Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o paszach (druki nr 735, 736 i 751).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić oświadczenie odnośnie do poselskich projektów o zmianie ustawy o paszach, druki nr 735 i 736.
Projekty zakładają korektę treści art. 65 ustawy o paszach poprzez zastąpienie wyrazów: 1 stycznia 2021 r., wyrazami w zależności od projektu: 2024 r. lub 2025 r. Wskazane terminy dotyczą wejścia w życie przepisów art. 15 ust. 1 pkt 4 oraz art. 53 ust. 5 w zakresie dotyczącym art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o paszach, w których ustanowiono zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.
Jak wskazują projektodawcy, postulowana zmiana jest niezbędna ze względu na związaną z wprowadzanym zakazem konieczność znalezienia zastępczych wysokobiałkowych pasz konkurencyjnych pod względem jakościowym i ekonomicznym w stosunku do importowanej soi, która obecnie stanowi ok. 70% białka używanego do produkcji pasz w Polsce. W tym celu podejmowane są w ostatnich latach działania ukierunkowane na odbudowę rynku roślin białkowych.
Polska posiada potencjał związany z produkcją roślin strączkowych. W ostatnich latach odnotowaliśmy wzrost powierzchni upraw, do czego mogło się przyczynić wsparcie dla rolników, m.in. w postaci dopłat bezpośrednich do produkcji tej grupy roślin czy też zmian w zasadach przyznawania pomocy w sektorze roślin wysokobiałkowych. Te bardzo pozytywne sygnały jednakże... Jak wskazują badania na obecną chwilę, nie jest możliwe całkowite zastąpienie soi krajowymi źródłami białka roślinnego w produkcji zwierzęcej.
Klub Prawo i Sprawiedliwość na dzisiejszym posiedzeniu komisji rolnictwa zaproponował zmianę terminu wejścia w życie zakazu na dzień 1 stycznia 2023 r. Przesunięcie to wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dającym szansę i czas na zmianę w organizacji rynku roślin białkowych bez uszczerbku dla zdolności produkcyjnych i konkurencyjnej pozycji Polski w produkcji rolniczej.
W związku z powyższym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość pozytywnie opiniuje przedstawiony poselski projekt ustawy z dzisiejszą poprawką posłów PiS-u i opowiada się za skierowaniem tego projektu do dalszego procedowania. Dziękuję bardzo.