Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
PiS: Zmiany regulaminu po sprawie marszałka Czarzastego

PiS: Zmiany regulaminu po sprawie marszałka Czarzastego

PiS domaga się zmiany regulaminu Sejmu - każdy kandydat do Komisji ds. Służb Specjalnych ma składać ankietę bezpieczeństwa osobowego przed wyborem, by zapobiec lukom w dostępie do informacji.

Partia wskazuje na wątpliwości dotyczące frekwencji marszałka Czarzastego na posiedzeniach komisji oraz na fakt pobierania dodatkowego uposażenia 10% - żąda ujawnienia logów obecności i rozliczenia odpowiedzialności.

PiS podkreśla konieczność wyjaśnienia sprawy gróźb wobec dziennikarza Piotra Nisztora oraz doniesień o nieuprawnionych wyciekach z SOP; oczekuje szczegółowego rozpoznania przez właściwe służby.

Wypowiedź z 10-02-2026 r.

PiS - Konferencja prasowa


Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/pis

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witamy Państwa na konferencji prasowej, kontynuujemy w dniu dzisiejszym po raz kolejny temat Pana Marszałka Rzaszastego, bo to jest sprawa nie tylko ekscytująca, ale i bulwersująca, to co się dzieje w ostatnich dniach i niepokojąca i dla Polskiego Bezpieczeństwa. My wychodzimy z pewną propozycją, po pierwsze zmiany regulaminu Sejmu, ponieważ widać, że ten regulamin nic nie jest doskonały, widać, że regulamin nie przewidział tak oryginalnej i zaskakującej podstawy jak postawa Pana Marszałka Sejmu, który przez dwa lata zasiadał w Komisji do Spraw Służb Specjalnych, nie wypełniając stosownych poświadczeń, tym samym nie będąc takim, w takim zainteresowaniu służb, jakim być powinien. Oczywiście cały czas była objęta ustalone kontrwywiadowczą, ale dobrze wiemy, że to dopiero ankieta bezpieczeństwa osobowego wymieniona, z informacjami prawdziwymi, bo być fałszywymi pozwala służbie uruchomić szereg działań, do których nawet nie ma uprawnień, jeżeli tej ankieta nie zostanie złożona, bo to trzeba sobie jasno uświadomić. Ta ankieta pozwala uruchomić pewne mechanizmy w służbach, żeby zacząć w pełni sprawdzać daną osobę. W związku z tym proponujemy zmianę regulaminu Sejmu, tak żeby każdy członek komisji, kto ubiega się w ogóle o udział, o pracę w Komisji Służb Specjalnych, aby każdy taki członek musiał złożyć ankietę bezpieczeństwa osobowego przed wyborem. Tak, żeby nie było sytuacji, że ktoś zostaje wybierany, wchodzi na posiedzenia komisji, gdzie z natury rzeczy są kwestie nie tylko ściśniętajne, ale także tajne, czy zastrzeżone, czy poufne, bardzo często praktycznie innych posiedzeń nie ma, wchodzi na posiedzenia komisji bez tego, bez wypełnionej ankiety. Oczywiście później postępowanie sprawdzające trwa stosownie długo w zależności od skomplikowania sprawy, ale żeby nie było możliwości wyboru osoby, która takiego, takiego dokumentu nie złożyła. Można dokumenty wypełnić w ciągu jednego dnia, jeżeli ktoś jest sprawny. W związku z tym mamy nadzieję, że cały Sejm takie rozwiązanie regulaminowe przyjmie, bo ono gwarantuje, że nie będą wyciekały informacje w sposób niekontrolowany z tak ważkiej komisji, jak Komisja ds. Służb Specjalnych. Druga kwestia, którą chciałbym poruszyć, to sprawa obecności pana marszałka Czarzastego na posiedzeniach Komisji ds. Służb Specjalnych. I tu będę miał apel do pana ministra, do pana ministra Hofmana, który jest członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych. Otóż w zeszłym tygodniu zwróciłem się do przewodniczącego komisji z prośbą, ażeby pokazał, kiedy, że ujawnił informacje, logi wejścia i wyjścia pana marszałka Czarzastego z posiedzeń komisji. Bo z informacji, które