Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Łukasz Szumowski przedstawia Adama Niedzielskiego jako następcę

Łukasz Szumowski przedstawia Adama Niedzielskiego jako następcę

Minister zdrowia poinformował o przekazaniu kierownictwa resortu i wyraził poparcie dla swojego następcy. Podkreślił doświadczenie menedżerskie i praktyczne wdrożenia, które mają pomóc w działaniach przeciw epidemii.

Przekazanie kierownictwa


- Minister zapowiedział, że osoba dotychczas zaangażowana w zespół kryzysowy przejmuje stery i będzie główną osobą odpowiedzialną za dalsze działania związane z epidemią. Ocenił ten wybór jako dobrą decyzję dla systemu ochrony zdrowia.

Doświadczenie menedżerskie i rola NFZ


- W wystąpieniu podkreślono, że nowy szef łączy wiedzę zarządczą i ekonomiczną z doświadczeniem w Narodowym Funduszu Zdrowia. Mówca wskazał na wzrost zaufania do NFZ i poprawę oceny służby zdrowia od 2016 roku jako dowód skuteczności działań.

Przygotowania strategiczne na jesień


- Zapowiedziano prace nad strategicznym podejściem do sezonu jesiennego i przedstawienie dokumentu po oficjalnej nominacji. Zaznaczono, że do czasu formalnego powołania nowy szef będzie finalizował obowiązki w NFZ i wstrzyma się z komunikacją publiczną.

