Elżbieta Witek zwołuje posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa
Elżbieta Witek poinformowała o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu na najbliższy poniedziałek o godz. 10 w związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa. Marszałek zapowiedziała, że posiedzenie będzie miało jeden punkt - informację rządu o aktualnych pracach i przygotowaniach; kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem pytania.
Biorąc pod uwagę wagę tematu marszałek zdecydowała zwołać Sejm najszybciej jak to możliwe. Prezydent wystąpił z prośbą o dodatkowe posiedzenie i skierował ją także na piśmie, w związku z czym zwołano Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów oraz dokonano zmiany terminarza posiedzeń.
Marszałek wyjaśniła, że Prezydent chciał, aby wiedza o przygotowaniach była powszechna - nie ograniczona do Rady Gabinetowej. Posiedzenie ma umożliwić przekazanie informacji nie tylko posłom, ale także mieszkańcom za pośrednictwem środków masowego przekazu.
Witek przypomniała o codziennych komunikatach ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego oraz o spotkaniach na najwyższych szczeblach. Wspomniała też o spotkaniu ministra zdrowia z ministrem edukacji narodowej i kuratorami oświaty, które ma na celu instruktaż i działania profilaktyczne.
Na posiedzeniu przewidziano jeden punkt programu - informację rządu o sytuacji i pracach dotyczących koronawirusa. Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem przewidziano pytania i odpowiedzi; marszałek wyraziła nadzieję, że wszystkie pytania posłów uzyskają odpowiedzi.
Marszałek podkreśliła, że na razie nie odnotowano przypadku koronawirusa w kraju i że zapobieganie jest niezwykle ważne. Briefing był krótki i zakończył się bez zadawania pytań.
Decyzja o zwołaniu posiedzenia
Biorąc pod uwagę wagę tematu marszałek zdecydowała zwołać Sejm najszybciej jak to możliwe. Prezydent wystąpił z prośbą o dodatkowe posiedzenie i skierował ją także na piśmie, w związku z czym zwołano Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów oraz dokonano zmiany terminarza posiedzeń.
Dostępność informacji dla społeczeństwa
Marszałek wyjaśniła, że Prezydent chciał, aby wiedza o przygotowaniach była powszechna - nie ograniczona do Rady Gabinetowej. Posiedzenie ma umożliwić przekazanie informacji nie tylko posłom, ale także mieszkańcom za pośrednictwem środków masowego przekazu.
Działania profilaktyczne i współpraca instytucji
Witek przypomniała o codziennych komunikatach ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego oraz o spotkaniach na najwyższych szczeblach. Wspomniała też o spotkaniu ministra zdrowia z ministrem edukacji narodowej i kuratorami oświaty, które ma na celu instruktaż i działania profilaktyczne.
Przebieg posiedzenia i oczekiwania
Na posiedzeniu przewidziano jeden punkt programu - informację rządu o sytuacji i pracach dotyczących koronawirusa. Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem przewidziano pytania i odpowiedzi; marszałek wyraziła nadzieję, że wszystkie pytania posłów uzyskają odpowiedzi.
