Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Karol Nawrocki: Opieka zdrowotna i sprzeciw wobec nielegalnej migracji

Karol Nawrocki: Opieka zdrowotna i sprzeciw wobec nielegalnej migracji

Karol Nawrocki w Żaganiu mówił o stanie polskiej służby zdrowia i o nielegalnej migracji, zapowiadając, że jako przyszły prezydent otoczy ochroną system opieki zdrowotnej i wesprze utworzenie centralnego rejestru pacjentów. W wystąpieniu skomentował sytuację szpitala żagańskiego, przedstawił propozycję Centrum Obsługi Pacjenta oraz wezwał do twardego stanowiska wobec migracji.

Stan służby zdrowia w Żaganiu


Karol Nawrocki ocenił, że polska ochrona zdrowia jest w głębokiej zapaści. Wskazał na kolejki do lekarzy, niedoinwestowane szpitale powiatowe oraz konkretne problemy szpitala żagańskiego - zadłużenie, zamknięte oddziały położniczy i ginekologiczny, oddział chirurgii dziecięcej oraz trudności z oddziałem pulmonologicznym.

Propozycja centralnego rejestru i Centrum Obsługi Pacjenta


Mówił o potrzebie powstania centralnego rejestru i centrum obsługi pacjenta, które zintegruje dotychczas działające systemy (system pacjent, rejestracja i inne). Zadeklarował, że jako przyszły prezydent będzie patronować temu projektowi i otoczy służbę zdrowia specjalną opieką w czasie kryzysu.

Postulat w sprawie migracji i granic


Poruszył temat nielegalnej migracji, krytykując skalę zjawiska przy granicy i wskazując, że w Polsce budowane jest 40 centrów integracji dla migrantów. Wezwał do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego, podkreślając konieczność ochrony granic i bezpieczeństwa obywateli. Zwrócił uwagę, że z niemieckich źródeł wynika relokacja blisko 5 tysięcy osób na teren Polski.

