Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska wzywa do dymisji posła Mularczyka

Koalicja Obywatelska wzywa do dymisji posła Mularczyka

Koalicja Obywatelska oskarża o skandal w Krajowej Radzie Sądownictwa i wzywa do dymisji posła Mularczyka. Mówi, że Mularczyk pobierał nienależne diety za zdalne posiedzenia i stracił moralne prawo do zasiadania w Radzie.

Żądanie dymisji


Koalicja Obywatelska zapowiada złożenie wniosku do marszałek Sejmu o usunięcie posła Mularczyka z Krajowej Rady Sądownictwa. Domaga się, by marszałek wymusiła dymisję lub odwołanie jako konsekwencję kompromitujących praktyk.

Zarzuty wobec Mularczyka


Wypowiedź podkreśla, że Mularczyk wraz z innymi pobierał podwójne diety za zdalne posiedzenia - siedział w domu lub w biurze i otrzymywał wynagrodzenie za krótkie, często niepotrzebne spotkania. Takie praktyki są oceniane jako „pazerność” i nadużycie funkcji.

Konsekwencje dla Krajowej Rady Sądownictwa


Koalicja Obywatelska twierdzi, że działania te kompromitują Sejm i odbierają Mularczykowi moralne prawo do reprezentowania izby w organie mającym strzec jakości wymiaru sprawiedliwości oraz niezależności sądów.