my mamy i państwo też macie, wszystko wskazuje na to, że pan marszałek Czarzasty był rzadkim gościem na posiedzeniach komisji. Może ktoś, powiedzieć ułów, przynajmniej nie miał dostępu do zbyt wielu informacji tajnych, zastrzeżonych, poufnych, bo dość ściśle tajnych oczywiście nie. Ale to nie jest tak. Komisja ds. Służb Specjalnych ma szczególne uprawnienia i pewien szczególny przywilej w postaci wynagrodzenia. Dużo wyższego wynagrodzenia, bo to jest 10% do uposażenia poselskiego. Czy, chcemy sprawdzić, czy pan marszałek Czarzasty, pobierając to podwyższone uposażenie, wykonywał swoją pracę? Na każdym posiedzeniu komisji, nawet jakby nie było tego dodatkowego uposażenia, powinien, powinien poseł być obecny. Ale czy nie jest tak, że był w tej komisji także dlatego, że chodziło o pieniądze? Czy wykonywał po prostu swoje obowiązki poselskie? Bo poseł jak nie jest na posiedzeniu komisji, jak markuje pracę, to może z tego tytułu ponosić konsekwencje, bo po prostu będzie miał mniejsze wynagrodzenie. Do tej pory pan przewodniczący Plocka na moje pytanie nie odpowiedział. Mam nadzieję, że pan minister Hoffman na posiedzeniu komisji uzyska takie informacje od przewodniczącego, bo wszyscy mamy prawo wiedzieć, czy pan marszałek Czarzasty, bez względu na to, jakie są, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa państwa, czy po prostu jako poseł wykonywał swoje obowiązki, czy też je sobie lekceważył. Dzisiaj mamy człowieka, który lekceważy swoje obowiązki na stanowisku drugiej osoby w państwie, więc liczymy na szybką odpowiedź w tym temacie. Niejako kontynuując to, o czym powiedział minister Kownacki, rzeczywiście ja jestem nowym członkiem Komisji do Spraw Służb Specjalnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Uczestniczyłem dotychczas w jednym posiedzeniu, czyli od dwóch tygodni, no ponad dwa tygodnie temu sami powołał mnie do tej komisji. I proszę państwa, no nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby rzeczywiście członek Komisji do Spraw Służb, bardzo szczególnej komisji, jedynej takiej w parlamencie, która ma rzeczywiście bardzo specyficzne uprawnienia, ale przede wszystkim zajmuje się takim obszarem, no niezwykle wrażliwym, żeby nie posiadał poświadczenia do ściśle tajnych. Ja posiadam wszystkie możliwe poświadczenia, wiemy doskonale te osoby, które wypełniały ankiety, które przeszły przez tą procedurę, że to jest długotrwa procedura, no ale cóż, jeżeli ktoś aplikuje do tej komisji akurat, jest szereg innych komisji w Sejmie. Jeżeli ktoś decyduje się na to, żeby aplikować do tej komisji, no to musi przejść w naszym głębokim przekonaniu, stąd ten postulat zmiany regulaminu, musi przejść przez tą, przez tą procedurę. Jest ona długotrwa, być może nawet dolegliwa dla niektórych osób, ale trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby pracować w tej komisji, mając wyłącznie, wyłącznie, bo poseł posiada uprawnienia, poświadczenie do tajnych, dlatego, że jest posłem. Nie, że właśnie przeszedł jakąś procedurę, no bo nie musi, jest posłem. Natomiast do ściśle tajnych musi taką procedurę, musi tą ankietę wypełnić i tą ścieżkę, powtarzam, ścieżkę dość dolegliwą, ale jest kwestią oczywistą, że tu nie ma przemysłu, aplikujesz pośle do tej komisji, musisz się na to zgodzić. Więc będziemy rzeczywiście to postulowali, mamy taką nadzieję, że Sejm, cały Sejm, wszystkie kluby podzielą, podzielą naszą, znaczy zaakceptują naszą propozycję, podzielą aprobatę dla naszego postulatu, bo to jest chyba kwestia oczywista. Druga sprawa, rzeczywiście będę, będę podejmę takie starania, mam nadzieję, że to