Zakończenie briefingu
Marszałek podkreśliła, że na razie nie odnotowano przypadku koronawirusa w kraju i że zapobieganie jest niezwykle ważne. Briefing był krótki i zakończył się bez zadawania pytań.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Elżbieta Witek o bonie turystycznym, wotum nieufności i NIK
Elżbieta Witek o kryzysie na granicy i wspólnym stanowisku
Elżbieta Witek ostrzega przed skutkami podatku miedziowego
Elżbieta Witek o wiatrakach: postulat 3 km i pytania do ministerstwa
Elżbieta Witek składa uroczyste ślubowanie
Elżbieta Witek: Oskarża opozycję o "zamach stanu uchwałami"
Transkrypcja
Dzień dobry Państwu. Zapraszamy na oświadczenie Marszałek Sejmu po spotkaniu w sprawie specjalnego posiedzenia Sejmu. Pani Marszałek, bardzo proszę. Proszę Państwa, jak Państwo już wiecie, Pan Prezydent Andrzej Duda najpierw oświadczył, że kieruje do mnie prośbę o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Rzeczywiście taka prośba została skierowana także na piśmie. Biorąc pod uwagę, że temat dotyczący koronawirusa jest bardzo powszechny u nas od dłuższego czasu, w związku z tym zdecydowałam, że ze względu na wagę tego tematu zwołam ten Sejm najszybciej jak tylko można. Najszybciej można to zrobić w poniedziałek i na poniedziałek na godzinę 10 zwołuję Sejm, stąd dzisiaj zwołałam Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, żeby o tym poinformować. To jest zmiana terminarza posiedzeń Sejmu. Ustaliliśmy, że na tym posiedzeniu będzie ten jeden punkt, czyli informacja rządu na temat prac, na temat sytuacji aktualnej. Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia klubowe, potem będą jeszcze pytania. Oczywiście rząd w zależności od tego jak zdecyduje będzie zabierał głos, potem będą udzielane odpowiedzi. To będzie jedyny punkt na tym posiedzeniu Sejmu. Bardzo nam zależy na tym, proszę Państwa, żeby nie sytuację studzić. Nie ma nic złego się nie dzieje w Polsce, jeszcze nie ma żadnego przypadku koronawirusa, o czym mówił też dzisiaj na konferencji minister zdrowia. Ale Pan Prezydent, z którym rozmawiałam, zdecydował, że nie Rada Gabinetowa, bo też takie pomysły były, bo to wtedy ograniczona liczba osób słyszy, o czym się mówi, jak wygląda sytuacja. Tylko Pan Prezydent chciałby, żeby ta wiedza na temat tego, jak jesteśmy przygotowani, była wiedzą poprzechną. Czyli, żeby ją usłyszeli nie tylko posłowie, ale także poprzez środki masowego przekazu wszyscy zainteresowani obywatele. Stąd taka propozycja, żeby to było dodatkowe posiedzenie Sejmu, do czego się oczywiście wszyscy przychylili. Nie było żadnych głosów sprzeciwu. Wszyscy to rozumieją i mam nadzieję, że w poniedziałek na tym posiedzeniu Sejmu wszystkie pytania, które zostaną zadane, na wszystkie pytania uzyskają Państwo posłowie odpowiedzi. Tyle, proszę Państwa, chciałam przekazać w sprawie tego dzisiejszego spotkania, bardzo krótkiego, bo dotyczyło tylko jednego punktu, ale myślę, że bardzo ważnego. W związku z tym, że ten koronawirus dotarł już do Europy, więc trudno się spodziewać, że nie dotrze do nas, bo jak Państwo wiecie, on akurat nie przestrzega granic. Ale my codziennie właściwie w mediach są informacje ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego od długiego czasu, bo to nie jest kwestia dopiero kilku dni, tylko od samego początku, kiedy pojawiła się ta sprawa. Na najwyższych szczeblach toczą się spotkania, rozmowy, działania profilaktyczne, instruktarzowe. Dzisiaj, z tego co wiem, było spotkanie ministra zdrowia i ministra edukacji narodowej z kuratorami oświaty, bo chodzi o to, żeby uczyć, jak profilaktycznie ustrzec się przed tym wirusem. Myślę, że to jest najważniejsze. Na szczęście na razie jeszcze nie odnotowano w Polsce żadnego przypadku, powinniśmy się z tego cieszyć, ale z drugiej strony zawsze zapobieganie i przeciwdziałanie jest sprawą bardzo ważną. Jeżeli już wiemy o tym, że takie zagrożenie występuje, to robi rząd, to robi także inspekcja sanitarna. No i będziemy się o tym mogli wszyscy przekonać, dowiedzieć i usłyszeć w poniedziałek na posiedzeniu Sejmu. Bardzo Państwu dziękuję. Bardzo dziękujemy dzisiaj wyjątkowo, bez pytań. Bardzo dziękujemy. Dziękuję.