Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe (druk nr 718).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe.
Zmiany wprowadzane niniejszym projektem upraszczają i doprecyzowują przepisy VAT-owskie. Pierwszym, kluczowym elementem tego pakietu jest projekt nazwany Slim VAT. To akronim utworzony ze słów ˝simple, local and modern˝. Czyli jest to podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje. Jest to też podatek nowoczesny, w przypadku którego wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach.
Co to konkretnie oznacza? Cechą charakterystyczną polskiej gospodarki jest rozbudowany sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To są firmy, które własnymi siłami rozliczają VAT. Zależy nam na tym, żeby sukcesywnie usuwać z ich drogi jak najwięcej formalności, żeby czas, który poświęcają na rozliczenia, był coraz krótszy. Wraz z postępującą cyfryzacją rozliczeń podatników i cyfryzacją administracji wiele obowiązków ciążących na podatnikach przestaje być konieczne. Z tego właśnie powodu Ministerstwo Finansów rozpoczęło stały audyt rozwiązań VAT-owskich pod kątem problemów, jakie wywołują w codziennym stosowaniu. Audyt ma charakter permanentny. Chcemy, aby cyklicznie, raz na pół roku, ministerstwo prezentowało kolejną ustawę upraszczającą przepisy VAT-owskie i zdejmującą z firm nadmierne i kłopotliwe obowiązki.
Dzisiaj mam przyjemność zaprezentować państwu pierwszy pakiet wypracowanych z rynkiem uproszczeń. Powstał on w formie warsztatowej, jako efekt spotkań z biznesem. Zaadresowaliśmy postulaty, które padały najczęściej, te, które dotyczyły czynności będących prawdziwą zmorą dla przedsiębiorców. Są one trudne do zautomatyzowania i wymagają manualnej i czasochłonnej obsługi.
Co konkretnie jest w pakiecie? Uproszczenia w fakturowaniu, przy eksporcie, w zakresie obliczania kursów walut oraz na innych polach. Wymienię tylko kilka. Po pierwsze, ułatwimy i przyspieszymy rozliczenia między firmami. Podatnik dający rabat nie będzie już musiał pilnować tego, czy dostał potwierdzenie otrzymania faktury przez swojego kontrahenta, czy nie. Skorzystają też eksporterzy. Czas na wysłanie towaru do kontrahenta spoza Unii Europejskiej bez negatywnych konsekwencji w zakresie VAT-u zwiększy się aż trzykrotnie, konkretnie - z 2 do 6 miesięcy od momentu otrzymania zaliczki. Do tego jeśli przedsiębiorca umówił się na zapłatę w walucie obcej, to nie będzie musiał obliczać jej kursu na różnych zasadach dla podatków dochodowych i VAT-u. Bedzie mógł to zrobić raz dla obu podatków. Na koniec o miesiąc przedłużony zastany termin przeznaczony na VAT-owskie rozliczenie faktur - z 3 do 4 miesięcy.
Szanowni Państwo! Wszystkie te narzędzia będą dużym odciążeniem dla firm. Zmniejszą ilość czasu poświęcaną na rozliczenia, a przez to mniej będzie błędów, ryzyka i konieczności korygowania rozliczeń. A to wszystko oznacza istotną oszczędność czasu dla przedsiębiorców.
Pozostałe zmiany mają charakter doprecyzowujący oraz uszczelniający, doprecyzowują oraz uszczelniają niektóre konstrukcje VAT-owskie. Dotyczą głównie tax free oraz wiążących informacji stawkowych. Zmiany w zakresie tax free to wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT-u dla podróżnych. Dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów przez wprowadzenie kas on-line, przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym. Dla budżetu państwa oznacza to uszczelnienie poboru podatku. Rozwiązania te wpłyną na ograniczenie procederu wywozu towarów z zastosowaniem dokumentów tax free przez klauzule podatkowe. Ułatwią też kontrole podatkowe sprzedawców.
Zmiany w zakresie wiążących informacji stawkowych to m.in. korzystne dla podatników poszerzenie ochrony związanej z wiążącą informacją stawkową dla towarów identyfikowanych w VAT według PKWiU. Wprowadzamy też ograniczenie ochrony wiążących informacji stawkowych, przede wszystkim ograniczenie czasowe. Będą one mogły być stosowane tylko przez 5 lat.
Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania w ciągu kilku pierwszych lat wpłyną na zmniejszenie dochodów sektora finansów publicznych o ok. 160-165 mln zł rocznie.
Przedstawiając powyższe, uprzejmie proszę Wysoką Izbę o przyjęcie projektu ustawy w wersji zaproponowanej przez rząd. Dziękuję. (Oklaski)