Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Elżbieta Witek: apel o pomoc dla uchodźców i prace nad ustawami

Elżbieta Witek: apel o pomoc dla uchodźców i prace nad ustawami

Elżbieta Witek podsumowała 50. posiedzenie Sejmu i wezwała do kontynuacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zapowiedziała szybkie procedowanie dwóch kluczowych ustaw - o obronie ojczyzny oraz specustawy pomocowej dla uchodźców.

Podziękowania i apel o dalszą pomoc


- Marszałek podziękowała parlamentarzystom, pracownikom Kancelarii Sejmu, dziennikarzom i funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej za zbiórkę i pomoc udzielaną przybyszom z Ukrainy. Przypomniała, że zbiórka będzie kontynuowana jeszcze w tym tygodniu i zaapelowała o dalsze wsparcie, które jest celowane i trafia tam, gdzie jest potrzebne.

Procedowanie ustaw w trybie pilnym


- Witek poinformowała, że ustawa o obronie ojczyzny jest w pracach podkomisji, a jej dalsze terminy zależą od tempa prac podkomisji i komisji. Drugą ustawą jest specustawa przygotowana w trybie przyspieszonym, nad którą komisja rozpoczyna prace, w tym po wpływie autopoprawki.

Zakres pomocy dla uchodźców


- Marszałek opisała proponowane rozwiązania: zapewnienie legalnego pobytu i możliwości pracy, dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci oraz wsparcie społeczne dla rodzin i samorządów. Zaznaczyła, że zabezpieczenie przewiduje okres 18 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 18 miesięcy.

