Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
Ściągnij
6. Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec - grudzień 2019 r. (przewodnictwo Finlandii w Radzie Unii Europejskiej) (druk nr 186) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 297).
7. Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń - czerwiec 2020 r. (przewodnictwo Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej) (druk nr 565) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 610).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Pod przewodnictwem Finlandii w Radzie Unii Europejskiej toczyła się, całkiem słusznie, dyskusja na temat możliwości osiągnięcia przez Unię neutralności klimatycznej w 2050 r. Zwieńczeniem dyskusji było posiedzenie Rady Europejskiej w grudniu 2019 r., podczas którego wyznaczono cel osiągnięcia przez Unię neutralności klimatycznej w 2050 r. Polska ze względu na specyfikę gospodarki naszego kraju, w dużej mierze opartej na węglu, zakwestionowała ten termin. Tymczasem w zeszłym miesiącu Parlament Europejski na wniosek komisji środowiska opowiedział się za zwiększeniem redukcji emisji CO2 z 40% do 60% już w 2030 r., co oznacza, że Polska prawdopodobnie jeszcze szybciej będzie musiała pożegnać się z węglem.
W związku z powyższym proszę o informację: Jakie jest stanowisko oraz jakie działania w tej nowej sytuacji podejmie rząd? Czy będzie dalej bojkotował, jak to robi do tej pory, decyzje unijne, czy też stanie wreszcie na wysokości zadania (Dzwonek) i podejmie konstruktywne rozmowy i działania, aby doprowadzić do zwiększenia redukcji CO2 w naszym kraju, dla dobra przecież nas wszystkich? Dziękuję. (Oklaski)