylko taki będzie w odpowiedni sposób odpowiadał na potrzeby naszych pilotów, personelu naziemnego, wszystkich zdolności związanych z rozpoznaniem, z przekazywaniem informacji, z koordynacją działań. To jest system naczyń połączonych. Siły powietrzne nie są odrębne od innych rodzajów sił zbrojnych. Są w systemie naczyń połączonych i tak je musimy traktować. Odgrywają ogromną rolę wsparcia, rozpoznania, uderzenia, ale mają być częścią zintegrowanego, najlepiej działającego systemu sił zbrojnych. Jeszcze raz Panu Redaktorowi, całej redakcji Super Expressu bardzo serdecznie dziękuję za zorganizowanie dzisiejszej konferencji i za zaproponowanie ważnego tematu przyszłość sił powietrznych w Rzeczpospolitej. Bardzo dziękuję.