Inne projekty i nadchodzące wydarzenia


- W programie posiedzenia znalazły się też zmiany w kodeksie karnym - zaostrzenie kar za najcięższe zbrodnie oraz zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dotyczące ochrony dzieci przed odsyłaniem do kraju pobytu. Marszałek zapowiedziała przerwę do piątku i poinformowała o zwołanym zgromadzeniu posłów i senatorów z orędziem prezydenta oraz nadziejach na wystąpienie prezydenta USA w kontekście obchodów 23. rocznicy przystąpienia do NATO.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, dzień dobry, witamy już w czasie 50. posiedzenia Izby. Zapraszamy na konferencję pracową Marszałek Sejmu. Pani Marszałek, bardzo proszę. Dzień dobry, witam Państwa. Proszę Państwa, rozpoczęliśmy 50. posiedzenie Sejmu. Państwo mieliście okazję zobaczyć, jak wyglądał początek posiedzenia. Trochę emocje grają rolę wśród posłów, ale zachęcamy do tego, żeby jednak w ciszy, spokoju i skupieniu pracować nad tym, co jest najważniejsze. 13 dzień toczy się okrutna wojna na Ukrainie i wszyscy staramy się włączyć w tę pomoc. Włączają się rządy, prezydenci, obywatele, instytucje, urzędy, ale proszę Państwa, włącza się w pomoc także w Sejm. Na początku chciałam bardzo, bardzo serdecznie podziękować wszystkim parlamentarzystom, pracownikom Kancelarii Sejmu, dziennikarzom, a także naszym funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej za wspaniały gest, za pomoc okazaną naszym przyjaciołom z Ukrainy. Ta pomoc będzie kontynuowana jeszcze w tym tygodniu, dlatego dziękując jeszcze raz z serca, bo ta zbiórka poszła bardzo dobrze. Zachęcam wszystkich Państwa do tego, żeby jeszcze przez ten tydzień wykonać wysiłek, jeśli Państwo możecie wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy. Ta pomoc jest celowana, wiemy do kogo ona trafia, co jest tam potrzebne i właśnie to zbieram. Jeszcze raz bardzo, bardzo gorąco wszystkim Państwu, także Państwu dziennikarzom za tę pomoc dziękuję. To posiedzenie Sejmu miało trwać dwa dni, czyli dzisiaj i jutro, ale proszę Państwa, ja też zapowiadałam na prezydium, na konwencie, że będziemy pracować w takim niecodziennym trybie i jeśli będzie taka potrzeba, to będę ogłaszała przerwę, przerzucała posiedzenie Sejmu na kolejne dni, albo również na przyszły tydzień, dlatego, że w tej chwili procedujemy w Sejmie dwie bardzo ważne ustawy. Ważne ze względu na bezpieczeństwo naszego kraju, mówię tutaj o ustawie o obronie ojczyzny, ale także ze względu na to, że chcemy szybko i skutecznie udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy. To są głównie kobiety i dzieci. Jeżeli chodzi o ustawę o obronie ojczyzny, ona w tej chwili jest w pracach podkomisji, podkomisja pracuje, potem komisja i czekamy na sprawozdanie. I termin tego posiedzenia, na którym będziemy mieć drugie czytanie tej ustawy, a potem głosowania, będą zależały od tego, jak sprawnie i szybko podkomisja, a potem komisja będą nad tą ustawą procedowały. Także jesteśmy tutaj otwarci na to, żeby zwołać posiedzenie Sejmu wtedy, kiedy będzie taka potrzeba, posłowie o tym wiedzą i co do tego jest zgoda. Nikt nie protestował. I druga ważna ustawa, która trafiła wczoraj, wszyscy państwo wiecie, posłowie także, że jest to specustawa w trybie bardzo szybkim przygotowana. Wpłynęła również wczoraj, późnym wieczorem autopoprawka. Komisja będzie od dzisiaj nad tą ustawą pracowała. To jest ustawa, która ma pomóc uchodźcom z Ukrainy. To ma być pomoc szeroko rozumiana, czyli związana z tym, żeby ci ludzie znaleźli u nas przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Żeby czuli, że mogą tutaj legalnie pracować, że mogą tutaj leczyć siebie, swoje dzieci, że mogą korzystać z edukacji, bo pamiętajmy, że te dzieci z Ukrainy już dawno nie były ani w przedszkolu, ani w szkole. Szkoły i przedszkola są barbarzyńsko bombardowane przez wojska rosyjskie. Chcemy także udzielić pomocy społecznej tym rodzinom, ale chcemy także wesprzeć i samorządy, i osoby prywatne. Bo przecież dzisiaj bardzo wiele polskich rodzin w