Działania w trakcie pandemii


- W wystąpieniu przypomniano konkretne rozwiązania wdrożone w czasie epidemii, takie jak sieć punktów drive-thru do badań i tworzenie szpitali jednoimiennych. Mówca podziękował premierowi za zaufanie i docenił szybkie wdrażanie decyzji operacyjnych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
pilne. Minister Łukasz Szumowski i minister Adam Niedzielski zechcą się z Państwem podzielić krótko bieżącymi informacjami. Serdecznie proszę o uszanowanie tego, że dzisiaj dzisiaj pierwszy raz w tym ministerstwie, ale ostatni może panowie proszę o niezadawanie pytań. Dzisiaj tylko krótka informacja od ministra Szumowskiego i ministra Adama Niedzielskiego. Panie ministrze proszę. Szanowni Państwo spotkaliśmy się dzisiaj z panem prezesem jeszcze, panem ministrem za chwilę Niedzielskim tak naprawdę jak co dzień bo spotykaliśmy się tutaj praktycznie codziennie od pięciu miesięcy nawet sześciu miesięcy w związku z tym spotkaliśmy się kolejny raz, często były to spotkania online na zespole kryzysowym w ministerstwie zdrowia gdzie dyskutowaliśmy wszystkie elementy przygotowań do epidemii w trakcie epidemii działań i to jest informacja, która tak naprawdę bardzo mnie osobiście cieszy cieszy, że osoba, która przez tyle miesięcy uczestniczyła jako jedna z głównych osób w tym zespole kryzysowym zna każde kulisy wszystkich przygotowań, wszystkich regulacji, wszystkich działań związanych z epidemią przejmuje stery i dalej będzie funkcjonować i już jako główna osoba tutaj w tym urzędzie te dalsze działania związane z epidemią wykonywać to jest bardzo dobra informacja bardzo się z niej cieszę i gratuluję i myślę, że to jest chyba najlepsza decyzja tak naprawdę w tej chwili dla polskiego systemu ochrony zdrowia druga rzecz to jest fakt, że pan doktor Niedzielski jest nie jest medykiem i pierwszy raz od wielu, wielu lat ministrem zdrowia zostanie nie lekarz nie medyk tylko osoba no bez wykształcenia medycznego z wykształceniem ekonomicznym i przychodzi na myśl minister Cegielska która była w tym urzędzie przed wielu, wielu laty która przez wiele osób może państwo dziennikarze młodsi tego nie pamiętają ja jeszcze pamiętam trochę opinie były niezwykle dobre i była to osoba którą wszyscy my medycy ceniliśmy niezwykle i uważam, że była bardzo dobrym miejscem zdrowia natomiast pan prezes jeszcze będę mówił pan minister Niedzielski myślę, że zna system służby zdrowia lepiej niż ja i ma ogromne doświadczenie bo przecież kierował Narodowym Funduszem Zdrowia czyli tym organem który ma najbliższy kontakt ze wszystkimi świadczeniodawcami i doprowadził do tego że NFZ ma wzrost zaufania Polaków jest jest postrzegany w tej chwili znacznie znacznie lepiej niż był kiedyś no to pokazuje, że pan prezes Niedzielski łączy dwie rzeczy łączy wiedzę ogromną i doświadczenie zarządcze menedżerskie ekonomiczne z ogromnym doświadczeniem w obszarze medycyny tak naprawdę bo NFZ jest częścią tej służby zdrowia no i trzecia rzecz którą chciałem powiedzieć to myślę, że charakteryzuje mojego następcę w sposób taki bardzo dobry jedną chyba z pierwszych decyzji jeżeli pamiętam twoją w NFZ-cie było jako prezesa było zaproszenie organizacji pacjenckich do okrągłego stołu do dialogu no i to pokazuje jakim człowiekiem jest Adam Niedzielski i jak podchodzi do funkcji bo funkcja oczywiście i prezesa i ministra jest to funkcja służebna i to właśnie te osoby, które przychodzą z którymi się toczy ten dialog czyli pacjenci dla których ten system funkcjonuje są najważniejsi i myślę, że to te trzy punkty są takimi punktami które charakteryzują twoją osobę nie wiem, czy się zgodzisz pewnie jeszcze jest dużo różnych innych dobrych i pięknych cech natomiast dla mnie jest to ewidentnie przykład i działanie które mnie cieszy bo tak od 2016 roku zadowolenie Polaków ze służby zdrowia wzrosło blisko 30% zaufanie do Narodowego Funduszu wzrosło w sposób bardzo istotny i zadowolenie z działania Narodowego Funduszu Zdrowia i ogromną zasługę w tym ma pan prezes Niedzielski pan minister Niedzielski za chwilę i myślę, że będzie kontynuował te działania ma doświadczenie w walce z COVID-em dzień w dzień codziennie de facto i uczestniczył w podejmowaniu decyzji ale co więcej potem musiał te decyzje jako prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wdrożyć w praktyce i to jest też niezwykle ważne także gratuluję ja osobiście się bardzo cieszę uważam, że to jest rewelacyjny wybór i pana premiera bardzo dziękuję pan minister Niedzielski prezes jeszcze Narodowego Funduszu Zdrowia szanowni państwo jak państwo widzicie praca w re praca w re przed chwilą miałem okazję spotkać się z dyrektorami i znowu w taki bardzo roboczy sposób jak codziennie zastanawiać się nad tymi głównymi wyzwaniami z którymi będziemy musieli sobie radzić i na bieżąco i w perspektywie września myślę, że po nominacji oficjalnej będę miał przyjemność spotkać się z państwem i przedstawić te główne założenia strategiczne nowego podejścia ale tak jak mówię praca nad tymi założeniami trwa pan minister Łukasz tutaj bardzo dokładnie mnie poinformował jak wygląda mniej więcej ten taki zgrubny kształt strategii podejścia do jesieni na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiali i przedstawimy państwu dokument ale tak jak powiedziałem to dopiero stanie się po mojej oficjalnej nominacji ja też chciałem uprzedzić że do momentu formalnego powołania ja nie będę uczestniczył w takiej komunikacji publicznej chociażby ze względu na to że mam jeszcze kilka obowiązków do zakończenia w Narodowym Funduszu Zdrowia bo jest tam tak jak pan minister Łukasz tutaj wspomniał dużo rzeczy do operacjonalizowania czyli do po prostu wdrażania w rzeczywistość ja przy tej okazji chciałem również skorzystać i podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie za też docenienie tej pracy która została wykonana w Narodowym Funduszu Zdrowia bo myślę że doba pandemii pokazała że liczy się działanie liczy się sprawność liczy się szybkie podejmowanie decyzji i to nie tylko decyzji abstrakcyjnych ale decyzji które bardzo szybko są przekładane na rzeczywiste mechanizmy działania i myślę że jako Narodowy Fundusz Zdrowia możemy się pochwalić wieloma takimi wdrożeniami przypomnę sieć punktów drive-thru w których są realizowane badania osób wyjeżdżających na leczenie uzdrowiskowe stworzenie sieci szpitali jednoimiennych tutaj oczywiście razem z wojewodami zbudowanie sieci izolatoriów ale chciałem też przypomnieć o telefonicznej informacji pacjenta czyli takiej infolinii TIP na którą w dobie kumulacji czy wybuchu epidemii dzwoniło ponad 40 tysięcy osób dziennie daliśmy radę ale daliśmy radę tak naprawdę w tych wszystkich aspektach dlatego że współpracowaliśmy że współpracowaliśmy ze wszystkimi z firmami z organizacjami pacjentskimi że szybko staraliśmy się uzgadniać jaki będzie też skutek naszych decyzji chociaż tego czasu było bardzo mało i chcę od razu zadeklarować że tym takim przesłaniem na moje potencjalne rządy w ministerstwie bo cały czas zastrzegam się że jeszcze konieczne jest powołanie będzie hasło wszystkie ręce na pokład zapraszam wszystkich do współpracy jestem osobą na tą współpracę otwartą myślę że przedstawiciele środowisk medycznych pacjenckich będą mogli państwu potwierdzić tą cechę i chciałbym na niej oprzeć również działanie tutaj w ministerstwie na dialogu na otwartości na współpracy i mam nadzieję że mój epizod w Narodowym Funduszu Zdrowia pokazuje że nie jest to pusta deklaracja nie jest to powtarzany slogan tylko to będzie rzeczywistość dziękuję państwu bardzo dziękujemy państwu bardzo i do zobaczenia na kolejnej już konferencji po powołaniu pana ministra