Jarosław Rusiecki: Nie stawiać zdrowia przeciw czołgom
Jarosław Rusiecki w wystąpieniu z 7 października 2021 r. ostrzegł przed konfrontacyjnym stawianiem „zdrowia kontra czołgi”, podkreślając konieczność równoczesnego wspierania służby zdrowia i odbudowy sił zbrojnych. Zwrócił uwagę na wzrost wydatków na ochronę zdrowia od 2015 r. oraz na potrzebę inwestycji w modernizację armii i krajowy przemysł zbrojeniowy.
- Podkreślił wysiłek pracowników ochrony zdrowia, ich trud i poświęcenie w ostatnim czasie oraz że ich praca zasługuje na najwyższe uznanie. Jednocześnie stwierdził, że środki finansowe są kierowane do sektora, przypominając, iż budżet na wydatki na służbę zdrowia wzrósł z około 70, bodajże 2 miliardów złotych do obecnych ponad 120.
- Zwrócił uwagę, że nie chodzi o czołgi same w sobie, lecz o bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo w tej części Europy. Wskazał na zagrożenia dotyczące wschodniej flanki NATO i podkreślił, że odbudowa sił zbrojnych jest elementem zapewnienia bezpieczeństwa.
- Przypomniał o załamaniu polskiego systemu bezpieczeństwa i stanie armii po latach 90. oraz o redukcjach w okresie rządów PO i PSL. Zaznaczył, że w ostatnich latach realizowany jest program modernizacji sił zbrojnych, obejmujący odbudowę dywizji i brygad, i że potrzebne są środki - ponad 6 miliardów złotych - na odtwarzanie potencjału broni pancernej.
- Zaprzeczył tezie, że środki na modernizację trafiają tylko za granicę, wskazując, iż ponad 60% zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, m.in. Polską Grupę Zbrojeniową. Wspomniał też o umowie Inspektoratu Uzbrojenia z Polską Grupą Zbrojeniową na system krótkiego zasięgu NAREF na kwotę 50 do 60 miliardów złotych w perspektywie najbliższych 10 lat.
- Podkreślił konieczność budowy systemu holistycznego, w którym służba zdrowia będzie dobrze funkcjonować, ale równocześnie nie będzie odstawać polska armia, aby móc liczyć na wsparcie sojuszników.
Uznanie dla służby zdrowia
- Podkreślił wysiłek pracowników ochrony zdrowia, ich trud i poświęcenie w ostatnim czasie oraz że ich praca zasługuje na najwyższe uznanie. Jednocześnie stwierdził, że środki finansowe są kierowane do sektora, przypominając, iż budżet na wydatki na służbę zdrowia wzrósł z około 70, bodajże 2 miliardów złotych do obecnych ponad 120.
Bezpieczeństwo i znaczenie sojuszy
- Zwrócił uwagę, że nie chodzi o czołgi same w sobie, lecz o bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo w tej części Europy. Wskazał na zagrożenia dotyczące wschodniej flanki NATO i podkreślił, że odbudowa sił zbrojnych jest elementem zapewnienia bezpieczeństwa.
Odbudowa i modernizacja sił zbrojnych
- Przypomniał o załamaniu polskiego systemu bezpieczeństwa i stanie armii po latach 90. oraz o redukcjach w okresie rządów PO i PSL. Zaznaczył, że w ostatnich latach realizowany jest program modernizacji sił zbrojnych, obejmujący odbudowę dywizji i brygad, i że potrzebne są środki - ponad 6 miliardów złotych - na odtwarzanie potencjału broni pancernej.
Inwestycje w krajowy przemysł zbrojeniowy
- Zaprzeczył tezie, że środki na modernizację trafiają tylko za granicę, wskazując, iż ponad 60% zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, m.in. Polską Grupę Zbrojeniową. Wspomniał też o umowie Inspektoratu Uzbrojenia z Polską Grupą Zbrojeniową na system krótkiego zasięgu NAREF na kwotę 50 do 60 miliardów złotych w perspektywie najbliższych 10 lat.
