Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (druki nr 733 i 742).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Projekt zmiany ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie analizy proporcjonalności przed przyjęciem nowych regulacji dotyczących zawodów. Tytułem przypomnienia powiem, że państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do ich wdrożenia do 30 lipca 2020 r., ale mamy te przepisy i powiem paradoksalnie jako przedstawiciel Koalicji Polskiej, rodem z Polskiego Stronnictwa Ludowego, że dla nas jako partii proprzedsiębiorczej generalnie regulacje nie są czymś dobrym, natomiast w tym przypadku trzeba powiedzieć, że one będą przydatne i dobre.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że do tej pory istniał problem braku wspólnych kryteriów, które byłyby stosowane w tym celu przez wszystkie kraje, dlatego od tej pory projektodawcy przepisów będą musieli - będziemy musieli - oceniać ich zgodność z unijną zasadą proporcjonalności, ale także weryfikować, czy mają uzasadniony charakter oraz czy są niedyskryminujące.
Uregulowane zostały także wszelkie procedury mające zapewnić zgodność naszych przepisów z unijnymi zasadami, takimi jak obligatoryjność przeprowadzania oceny projektowanych przepisów przed ich wejściem w życie oraz, co jest niezwykle ważne, monitorowania ich zgodności w czasie ich obowiązywania.
Nasz klub poprze projektowaną zmianę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Proszę państwa, przechodzimy do zadawania pytań.
Pan poseł Dariusz Klimczak.
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Dariusz Klimczak:
Dziękuję, panie marszałku.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Widzę, że pan sam zaskoczy pewnie siebie jakimś pytaniem.
Poseł Dariusz Klimczak:
Nie, wiedziałem, że jestem pierwszy.
Wiem, że rząd posiada informacje i ciekawe statystyki, dlatego postanowiłem zapytać. Jeżeli będzie możliwe, aby pan minister odpowiedział dzisiaj, to bardzo dobrze, a jeżeli nie, to proszę o odpowiedź na piśmie. A mianowicie chodzi mi o zawody regulowane. Ilu przedstawicieli zawodów regulowanych opuściło Polskę w 2019 r. i jak to się ma do lat ubiegłych? Jakie są zauważalne tendencje z punktu widzenia rządu? Jakie reprezentowali zawody i do jakich krajów się udali? I odwrotnie, skąd do Polski przyjeżdżają pracować specjaliści, przedstawiciele zawodów regulowanych i przede wszystkim, jakie zawody reprezentują?
I jeszcze jedna kwestia. Bodajże w lipcu pojawiła się informacja, że Komisja Europejska wezwała Polskę i Czechy przed TSUE właśnie w sprawie niestosowania tych regulacji. Czy więcej jest tego typu postępowań, o których wie rząd? Dziękuję bardzo. (Oklaski)