Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPytania w sprawach bieżących.
(Wypowiedź posła jest wyświetlana na telebimach)
Dobry wieczór.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Od 26 października 2020 r. w pięciu województwach uruchomiony został nowy model obsługi podatników. Jest to elektroniczna obsługa, która umożliwi podatnikom umówienie wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki usłudze zwiększony zostanie komfort załatwiania spraw w urzędzie przy zapewnieniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji i za co dziękuję.
Szanowna Pani Minister! W związku z powyższym chciałbym zapytać: Od kiedy taki model obejmie cały kraj? Jak umówić się na taką wizytę oraz na jakie terminy? Czy zostały przeprowadzone ankiety wśród podatników? Chodzi o to, jak podatnicy reagują na nową usługę. Jakie sprawy można załatwić on-line dzięki tej usłudze? I czy są to wszystkie dostępne sprawy, które można załatwić osobiście? Dziękuję i proszę o odpowiedź.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Czy pan poseł będzie miał jeszcze dodatkowe pytanie może?
Poseł Mariusz Trepka:
Myślę, że odpowiedź będzie bardzo wyczerpująca.
Pytania w sprawach bieżących.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Usługa umawiania wizyt w urzędzie skarbowym pilotażowo została uruchomiona na przełomie maja i czerwca w województwie podlaskim. Wtedy też zostały po tym pilotażu przeprowadzone ankiety wśród podatników z tego województwa, które to ankiety pokazały, że 77% ankietowanych uznało, że wcześniejsza rezerwacja wizyty poprawia sprawność obsługi i zwiększa też bezpieczeństwo w tej sytuacji COVID-owej, w jakiej jesteśmy, a także 72% osób stwierdziło, że elektroniczny formularz jest zrozumiały i czytelny dla podatników. Tym samym stwierdziliśmy, że należy tę usługę wdrożyć we wszystkich województwach. I tak w lipcu wystartowała ona w urzędach skarbowych województwa wielkopolskiego, w październiku dołączyło kolejnych pięć województw: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie i warmińsko-mazurskie, a od poniedziałku 16 listopada model ten obejmuje już wszystkie urzędy skarbowe w całej Polsce, we wszystkich województwach.
Wizyty w urzędzie można umówić na trzy dogodne dla siebie sposoby: albo przez Internet - można to zrobić za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl - albo na stronie internetowej swojego urzędu skarbowego. Można to też uczynić telefonicznie poprzez numer telefonu dostępny na stronie urzędu skarbowego, w którym chcemy załatwić wizytę, albo przychodząc do urzędu skarbowego podczas swojej osobistej wizyty w punkcie, który nazywa się: Umawianie wizyt i który znajduje się blisko wejścia do urzędu. Usługa umawiania wizyty w urzędzie dedykowana jest podatnikom, którzy wyrażają chęć osobistej wizyty w urzędzie, dlatego w przypadku jej użycia nie załatwiamy sprawy on-line, tylko po prostu umawiamy się na wizytę.
Natomiast jeśli chodzi o usługi, w związku z którymi można umówić się na wizytę, to zaproponowany został podatnikom katalog najbardziej oczekiwanych usług z punktu widzenia klienta i nie jest to katalog zamknięty, bo jeśli podatnik nie znajdzie wprost interesującej go usługi, ma możliwość w zakładce: Inne opisania, z jaką sprawą chce do urzędu skarbowego przyjść. Dzięki temu oczywiście może zarejestrować się w każdej niezbędnej dla siebie sprawie poprzez podanie daty, godziny wizyty, podatnik podaje swoje dane osobowe, wskazuje także dogodny dla siebie termin i na wskazany adres e-mail, od przyszłego roku będzie to także SMS, otrzymujemy potwierdzenie wizyty, informacje dotyczące dnia, godziny, konkretnego stanowiska, pokoju, osoby, do której mamy się w urzędzie skarbowym udać. W zależności od wybranej kategorii pracownik urzędu skarbowego też wykonuje telefon do podatnika celem ustalenia, jakie dokumenty podatnik ma do urzędu przynieść, tak żeby rzeczywiście było to jednorazowe przyjście do urzędu, tak żeby załatwić swoją sprawę.
Podsumowując, zasadą jest bezpośrednio sytuacja taka, że podatnik rezerwuje wizytę. Zmieniliśmy sposób podejścia do obsługi bezpośredniej w urzędach i dzięki temu minimalizujemy ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród klientów i pracowników. Także równomiernie rozkładamy liczbę podatników obsługiwanych w poszczególnych dniach i unikamy przez to nagromadzenia się osób na małych powierzchniach. Dodatkowo aplikacja pozwala w optymalny sposób dedykować zasoby kadrowe urzędów do obsługi podatników, a także podnieść jakość obsługi przez dostosowanie ilości czasu dla każdego interesanta oraz indywidualnie przygotować się do załatwienia konkretnej sprawy, z jaką podatnik przychodzi. Dziękuję bardzo. (Oklaski)