Apel o holistyczne podejście
- Podkreślił konieczność budowy systemu holistycznego, w którym służba zdrowia będzie dobrze funkcjonować, ale równocześnie nie będzie odstawać polska armia, aby móc liczyć na wsparcie sojuszników.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Jarosław Rusiecki - ślubowanie z 13.11.2023
Jarosław Rusiecki o obwodnicy Opatowa i cięciu funduszy drogowych
Jarosław Rusiecki pyta o przejęcie kopalni i rolę ministra
Jarosław Rusiecki o Kisielu, Turowiczu i otwartości Kościoła
Jarosław Rusiecki o modernizacji linii 25 i pomocy na dekodery
Jarosław Rusiecki - wręczenie zaświadczenia o wyborze z 27.10.2023
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Lewica
Lewica: Polacy stracą na podatkowym Ładzie — 150 zł mniej
Patryk Jaki
Patryk Jaki: O szantażu blokadą środków i niezależności sądów
Ewa Matecka
Ewa Matecka: zagrożenie dla 12 tys. miejsc pracy w samorządach
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski: ochrona praw nabytych i nominacje
Wadim Tyszkiewicz
Wadim Tyszkiewicz: Ustawa samorządowa niezła, ale niewystarczająca
Aleksander Szwed
Aleksander Szwed o ratyfikacji Konwencji o dziedzictwie audiowizualnym
Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoki Senacie, Panie Ministrze, Szanowni Państwo. Nie wiem, czy niezbyt łatwo usiłujemy dokonać takiego bardzo łatwego manewru konfrontacyjnego. W skrócie powiem zdrowie czołgi. Z całym szacunkiem dla wielkiego wysiłku, dla wszystkich tych, którzy tworzą polską ochronę zdrowia. Dla niej ciężko pracują w ostatnim bardzo trudnym czasie, kosztem również swojego zdrowia. Ten wysiłek jest godny najwyższego uznania. Ale patrząc szerzej na ten obszar, to nie jest tak, że środki finansowe tam nie są kierowane. Ja przypomnę, że w perspektywie 2015 roku do chwili obecnej ten budżet na wydatki na służbę zdrowia wzrósł z około 70, bodajże 2 miliardów złotych do obecnych ponad 120. Postęp znaczny. Ale przed czym chciałbym przestrzec w takim właśnie konfrontacyjnym patrzeniu zdrowie czołgi. Szanowni Państwo, przecież nie chodzi o czołgi. Chodzi o bezpieczeństwo. Chodzi o bezpieczeństwo naszych rodaków, ale również chodzi o bezpieczeństwo w tej części Europy i świata. My jesteśmy bardzo ważnym filarem Sojuszu Północnoatlantyckiego. I warto sobie zdać sprawę, że te trudności dotyczą różnych obszarów. Również obszaru bezpieczeństwa. Wspominaliście Państwo również w niektórych wystąpieniach o tym, co w tej chwili dzieje się na wschodniej flance NATO i zagrożenia, które już istnieją głębiej na wschodzie. Po ogromnym załamaniu polskiego systemu bezpieczeństwa i polskiej armii od początku lat dziewięćdziesiątych, gdzie można powiedzieć, że polska armia, polskie siły zbrojne były w głębokiej defensywie. Cóż, też warto powiedzieć o tym, że po czasie rządów PO i PSL, gdzie wiele jednostek było likwidowanych, stan osobowy armii zmniejszył się do poniżej 100 tysięcy, od pięciu lat siły zbrojne, m.in. poprzez program modernizacji sił zbrojnych jest odbudowywany. To jest oczywiście wielki wysiłek budżetu państwa, naszych obywateli, którzy chcą, aby środki przeznaczane na budżet w znacznej części były kierowane na bezpieczeństwo i odbudowę polskiej armii. I to ostatnie lata dają ten kierunek, aby odbudować czwartą dywizję po wschodniej części kraju. Osiemnasta dywizja z wielkim wysiłkiem, ze swoją siedzibą w Siedlcach jest odbudowywana. I jedna z brygad pancernych, która jest posadowiona w Lublinie, będzie odbudowywana dla bezpieczeństwa Polski, polskich granic, szczególnie wschodnich granic, ale również bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Tak już jest, że sojusznicy pomagają tym, którzy budują również swoją siłę. A my swoją siłę musimy odbudowywać i liczyć dopiero wtedy na wsparcie sojuszników. Czy jest cena, albo czy jest możliwe porównanie? I tutaj zaskoczę pana posła Czarnowa, a ja mi nie chodzi, żeby preferować, ale chodzi o to, żeby budować system holistyczny. Żeby z wielkim wysiłkiem i służba zdrowia dobrze funkcjonowała, ale by nie odstawała również polska armia i polskie siły zbrojne. Dlatego te ponad 6 miliardów złotych jest potrzebnych do tego, aby odtwarzać potencjał broni pancernej, brygad zmechanizowanych polskiej armii. I nie jest, szanowni państwo, prawdą to, co jest w takiej często powtarzanej obiegowej opinii, że środki na modernizację wychodzą tylko za granicę. Prawda jest taka, że ponad 60% środków na modernizację armii są zamawiane w polskich przedsiębiorstwach, m.in. w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Co tu dalej szukać? Na ostatnim salonie międzynarodowym w Kielcach Inspektorat Uzbrojenia w imieniu Polskich Sił Zbrojnych podpisał umowę z Polską Grupą Zbrojeniową na realizację systemu krótkiego zasięgu NAREF na kwotę 50 do 60 miliardów złotych w perspektywie najbliższych 10 lat. To są środki, które będą służyły bezpieczeństwu polskich obywateli. Nie możemy o tym zapominać, gdy tak łatwo chcemy zbudować konfrontację między zdrowiem a tymi przysłowiowymi czołgami. Chodzi o bezpieczeństwo. Zdrowie oczywiście ma swoją wagę i tutaj wielki wysiłek jest realizowany. Takiego wysiłku do odbudowy, do modernizacji polskich sił zbrojnych potrzeba również. Dziękuję bardzo.