Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijOświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W 2020 r. 100. rocznicę swojego istnienia świętuje Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie, które powstało niecałe 2 miesiące po powrocie Bydgoszczy do macierzy. Była to jedna z pierwszych takich inicjatyw społecznych podjętych w wyzwolonym mieście.
Towarzystwo wioślarskie na trwałe wpisało się w historię naszego miasta. Zawodnicy i wychowankowie klubu zdobyli pięć medali olimpijskich, uczestniczyli w dziesięciu igrzyskach olimpijskich i 7-krotnie zdobyli drużynowe mistrzostwo Polski. Klub już rok po jego utworzeniu doczekał się swojej pierwszej siedziby. Po 4 latach Bydgoszcz miała swój renomowany klub sportowy z własnym sztandarem, siedzibą oraz torem wodnym wraz z trybunami dla publiczności. Bycie członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego było i jest do dnia dzisiejszego wyróżnieniem dla młodych ludzi, symbolem walecznego ducha mieszkańców naszego miasta.
Rok 1926 przyniósł szereg wyróżnień dla klubu na terenie kraju oraz poza jego granicami. Klubowa czwórka zdobyła w regatach o mistrzostwo Europy wyróżnienie i reprezentowała naszą ojczyznę. Z każdym rokiem lista sukcesów zawodników towarzystwa zapisywała się złotymi zgłoskami w historii Bydgoszczy. Rok 1928 przyniósł szereg zwycięstw, z których najbardziej znaczącym było zdobycie brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie. Medal dla Polski i dla Bydgoszczy zdobyła wyśmienita czwórka ze sternikiem. Był to pierwszy medal w igrzyskach olimpijskich dla polskiego wioślarstwa. Prężna działalność BTW oraz kolejne sukcesy sportowe dały Bydgoszczy prawo organizacji w 1929 r. mistrzostw Europy, co stanowiło dla miasta duże wyróżnienie i dało możliwość pokazania się światowej publiczności. Kolejna olimpiada przyniosła kolejne sukcesy. W roku 1932 nasi wioślarze podnieśli stawkę: z Los Angeles przywieźli dwa medale, brązowy i srebrny. Okres działań wojennych oraz lata okupacji pociągnęły za sobą tragiczny bilans 30 ofiar wśród członków BTW. Oddali oni swoje życie w obronie ojczyzny.
Najbardziej utytułowanym wychowankiem klubu jest Teodor Kocerka, który nie tylko zdobył 19 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach, lecz także był akademickim mistrzem świata, mistrzem Europy, dwukrotnym zwycięzcą regat królewskich w Henley oraz uczestnikiem trzech olimpiad, na których zdobył dwa brązowe medale. Nie należy się więc dziwić, że to właśnie on został wybrany na wioślarza 80-lecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Medali oraz tytułów zdobytych w latach 2000-2020 nie sposób zliczyć, gdyż jest to lista zawierająca dziesiątki pozycji. Z tego miejsca mogę jedynie przeprosić (Dzwonek) naszych wspaniałych wioślarzy, że nie wymienię tutaj ich wszystkich. Wszystkim jednak w imieniu mieszkańców Bydgoszczy chciałbym bardzo serdecznie podziękować za trud oraz poświęcenie. Bardzo serdecznie dziękuję też działaczom i trenerom Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego za ich pracę wychowawczą, treningową oraz ogromne serce oddane wszystkim zawodnikom, wychowankom klubu. Czołem BTW!