Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Rajmund Miller o opóźnieniach rządu i opłacie 200 zł

Rajmund Miller o opóźnieniach rządu i opłacie 200 zł

Rajmund Miller przedstawił stanowisko klubu Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska wobec projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym u ludzi. Poparł część zapisów dotyczących odszkodowań za NOP i szczepienia obowiązkowe, jednocześnie krytykując opóźnienia rządu i propozycję 200 zł opłaty administracyjnej.

Ocena projektu ustawy


Rajmund Miller ocenił projekt jako konieczny, ale opóźniony przynajmniej o pół roku. Wskazał, że część rozwiązań jest słuszna i niezbędna, zwłaszcza zapisy dotyczące odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP/NS), w tym przy szczepieniach obowiązkowych u dzieci.

Zastrzeżenia wobec opłaty administracyjnej


Miller zaapelował o zniesienie opłaty 200 zł za złożenie wniosku o odszkodowanie, argumentując, że dla emerytów i osób w trudnej sytuacji finansowej będzie to barierą. Zapowiedział złożenie poprawki do Marszałka Sejmu znoszącej tę opłatę i podkreślił, że państwo powinno ponosić koszty takich procedur.

Krytyka rządu i ministerstwa


Miller ostro skrytykował brak skutecznych działań Ministerstwa Zdrowia i rządu wobec fali zakażeń COVID, wskazując na rekordowe liczby zakażeń i zgonów. Zarzucił polityce podporządkowanie działań interesowi wyborczemu oraz brak zdecydowanej kampanii informacyjnej mimo środków na telewizję państwową i kanał TVP1.

Brak kompleksowych rozwiązań i konsekwencje


Miller podkreślił, że sama nowelizacja to tylko fragment koniecznych działań; zwrócił uwagę na brak przepisów wykonawczych do tzw. paszportów i nieskuteczność jedynie symbolicznych środków ochronnych. Użył mocnej metafory porównując brak pełnej strategii do leczenia zapalenia płuc tylko paracetamolem bez antybiotyku, wskazując na możliwe tragiczne konsekwencje.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Panie Ministrze, Wysoka Izbo. Przedstawię stanowisko klubu Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu chorobom zakażeniom i chorobom zakaźnym u ludzi. Szanowni Państwo, projekt ustawy, który dzisiaj umawiamy, to jest projekt, na który od dawna oczekiwaliśmy. Tak naprawdę ten projekt jest spóźniony przynajmniej o pół roku. Dzisiaj wskutek tego oraz braku innych działań skutecznych ministerstwa mamy tragiczną sytuację. Dzisiaj kolejny raz środki masowego przekazu przekazały nam, że zachorowało ponad 26 tysięcy ludzi, a ponad 560 osób zmarło. To jest kolejny dzień, kiedy bijemy rekordy zgonów spowodowanych COVID-em, ale również niefrasobliwością naszego rządu i Ministerstwa Zdrowia. Pan poseł Piecha omówił bardzo dokładnie wszystkie zapisy w tej ustawie, w związku z czym ja pozwolę sobie część tych zapisów pominąć. Uznaliśmy, że te zapisy są słuszne, że te zapisy są konieczne. Tym bardziej, że zapisy tej ustawy również mówią o odszkodowaniach w przypadku wystąpienia NOP-u czy NS, czy niepożądanych działań poszczepiennych również w przypadku szczepień obowiązkowych, te, które są przeprowadzane u dzieci. Niemniej mamy zastrzeżenia co do zapisu dotyczącego konieczności, wysokości opłaty administracyjnej, która będzie składana przez osoby, u których wystąpił takie działanie niepożądane. To jest opłata w wysokości 200 zł za samo złożenie wniosku. Uważamy, że dzisiaj w sytuacji, kiedy część ludzi żyje za 750 czy 1000 zł emeryci, 200 zł, czy ludzie, którzy są w bardzo poważnych problemach finansowych, 200 zł będzie finansową zaporą dla tych ludzi. Szczególnie dla mnie było szokujące, że rzecznik prag pacjenta wczoraj na komisji powiedział, że przecież to jest tyle samo, co za złożenie wniosku o paszport. Proszę Państwa, takiego podejścia nie można mieć. Dlatego my złożymy do Pana, do Laski Marszałkowskiej, projekt poprawki, która znosi w ogóle opłaty. Ponieważ uważamy, że w tych sytuacjach tego typu wnioski nie powinny być w ogóle obciążone jakąkolwiek opłatą. Państwo ma na tyle środków, żeby ponieść koszty. Tym bardziej, że Pan poseł Piecha wczoraj, nie wczoraj, tylko przed chwilą powiedział, jaki to jest, to jest nawet nie promil w stosunku do szczepień, które zostały wykonane. Niemniej, Szanowni Państwo, jeżeli mówimy dzisiaj o tej ustawie, to nie możemy mówić o tej ustawie tylko o tej ustawie w stosunku do problemu, który mam. Dlatego, że w interesie politycznym, w interesie tego, żeby nie narazić się antyszczepionkowcom w ramach dzisiejszej koalicji po prawej stronie, ucieka się od ważnych tematów. Ministerstwo nam mówi, będziemy chcieli zrobić to lub tamto, ale na razie słyszymy, będziemy. Jeżeli chcecie, to to zróbcie. Mamy przykłady ustawy o paszportach, za którą nie idą żadne przepisy i pracodawcy nie mają żadnych możliwości prawnych egzekwowania tych paszportów. Proszę Państwa, nie mamy działań ze strony ministerstwa i rządu, które naprawdę skutecznie by zapobiegały skutkom COVID-u i zakażeniom, które dzisiaj są w Polsce. To jest wszystko fikcja. Maseczki, odległość. Nie bierzemy przykładów z innych krajów. Rząd po prostu w interesie wyborczym, w interesie tego, żeby nie stracić głosów, poświęca życie ludzi. Proszę Państwa, to jest nie tylko skandaliczne, ale to jest również tragiczne. Tak nie można robić. Popatrzcie, dwa miliardy rocznie na telewizję państwową. Czy widz, który otwiera kanał telewizji TVP1, znajduje tam spoty, na których nagrał się pan Kaczyński, na których nagrał się pan Morawiecki, na których nagrał się pan prezydent, doda spoty tylko poświęcone temu, żeby ludzie się szczepili? Nie, bo oni się tego boją. Przecież ci ludzie, o których mówię, są autorytetami dla elektoratu PiSu, a najwięcej przeciwników szczepień jest po stronie PiSu. Dzisiaj polityka wygrywa z rozsądkiem. Dzisiaj polityka wygrywa z uczciwością i taką rzetelnością. Ja jako lekarz, jako poseł nie mogę patrzeć na to. Po prostu jesteśmy codziennie oszukiwani. Oczywiście, ze względu na to, że ta ustawa jest potrzebna, zawiera dobre zapisy, my za nią zagłosujemy. Ale to jest jeden ułamek tego, co jest potrzebne. Proszę państwa, to jest tak, jak gdybyśmy przy bakteryjnym zapaleniu płuc powiedzieli, że będziemy podawać pacjentowi tylko paracetamol, ale antybiotyku nie podamy. Jakie będą skutki, wiem. Dziękuję serdecznie, panie pośle