odruchu zupełnie spontanicznym, odruchu serca przyjęło do siebie tych uchodźców. To są, powtarzam raz jeszcze, głównie kobiety z dziećmi. To jest fantastyczny gest. Myślę, że wszyscy dzisiaj na 150% zdajemy ten egzamin z człowieczeństwa i z solidarności wobec tych, którzy tej pomocy od nas potrzebują. Ale proszę Państwa, ta pomoc jest spontaniczna, płynie z każdego zakątka Polski. Bardzo wielu wolontariuszy, ludzi młodych, przede wszystkim młodych jest to zaangażowanych. To też jest piękny obraz, kiedy się widzi młodych ludzi, studentów, uczniów, którzy tam na granicy są już drugi tydzień i ciągle pomagają. I tej pomocy ciągle potrzeba. Ale ta pomoc będzie potrzebna, proszę Państwa, i za tydzień, i za dwa, za miesiąc, za dwa. Być może będzie to trwało długo. Jak Państwo wiecie, w tej ustawie jest zabezpieczenie legalnego pobytu i możliwości pracy i korzystania ze wszystkich dóbr, które proponujemy także obywatelom polskim przez 18 miesięcy, z możliwością przesunięcia tego o kolejne 18 miesięcy. Ale tym rodzinom także należy się pomoc, bo przecież trzeba będzie te rodziny z Ukrainy, ich dzieci utrzymywać przez dłuższy czas, stąd ta pomoc będzie potrzebna. I temu ma służyć ta ustawa. Prace nad nią będą trwały. Zależy nam bardzo na tym, żeby udało się tę ustawę przyjąć, przegłosować już jutro. Ogłosimy, proszę Państwa, przerwę do piątku. To już wiemy na pewno, dlatego że pan prezydent Andrzej Duda zwrócił się do mnie z prośbą o zwołanie zgromadzenia posłów i senatorów na piątek na godzinę 16 takie zgromadzenie jest zwołane. Będzie to w orędzie wystąpienie pana prezydenta Andrzeja Dudy. Wiem, że czyni starania również o to, żeby mógł wystąpić przed posłami i senatorami także pan prezydent Biden. Mam nadzieję, że to się uda. Byłby to piękny gest w sytuacji, kiedy w sobotę obchodzimy 23. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Dzisiaj widzimy, jak ważny to jest sojusz, jak ważny to był krok i jak bardzo potrzebujemy tego poczucia bezpieczeństwa, który przynależność do NATO nam wszystkim daje. Oprócz tego, proszę Państwa, będą ustawy, m.in. kodeks karny na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu. To jest zaostrzenie kar za najcięższe zbrodnie przeciwko zdrowiu, życiu, także przemocy seksualnej. I będzie także kodeks postępowania cywilnego, który związany jest z tym, żeby uniemożliwić odsyłanie dzieci do kraju pobytu w razie wyroku, od którego jedno z rodziców się odwoła. Też bardzo ważna sprawa dotycząca przede wszystkim dzieci. Wiem, że to jest problem, z którym borykamy się od wielu, wielu lat. Więc mam nadzieję, proszę Państwa, że w zgodzie jednak, w harmonii, mimo że wszyscy jesteśmy podenerwowani, wszyscy jesteśmy w emocjach, ale dzisiaj, tak jak powiedziała pierwsza dama Ukrainy, potrzebny jest spokój, spokój i jeszcze raz spokój. I tego spokoju życzmy sobie, żebyśmy we współpracy, w zgodzie, przy różnicach pewnie zdań, także przy tych najważniejszych ustawach. Ale jednak po to są komisje, po to jest pod komisja, żeby to tam właśnie móc wyartykułować swoje wątpliwości. Będą ministrowie, którzy są odpowiedzialni za te ustawy, będą udzielać wszelkich możliwych informacji, tak, żebyśmy mogli przyjąć te rozwiązania jak najszybciej. Proszę Państwa, pamiętajmy o tym, że zanim ta ustawa, która dzisiaj będzie procedowana, zanim ona będzie podpisana przez Pana Prezydenta, to już dzisiaj samorządy, wojewodowie, wiele instytucji wydatkuje środki, bo pomagają. Cały czas od pierwszego dnia pomagają, mimo że tych pieniędzy celowanych w swoich budżetach nie mają. Stąd między innymi ten przepis, który wzbudza tak wiele kontrowersji, ale myślę, że pan minister Wąsik, który będzie o tej ustawie mówił, a to będzie drugi punkt dzisiejszego porządku obrad, będzie to dokładnie wyjaśniał. Także proszę Państwa, jeszcze raz podkreślę, przerwa będzie ogłoszona do piątku, ale jeśli będzie taka potrzeba, żeby kontynuować pracę nad którąś z ustaw, której się nie uda rozstrzygnąć do jutra, to być może będzie to także czwartek, czyli