Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPowołanie Rzecznika Praw Obywatelskich (druki nr 715, 716 i 725).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Społeczna Kandydatko na Funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich! W normalnym Sejmie ta dyskusja powinna być bardzo poważna, ponieważ chodzi o 38 mln Polek i Polaków.
Dzisiaj, szanowni państwo, nie wybieramy rzecznika władzy, która okopała się wszędzie tam, gdzie mogła, ale wybieramy rzecznika społeczeństwa. I dzisiaj, szanowni państwo, nie przychodzimy tutaj jako wnioskodawcy, którzy w sposób formalny zgłosili tę kandydaturę, ale przychodzimy tak naprawdę, jako przedstawiciele społeczeństwa reprezentowanego przez 1200 organizacji pozarządowych, które wybrały swoją przedstawicielkę na urząd rzecznika praw obywatelskich na najbliższe 5 lat. I dzisiaj, Wysoka Izbo, mając kandydatkę kompetentną, łączącą, niezależną i bezstronną, możemy zrobić coś razem.
(Poseł Marek Suski: Z wami razem?)
Nie udaje się to od 5 lat. I dzisiaj jest ten moment. Pan premier czasami wchodzi na mównicę i mówi: współpraca, odmienia to słowo przez wszystkie możliwe przypadki. I dzisiaj społeczeństwo przychodzi i pyta: Co wy na to, żeby był urząd, który będzie stał po stronie człowieka, który jest zagubiony i często pozostawiony sam sobie? Bo dzisiaj mówimy nie o jakiejś wielkiej polityce, tylko o sprawach bardzo ludzkich, o osobach, o których często nie pamiętacie w tych swoich wielkich sporach. Mówimy o osobach niepełnosprawnych, mówimy o osobach w kryzysie bezdomności, mówimy o osobach z chorobami otępiennymi, które często pozostawione są same sobie. (Dzwonek) I te osoby potrzebują rzecznika...
(Głos z sali: Czas! Czas!)
...rzecznika swoich praw wtedy, kiedy władza rozpycha się i nie ma czasu na zajmowanie się sprawami zwykłych ludzi.
Marszałek:
Bardzo dziękuję.
Poseł Michał Szczerba:
Sprawami w czasie pandemii. Takim rzecznikiem mogłaby być pani mecenas Rudzińska-Bluszcz i serdecznie prosimy o jej poparcie. (Oklaski)