Szerszy kontekst i inne przykłady


Mówca porównuje sprawę Mularczyka do przypadków innych posłów, jak Emilewicz i Soboń, wskazując na zasadę "równi i równiejsi" i apeluje, by winni ponieśli odpowiedzialność lub zrezygnowali z mandatów. W końcowej części odnosi się też do uruchomienia portalu rejestracji szczepień - stwierdza, że jeśli chwalić rząd, to za faktyczne szczepienia, a nie tylko za działający system rejestracji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
DZIENNIKARZ Jesteśmy gotowi? Szanowni Państwo, spotykamy się tu dzisiaj w związku z ogromnym skandalem, który miał miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa. Właściwie należałoby chyba powiedzieć w Krajowej Radzie Pazerności. Okazuje się, że ludzie, którzy są związani z prawem i sprawiedliwością, ludzie, którzy zasiadają w Krajowej Radzie Sądownictwa, nie myśleli tam o jakości wymiaru sprawiedliwości, ale myśleli o jakości swojego portfela. Jednym z takich czołowych przykładów jest pan poseł Mularczyk. Pan poseł Mularczyk, który został wiceszefem Krajowej Rady Sądownictwa. Jak pamiętamy, pan poseł Mularczyk bardzo dużo mówił o reparacjach. Szkoda, że nie mówił, że chodzi o reparacje w ramach diet, które dostaje z Krajowej Rady Sądownictwa do swojej kieszeni. Dzisiaj jest czas, żeby powiedzieć stop. W związku z tym składamy wniosek do marszałek Sejmu o usunięcie pana posła Mularczyka z Krajowej Rady Sądownictwa. Który z ciała, które powinno stać na straży wymiaru sprawiedliwości i jego jakości, zrobił ciało, które de facto sprowadza się do wypłacania diet za fikcyjne posiedzenia do jego portfela. To jest sytuacja, która jest bardzo podobna do tych wszystkich, które widzimy ostatnio w polskim państwie. Do sytuacji pani poseł Emilewicz, do pana posła Sobonia widzimy, że w polskim państwie są równi i równiejsi. A tak być nie może. Krajowa Rada Sądownictwa już dawno temu została powołana właśnie do tego, żeby stać na straży jakości prawa, jakości sądów, jakości wymiaru sprawiedliwości. A nie być maszynką do wypłacania sobie diet za spotkania w sprawie bibliotek. Szanowni Państwo, otóż uważamy, że marszałek Sejmu powinna natychmiast spowodować dymisję posła Mularczyka, członka Krajowej Rady Sądownictwa. Otóż on skompromitował polski Sejm. Poszedł, że został wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa jako przedstawiciel całego Sejmu w najważniejszym organie, który ma stać na straży niezależności polskiego sądownictwa. Który ma być też takim wzorem uczciwości. Wzorem dla sędziów, którzy mają być dla innych ludźmi, którzy są bez skazy. A tymczasem okazało się, że poseł Mularczyk wraz z innymi ludźmi tam pobierali podwójne diety za zdalne posiedzenia. Czyli siedzieli w domu albo w biurze i brali za to spotkanie godzinne czy półgodzinne tysiąc złotych. I to jest kompromitacja polskiego parlamentu, polskiego Sejmu. I jeżeli takie rzeczy będzie tolerowała pani marszałek, to oznacza, że jej też jest bliska dewiza Mularczyka, czyli pazerność i mściwość. W związku z tym uważamy, że marszałek Sejmu, która stoi na straży Sejmu jako całości i też powinna dbać o dobro Izby Niższej, powinna zrobić wszystko, żeby Mularczyk jak najszybciej odszedł z Krajowej Rady Sądownictwa. Mają wiele możliwości. Może złożyć dymisję, mogą wymóc na nią tę dymisję, a wreszcie mogą spowodować też jego odwołanie. Dlatego Mularczyk stracił moralne prawo do zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa. I to w dodatku jeszcze jako jej wiceprzewodniczący, a teraz w momencie, kiedy doprowadził do odwołania przewodniczącego, może przewodzić w Krajowej Radzie Sądownictwa. Czyli on może prowadzić posiedzenia, które mają na celu wybór sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego. I to on jako człowiek właściwie skompromitowany, który pobierał nienależne diety za zdalne posiedzenia. Bo to trzeba naprawdę podkreślić. To nie jest tak, że jechał z Podhala na posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa i tracił dzień, czas, pieniądze. On mógł siedzieć po prostu w domu. I z domu uczestniczyć w różnych komisjach, które najczęściej w ogóle były do niczego nikomu niepotrzebne, oprócz tego, że brali za nie diety. Dlatego uważamy, że poseł Mularczyk powinien natychmiast odejść z Krajowej Rady Sądownictwa. Skompromitował polski Sejm i powinien za to ponieść odpowiedzialność. Dziękuję bardzo. Bardzo proszę. Dzień dobry. Dzień dobry. Zagradzianowy świat. Ja trochę w innym temacie. Michał Wypi, poseł Porozumienia, sugeruje, że pani poseł Emilewicz powinna złożyć mandat w związku z tym, co się stało. Co panowie na to, czy to odpowiednie? Byłoby postępowanie, czy to odpowiednia kara, czy może jednak jakaś inna? Ja panu w komentarz poproszę. To jest wojna w ich rodzinie tak naprawdę. To jest, kłócą się w środku i też widzimy to. To, czy pani Emilewicz złoży mandat, to zależy od niej. Oczywiście, że dobrze by było, gdyby złożyła taki mandat, ale też nie sądzę, żeby do tego doszło, ponieważ ona się broni cały czas i mówi, że to świat nie ma racji, ona ma rację. Prawda jest taka, że prawdziwą zmianą w polskiej polityce nie jest to, czy pani Emilewicz złoży, czy nie złoży mandat. Oni wszyscy powinni złożyć mandat i wszyscy powinni po prostu przestać rządzić. Wtedy to byłaby prawdziwa zmiana w Polsce. Ci ludzie są dzisiaj gwarantem tego, że w Polsce nic się nie zmienia. Są gwarantem tego, że są równi i równiejsi. Są gwarantem tego, że tacy ludzie jak pani Emilewicz czy pan poseł Soboń, który chwilę temu był na meczu, mimo że inni Polacy nie mogą być na meczach, pokazują światu, że za nic mają przepisy, które sami tworzą. Dzisiaj mamy do czynienia, albo jesteśmy na skraju jakiegoś buntu społecznego, jeżeli chodzi o przedsiębiorców w Polsce. Czy którykolwiek przedsiębiorca może zachować się tak jak pani Emilewicz? Czy jakikolwiek przedsiębiorca w Polsce może powiedzieć, że jego restrykcje nie dotyczą? Czy dzisiaj przedsiębiorca, który otworzy swoją działalność spotka się z karą, czy spotka się ze zrozumieniem? Dziękuję bardzo. Jeszcze o jedną sprawę chciałbym zapytać, bo w nocy ruszył portal, na którym my wszyscy możemy zgłosić chęć zaszczepienia, a seniorzy mogą się zarejestrować. Czy to jest coś, za co można, waszym zdaniem, rząd pochwalić, czy nie? Jeżeli chwalić, to chwalić za fakty, czyli za fakt zaszczepienia. Czekamy z wielką niecierpliwością na to, jak system ruszy, jak dojdzie wreszcie do masowego szczepienia polskich obywateli. W tej chwili szczepienia się ślimaczą. Jeżeli chcemy zrobić, albo chcemy uznać, że sukcesem jest samo to, że system się nie zapadł w ciągu pierwszych minut, to możemy uznać, że jest to sukces. Ale ja czekam na szczepienia polskich obywateli. Czekam, aż będą zaszczepieni seniorzy, jak będą zaszczepieni nauczyciele, jak każdy będzie wiedział, kiedy jest jego kolej. Polacy muszą być szczepieni i masowo czekają na to, kiedy będzie ich kolej. To tylko pokazuje, że Polacy chcą się szczepić i oczekujemy tego, że ten milion szczepień tygodniowo będzie realizowany. To, o czym mówi minister Dworczyk, czyli 250 tysięcy, to jest zaledwie 1 czwarta tego, co powinno być realizowane. Oczekujemy, że milion obywateli tygodniowo będzie szczepionych. Dziękuję bardzo. Jeśli można, Łukasz Pezyna, Polityczni.pl i PNP24.pl. Chciałem spytać, jak panowie odczytujecie w kontekście sytuacji frakcyjnej wpis zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, odwołanie przewodniczącego, także rzecznika zresztą. Czy to się dokonało na rozkaz Kaczyńskiego, czy wprost przeciwnie, dokonali tego ludzie ziobry wbrew niemu? Szanowni Państwo, dlaczego pan sędzia Mazur został odwołany? A to dlatego, że ujawnił listę tych, którzy pobierają nadprogramowe diety. To nie jest kwestia podejścia do wymiaru sprawiedliwości, jego jakości, to nie jest kwestia sporu doktrynalnego. To jest kwestia pazerności i pieniędzy. I to jest jedyny powód, dla którego ten pan został odwołany. Ale weźmy też pod uwagę fakt, że pan Mazur nie jest żadnym bohaterem. Jest człowiekiem, który niszczył wymiar sprawiedliwości dokładnie tak samo jak jego koledzy z Krajowej Rady Sądownictwa. Jest to dzisiaj spór o pieniądze, o pazerność, o ewentualnie o jawność tej pazerności w ramach jednej rodziny PiSu ludzi, którzy kłócą się dzisiaj o pieniądze