pojutrze, piątek, a być może przyszły tydzień. Tutaj nie podam Państwu konkretnej daty, dlatego że powiedziałam Państwu posłom, członkom prezydium i konwentu, że będziemy się zbierać na bieżąco, będziemy patrzeć jak te prace idą i będziemy na bieżąco podejmować decyzje, kiedy będziemy się spotykać, zwłaszcza, że mam taką deklarację od pana marszałka Senatu, że jeśli będzie taka potrzeba, że od nas te ustawy wyjdą w konkretnym czasie, to Senat także jest gotów pracować w trochę innym trybie i od nas te ustawy przejąć, żeby jak najszybciej je przeprocedować w Senacie i mam nadzieję, że już bez poprawek będą mogły one trafić do podpisu pana prezydenta. To tyle proszę Państwa. Jeżeli są pytania, to bardzo proszę. Bardzo proszę. Monika Drost, TVP Info. Marszałek, ja chciałabym zapytać, bo po raz pierwszy będzie takie zgromadzenie narodowe, w którym weźmie udział szef NATO, a także wystąpi prezydent Joe Biden. Chciałabym zapytać właśnie o wymiar tego zgromadzenia narodowego. Ja chciałabym tutaj jeszcze ostrożnie do Państwa. Powiedziałam, że pan prezydent Andrzej Duda zabiega o to, żeby to było możliwe, więc jeszcze na 100% tej gwarancji nie mamy. To byłoby piękne rzeczywiście, ale już mieliśmy, ja przypomnę, że na 3 maja z prezydentem Litwy mieliśmy takie uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. To, które jest planowane na piątek, gdyby była możliwa obecność zdalnie oczywiście, ale jednak pana prezydenta Bajdena czy szefa NATO, to byłby to naprawdę mocny gest. Ale tutaj toczą się rozmowy pana prezydenta Andrzeja Dudy. Mam nadzieję, że zakończą się sukcesem. Bardzo proszę. Piotr Śmijowicz, Polska Agencja Prasowa. Przede wszystkim najlepsze życzenia dla pani marszałek z okazji nie kobiet. Ja mam pytanie o projekty ustaw o osądzie najwyższym. Czy wiadomo już, kiedy Sejm będzie się nimi zajmował, bo to może być ważne w kontekście środków unijnych, które do nas płyną, czy już taka decyzja zapadła? Dziękuję. Proszę państwa, w tej sprawie wpłynęło pięć projektów ustaw. Jeden projekt, jak państwo wiecie, pana prezydenta, jeden poselski Prawa i Sprawiedliwości, jeden pan minister Ziobro złożył i dwa to są wnioski, projekty ustaw opozycji. One dotyczą tej samej materii, w związku z tym ja podjęłam decyzję o tym, że będą procedowane wspólnie. I one były, proszę państwa, szczerze mówiąc, planowane na to poprzednie posiedzenie Sejmu, kiedy dowiedzieliśmy się, że była wojna na Ukrainie. W związku z tym zmieniłam porządek obrad i wtedy zajmowaliśmy się zupełnie czym innym. W tej chwili procedujemy te ustawy, które są naprawdę bardzo pilnie potrzebne ze względu na udzielanie pomocy Ukraińcom, ale oczywiście to, o czym pan mówi, jest ważne w tym kontekście, więc zobaczymy, jeżeli te wszystkie najważniejsze ustawy już się zadzieją, więc myślę, że te ustawy o tym Sądzie Najwyższe mogą trafić na jedno z kolejnych posiedzeń Sejmu. One są przygotowane i były już planowane. Tylko ze względu na sytuację zmieniliśmy harmonogram poprzedniego posiedzenia Sejmu. Justyna Dobroszora, Trzykazeta Wyborcza. Dzień dobry, pani marszałek. Bardzo dziękuję. Pani marszałek, to ja jeszcze jednak mimo wszystko tę Izbę Dyscyplinarną dopytam, dlatego że rozmawialiśmy przed chwilą z przewodniczącym Astem, który zadeklarował, że on jest gotowy pracować w komisji nad tymi ustawami. W sumie mówił mi w zeszłym tygodniu, że liczy, że na tym posiedzeniu, może na przyszłym, będzie to pierwsze czytanie i de facto powiedział, że to w pani rękach jest, kiedy będzie to pierwsze czytanie, bo posłowie mogą pracować. Więc pytanie może takie analityczne, może to jest tak, jak niektórzy politycy tutaj mówią w kuluarach, że Prawo i Sprawiedliwość liczy, że bez likwidacji Izby Dyscyplinarnej uda się odblokować pieniądze z Funduszu Odbudowy. Panie redaktor, to jest błędne myślenie. Jeszcze raz powtórzę. Żeby to było przygotowane na poprzednie posiedzenie Sejmu i każdy, kto brał udział w prezydium czy w konwencie, z pewnością to potwierdzi. Więc to nie jest żaden