nie wzbudzi u pozostałych członków komisji jakichś wątpliwości, żeby uzyskać dostęp do wiedzy co do tej nazwijmy to aktywności, że tak powiem marszałka Czarzastego. Chciałbym też jeszcze poruszyć drugi temat, jak się wydaje istotny, to jest oczywiście no ta całkowicie haniebna sprawa grożenia zabiciem no wybitemu dziennikarzowi śledczemu, myślę tutaj o Piotrze Nisztorze, któremu wysoki funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa, no groził pozbawieniem życia, prześladowaniem rodziny, jak się okazało ten funkcjonariusz też wynosił, bo tak to kolekwialnie można nazwać, wrażliwe informacje, dzielił się tymi informacjami ze światem zewnętrznym, to były adresy wysokich funkcjonariuszy państwowych i pewnie nie tylko adresy, nie chciałbym w tej chwili tego tematu tak zgłębiać, bo nie mam wystarczającej wiedzy i tutaj ze wstępnych, ale bardzo wstępnych rozmów z pozostałymi członkami komisji wynika, że oni podzielają mój pogląd w tej kwestii, że sprawę należy absolutnie rozpoznać bardzo szczegółowo, będziemy starali się uzyskać taką informację od właściwych służb, bo z tego co w mediach, moja wiedza wynika z mediów szczerze powiedziawszy, z tego co w mediach przeczytałem, no wynika, że szef resortu spraw wewnętrznych administracji, Pan Kierwiński, no niestety najgorszy chyba minister i szef tego resortu w dziejach III RP, tą wiedzę pozyskał już wcześniej. On twierdził, dzisiaj mówi, że tą wiedzę pozyskał wcześniej, wcześniej z kolei twierdził, że rozmawiał, coś słyszał, ale w zasadzie nie ma żadnej informacji. No więc tutaj już jest jakaś, jakiś bym powiedział szum w tej sprawie, no więc ja będę oczekiwał i jak mówię, mam nadzieję, sądzę jednak, że nie płoną, że pozostali członkowie komisji też będą chcieli, będą oczekiwali wyjaśnienia tego tematu. Natomiast oczywiście tym wiodącym dzisiaj, dla, tą wiodącą dla nas kwestią jest sprawa zmiany regulaminu, no żeby taka sytuacja się już nie powtórzyła, żeby się taka sytuacja nie powtórzyła. Marszałek nie stosuje swojej zarażarki. No tak, no właśnie, proszę Państwa, bo to, że marszałek Sejmu jako drug, jako druga osoba w państwie uzyskuje z automatu dostęp do informacji ściśle tajnych, to jest jedna kwestia, no ale wcześniej Pan Marszałek był po prostu posłem, był posłem, nie miał żadnej funkcji i no z racji ustałowych posiadał dostęp do informacji o klauzuli tajne i tyle. Tak. Dziękujemy, czy są pytania? Dziękujemy bardzo. I Jan Przemysławski, Telewizja Republika, Szanowni Państwo, chciałem, Panowie, chciałem dopytać o sprawę Marszałka i dzisiejsze zachowanie posłów koalicji rządzącej. Na porannej konferencji Pana Marszałka zadawaliśmy pytania między innymi o to, czy złoży tą deklarację bezpieczeństwa, czy podda się formalnej procedurze. Pan Marszałek usilnie unikał odpowiedzi na to pytanie. Później, jak spotkaliśmy go z kamerą na holu, również na to nie odpowiedział. Te same pytania zadawaliśmy też między innymi Panu Ministrowi Siemoniakowi, czy Panu Rzecznikowi Dobrzyńskiemu. Ci Panowie również nie odpowiedzieli na to pytanie. Jak Panowie oceniają tą postawę, no i też opinie posłów koalicji rządzącej, którzy pytani o ten temat i czy będą wywierali jakąkolwiek presję na Pana Marszałka, odpowiadają, żeby rozmawiać z nim. Natomiast, no, Pan Marszałek nie chce odpowiadać na te pytania, więc jak Panowie oceniacie postawę koalicji rządzącej? Po pierwsze, jak Pan, pamiętam, dziś rano wręczyliśmy to, bo może Pan Marszałek ma problem z

Nie generuj cytatów ani tonu emocjonalnego. Ustaw key_quote na pusty string, social_quotes na pustą listę, emotional_tone na pusty string.
---