Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Elżbieta Witek - wystąpienie na  XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Elżbieta Witek - wystąpienie na XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Bardzo serdecznie witam wszystkich Państwa parlamentarzystów na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym dniu, w Dniu Święta Dziecka, tego małego i tego większego, mogę Was tutaj gościć. W takie dni sejmowe ta sala jest wypełniona gwarem. Dzisiaj jest wyjątkowo cicho. Bardzo bym chciała, żeby chociaż raz posiedzenie Sejmu odbywało się w takich warunkach. Czasami swojego głosu nie słyszę, ale bywają też dni, kiedy na tej sali jest bardzo dużo emocji. Po to miejsce, w którym dzisiaj jesteście, jest właśnie po to, żeby tutaj te emocje móc wyrażać. Każdy poseł, który wchodzi na tę mównicę sejmową, ma wolny głos i ma prawo powiedzieć to, co myśli, nie obrażając oczywiście nikogo. Pamiętajcie o tym, że wśród Was z pewnością będą tacy, którzy w przyszłości zasiądą w ławach poselskich. To jest coś wyjątkowego. Warto sobie zdać sprawę z tego, że wszyscy parlamentarzyści, wszyscy posłowie, ale także senatorowie są wybierani przez swoich wyborców w swoich okręgach. Ale w momencie, kiedy przyjdą już tutaj i złożą ślubowanie poselskie, stają się posłami wszystkich obywateli naszego kraju, bez względu na to, gdzie mieszkają, jaką profesją się zajmują, czy na kogo głosowali. To nie jest zawód. To jest prawdziwa służba. My służymy narodowi, ale nie tylko posłowie. Także państwo, którzy nam tutaj pomagają, urzędnicy kancelarii Sejmu, którzy czuwają nad tym, żeby obrady przebiegały prawidłowo, żeby każda komisja była odpowiednio przygotowana. To także jest ważny zawód. Być może niektórzy z Was zechcą wybrać właśnie ten. Temat, który będzie przedmiotem Waszej dyskusji dzisiaj w parlamencie jest niezmiernie ważny. Zwłaszcza, kiedy popatrzymy na dzisiejszą sytuację polityczną, kiedy widzimy tą okrutną wojnę w Ukrainie, zdajemy sobie sprawę z tego, że gdyby nie silne poczucie patriotyzmu, wspólnoty narodowej, Ukraińcy z pewnością nie byliby w stanie bronić się tak długo. Oni wszystkim nam pokazali, co to znaczy być patriotą, co to znaczy kochać wolność, niepodległość, niezawisłość. Oni walczą nie tylko o swoją wolność, walczą o wolność także naszą i całej wolnej Europy i wolnego świata. Wybieraliście sobie bohaterów Polski Podziemnej i Narodowych Sił Zbrojnych. Wiem, że musieliście przeprowadzić nie tylko rozmowy z wieloma ludźmi, ale przygotować też wydarzenie, które ma upamiętnić ich działania, ich służby dla Polski. Wielu z nich przelewało krew i poświęciło bardzo wiele, żebyśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Dziękuję, że wybraliście ten temat, że się nad nim pochyliliście i to, o czym pisaliście, to, o czym robiliście filmy, słuchowiska radiowe, prezentacje, świadczy nie tylko o waszej dużej wiedzy, ale przede wszystkim o waszej wrażliwości, zaangażowaniu i zrozumieniu tego, że dzięki takim przedsięwzięciom jak te, których się podjęliście, pamięć o tych żołnierzach nie zginie w młodym pokoleniu. Życzę wam dzisiaj bardzo udanych obrad, tego, żebyście z odpowiedzialnością podchodzili do dyskusji, jaką będziecie tutaj toczyć, żeby to wam przyniosło naprawdę bardzo wiele satysfakcji, a korzystając z okazji, że mamy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka, życzę wam z całego serca jak najwięcej uśmiechu na twarz, jak najwięcej radości, jak najmniej zmartwień, one i tak będą i tak, żebyście uwierzyli we własne siły, bo każdy z was, każdy bez wyjątku ma w sobie jakieś zdolności. Najważniejsze, żebyście te zdolności w sobie odkryli i żebyście nie rezygnowali z marzeń, żebyście ciągle dążyli do tego, o czym marzycie. A dzisiaj oprócz tych owocnych obrad życzę wam wspaniałego świętowania, i oczywiście cudownych prezentów z okazji Dnia Dziecka. Bardzo was serdecznie i jeszcze raz witam w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję. Dziękuję.