Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
Ściągnij
6. Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec - grudzień 2019 r. (przewodnictwo Finlandii w Radzie Unii Europejskiej) (druk nr 186) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 297).
7. Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń - czerwiec 2020 r. (przewodnictwo Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej) (druk nr 565) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 610).
Dziękuję.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam ogromny zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec informacji dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2019 r., czyli pod przewodnictwem Finlandii, oraz informacji dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2020 r., czyli pod przewodnictwem Chorwacji.
W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym przede wszystkim wyrazić pełne poparcie dla działań podejmowanych przez rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego w tym bardzo trudnym czasie, zarówno podczas prezydencji fińskiej, jak i prezydencji chorwackiej.
W sposób szczególny chciałbym podziękować panu ministrowi Szymańskiemu, bo wiem dobrze, jak ciężko pracuje, jaki jest aktywny, jeżeli chodzi o współpracę z Unią Europejską. Miałem przyjemność współpracować z panem ministrem w komitecie do Spraw Unii Europejskiej również w okresie przewodnictwa fińskiego. Bardzo panu ministrowi za to dziękuję.
Dokumenty, które opisują półroczne prace Polski w Unii Europejskiej, są bardzo obszerne. Jeden bardzo obszerny dokument to druk nr 186, drugi - równie obszerny - to druk nr 565. Te dokumenty bardzo szczegółowo omówiliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Pierwszy dokument omówiliśmy szczegółowo na początku roku - 12 lutego 2020 r. Dokument opisujący okres od stycznia do czerwca 2020 r. omówiliśmy na posiedzeniu komisji 9 września 2020 r.
Prezydencja fińska oparta była na czterech bardzo szczegółowych, bardzo konkretnych filarach: konkurencyjności, ochronie bezpieczeństwa obywateli, wartości oraz klimatu. Tak naprawdę sama prezydencja miała miejsce w czasie bardzo szczególnym dla Unii Europejskiej. Po pierwsze, przez cały czas nierozwiązane - dzisiaj to widzimy - pozostawał problem budżetu wieloletniego, co w sposób istotny wpływało na pracę tej prezydencji. Po drugie, był to początek nowego cyklu instytucjonalnego. Związane z tym były trudne wybory dotyczące obsady wszystkich instytucji unijnych. Był to również czas, kiedy był analizowany, podejmowany... trwał kryzys ratyfikacyjny związany z umową dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To był również czas, kiedy negatywnie ocenialiśmy porozumienie w sprawie tzw. pakietu mobilności. O tym pakiecie mobilności mówił szczegółowo pan premier. Mówił o nim szczegółowo również pan minister.
Kwestie bezpieczeństwa to te, na których osobiście chciałbym się skupić. Był to bardzo ważny temat podejmowany w trakcie prezydencji fińskiej. Myślę o pracach związanych z interoperacyjnością systemów informatycznych. To temat mi bardzo bliski. Chodzi przede wszystkim o systemy wielkoskalowe, systemy związane ze zbieraniem informacji z granic zewnętrznych Unii Europejskiej. To niezwykle ważny wymiar ochrony i bezpieczeństwa granic zewnętrznych, zdecydowanie popierany przez Polskę. Oczywiście przez pół roku niewiele można było zrobić. Ważne jest, aby prace nad systemami wielkoskalowymi, nad interoperacyjnością systemów informatycznych przebiegały dalej.
Ale drugi wymiar kwestii bezpieczeństwa to było oczywiście wdrożenie założeń komunikatu dotyczącego zagrożeń hybrydowych, głównie zagrożeń natury informacyjnej. W tym czasie powołano, przecież także w Polsce, punkty kontaktowe, które służą koordynacji współpracy międzynarodowej w tym obszarze, w obszarze zagrożeń hybrydowych, które w szczególności w okresie wyborczym, także w okresie wyborów europejskich, miały swoje istotne znaczenie dla wiarygodności europejskiego systemu politycznego.
Jeśli chodzi o kwestię tej drugiej prezydencji - mówimy o okresie od stycznia do czerwca 2020 r. - prezydencja chorwacka miała być skupiona przede wszystkim na czterech filarach: Europa, która się rozwija, Europa, która łączy, Europa, która ma wpływ, i Europa, która chroni, ale jak dobrze wiemy (Dzwonek), ta prezydencja mimo tych zacnych filarów skupiała się właściwie już od samego początku, bo to wszystko zostało zmienione, na pandemii i przede wszystkim temu poświęcano prace podczas prezydencji chorwackiej.
Tutaj jest oczywiście ważna kwestia, o której warto powiedzieć, tj. kwestia przesunięcia środków w ramach wieloletnich ram finansowych, w ramach budżetów rocznych. Trzeba również powiedzieć, że te przesunięcia następowały bardzo szybko, aczkolwiek biorąc pod uwagę skalę zdarzeń w tamtych miesiącach i przede wszystkim skalę potrzeb w całej Europie, te działania rzeczywiście były dalece niewystarczające.
I ostatnia kwestia, na którą chciałbym zwrócić uwagę, podczas tej prezydencji chorwackiej, myślę, że niezwykle istotna i ważna z punktu widzenia samej Chorwacji, ale również bardzo istotna z punktu widzenia interesu polskiego...
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Panie pośle, kończymy...
Poseł Sylwester Tułajew:
...to polityka rozszerzenia, która dziś w najbardziej konkretny sposób dotyczy oczywiście przede wszystkim Bałkanów Zachodnich.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość proszę o przyjęcie dwóch projektów uchwał złożonych przez Komisję do Spraw Unii Europejskiej. Chodzi o uchwały, które stwierdzają przyjęcie informacji o udziale Polski w pracach Unii podczas prezydencji fińskiej i podczas prezydencji chorwackiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)