Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Marek Suski żąda zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami

Marek Suski żąda zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami

Marek Suski zgłosił w imieniu klubu wniosek o przejście do głosowania nad uchwałą wzywającą Unię Europejską do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji bez odsyłania jej do komisji. Podniósł pytania o koszty uprawnień, ich obecne ceny i beneficjentów oraz wskazał na skutki spekulacyjnego wzrostu cen zielonej energii dla Polaków i krajowej energetyki.

Wniosek o głosowanie


Zgłosił w imieniu klubu wniosek o przejście do głosowania nad uchwałą wzywającą Unię Europejską do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, bez odsyłania sprawy do komisji. Zapowiedział, że będzie głosowanie.

Pytania o koszty uprawnień


Pytał, ile kosztowały uprawnienia, kiedy system był wdrażany, oraz ile kosztują dziś. Dopytywał także o to, do czyich kieszeni trafiają pieniądze z obrotu uprawnieniami.

Skutki dla polskiej energetyki


Zwrócił uwagę na to, ile Polaków i polską energetykę kosztuje jego zdaniem wzrost spekulacyjny zielonej energii. Podkreślał ekonomiczne konsekwencje zmian cen uprawnień.

Apel do opozycji


Zaapelował do opozycji z pytaniem, czy tym razem poprze polskie interesy, a nie jak stwierdził będzie działać przeciwko Polsce w interesie Niemiec i innych krajów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, ponieważ zostały zgłoszone wnioski i poprawki, to ja w imieniu klubu zgłaszam wniosek o przejście do głosowania nad uchwałą wzywającą Unię Europejską do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnim do emisji bez odsyłania do komisji. Będziemy głosować. Natomiast ja mam pytanie do posła wnioskodawcy. Ile kosztowały uprawnienia, kiedy ten system był wdrażany? Ile kosztują dziś? Do czyich kieszeni płyną te pieniądze? Ile Polaków i polską energetykę kosztuje ten wzrost spekulacyjny zielonej energii? A do opozycji mam pytanie, czy wreszcie choć raz w tej sprawie poprzecie polskie interesy, a nie jak zawsze przeciwko Polsce w interesie Niemiec i innych krajów