Kampania i spotkania lokalne


Zapowiedział, że spotkania w powiatach i bezpośredni kontakt z mieszkańcami są jego pomysłem na kampanię wyborczą. Podziękował uczestnikom zgromadzenia w Żaganiu za przyjęcie i wsparcie, podkreślając, że będzie reprezentował interesy Polaków jako przyszły prezydent.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
A tych, którzy aspirują do funkcji prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, polski prezydent szanuje wolność wszystkich narodów, ale pracuje i walczy tylko dla Polski, drodzy Państwo. Nie przyjechałem dzisiaj, aby mówić o bezpieczeństwie wojskowym i o bezpieczeństwie militarnym, choć bardzo doceniam fakt, że tutaj w Żaganiu jest także 11. Pułk Logistyczny, a więc Wojsko Polskie jest w Żaganiu, które jest częścią 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej, drodzy Państwo, Kawalerii Pancernej. Dlatego, Szanowni Państwo, nie będę mówił o bezpieczeństwie wojskowym, bezpieczeństwie militarnym, ale w związku z tym, że są z nami także mieszkańcy Żagania, to chcę powiedzieć o bezpieczeństwie, ale bezpieczeństwie zdrowotnym państwa polskiego, które buduje system immunologiczny, odpornościowy państwa polskiego i system ochrony zdrowia. Jest bardzo ważny dla państwa polskiego. Niejako w Żaganiu dzisiaj podsumowuje ten czas i kilkadziesiąt spotkań w polskich powiatach i stan polskiej służby zdrowia. Szanowni Państwo, polska ochrona zdrowia i system ochrony zdrowia jest w głębokiej zapaści. Kolejki do lekarzy, niedoinwestowane szpitale powiatowe, nierozwiązane sprawy pacjentów, co jest rzeczą najważniejszą. Tutaj Żagański szpital jest także, drodzy Państwo, zadłużony, niedoinwestowany. W ostatnim czasie w szpitalu żagańskim zamknięto oddział położniczy, oddział ginekologiczny, oddział chirurgii dziecięcej. Jest wielki problem także z oddziałem pulmonologicznym. I jest to, szanowni Państwo, dowód na to, że jesteśmy właściwie w powiecie, w mieście, które pokazuje, jaka jest sytuacja systemu służby zdrowia dzisiaj w Polsce. Jako przyszły prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Jeśli Państwo, którzy są tutaj dzisiaj z nami, także obecni, wprowadzicie mnie do Pałacu Prezydenckiego, to gwarantuję, że służbę zdrowia otoczę specjalną opieką. Drodzy Państwo, będę dążył do tego, aby w końcu w państwie polskim powstał centralny rejestr, centrum obsługi pacjenta, które integruje wszystkie dotychczas działające systemy, takie systemy jak pacjent, rejestracja i wszystkie pozostałe. Mam doświadczenie w zarządzaniu wieloma instytucjami, ważnymi instytucjami w państwie polskim. I jako prezydent Rzeczpospolitej wszystkie swoje talenty poświęcę także na to, aby stać się patronem ważnego projektu i programu Centrum Obsługi Pacjenta, ale także, by otaczać polską służbę zdrowia w czasie tak wielkiego kryzysu, który widzimy także w szpitalu żagańskim, specjalną ochroną. I druga rzecz, Szanowni Państwo, jest dzisiaj niedziela. Mieszkańcy Żagania czują się bezpiecznie, przyszli dzisiaj tutaj na spotkanie. Ale wiem, że w Żaganiu jest także wielkie zaniepokojenie i w całej Polsce jest zaniepokojenie związane z nielegalną migracją na tereny Rzeczpospolitej Polskiej, drodzy Państwo. Budowane jest w Polsce 40 centrów integracji dla migrantów, natomiast państwo polskie powinno dążyć do jednej konkretnej deklaracji i także polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej powinniśmy wykorzystać do tego, aby w sposób jednoznaczny i twardy wypowiedzieć pakt migracyjny, jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny. Dlaczego to mówię, drodzy Państwo? Jesteśmy narodem otwartym na gości, którzy przyjeżdżają z całego świata. Zachęcamy tych, którzy chcą budować polską gospodarkę, tych studentów, którzy chcą studiować na polskich uczelniach, tych, którzy przyjeżdżają do Polski zawsze witamy z otwartymi rękoma, drodzy Państwo. Natomiast jasno musimy powiedzieć, że granica Rzeczpospolitej Polskiej, bezpieczeństwo Polek, bezpieczeństwo Polaków jest dla nas i także dla mnie jako kandydata na urząd prezydenta rzeczą świętą. Nie zgadzam się na nielegalne przekraczanie granicy polskiej, na nielegalną migrację. Jestem także w pewnym sensie oburzony polityką naszych zachodnich sąsiadów. Jesteśmy bardzo blisko granicy z Niemcami, drodzy Państwo, i nie dowiemy się o tym z części telewizji komercyjnych, ale dowiemy się o tym z niemieckiej prasy, z Deutsche Welle czy z Bilda, że Niemcy relokowali już na teren Rzeczpospolitej blisko 5 tysięcy ludzi. W związku z tym jeszcze raz wzywam do tego, aby jednostronnie wypowiedzieć fakt migracyjny, szanować wszystkich tych, którzy szanują nas i przyjeżdżają tu studiować, pracować, być częścią naszego społeczeństwa, ale tych, którzy szanują nasze zasady i nasze granice, a nie możemy zgadzać się na to, aby nie dbać o bezpieczeństwo i interesy Polek i Polaków. Szczególnie w takim mieście jak Żagań, w mieście przygranicznym, drodzy Państwo, ten element i ten temat jest bardzo ważny, bo wiem, że w Żaganiu Państwo dostrzegacie wzrastającą liczbę imigrantów i jest to rzecz, która niepokoi mieszkańców Żagania, choć mam nadzieję, że Państwo czujecie się bezpiecznie. Jako przyszły prezydent Rzeczpospolitej Polskiej o to bezpieczeństwo zadbam. Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zrobiliście mi niesamowitą niespodziankę tutaj w Żaganiu. Jeszcze witaliście mnie przy muzyce z filmu, który bardzo lubię i za to także szczególnie dziękuję. Daliście mi energię Państwo na cały dzień. Polska to jest wielka sprawa. Wy jesteście wspaniali. Tu jest Polska, w Żaganiu jest Polska, drodzy Państwo. I będę Was reprezentował. Niech żyje Polska miłej niedzieli. Dziękuję bardzo. Bardzo Państwu dziękujemy. Czy są pytania? Momencik, za chwilę jeszcze dobrze. Jeszcze chwileczkę, bo jeszcze pytania od redakcji. Czy są pytania od redakcji? Pani redaktor, bardzo proszę. Dzień dobry, Rzeczek, jest program St. Polska 24. Panie Prezesie, okupikowany został najnowszy sondaż, najnowszy serwis dla wirtualnej Polski dotyczący tego, kto najlepiej prowadzi kampanię wyborczą. Jest Pan interem tego sondału, gdyby przemawiając Pała Czatkowskiego, trzecie miejsce na jego słowomir Męce. Czy cieszą Pana te wyniki, jak ma Pan z pomców, na dalsze wprowadzenie tej kampanii, pomysł? Czy spotkanie z Polakami bezpośrednio to jest to, na co Pan będzie chciał stawiać? Dziękuję, dziękuję Pani redaktor. Tak, te spotkania z Polakami we wszystkich powiatach, w całej Polsce są moim pomysłem na kampanię wyborczą. Zresztą ja właściwie nie nazwałbym tego kampanią wyborczą, tylko urlopem, który spędzam w bardzo przyjemnej atmosferze wśród Polaków. Nie czuję trudu, tylko czuję ogromną radość tego, że spotykam się z Polkami i Polakami. Jeśli to przynosi oczekiwane skutki także w statystykach, w sondażach, to może mnie to tylko cieszyć. Jeśli jestem liderem tego sondażu, o czym mówi Pani redaktor, to muszę powiedzieć, że jest to przyjemna informacja i nie jestem zdziwiony, że moja kampania jest uznana za najlepszą, bo i ten autentyzm, i te spotkania z Polakami, które są dla mnie przyjemnością, widocznie podobają się także ekspertom i specjalistom, którzy to komentują. Bardzo prosimy, kto jeszcze? Kampania miłości do Polski! O pięknie, kampania miłości do Polski, pięknie. Pan redaktor, bardzo proszę. Pytanie o Gdańsku, jakich gości przyjął Pan w Gdańsku, czy może być to były osoby z kraju, czy z zagranicy, ewentualnie podać może warto listę tych osób, które tam były. Panie redaktorze, a la propa portamentu, myśmy już odpowiadali na te pytania, więc jeżeli ma Pan, bo to rozumiem, że jest znów pytanie o ten temat. Nie, Panie redaktorze, to jakby lista tych wszystkich ważnych osób, które przyjeżdżały do... Bo chodzi Pan o Muzeum II Wojny Światowej. Tak, to jest na stronach internetowych dziesiątki, setki, tysiące osób, które przybywały do Muzeum II Wojny Światowej, i które tak prężnie działało. Także to jest do... Bardziej to jest praca do wykonania dla Pana redaktora, czy dla tych, którzy są zainteresowani, niż dla mnie, żebym o tym opowiadał w tak ważnym momencie, w którym rozmawiamy o Rzeczpospolitej. Tak, i bardzo już też taki mamy apel do stacji TVN24. My już naprawdę odpowiadaliśmy wielokrotnie na pytania odnośnie Muzeum Gdańska, a propos tego mieszkania, więc już tutaj, jeżeli będą mieli Państwo dalsze pytania, to prosimy w archiwum stacji sprawdzić nasze odpowiedzi. Czy ktoś jeszcze ma pytanie? Tu jest jeden Pan redaktor. A widzę, widzę. Pan redaktor, proszę. Bo ja bym chciał zapytać, Panie Prezesie, o to, jak ukryty budowali? Czy chodzi o konkretne działanie, jeżeli został pod prezydentem, jak 3 lat, 2 ciągle? Oczywiście, tak, Panie Redaktorze. Pierwszy konkret to jest oczywiście wykorzystanie kompetencji Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Rady Gabinetowej do ciągłego dialogu i ciągłej presji na rząd, aby w końcu załatwił sprawę ochrony zdrowia. A więc to jest aktywny prezydent, który także w ramach Rady Gabinetowej mobilizuje rząd i ministra zdrowia, panią minister zdrowia do tego, aby w końcu zajęła się Polską Służbą Zdrowia, bo to jest kilkadziesiąt powiatów, w których słyszymy, jak wielki jest problem w polskiej ochronie zdrowia. A drugi konkret, który przebił się też przez tą konferencję, Panie Redaktorze, wykorzystując swoje zdolności menadżerskie, swoje wykształcenie, których dowodziłem już w instytucjach zajmujących się innym sektorem, pamięcią narodową, chciałbym przełożyć na ochronę zdrowia. To jest konkretny pomysł. To jest konkretny pomysł zintegrowania wszystkich systemów pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i stworzenie tego, co udaje się prywatnym placówkom medycznym. Ja nie mogę zrozumieć tego, Panie Redaktorze, drodzy Państwo, że prywatne szpitale, prywatne placówki medyczne mają zintegrowany system Centrum Obsługi Pacjenta, a państwo polskie w XXI wieku nie doprowadziło do tego, aby skrócić kolejki do lekarzy za sprawą Centrum Obsługi Pacjenta. Może pan redaktor pamięta, może Państwo pamiętają, był na pewnym momencie kampanii parlamentarnej taki pomysł jednego telefonu, który załatwiałby kolejki do placówek medycznych. Tego się nie udało zrobić. Oczywiście jeden telefon tego nie załatwia, ale specjaliści od nowych technologii, od systemów informatycznych, specjaliści od służby zdrowia, których mamy wspaniałych w Polsce, pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Gdy zostanę prezydentem będą pracować nad tym, czego dzisiaj potrzebuje służba zdrowia, a więc Centrum Obsługi Pacjenta. Tych programów na ochronę zdrowia mógłbym podawać więcej i moich priorytetów. Wśród nich jest oczywiście także profilaktyka medyczna, która, ja jestem 40-latkiem, która też nieco ustaje w progresie takim projektowym, programowym, bo już 40-latkowi profilaktyka 40+, jak widzimy, ma tarapaty, a profilaktyka i promocja profilaktyki zdrowotnej daje przede wszystkim tą szansę, że każda choroba zostanie szybciej zdiagnozowana, szybciej zostanie podjęte leczenie. Człowiek zostanie szybciej wyleczony i wpływa to też na kwestie budżetowe, także te kwestie profilaktyki zdrowotnej dla mnie, jako dla sportowca, amatora, miłośnika sportu będą także ważne. Czy ktoś jeszcze ma pytania z redakcji? Chyba już wszystko, tak?