unik. Ale proszę też zrozumieć, że wszyscy zmienialiśmy wtedy nasze plany na kolejny dzień i na kolejne dni, bo nikt się nie spodziewał takiego obrotu sprawy, jak wydarzył się w Ukrainie. W związku z tym, pani redaktor, to jest błędne myślenie. Rzeczywiście ode mnie to zależy w tym sensie, że to pierwsze czytanie musi się odbyć na posiedzeniu Sejmu. Gdyby mogło się odbyć pierwsze czytanie na posiedzeniu komisji, to te ustawy trafiłyby tam natychmiast. Ponieważ na posiedzeniu Sejmu, a mamy te ustawy, które są ważne, pamiętajmy o tym, że to jest pięć ustaw, więc patrząc na to, ile czasu będzie na wystąpienia klubowe, wystąpienia kół, na pytania, to to praktycznie będzie więcej niż pół dnia. I tylko z tego powodu, ja to zdjęłam z tamtego posiedzenia, ale jeżeli już nie będzie nic, co będzie takie pilnie potrzebne, to na najbliższym posiedzeniu Sejmu powinny się te ustawy znaleźć, bo tak było planowane. Nie ma tutaj żadnego uniku, pani redaktor. To jeszcze chcę zapytać o komisję śledczy. Ja wiem, że to nie jest oczywiście teraz czas, ale czy w takim układzie są jakieś prognozy dotyczące właśnie głosowania wniosku o powalanie komisji śledczych w sprawie Pegasusa? Proszę Państwa, powiem Państwu, jakie jest moje stanowisko w tej sprawie. Oczywiście decyzja będzie zależała od tych, którzy ten wniosek złożyli, ale chyba wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, że w tej chwili komisja śledcza była całkowitym osłabieniem polskich służb. Ja nie wiem, czy Państwo czytaliście wniosek i uzasadnień, nie ma tam nic absolutnie, nie ma słowa na temat Pegasusa, o który tak bardzo wtedy chodziło, tylko jest mowa o informacjach absolutnie z każdej służby, z KAS-u, Ministerstwo Finansów, CW, CBA, CBS. Proszę Państwa, to jest coś niebywałego. No w takich warunkach, jakie mamy w tej chwili, komisja śledcza jest uderzeniem w Polskę i to nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Ja uważam, że to jest bardzo dobry czas do tego, żeby wnioskodawcy na tę chwilę ten wniosek po prostu wycofali. Byłoby to honorowe i myślę, że wszyscy by to zrozumieli, ale to jest gest, który musi wykonać ten, kto ten wniosek złożył. W przeciwnym wypadku ja ten wniosek będę musiała podać pod głosowanie po czterech miesiącach od tego, jak ten wniosek będzie leżał, bo w tej chwili ze względu na dobro Państwa, bezpieczeństwa Państwa na pewno tego wniosku pod głosowanie poddawać nie będę. Jeszcze raz powtarzam i apeluję do wnioskodawców o wycofanie tego wniosku, bo on jest szkodliwy ze względów bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję. Jeśli to wszystko, to bardzo Państwu dziękuję. Do widzenia. Jeszcze jedno, proszę Państwa, przepraszam. Tutaj Pan redaktor złożył mi życzenia z okazji Dnia Kobiet, za co bardzo dziękuję, ale ja myślę, proszę Państwa, że dzisiaj od nas wszystkich, przede wszystkim od mężczyzn, ale także od nas kobiet tu w Polsce, tutaj, gdzie czujemy się bezpiecznie. Prześlijmy najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich kobiet z Ukrainy, dla tych, które są tutaj, które zostawiły tam na Ukrainie mężów, braci, ojców i przyjechały tutaj z dziećmi. Niektóre z nich mówią, że miały tam wszystko. Domy, samochody, biznesy. Straciły w ciągu jednej chwili absolutnie wszystko i przyjechały z dziećmi z jedną reklamówką tutaj. Więc życzmy im tej siły ducha, tego poczucia bezpieczeństwa, że tu wśród Polaków mogą się czuć naprawdę bezpieczni. Życzmy im, żeby ich bliscy w zdrowiu wytrzymali tę wojnę, żeby Ukraina zwyciężyła i żeby one mogły jak najszybciej do swoich domów wrócić. Prześlijmy najserdeczniejsze życzenia kobietom ukraińskim, które zostały i które tam walczą razem z mężczyznami. I prześlijmy też do kobiet rosyjskich apel z okazji Dnia Kobiet, żeby kobiety rosyjskie wyszły na ulicę i zaapelowały do Putina, żeby skończył z tą wojną, która zabija przede wszystkim niewinnych cywilów, kobiety, dzieci, starców, inwalidów, ludność cywilną. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich kobiet. Dziękuję bardzo.